صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / بازاریابی کم هزینه: استراتژی‌هایی که باید در دوران رکود اقتصادی به‌کارگیرید
بازاریابی کم هزینه

بازاریابی کم هزینه: استراتژی‌هایی که باید در دوران رکود اقتصادی به‌کارگیرید

بازاریابی کم هزینه در دوران رکود اقتصادی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بیایید واقع‌بین باشیم. بازاریابی معمولاً گران تمام می‌شود. با چنین تأکید زیادی که امروزه روی بازاریابی دیجیتال می‌شود، ممکن است به نظر برسد تنها راه موفقیت، انجام تبلیغات آنلاین و یا پرداخت پول‌های هنگفت برای بهبود سئو باشد.

درحالی‌که این دو، راه‌های مهم و معروفی برای بازاریابی یک کسب‌وکار هستند اما راه‌های متعدد دیگری نیز برای بازاریابی وجود دارد که اگر رایگان نباشند، دست‌کم ارزان تمام خواهند شد.

ایران مدیر در ادامه این مقاله چهار روش بازاریابی کم‌هزینه را معرفی می‌کند که ترافیک و بازدید طبیعی و ارگانیک برای تجارت شما به همراه خواهد داشت. هر 4 روش تأکید خود را بر روی مهم‌ترین فاکتور بازاریابی یعنی افرادی که نشانه رفته‌اید (مشتریان هدف شما) گذاشته‌اند.

1. بازاریابی کم ‌هزینه با شبکه‌سازی

شبکه‌سازی یکی از مؤثرترین استراتژی‌های بازاریابی کم هزینه است که همه به آن دسترسی دارند و راه‌های زیادی برای انجام دادن آن وجود دارد. یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین آن لینکدین است؛ پلتفرمی که کاملاً وقف شبکه‌سازی شده است. به‌عنوان یک قانون باید هرکسی را که با او دست می‌دهید به شبکه خود اضافه کنید؛ مانند مشتریان، کسب‌وکارهای مشابه و از این قبیل. در طی فعالیت مستمر در لینکدین می‌توانید برند شخصی خود را بهبود بخشید.

برای راحت‌تر کردن هرچه بیشتر شبکه‌سازی می‌توانید یک صفحه گروهی برای تجارتتان درست کنید و یا به یک گروه تجاری محلی بپیوندید و با اعضا و مخاطبان فعلی مشارکت کنید تا دیده شدن کسب‌وکارتان را بهبود بخشید.

اما لینکدین تنها راه شبکه‌سازی نیست. شبکه‌سازی یک مفهوم ذهنی است و رویکردی است که افراد را به‌جای تجارت‌ها و موقعیت‌ها اولویت‌بندی می‌کند. در اولویت دادن می‌توانید مشخص کنید که چه کسی بیشتر از همه برای شناختن ارزش دارد و چه‌کاری برای آن‌ها می‌توانید انجام دهید. سپس می‌توانید تجارت خود را به‌سوی مخاطبین بیشتری برده و به‌صورت کامل‌تر و مؤثرتری بازاریابی کنید.

بهترین مزیت قسمت شبکه‌سازی این است که می‌توانید آن را در هر مکان و زمان و با هر فردی انجام دهید. تلاش کنید از گروه‌ها، کنفرانس‌ها و انجمن‌های مرتبط با کسب‌وکارتان برای شبکه‌سازی استفاده کنید و از هر موقعیتی که شما را در تماس با افراد جدید قرار می‌دهد بهره‌برداری کنید.

2. بازاریابی کم‌ هزینه با ایجاد همکاری

تابه‌حال عبارت «اگر پشت مرا بخارانی پشت تو را خواهم خاراند» را شنیده‌اید؟ این دقیقاً همان چیزی است که شراکت و همکاری به وجود می‌آورد. بیایید فرض کنیم شما صاحب یک فروشگاه ماشین هستید و یک تعمیرگاه و تیونینگ ماشین هم در پایین‌دست جاده وجود دارد.

اگر شما با تیونینگ ماشین همکار شوید می‌توانید اشخاص را برای نگه‌داری از ماشین به آنجا بفرستید و کارت تبلیغ آن‌ها را در مغازه خود داشته باشید. در عوض تیونینگ می‌تواند افراد را هنگامی‌که نیاز به خریدوفروش و یا معاوضه ماشین خود دارند به شما معرفی کند و همچنین کارت شما را در مغازه خود داشته باشد. حتی ممکن است تخفیفی هم به کسانی که از طریق آن‌ها به شما مراجعه می‌کنند وجود داشته باشد.

ایجاد یک شراکت و همکاری می‌تواند کسب‌وکار شما را به مشتریان دیگر تجارت‌ها برساند و بالعکس. این راه برای تجارت‌های محلی بسیار خوب عمل می‌کند به‌طوری‌که یک حس یکپارچگی در بین جامعه ایجاد می‌کند. مردم نسبت به کسب‌وکارهایی که قبلاً می‌شناسند، به آن‌ها اعتماد داشته و تجربه مثبتی از آن‌ها دارند خوش‌بین هستند و اگر این کسب و کارها، تجارت شما را به مشتریان خود معرفی کند، مشتریان احتمالاً پاسخ مثبتی به این پیشنهاد می‌دهند و شما می‌توانید از این ترفند در قالب یک شراکت برد برد منتفع شوید. این راه درعین‌حال که به‌صرفه می‌باشد و از بهترین روش های بازاریابی کم هزینه است، منجر به شکل‌گیری تصویر برند مثبت و قابل‌اعتمادی از شما شده و به ساخته‌شدن شهرت شما را کمک خواهد کرد.

3. بازاریابی کم هزینه با کسب نظرات مشتریان

تنها چیزی که مردم بیشتر از نتایج جستجوی گوگل به آن توجه می‌کنند نظراتی است که کاربران قبلی گذاشته‌اند. اگر به دنبال یک رستوران خوب در سایت‌های تخفیف دهی مانند نت برگ و تخفیفان باشید و در خلال جست‌وجو در این سایت‌ها با نظرات منفی مشتریان نسبت به یک رستوران خاص مواجه شوید چه می‌کنید؟ احتمالاً پس از خواندن این نظرات و تجربیات منفی که دیگر کاربران از رستوران داشتند، از رفتن به آنجا منصرف می‌شوید و حتی ممکن است بر اساس همین نظرات به‌تمامی دوستان خود پیشنهاد کنید که به این رستوران نروند.

چیزهایی که مشتریان راجع به شما می‌گویند واضح‌ترین توضیح از شما است و مشتریان آینده‌تان با همین توضیح مواجه خواهند شد. از مشتریانی که نظر و تجربه مثبتی نسبت به شما داشته‌اند بخواهید در شبکه‌های اجتماعی‌تان و یا در بخش نظرات وب‌سایت یا وبلاگ شما، تجربه مثبت خود را به اشتراک بگذارند.

یادتان باشد اگر شخصی مایل است تا زمانی برای نوشتن نظر خود درباره شما صرف کند، احتمالاً تجارت شما را به دوستان و خانواده خود معرفی می‌کنند. این راه‌ها تقریباً بدون هزینه هستند. بازاریابی کم هزینه یعنی مشتریان به‌ جای شما برایتان بازاریابی کنند.

طبق نظر کارلوس فرن مشاور بازاریابی Rankology، مشتریان، نظرات آنلاین را همان‌طوری که از طرف یک دوست می‌پذیرند قبول می‌کنند. در دنیای آنلاین امروز، امری متداول است که تجارت‌ها مشتریانشان را تشویق به درج نظر خود در رسانه های اجتماعی بزرگ کنند تا رضایت خود را در مورد شرکت به اشتراک بگذارند.

4. بازاریابی کم هزینه با ساختن بلاگ

کمک به مردم پیش از اینکه از شما چیزی درخواست کنند یک تاکتیک بازاریابی است که نتایج شگفت‌انگیزی دارد. یک‌راه ساده برای انجام دادن این کار، افزودن یک بخش بلاگ‌نویسی به وب‌سایتتان است که بتوانید در آن نکات مهم و نظراتی راجع به تجارتتان ارائه دهید. تنها هزینه‌ای که این کار برای شما دارد، زمان است و با بلاگ نویسی راجع به موضوعاتی که قبلاً نسبت به آن آگاه هستید می‌توانید صلاحیت و تخصص خود را به شکلی دوستانه و غیررسمی ارائه کنید و در نهایت به فرایند اعتماد سازی در مشتریان کمک کنید.

به‌طور مثال، اگر صاحب نانوایی هستید، دستور پخت‌های ساده یا نکاتی راجع به پختن نان برای افراد دارای حساسیت غذایی را به اشتراک بگذارید. با ارائه این اطلاعات مفید به مردم، رابطه‌ای را می‌سازید که تجارت شما را به‌عنوان کسب‌وکاری سودمند معرفی کند.

مردم به تجارت‌های سودمند تمایل بیشتری دارند تا کسب‌وکارهایی که با تبلیغات سنتی تلاش می‌کنند مصرف‌کنندگان را مجبور به استفاده از محصولات خود کنند. اگر کسی از نکات و یا دستور شما در وب‌سایت نانوایی پیروی کرده باشد، احتمالاً شما اولین نفری هستید که برای صبحانه آن‌ها نان خواهید پخت.

شما در کسب‌وکار خود از کدام استراتژی‌های بازاریابی کم هزینه استفاده می‌کنید؟ آیا این استراتژی‌ها توانسته‌اند مشتریان جدیدی برای شما ایجاد کنند؟ آیا به وفاداری مشتریان سابق شما کمکی کرده‌اند؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

ایده های کسب و کار

ایده های کسب و کار جدید را چگونه در زندگی روزمره بیابیم؟

ایده های کسب و کار جدید را کارآفرینان بزرگ با توجه به فرصت‌ها در زندگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *