صفحه اصلی / توسعه فردی / شوخی کردن راهی مناسب برای مدیریت و حل تعارضات در سازمان ها
شوخی کردن

شوخی کردن راهی مناسب برای مدیریت و حل تعارضات در سازمان ها

شوخی کردن بیاموزید که چگونه برای حل‌وفصل اختلافات و تقویت روابط خود از خنده و بازی استفاده کنید.

نقش خنده و شوخی کردن در روابط

همه ما شنیده‌ایم که خنده بهترین دارو است و چنین چیزی صحت دارد. خنده روش خوبی برای مبارزه با استرس است و میزان آن را کم می‌کند، خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود مقاومت بیشتری داشته باشید. خندیدن در روابط نیز مؤثر است.

در روابط جدید، شوخی کردن نه‌تنها ابزاری مؤثر برای جذب اشخاص دیگر و توسعه فردی است، بلکه وسیله‌ای برای غلبه بر هرگونه اتفاق ناخوشایند در طول فرایند آشنایی است. طنز در روابط می‌تواند همه‌چیز را مهیج، تازه و پرجنب‌وجوش نگه دارد.

همچنین می‌تواند به شما کمک کند از درگیری، اختلاف‌نظر و تشنجات ریز و درشتی گذر کنید که با گذشت زمان ایجاد می‌شود و گاهی می‌تواند قوی‌ترین روابط را خراب کند. به‌اشتراک‌گذاشتن لذت شوخی کردن باعث ایجاد صمیمیت و ارتباط بین دو نفر می‌شود و از جمله ویژگی‌هایی است که روابط محکم و موفق را تعریف می‌کند. وقتی با هم می‌خندید، پیوند مثبتی بین شما ایجاد می‌شود.

این پیوند به‌عنوان یک تقویت‌کننده قوی در برابر استرس، اختلاف‌نظر، ناامیدی و قسمت‌های بد در یک رابطه عمل می‌کند. در حقیقت خنده مسری است. زمانی که صدای خنده و شوخی کردن کسی را می‌شنوید، شما هم لبخند می‌زنید و در شادی‌اش شریک می‌شوید.

در این مقاله ایران مدیر می‌خوانید که اگر به‌دنبال بهبود روابط خود با شریک عاشقانه، دوستان، خانواده یا همکاران هستید، طنز و شوخی کردن می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از این نکات می‌توانید بیاموزید که با استفاده از طنز اختلافات و سطح استرس را پایین بیاورید و به‌شکلی ارتباط برقرار کنید که طنز، روابط شما را تقویت و عمیق‌تر کند.

فواید استفاده از شوخی کردن در روابط

شوخی کردن و روابط

شوخی کردن می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • با افراد دیگر پیوند محکمی برقرار می‌کنید
 • سلامتی و خوشبختی شما تا حد زیادی به کیفیت روابط شما بستگی دارد و خنده افراد را به هم پیوند می‌دهد.
 • تفاوت‌ها را برطرف می‌کنید
 • استفاده از طنز ملایم به شما کمک می‌کند به حساس‌ترین موضوعات مانند جنسیت یا قوانین نیز رسیدگی کنید.
 • تنش را رها می‌کنید
 • شوخی کردن به‌موقع می‌تواند به شما کمک کند که یک وضعیت پرتنش را آرام کنید. همچنین در حل اختلاف به شما کمک می‌کند.
 • بر مشکلات و موانع غلبه می‌کنید
 • حس شوخ‌طبعی کلید مقاومت است. این امر به شما کمک می‌کند تا از مسیر سختی، افسردگی ناشی از تغییر آب‌وهوا، شکست‌ها و آسیب‌ها گذر کنید.

از این دیدگاه به امور نگاه می‌کنید

زمانی که از منظر طنز به اوضاع نگاه می‌کنید، دیگر همه‌چیز آن‌قدر تاریک و تیره به نظر نمی‌رسد. شوخ‌طبعی به شما کم می‌کند با مشکلاتی مواجه شوید که بیش‌ازحد طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد.

خلاق‌تر می‌شوید

شوخی کردن و شوخ‌طبعی و بازیگوشی می‌تواند باعث افزایش انرژی شما شود و به شما الهام بخشد.

از شوخی برای مدیریت و حل‌وفصل تعارض استفاده کنید

درگیری بخشی اجتناب‌ناپذیر از همه روابط است. این اتفاق ممکن است به‌سادگی اختلاف‌نظر بزرگی بین شما و دوستانتان ایجاد کند. چگونگی مدیریت تعارض می‌تواند موجب موفقیت روابط شود.

زمانی که درگیری و اختلاف‌نظر در روابط شما ایجاد می‌شود، شوخ‌طبعی و بازیگوشی می‌تواند به روشن‌شدن تنش‌ها و بازگرداندن حس ارتباط کمک کند. شوخ‌طبعی همراه با احترام می‌تواند به‌سرعت درگیری و تنش را به فرصتی برای تفریح و صمیمت مشترک تبدیل کند. این کار به ما امکان می‌دهد تا نقطه‌نظرات خود را بدون جبهه‌گیری شخصی یا آسیب‌زدن به احساسات دیگران اعلام کنیم؛

شوخی کردن در حل مشاجره

به مثال‌های زیر توجه کنید:

الکس بازنشسته است، اما هنوز هم برای تمیزکردن ناودان‌ها روی سقف می‌رود. همسرش، آنژی، بارها به او گفته است که استفاده از نردبان او را می‌ترساند. امروز به‌جای شکایت معمول فریاد زد که: «می‌دونی شوهرایی مث شما، خانم‌ها رو به زنبورایی نق‌نقو تبدیل می‌کنن.» الکس خندید و بااحتیاط از پله‌های نردبان پایین آمد.

شوهر لری مرد باهوشی است، اما پس از چند نوشیدنی پس از شام مرتباً هزینه وعده‌های غذایی را اشتباه محاسبه می‌کند. این باعث خجالت لری می‌شود و موجب می‌شود شوهرش در برابر این کار حالت دفاعی بگیرد و این به معنی تبدیل یک بعدازظهر دلپذیر به بحث‌وجدل است.

دفعه بعد که آن‌ها برای شام بیرون می‌روند و شوهرش برای دریافت صورت‌حساب می‌رود، لری با خوش‌گویی ماشین‌حساب را به او می‌دهد و می‌گوید: «سه نوع آدم وجود داره؛ اونایی که می‌تونن حساب کنن و اونایی که نمی‌تونن. شوهرش می‌خندد و به‌جای ترک رستوران با جدل، لبخند می‌زند و با هم شوخی می‌کنند.

شوخی کردن درمان معجزه‌آسایی برای درگیری نیست، اما وسیله‌ای مهم برای کمک به غلبه بر خشم و نقاط ناخوشایندی است که گاهی به روابط ضرر می‌رساند. شوخ‌طبعی -عاری از طعن یا شوخی‌های مضر- در خنثی‌کردن جدال به شما کمک می‌کند.

جنگ قدرت کنار می‌رود

شوخی کردن و جنگ قدرت

شوخ‌طبعی فوراً تنش را کاهش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که دوباره متصل شوید و چشم‌انداز جدیدی به‌دست آورید.
خودجوش‌تر عمل می‌کنید

شوخی کردن و خنده و بازی مشترک به شما کمک می‌کند چارچوب‌های سخت و سفت ذهنی و تفکر خود را بشکنید و روشی جدید پیدا کنید و راه‌حلی خلاقانه به‌دست آوردید.

حالت تدافعی کمتری پیدا می‌کنید

در تنظیمات بازیگوشانه چیزهایی می‌شنویم و می‌توانیم درباره چیزهایی که ممکن است احساس ناخوشایند یا دردناکی به ما بدهد بیشتر بدانیم.
بازداری احساسی کنار می‌رود

خنده ما را آزاد می‌کند تا آنچه را واقعاً احساس می‌کنیم بیان کنیم و به‌واسطه آن شادکامی و احساسات عمیق ما به سطح بیاید و نمایش داده شود.

مدیریت تعارض با سرشاخه طنز و شوخی کردن

1. اطمینان حاصل کنید که هر دو نفر حال شوخی دارند

مانند هر ابزاری، از طنز نیز به روش‌های مثبتی می‌توان استفاده کرد. اظهارنظرهای اهانت‌آمیز وآزاردهنده مثل انتقاد از شخص دیگر به دلیل آسیب به رابطه درست نیست. زمانی که هر دو طرف در مود شوخی باشند، شوخ‌طبعی می‌تواند برای غلبه بر اختلافات به شما کمک کند. مهم است که نسبت به ‌طرف دیگر حساس باشید.

اگر احتمالاً شریک زندگی، همکار، عضو خانواده یا دوست شما از شوخی کردن استقبال نمی‌کند، شوخی نکنید، حتی اگر همه این را یک «تفریح خوب» تلقی کنند. زمانی که شوخی یک‌طرفه باشد نه متقابل، موجب تضعیف اعتماد و حسن نیت می‌شود و می‌تواند به روابط آسیب بزند.

مثال زیر را در نظر بگیرید:

پاهای میشل همیشه هنگام رفتن به رختخواب سرد است و همیشه فکرش به این مسئله مشغول است. او همیشه پاهای یخ‌زده‌اش را با قراردادن روی بدن گرم شوهرش، کوین گرم می‌کند.

کوین از این کار متنفر است و بارها به میشل گفته که دوست ندارد از او به‌عنوان سیستم گرمایشی استفاده شود، اما میشل همیشه به شکایت او می‌خندد. به‌تازگی کوین لبة تحت می‌خوابد؛ راه‌حلی که بین زن و شوهر فاصله انداخته است.

طنز و شوخی کردن باید شاد و لذت‌بخش باشد. اگر به نظر دیگران شوخی یا سربه‌سر گذاشتن شما خنده‌دار نیست، فوراً آن را تمام کنید. پیش از شروع بازی، لحظه‌ای را صرف در نظر گرفتن حالات روحی و روحیه طرف مقابل در برابر طنز کنید.

سؤالات زیر را از خودتان بپرسید:

 •  آیا با افراد دیگر احساس آرامش، نزدیکی و رابطه می‌کنید؟
 •  آیا قصد حقیقی شما از ارتباط، انتقال احساسات مثبت است یا در حال کندوکاو هستید. قصد ابراز خشم یا خندیدن به احساسات دیگران را دارید؟
 •  آیا مطمئن هستید شوخی شما درک شده است و تقدیر می‌شود؟
 •  آیا از لحن احساسی پیام‌های غیرکلامی‌ای که می‌فرستید آگاه هستید؟ آیا می‌خواهید سیگنال‌های مثبت و گرم یا لحنی منفی یا خصمانه داشته باشید؟
 •  آیا نسبت به سیگنال‌های غیرکلامی‌ای که شخص دیگری ارسال می‌کند، حساس هستید؟ آیا به نظر می‌رسد آن‌ها پذیرای شوخ‌طبعی شما هستند یا گارد می‌گیرند؟
 •  اگر شخصی پاسخی منفی به شوخی کردن شما بدهد، آیا حاضر به عقب‌نشینی هستید؟
 •  اگر حرفی یا عملی توهین‌آمیز داشتید، آیا سریعاً حاضر به عذرخواهی هستید؟

2. از شوخی برای مخفی‌کردن سایر احساسات استفاده نکنید

شوخی کردن و احساسات

طنز به شما کمک می‌کند در مقابل چالش‌های زندگی مقاومت کنید. مواقعی وجود دارد که طنز سالم نیست و این زمانی است که از آن به‌عنوان پوششی برای جلوگیری از مقابله با احساسات دردناک استفاده می‌شود. خنده می‌تواند احساساتی نظیر ترس، عصبانیت و ناامیدی را پنهان کند که نمی‌خواهید احساس کنید یا نمی‌دانید چگونه ابراز کنید.

شما می‌توانید با روی باز و خندان با حقیقت مواجه شوید، اما سرپوش‌گذاشتن روی حقیقت اصلاً خنده‌دار نیست. وقتی از شوخ‌طبعی و بازیگوش به‌عنوان پوششی برای احساسات دیگر استفاده می‌کنید، در روابط خود دچار سردرگمی و بی‌اعتمادی می‌شوید.

موارد زیر نمونه‌هایی از طنز ناپسند است:

مایک یک جوک‌گوی دائمی است. به نظر می‌رسد هرگز چیزی او را ناراحت نمی‌کند و چیزی را جدی نمی‌گیرد. مهم نیست چه اتفاقی برای او یا هر کس دیگری می‌افتد، او از آن وضعیت یک جک می‌سازد. در واقعیت، مایک از صمیمیت و تعهد در روابط خود وحشت دارد و از شوخ‌طبعی استفاده می‌کند تا از احساسات ناراحت‌کننده جلوگیری و محدوده مشخصی برای دیگران مشخص کند.

شارون همیشه با نامزدش عامرانه و حسادت‌ورزانه رفتار می‌کند. او هرگز یاد نگرفته است آشکارا درباره ترس‌ها و ناامنی‌هایش صحبت کند. در عوض، او از آنچه فکر می‌کند طنز است، برای بیان احساسات خود استفاده می‌کند.

با این حال شوخی کردن ‌های او غالباً گزنده و خصمانه است و به نظر جان اصلاً خنده‌دار نیست. او به‌جای خندیدن، با رفتاری سرد یا سکوت نسبت به رفتار شارون واکنش نشان می‌دهد.

برای یافتن سرنخ‌هایی در مورد اینکه آیا دیگران از طنز برای مخفی‌کردن احساساتشان استفاده می‌کنند، از خود بپرسید:

 •  آیا این شوخی برای شخص یا گروه دیگری هزینه به همراه دارد؟ آیا به‌جای ایجاد اتحاد و یکپارچگی آن‌ها را از هم جدا و دور می‌کند؟
 •  آیا واقعاً سعی دارید طرف مقابل را بخندانید یا هدف دیگری (انتقادکردن، سر جای خود نشاندن دیگری و اثبات برتری خود و …) دارید؟
 •  آیا اغلب از شوخ‌طبعی برای طعنه‌زدن استفاده می‌کنید؟ هیچ مسئله‌ای در ذکاوت خیرخواهانه وجود ندارد، اما شوخی‌های مکرر نگران‌کننده و نمایانگر مکانیسم دفاعی برای عزت‌نفس پایین و نداشتن امنیت است.
 •  آیا در شوخ طبیعی پیش‌فرض شما حتی در شرایط جدی، حساسیت و بلوغ موردنیاز وجود دارد؟ آیا بیش از یک نفر به شما تذکر داده که جوک‌های شما نامناسب یا بدموقع است؟
 •  آیا افراد دیگر شما را جدی می‌گیرند یا شما را به‌عنوان دلقک می‌بینند؟ شاید برای خندیدن خوب باشد، اما کسی نیست که در اوقات دشوار بتوان به او تکیه کرد.

3. حس شوخ‌طبعی هوشمندانه‌تر را پرورش دهید

برخی استفاده از شوخی کردن را به‌خصوص در شرایط پرتنش آسان‌تر از دیگران می‌دانند.

اگر تلاش‌های شما به‌خوبی پیش نرفت، نکات زیر ممکن است به شما کمک کند:

نشانه‌های غیرکلامی را بررسی کنید

در صورتی که شخصی از تلاش‌های شوخ طبعانه شما لذت نمی‌برد، با زبان بدن این را به شما انتقال می‌دهد. آیا لبخند آن‌ها جعلی یا اجباری به نظر می‌رسد؟ آیا به سمت شما متمایل هستند یا سمت دیگری شما را به ادامه ترغیب می‌کند؟

از شوخی‌های سخیف اجتناب کنید

ممکن است این ترفند برای برخی از کمدین‌ها روی صحنه جواب دهد، اما به‌صورت رودررو نه‌تنها جواب نخواهد داد، بلکه به روابط شما آسیب وارد می‌کند. گفتن چیزی آزاردهنده یا توهین‌آمیز، حتی در لفاف شوخی کردن ممکن است شخص را دلسرد و پیوند بین شما را تضعیف کند.

شوخی‌های خودمانی را در نظر بگیرید

شوخی خودمانی چیزی است که تنها شما دو نفر آن را درک می‌کنید. اغلب ممکن است یک کلمه یا عبارت کوتاه در مورد یک حادثه خنده‌دار یا یادآور داستانی سرگرم‌کننده باشد که معمولاً خنده یا لبخند طرف دیگر را تضمین می‌کند. زمانی که دو نفر شوخی‌های خودمانی دارند، می‌تواند صمیمت ایجاد و آن‌ها را به هم نزدیک کند.

با خیال راحت می‌توانید با شوخی کردن خودملامتگر شروع کنید

در صورتی که از ساختن جوک‌های سبک و به‌دردنخور ناراحت هستید، یا می‌خواهید بدانید در هر موقعیتی از چه نوع طنزی باید استفاده کنید، با طنز خودملامتگر آغاز کنید. همه ما عاشق افرادی هستیم که خودشان را جدی نمی‌گیرند و سخاوتمندانه شکست‌های خودشان را به سخره می‌گیرند.

درنهایت همه ما نقص‌هایی داریم و اشتباه می‌کنیم؛ بنابراین، اگر موهایتان امروز نامرتب است و یا قهوه روی لباستان ریخته است، در موردش شوخی کنید. در این صورت اگر شوخی‌تان بی‌مزه از آب درآمد یا اشتباه شد، تنها شخصی که در معرض خطر قرار دارد خودتان هستید. زمانی که جک‌ساختن در مورد خودتان برایتان راحت شد، می‌توانید به سراغ شاخه‌های دیگر شوخ‌طبعی بروید.

4. از بعد بازیگوش وجودتان استفاده کنید

آیا به نظر می‌رسد شوخی‌کردن برایتان سخت است یا شوخی‌هایتان بی‌مزه می‌شود؟ شاید فکر کنید بامزه نیستید. شاید هم کم‌رو هستید و نگران این هستید که در برابر دیگران چطور به نظر می‌رسید.

زمانی که شوخی می‌کنید ترس از مسخره‌شدن یا طردشدن کاملاً قابل‌درک است، اما مهم این است که برای استفاده از طنز به‌منظور مدیریت تعارض نیازی به این نیست که یک کمدین باشید.

لازم نیست شخصی را تحت تأثیر قرار دهید یا سرگرم کنید، بلکه صرفاً آرام‌کردن روحیه و از بین تنش‌ها مهم است؛ بنابراین، نترسید که چرت‌وپرت بگویید و مانند کودکان احمقانه رفتار کنید. این کار می‌تواند دیوار دفاعی طرف مقابل را کوتاه کند و هر دو طرف را در حالت مثبت‌تری قرار دهد که می‌تواند برای ازبین‌بردن اختلافات مفید باشد.

حس بازیگوشی ذاتی خودتان را احیا کنید

شوخی کردن و بازیگوشی

هرگز برای پذیرش و توسعه ذات بازیگوش و مهربانتان دیر نیست. اگر نمی‌توانید آزادش بگذارید، تنها به یاد داشته باشید که یک کودک به‌طور طبیعی بازیگوش است. می‌توانید این کیفیت را دوباره بررسی کنید:

با شناخت چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌برید و می‌تواند بامزه و جالب باشد شروع کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است موارد زیر را دوست داشته باشید:

 • جک گفتن یا شنیدن
 • تماشای برنامه‌های بامزه تلویزیون
 • رقصیدن با ریتم موسیقی شاد زمانی که تنها هستید
 • آواز خواندن در حمام
 • رؤیابافی روزانه
 • خواندن صفحات جالب مجلات طنز

پس از شناخت این موارد می‌توانید سعی کنید آن‌ها را در روابط خود بگنجانید. نکته مهم اینجاست که نمی‌خواهید فعالیت‌های لذت‌بخش را از دست بدهید و این کمک می‌کند تا ذات بازیگوش خود را در آغوش بگیرید. هرچه بیشتر بخندید و بازی و شوخی کنید، این کار آسان‌تر می‌شود.

5. با متخصصان این حوزه تمرین کنید

با حیوانات بازی کنید

توله سگ‌ها، بچه‌گربه‌ها و حیوانات دیگر خواه بزرگ باشند یا کوچک، همیشه مشتاق بازی و سرخوشی‌اند. برای مراقبت از حیوانات خانگی یا کار در یک پناهگاه یا گروه نجات داوطلب شوید.

با کودکان و نوجوانان بازی کنید

مقامات واقعی در بازی انسان‌ها، کودکان بخصوص کودکان خردسال هستند. بازی با کودکانی که شما را می‌شناسند و به شما اعتماد دارند، روشی فوق‌العاده برای برقراری ارتباط با طرف بازیگوش شماست و در بهبود فردی شما نقش دارد.

با افراد بخش خدمات مشتریان تعامل طنزآمیز برقرار کنید

بیشتر افراد در سرویس‌های خدماتی افرادی اجتماعی هستند و بسیاری از آن‌ها را می‌بینید که از روی بازیگوش شما استقبال می‌کنند. شوخ طبیعی شما روی صندوق‌دار، مسئول پذیرش، پیشخدمت، مهماندار و فروشنده تأثیر می‌گذارد.

همچنین می‌توانید شوخی و بازی را بخشی از زندگی خود قرار دهید. در آن زمان است که می‌توانید از آن به‌عنوان شانسی برای کسب توانایی‌های جدید برای باقی‌ماندن در روابط و مدیریت درگیری‌ها استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله با شوخی کردن فواید آن آشنا شدیم. آیا شما آدم شوخ طبعی هستید؟ آیا با استفاده از شوخی برای محکم شدن روابط موافقید؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Helpguide

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *