صفحه اصلی / بازاریابی / تبلیغات در لینکدین: نحوه اجرای کمپین های تبلیغاتی در لینکدین و نکات کلیدی آن
تبلیغات در لینکدین

تبلیغات در لینکدین: نحوه اجرای کمپین های تبلیغاتی در لینکدین و نکات کلیدی آن

تبلیغات در لینکدین یکی از مهم‌ترین راه‌های ترویج محتوا و جذب مشتری است. برای کسب‌و‌کارهای سازمانی (B2B) که از رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان بخشی از استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنند، شبکه لینکدین بسیار مطلوب است. هیچ شبکه اجتماعی دیگری به این اندازه با کسب‌و‌کارهای حرفه‌ای سازگار نیست تا جایی که به بهترین مکان برای ارتباطِ این مدل کسب‌و‌کارها با مخاطبانشان تبدیل‌شده است. ایران مدیر در این مقاله به معرفی و شیوه استفاده از این شبکه اجتماعی می پردازد.

 1. آیا می‌دانستید ۸۹ درصد شرکت‌های سازمانی از لینکدین برای توزیع و ترویج محتوا استفاده می‌کنند؟
 2. آیا می‌دانستید ۸۰ درصد کل تبلیغات اجتماعی کسب‌و‌کارهای سازمانی در لینکدین قرار دارد؟
 3. آیا می‌دانستید خریدار پیش از تصمیم به خرید، به‌طور متوسط ۱۰ قسمت از محتوا را می‌خواند؟

امروزه مردم برای دریافت اطلاعات مفید، به شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و وب‌سایت شرکت‌ها روی می‌آورند و لینکدین بستر ایده‌آلی برای به اشتراک‌گذاری این منابع است. همان‌طور که در وبلاگ خودِ لینکدین آمده است: «افراد وقت خود را در سایر شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند درحالیکه در لینکدین وقت را سرمایه‌گذاری می‌کنند».

حال که مردم زمان خود را در لینکدین سرمایه‌گذاری می‌کنند، آیا باید بخشی از بودجۀ بازاریابی را به تبلیغات در لینکدین اختصاص دهید؟ شاید این پرسش برایتان به وجود آید: هزینۀ تبلیغات در لینکدین چقدر است؟

چنانچه قصد دارید در رسانه های اجتماعی هزینه کنید، تبلیغات در لینکدین بهترین گزینه برای کسب‌وکارهای سازمانی است و معمولاً بهترین نتایج از آن به دست می‌آید. افراد هنگام مرور لینکدین (برخلاف فیس‌بوک یا توییتر) به‌صورت جدی‌تری در پی راه‌حل‌های تجاری و مطالب مفید هستند.

به قولی، آغاز کار ممکن است شبیه صعود از دیواری بزرگ به نظر برسد. این پرسش که «دقیقاً چقدر هزینه می‌کنیم؟» همیشه وجود دارد و هیچ پاسخ کلی‌ای برای آن نیست. به‌منظور رسیدن به پاسخ، ابتدا باید به پرسش‌هایی پاسخ دهید:

 1. مخاطبِ هدف شما بر اساس کارکرد شغلی، عنوان شغلی، سابقه، کارفرما، مکان و سایر اطلاعات آماری چه کسی است؟
 2. آیا می‌خواهید مطالبی که برای آن‌ها هزینه پرداخت کرده‌اید، مستقیم در نیوزفید مخاطب قرار گیرد؟
 3. آیا می‌خواهید تبلیغات کوچک پویا در سایدبار دیده شود؟
 4. آیا می‌خواهید تبلیغات متنی در بالای سایت قرار گیرد؟
 5. آیا می‌خواهید In Mail در صندوق پیام هر فرد نمایش داده شود؟

هریک از این معیارها در هزینۀ نهایی شما اثرگذار است و درواقع به خود شما بستگی دارد. می‌توانید تبلیغاتتان را آغاز کنید و هر زمان که بخواهید متوقفش کنید. بر اساس آنچه در لینکدین آمده است: «تبلیغات از طریق مزایده فروخته می‌شود. هنگامی‌که تبلیغات را آغاز می‌کنید، با سایر تبلیغ‌کنندگانی که می‌خواهند به مخاطبِ مشابه شما برسند، رقابت می‌کنید».

چگونه با تبلیغات در لینکدین شروع کنیم؟

آغازِ یک کمپین تبلیغاتی و انتخاب مخاطبان، اغلب یکی از تشویش‌آورترین بخش‌ها در تبلیغات در لینکدین است، اما زمانی که دست‌به‌کار می‌شوید، می‌بینید آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید، پیچیده نیست. گام‌های زیر را دنبال کنید:

۱٫ توسط Campaign Manager در لینکدین، حساب کاربری ایجاد کنید

این فضایی است که تبلیغات خود را در آن مدیریت و بهینه می‌کنید. شما می‌توانید این بخش را به صفحۀ لینکدین شرکت خود ارتباط دهید و کمپین‌های محتوایی تبلیغاتی ایجاد کنید.

تبلیغات در لینکدین و ایجاد حساب کاربری

۲٫ پس از ایجاد حساب کاربری می‌توانید گروه‌های کمپین را راه‌اندازی کنید

اگر هم‌زمان بیش از یک کمپین را اجرا کنید، تأثیر آن را خواهید دید.

تبلیغات در لینکدین و راه اندازی گروه کمپین

۳٫  روی دکمۀ ایجاد کمپین، در صفحۀ اصلی( Campaign Manager یا Campaign Group) کلیک کنید

تبلیغات در لینکدین و ایجاد کمپین

۴٫ کمپین خود را نام‌گذاری کنید و هدف تبلیغاتی خود را برگزینید

با کلیک روی هر گزینه، اطلاعاتی را در مورد هر بخش و اینکه چگونه برایتان مفید خواهد بود، ببینید.

تبلیغات در لینکدین و هدف تبلیغات

اگر قصد دارید ترافیک را به یک صفحۀ فرود خاص در وب‌سایت خود با امکان گفت‌وگو هدایت کنید ـ مانند راهنمای خریدار صنعتی مربوطه یا مطالعۀ موردی ـ «بازدید از سایت» را به‌عنوان هدف برگزینید.

۵٫ پارامترهای کمپین خود را تنظیم کنید

این پارامترها متفاوتند که آن‌ها را برمی‌شماریم:

مخاطب: از معیارهای مختلفی برای هدف قرار دادنِ شخصیت‌های ایده‌آل خود با تمرکز روی مکان، سن، جنس، صنعت، اندازه شرکت، عملکرد و مهارت‌های شغلی بهره بگیرید.

تبلیغات در لینکدین و تعیین مخاطب

فرمت آگهی: تصویر واحد، اسلاید، فیلم، متن، شغل، کانون توجه و غیره. توجه داشته باشید گزینه‌های موجود با توجه به هدف کمپین متفاوت خواهند بود.

تبلیغات در لینکدین و فرمت آگهی

تعیین جا: شامل دو گونه: الف) تنها در لینکدین یا ب) هم در اپلیکیشن‌های لینکدین و هم در وب‌سایت‌ها.

بودجه و مدت‌زمان: در اینجا در مورد نوع و هزینۀ پیشنهادی، بودجۀ روزانه و مدت‌زمانی که می‌خواهید کمپین خود را اجرا کنید، تصمیم خواهید گرفت.

 • لینکدین قیمت پیشنهادی را برای مخاطبان شما ارائه می‌کند؛ بر این اساس که سایر شرکت‌ها برای دستیابی به مخاطبان مشابه با تبلیغات خود، چه مبلغی را پرداخت می‌کنند. شما می‌توانید بر اساس صلاحدید، آن را تغییر دهید و بودجۀ کلی را تنظیم کنید.
 •  هرچه قیمت پیشنهادی بهتر باشد، شانس دیده‌شدن تبلیغ شما در فیدهای موردنظرتان افزایش می‌یابد. با‌این‌حال، لینکدین به پُست‌هایی که جذاب‌ترند، جایزه می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید بدون اینکه بالاترین پیشنهاد را داشته باشید، در حراج پیروز شوید. پس کاری کنید که پُست‌تان بدرخشد!
 •  به‌طور کلی سه گزینۀ پیشنهادی وجود دارد: هزینه برای هر کلیک (CPC=Cost Per Click)، هزینه برای هر نمایش (CPM=Cost Per Impression) و هزینه به ازای هر ارسال (CPS=Cost Per Send) که در مورد هر پست In Mail هستند.

تبلیغات در لینکدین و بودجه بندی

تبلیغات در لینکدین و مزایده

 گزینه‌های مخصوص هدف: مانندِ ردیابی تغییر در مورد بازدیدهای سایت؛ به این معنا که عملکردی را که می‌خواهید بازدیدکننده در سایت شما داشته باشد، دنبال کنید.

تبلیغات در لینکدین و هدف

۶٫ پس از تنظیم پارامترهای کمپین، زمان آن رسیده است تا محتوای تبلیغتان را ایجاد کنید

در این بخش می‌توانید از این گزینه‌ها بهره بگیرید:

 • پروموت یک (چند) پست آخر از صفحۀ شرکت شما؛
 •  پروموت آپدیتی از صفحۀ شما؛
 •  ایجاد یک آگهی جدید برند.

تبلیغات در لینکدین و محتوای کمپین

توجه داشته باشید اگر می‌خواهید نسخۀ تازه‌ای از پست آخرتان را تبلیغ کنید، لینکدین امکان ایجاد تبلیغ کاملاً جدیدی را توصیه می‌کند. در‌واقع می‌کوشید چند تغییر گوناگون ایجاد کنید (مشابه آزمون A/B) تا ببینید می‌توانید نتایج بهتری به دست آورید یا نه.

چقدر برای تبلیغات در لینکدین هزینه می‌کنید؟

این پرسش که باید چقدر خرج کنیم، موضوعی است که تقریباً همیشه افراد را درگیر می‌کند. هیچ پاسخی که مناسب همه باشد، وجود ندارد و این امر بسته به بودجۀ بازاریابی و اهداف شما متفاوت است. اگر تازه‌ کارتان را آغاز کرده‌اید، اشکالی ندارد که برای آزمون‌وخطا، با بودجۀ پایین شروع کنید تا راه بهتر را بیابید.

به‌این‌ترتیب دو رویکرد را پیشنهاد می‌کنیم:

 • برای میزانی که می‌خواهید هزینه کنید ـ با توجه به قیمت پیشنهادی و میزانی که می‌توانید در بازۀ زمانی مشخصی هزینه کنید ـ سقف تعیین کنید (مثلاً ۲۵۰ دلار در هفته به نرخ ۱۰ دلار در هر کلیک)؛
 •  با استفاده از اهداف کمپین و معیارهای عملکرد صفحه‌تان، بسنجید که چقدر هزینه لازم است تا به تعداد سرنخ‌های (لیدهای) موردنظرتان دست‌یابید.

در اینجا مثالی برای رویکرد شمارۀ ۲ آورده شده است. فرض کنید آگهی‌تان صفحۀ فرود در وب‌سایت شما را تبلیغ می‌کند. شما بر اساس تجزیه‌و‌تحلیل خود می‌دانید از هر ۹ بازدیدکنندۀ صفحۀ فرود، یک نفر لید می‌شود و ۱۰ درصد لیدها صلاحیت بازاریابی دارند (MQLs=marketing qualified). با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید انتظار داشته باشید ۹۰ بازدید از صفحۀ فرود برای هر MQL انجام شود. پس باید برای ۹۰ کلیک در هر MQL، بودجۀ کمپین لینکدین خود را تعیین کنید.

با‌این‌حال، چون معمولاً مخاطب شایسته‌تری را هدف قرار می‌دهید، بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی لینکدین MQL ها را با درصد بالاتری جذب می‌کنند.

نکات و بهترین روش‌ها برای تبلیغات لینکدین

بر اساس کارکرد شغلی و نه عنوان شغل هدف‌گذاری کنید

ممکن است فکر کنید هنگام تنظیم آگهی، عبارتِ «عنوان شغلی» یکی از بهترین معیارهای هدف‌گذاری است، اما لزوماً این‌گونه نیست. بد نیست اگر موقعیت‌های اصلی موردنظرتان را بدانید؛ گرچه ممکن است فکر کردن به تکرارهای مختلف عناوین شغلی خسته‌کننده باشد. در مقابل، استفاده از کارکرد شغلی مشخصی مانند «فروش» (همراه با اهداف مناسب صنعت) موارد بیشتری را شامل می‌شود.

برای دستیابی به نتایج مطلوب، چندین تبلیغ ایجاد کنید

اگر در مورد اجرای یک کمپین تبلیغاتی در لینکدین جدی هستید، چهار نمونه را بررسی کنید. چرا چهار؟! وقتی مبتدی هستید، اصلاً نمی‌توانید مطمئن باشید که تبلیغات شما چگونه انجام می‌شود. داشتن تبلیغات مختلف به شما این امکان را می‌دهد تا بهترین و بدترین تبلیغ خود را بررسی کنید. همچنین بر اساس شیوۀ کار تبلیغات لینکدین، مخاطبانِ هدف شما تنها می‌توانند در هر ۲۴ ساعت، یک‌بار تبلیغ را مشاهده کنند.

با داشتن بیش از یک مورد، شانس دیده‌شدن خود را افزایش می‌دهید. در اجرای یک کمپین بزرگ، داشتن بیش از چهار تبلیغ، نتیجۀ خوبی خواهد داشت اما برای کمپین‌های کوچک‌تر، این میزان می‌تواند موجب شود تا برای هر بخش بودجۀ کمتری داشته باشید. توجه به اختلاف‌های مختصر، آزمون A/B را دشوارتر می‌کند.

از تصویر و فیلم به نفع خود بهره ببرید

اسپانسرِ پُست‌ها را با استفاده از عکس یا ویدئو برجسته کنید. افزودن این موارد به تبلیغ شما کمک می‌کند تا حالت واقعی‌تری را در فیدها پیدا کند و از پُست‌های معمولی متمایز شوید. چنانچه از ویدیو استفاده می‌کنید، لینکدین به شما این امکان را می‌دهد تا یک تبلیغ ویدیویی در Campaign Manager ایجاد کنید.

تبلیغات در لینکدین و استفاده از تصاویر

محتوایی را ترویج کنید که منجر به پیشتازی شود

به اشتراک گذاشتن پست تازۀ وبلاگتان که ممکن است دارای فراخوان یا CTA=Call To Action برای کتابی الکترونیکی باشد، وسوسه‌انگیز است اما چنانچه این کتاب الکترونیکی (سایر محتوای پیشرفته) را مستقیم ترویج ندهید، ارتباطات بیشتری را که تبلیغتان می‌توانست ایجاد کند، از دست خواهید داد.

از بهترین پُست‌های صفحۀ شرکت خود بهره ببرید

اگر نمی‌دانید با چه چیزی آغاز کنید، از یک پست موجود بهره بگیرید که خوب انجام‌شده است. ترویج پُستی قدیمی، لایک‌ها و نظرها را به پُست مورد تبلیغ منتقل می‌کند. این به مخاطبان شما کمک می‌کند تا بدانند این پست برای افرادی که شرکت شما را دنبال می‌کنند، جالب است و حتی کمک بیشتری به تعامل بعدی می‌کند.

این نکته را هنگام به اشتراک‌گذاری پستی که می‌خواهید در آینده ترویج کنید، در نظر داشته باشید؛ برای داشتن یک تبلیغات موفق پیش از تبدیل‌شدن به پست تبلیغی، روی لایک‌ها و نظرهای پیشین حساب کنید.

از اعتبار تبلیغات رایگان لینکدین استفاده کنید

اگر ادمینِ صفحۀ شرکت خود در لینکدین هستید، شانس دریافت ایمیل‌هایی را دارید که اعتبار تبلیغ رایگان تا سقف ۵۰ دلار را پیشنهاد می‌کنند. البته این مبلغ برای تأمین بودجۀ لازم برای یک کمپین کافی نیست، اما ۵۰ دلار هم ۵۰ دلار است و اگر ۱۰۰ دلار روی آن بگذارید می‌توانید ۲۰ کلیک با قیمت ۷ دلار و ۵۰ سنت بابت هر کلیک ایجاد کنید. این آزمون بدی برای شروع کار نیست.

برای کسب‌وکارهای سازمانی (B2B) هیچ شبکۀ اجتماعی دیگری به‌اندازۀ لینکدین مؤثر نیست و سایر شبکه‌ها ازنظر قابلیت تبلیغ برای هدف قرار‌دادنِ مخاطبان شما، در ردۀ دوم قرار دارند. امیدواریم این نکات شروع کار را برایتان آسان‌تر کند.

سخن آخر

در این مقاله، به معرفی شبکه لینکدین و تبلیغات در لینکدین پرداختیم و به اصول اجرای یک کمپین تبلیغاتی در لینکدین و نکات کلیدی و کاربردی آن اشاره‌کردیم.

آیا شما برای توسعه کسب‌وکارتان از تبلیغات در لینکدین بهره برده‌اید؟ چگونه محتوای خود را در لینکدین پروموت می‌کنید؟ لطفاً تجربیاتتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Weidert

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

یک نظر

 1. Avatar

  ایران تحریم نیست؟ شرکتهای ایرانی رو میشه تبلیغ کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *