صفحه اصلی / بازاریابی / ساخت پادکست های جذاب و آموزنده به منظور رشد کسب‌وکارها
ساخت پادکست

ساخت پادکست های جذاب و آموزنده به منظور رشد کسب‌وکارها

ساخت پادکست مثل یک برنامه رادیویی است، اما مردم می‌توانند در هرزمانی که دوست دارند گوش دهند و شما می‌توانید آن را در هرزمانی که ترجیح می‌دهید، ضبط کنید. به برنامه مشخصی نیاز ندارید و تجهیزاتی که برای شروع نیاز دارید ارزان هستند. همه شما نیاز به یک موضوع برای نشان دادن خود و برخی از ایده‌های خوب دارید.

اگر ذهن پژوهشی دارید و به‌وضوح صحبت می‌کنید، احتمال آن وجود دارد که بتوانید پادکست برتری داشته باشید.

آیا تابه‌حال به رادیو گوش کرده‌اید و با خود فکر کرده‌اید که «کاش مجبور نبودم به همه این تبلیغات گوش بدهم»؟ ۹۹ درصد از زمان تبلیغات در رادیو برای چیزهایی است که حتی برای شما، منافع یا نیازهایتان اعمال نمی‌شود. آیا تبلیغ‌کنندگان واقعاً زمانی را صرف آزمایش و تجزیه‌وتحلیل می‌کنند که آیا پولشان در تبلیغات رادیویی صرفاً در حال تبدیل شدن است یا نه؟ یا تبلیغات رادیویی فقط یک استراتژی است، برخی از مشاوران بازاریابی به آن‌ها گفته‌اند که پیاده‌سازی کنند و هیچ‌کدام برای دیدن اینکه آیا بازدهی دارد یا نه توجهی نکرده‌اند؟

تفاوت در تجربه را تصور کنید. وقتی کسی به یک پادکست با کیفیت بالا، آموزنده و جالب گوش می‌دهد که بدون تبلیغ باشد. در انتهای پادکست، میزبان (شما) می‌گوید: «اگر این پادکست را شنیده‌اید، یک کد تبلیغی کسب می‌کنید! کد “WINNER”را در وب‌سایت ما وارد کنید و ۱۰ درصد تخفیف بگیرید …» و یا «کتاب رایگان خود را در مورد این موضوع دریافت کنید…» اگر شما فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به ساخت پادکست با محتوای باکیفیت پرداخته باشید، شما کنترل وضعیت را در دست دارید. مخاطبان شما بیشتر احتمال دارد که به شما اعتماد کنند و همین مسیر را پیروی کنند؛ زیرا شما حق خود را برای احترام و عدالت به آن‌ها داده‌اید.

ایران مدیر شش دلیل برای افزایش محبوبیت در ساخت پادکست را مطرح می‌کند که مالک کسب‌وکار باید آن‌ها را در نظر بگیرد:

۱٫ برای شروع وقت زیادی نمی‌برد
۲٫ پادکست‌ها برای داستان‌سرایی عالی هستند
۳٫ آن‌ها برای مصرف بسیار مناسب هستند (اکثر آن‌ها تنها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد)
۴٫ شما می‌توانید به‌عنوان یک متخصص صنعت شناخته شوید
۵٫ شنوندگان شما به پادکست‌های شما تمایل پیدا می‌کنند (زیرا آن‌ها را به اشتراک می‌گزارند)
۶٫ شما می‌توانید به یک مخاطب جدید و هدفمند دسترسی پیدا کنید.

نحوه ساخت پادکست

سه مرحله برای ساخت پادکست وجود دارد.

مرحله اول: نمایش قالب

قبل از تصمیم‌گیری در مورد قالب نمایش خود، به سؤالات زیر پاسخ دهید:

۱٫ آیا می‌خواهید هر هفته برنامه تولید کنید؟ هفته‌های دیگر هم همین‌طور؟ ماهانه؟ یک نمایش روزانه را انجام ندهید، مگر اینکه یک استراتژی روشن داشته باشید. شروع هفتگی یا دو بار در ماه مقدار زیادی خواهد بود.

۲٫ آیا مهمان خواهید داشت؟ (اکثراً این کار را انجام بدهید) ۱۰۰ نفر از افرادی که می‌خواهید با آن‌ها محاسبه کنید چه کسانی هستند؟ (نکته: افرادی را انتخاب کنید که لیست‌های بزرگی را برای تبلیغ مصاحبه خود می‌توانید بنویسید و یا افرادی که فوق‌العاده جذاب هستند و یا دوستی که واقعاً می‌تواند موجب رشد کسب ‌و کار شما شود).

۳٫ شعار شما چیست؟ اگر شما دارای USP، پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد – چیزی که شرکت شما انجام‌ می‌دهد تا شما را در دسته‌بندی خود منحصربه‌فرد یا نادر بسازد، هستید آن را بر روی یک کارت شاخص قرار دهید تا بتوانید از آن در پایان پادکست‌های خود استفاده کنید.

مرحله دوم: استودیو خود را تنظیم کنید

شما لازم نیست که با هر چیز گران‌قیمت شروع کنید. برای شروع، به موارد زیر نیاز دارید:

• میکروفون باکیفیت برای ساخت پادکست
• سپر پاپی که بالای میکروفن قرار دارد
• بازوی توسعه‌دهنده برای حرکت دادن میکروفون نزدیک‌تر یا دورتر از دهان شما
• هدفون‌هایی که صدا را پخش نمی‌کنند

مرحله سوم: راه‌اندازی

اول باید یک‌ زمان برای صحبت با مهمان خود ترتیب دهید. سپس در مورد مهمان خود تحقیق کنید و لیستی از سؤالاتی را که می‌خواهید از او بپرسید تهیه کنید. (تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید لیست را با مهمان خود به اشتراک بگذارید، این کار اجباری نیست!).

خود و فضا را آماده کنید. درب دفتر خود را ببندید. تلفن خود را خاموش کرده و از خانه خود خارج شوید. از شر سروصدای محیط خلاص شوید (تهویه مطبوع، گرمایش هوا، فن و …). برای انجام این کار به یک استودیو ضد صدا احتیاج ندارید. چند نفس عمیق بکشید و به یاد داشته باشید که این اولین پادکست شما است و طبیعی است که چند اشتباه انجام دهید.

هنگامی‌که زمان ساخت پادکست فرا می‌رسد، از مهمان خود تشکر کنید، به آن‌ها بگویید که چقدر هیجان‌زده هستید.

زمانی که ضبط مکالمه شروع می‌شود، در طول مصاحبه آرامش خود را حفظ کنید. به مهمان خود توجه ۱۰۰ درصدی داشته باشید. به‌طور طبیعی صحبت کنید، اما سؤالات خود را در آن قرار دهید، مگر اینکه چیزی جالب‌تر اتفاق بیافتد و خود را در مسیر راه مکالمه‌ای متفاوت اما جذاب قرار دهید.

در انتهای مصاحبه از مهمان خود بپرسید که چه چیز دیگری هست که باید پرسیده شود؛ با آن‌ها در مورد محصول خود صحبت کنید و نشانی اینترنت خود را در طول صحبت کردنتان به زبان بیاورید.

مثلاً بگویید که برای تماس با ما «به وب‌سایت مراجعه کنید تا کد تخفیف خود را دریافت نمایید» یا «کتاب الکترونیکی رایگان را دریافت کنید» یا هر چیز دیگری که می‌خواهید به آن بپردازید – و هنگامی‌که قسمت بعدی منتشر می‌شود، به مخاطبان خود یادآوری کنید. به آن‌ها بگویید کجا و چگونه پادکست‌هایتان را دریافت کنند. درنهایت، با USP خود پایان دهید، یک بار دیگر مخاطب را لینک کنید و از گوش دادن آن‌ها، تشکر کنید. شما انجامش دادید! ساخت پادکست تمام شد!

انتشار و ترویج

پادکست کامل خود را کجا قرار داده‌اید؟ مردم چگونه در مورد آن می‌فهمند؟ هنگامی‌که فایل صوتی شما آماده است، می‌توانید آن را در سایت‌های مختلف آپلود کنید تا ترویج پیدا کند و در عرصه‌های گوناگون توزیع آن موجود باشد.

استفن واسنر، کارشناس پادکست، توصیه می‌کند: فقط به این دلیل که کسی شبکه یا پلت فرم ندارد و یا لیست پست الکترونیکی ندارد، به این معنا نیست که شما نباید شروع کنید. کلی هزینه کنید تا یک وب‌سایت ایجاد کنید، وب‌سایت خود را به پادکست خود پیوند دهید. افراد را به وب‌سایت خود هدایت کنید، هدیه‌ای عالی برای باز کردن پیوند پادکست به آن‌ها بدهید.

پول درآوردن به‌وسیله‌ی پادکست

هنگامی‌که شما تعداد زیادی از شنوندگان عادی داشته باشید می‌توانید:

• حمایت مالی فروش
• هزینه کردن مردم برای مصاحبه با شما
• فروش تبلیغات موفق (مانند ایستگاه رادیویی)
• فروش از پادکست (تبلیغ در پایان)
• در وب‌سایت خود چیزی به شنوندگان خود بدهید و پس‌ازآن به‌طور منظم تکرار کنید

مزایا و معایبی برای هر گزینه وجود دارد. قبل از اینکه استراتژی خود را تعیین کنید، فکر کنید.

همه کسب و کارها همواره آن را یکی از مهم‌ترین چیزهایی می‌دانند که منجر به تولید انبوه شدند. نظر شما در مورد پادکست‌ها چیست؟ آیا پادکست‌ها می‌توانند برای کسب‌وکارها مفید و کاربردی باشند؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur.com

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

Avatar

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *