صفحه اصلی / رهبری / نگهداشت کارکنان: 10 روش کاربردی که مدیران باید برای حفظ کارمندان کلیدی بدانند
نگهداشت کارکنان

نگهداشت کارکنان: 10 روش کاربردی که مدیران باید برای حفظ کارمندان کلیدی بدانند

نگهداشت کارکنان کلیدی در کسب‌وکار شما، برای موفقیت درازمدت بسیار اهمیت دارد. مدیران به‌آسانی با این امر موافقت می‌کنند که نگه‌داشتن بهترین کارکنان می‌تواند رضایت مشتری، افزایش فروش محصول، رضایت خاطر بیشتر سهامداران، وجود همکاران راضی‌تر، برنامه‌ریزی جانشینی مؤثر و دانش سازمانی را تضمین می‌کند. ایران مدیر در این مقاله روش‌های نگهداشت کارکنان مفید در سازمان را بررسی می‌کند.

نگهداشت کارکنان

حفظ کارمندان مهم است. نگه‌داشتن کارمندی کلیدی، هزینۀ بالایی برای خط مقدم دارد و مسائل سازمانی مانندِ ناامنی برای همکاران، وظایف اضافی که همکاران باید بر عهده گیرند، زمان و سرمایه‌گذاری در استخدام و آموزش کارمندان جدید ایجاد می‌کند.

برآوردهای گوناگون نشان می‌دهد از‌دست‌دادنِ مدیر میانی تا 100 درصد از حقوق همان شخص برای سازمان هزینه برمی‌دارد؛ از‌دست‌دادن یک مدیر ارشد، حتی گران‌تر است. این امر نه‌تنها به دلیل درآمدهای از‌دست‌رفته بلکه به دلیل استخدام و آموزش فردِ جایگزین، برای سازمان هزینه دارد و رهبری سازمان را دچار مشکل می‌کند.

برای سایر مقام‌های ارشد سازمان، اغلب خدمات یک سرپرست نیاز است که می‌تواند سازمان شما را تا یک‌سوم حقوق سالانۀ این مقام، درگیر هزینه کند. وقتی این موقعیت‌ها بیش از 150،000 دلار هزینه‌بردارند، مبلغ هنگفتی برای سازمانی است که آن‌ها را جذب می‌کند.

مصاحبه‌های هنگامِ خروج کارکنان، یک‌چیز را نشان می‌دهند؛ اینکه کارمندانی که در حالِ جدا شدن از سازمان هستند، می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با حفظ کارمندانتان به شما ارائه دهند. به نتایج آن‌ها توجه کنید، زیرا هرگز منبعی قابل‌توجه‌تر از داده‌های مربوط به‌سلامت سازمان خود نخواهید داشت. هم‌چنین بهتر است مصاحبه‌هایی در زمانِ ماندن کارکنان انجام دهید تا بتوانید دلیل ماندن افراد در سازمان خود را بدانید. اگر می‌خواهید بهترین کارمندانتان را حفظ کنید، این اطلاعات به شما در ایجاد فرهنگ و محیط کاری موردنیاز، یاری می‌رساند.

نکاتی درباره نگهداشت کارکنان

نگهداشت کارکنان و نکته ها

توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند بهترین و موردِنیازترین کارمندان خود را از شکار شغلی جدید حفظ کنید. اگر این ده عامل در محل کارشان وجود داشته باشد، احتمالاً درصد کمتری می‌خواهند سازمان شما را ترک کنند و پیشرفت کاری نیز دوچندان خواهد شد:

1. مطمئن شوید کارمندان می‌دانند چه انتظاری از آنان دارید

متفکران مدیریت فردیناند در: «چرا کارمندان کاری را که باید انجام دهند، انجام نمی‌دهند و چه‌کاری می‌توان در این رابطه انجام داد» و مارکوس باکینگهام و کورت کوفمن در «نخستین شکستنِ همۀ قوانین» بر این باورند که تغییر مداوم انتظارات، استرس ناسالم ایجاد می‌کند؛ بنابراین چهارچوب خاصی ارائه دهید که در آن انتظار می‌رود کارکنان به‌روشنی انتظارات را بدانند.

2. نظارت کیفی داشته باشید

بیش ازآنچه انتظار می‌رود، کارکنان به این دلیل شرکت‌ها را ترک می‌کنند که مدیران و سرپرستان ناموفقی دارند. شکایت‌های دائمی کارمندان، به این حوزه‌ها اشاره دارد:

  •  نبود شفافیت در مورد انتظارات؛
  •  نبود شفافیت دربارۀ درآمد‌های بالقوه؛
  •  نبود شفافیت در مورد بازخوردهای عملکردی؛
  •  شکست در حفظ زمان‌بندی جلسه‌ها؛
  •  شکست در فراهم‌آوری چهارچوب‌ها و ساختارها.

3. بستری فراهم کنید تا کارمندان بتوانند آزادانه نظر بدهند

آیا سازمان شما ایده‌های خود را ارائه می‌دهد و محیطی فراهم می‌کند که در آن افراد راحت می‌توانند بازخوردهایشان را ارائه دهند؟ در این صورت، کارمندان هم می‌توانند ایده‌هایی داشته باشند که در صورت انتقاد و تعهد به بهبود مداوم، تمامی این عوامل در نگهداشت کارکنان نقش دارند.

4. به کارمندان اجازه دهید از استعدادها و مهارت‌های خود بهره بگیرند

یک کارمند با‌انگیزه می‌خواهد در خارج از مناطق کاری خاص خودش مشارکت داشته باشد. با وقت برای یادگیری مهارت‌ها، استعدادها و تجربۀ گذشته و فعلی کارکنان خود آغاز کنید.

5. درک عادلانه و رفتار منصفانه داشته باشید

اگر به یک نمایندگی فروش جدید که موفقیت کسب کرده است، کمیسیون داده شود، سایر کارمندان احساس می‌کنند فریب خورده‌اند. اگر کارمندی تازه‌وارد از ارتقای بیشتری نسبت به کارمندان باسابقه‌تر برخوردار شود، آنان احساس بدبختی می‌کنند.

البته، حقوق نیز مهم است. اگر به کارمندی با سه سال تجربه، 15000 دلار افزایش حقوق داده شود و تعداد بیشتری از کارمندان ارشد نیز تنها 10،000 دلار دریافت کنند، بی‌شک این موضوع بر روحیۀ آنان اثر خواهد داشت. حتی اگر آن کارمند شایستۀ افزایش باشد هم متوجه این باشید که چنین تصمیم‌هایی تأثیر منفی بر دیگران می‌گذارند.

6. ابزار، زمان و آموزش باید بهترین دوست شما باشند

هنگامی‌که کارمندی در کارش ناکام است، از خود بپرسید: سیستم کار باعث شکست فرد می‌شود؟ کارمندان باید برای انجام کار خود ابزار لازم را داشته باشند، وگرنه به سمت کارفرمایی میل می‌یابند که ابزارهای لازم برای موفقیت را در اختیارشان قرار می‌دهد.

7. به یاد داشته باشید کارمندان نمونه می‌خواهند یاد بگیرند و رشد کنند

اگر کارمندان نتوانند فرصت‌های تازه‌ای را امتحان کنند، وظایف چالش‌برانگیز را بر عهده گیرند و در سمینارها شرکت کنند، راکد خواهند شد. یک کارمند با‌ارزش و حرفه‌ای باید دارای فرصت‌های رشد در سازمان باشد تا بتواند پتانسیل‌هایش را تحقق بخشد. این موضوع در نگهداشت کارکنان مهم است.

8.  با کارکنان نشست دوره‌ای برگزار کنید

این موضوع، شکایتی رایج در هنگام مصاحبۀ خروج است. حتی رئیس یک شرکت هم باید برای آشنایی بااستعدادها، توانایی‌ها و مهارت‌های کارکنان مدتی را برای دیدار با آن‌ها زمان بگذارد. ملاقات دوره‌ای با هر‌یک از کارمندان ابزار مهمی برای کمک به کارکنان است تا اعتماد‌به‌نفس داشته باشند. درنتیجه یک رهبری مشارکتی افرادی وفادار و متعهد به دست آید.

نگهداشت کارکنان و گفتگو با کارمندان

9. هر شرایطی که باشد، هرگز شغل یا درآمد کارمند را تهدید نکنید

حتی اگر می‌دانید او را در آینده‌ای نزدیک اخراج خواهند کرد، بازهم در‌میان‌گذاشتنِ این مسائل با کارکنان اشتباه است. مهم نیست شما چگونه اطلاعات را توضیح می‌دهید یا بیان می‌کنید، این رفتار کارمندان را عصبی کرده، موجب بی انگیزگی کارکنان شده و سبب می‌شود بهترین کارکنان شما رزومه‌هایشان را به‌روز کنند. نباید اطلاعات عملکردی قوی را از افراد دورنگه دارید، بلکه پیش از بیان آنچه سبب می‌شود افراد احساس کنند نیاز به جست‌وجوی کار دیگری دارند، به آن بیندیشید.

10. از کارکنان قدردانی کنید تا قدردان شما باشند

تشکرهای مداوم به خاطر انجام‌دادن کارها،به کارمندانتان عزت نفس می‌دهد. جوایز مالی، پاداش‌ها و هدایا سبب می‌شوند تقدیر از شما پُررنگ‌تر شود.

نگهداشت کارکنان و قدردانی از کارکنان

افزایش حقوق به خاطر موفقیت‌ها به شما کمک می‌کند کارمندان را بیش از هر عمل دیگری حفظ کنید. کمیسیون‌ها و پاداش‌هایی که به‌راحتی به‌صورتِ روزانه محاسبه می‌شوند و به‌راحتی قابل‌درک هستند، انگیزه را افزایش داده و به نگهداشت کارکنان نیز یاری می‌رسانند.

اگر این ده نکته را در محل کار خود داشته باشید، می‌توانید کارمندان ارزشمند خود و بهترینِ آنان را حفظ کنید.به این ترتیب شما در نگهداشت کارکنان موفق خواهید بود.

سخن آخر

در این مقاله با دلایل لزوم حفظ کارکنان عالی آشنا شدیم. هم‌چنین به 10 نکته اساسی درباره روش حفظ کارکنان اشاره شد. آیا نگه‌داشتن کارکنان کارآزموده برای شما مهم است و در حفظ آنان می‌کوشید؟ فکر می‌کنید سازمان‌های ایرانی چه مکانیسم‌هایی برای حفظ کارکنان خوب خود دارند؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Thebalancecareers

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *