صفحه اصلی / بازاریابی / تحقیق بازار: گام‌های آغازین کسب و کار را آگاهانه و هوشمندانه بردارید
تحقیق بازار

تحقیق بازار: گام‌های آغازین کسب و کار را آگاهانه و هوشمندانه بردارید

تحقیق بازار هدف خود را قبل از این‌که شروع به تولید محصول کنید، انجام دهید. پیش از اینکه شرکت‌های معروف، محصول جدید را ارائه دهند، یک تکلیف جدی را انجام می‌دادند. این، تحقیق بازار است. هرچند ممکن است از صمیم قلب باور داشته باشند که محصولات تازه تولیدشده آن‌ها به‌سادگی در بازار دیده نخواهد شد، آن‌ها همچنین متوجه‌اند که مشتریان بی‌ثبات هستند – و برای جلوگیری از فاجعه مالی، بهتر است ابتدا حقایق را به دست آورند.

در ابتدا، این شرکت‌ها آمار جمعیتی خدمات خود را تعیین می‌کنند و روند صنعت را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند تا کاملاً درک کامل و ساختار بازار بالقوه خود را داشته باشند. آن‌ها تحقیق می‌کنند که مشتریان چه نوع عکس‌العملی نسبت به محصولاتشان نشان می‌دهند تا مطمئن شوند که مشتریان از ورود محصول به بازار، خوشحال هستند. همه‌ی این تحقیقات قبل از اینکه شرکت حتی محصول جدید خود را در فروشگاه‌ها، کاتالوگ‌ها و یا آنلاین در نظر بگیرد، اتفاق می‌افتد.

به‌عنوان یک مخترع یا کارآفرین، نسبت به بودجه تحقیق بازار تردید دارید؟ خوشبختانه شما هنوز گزینه‌های زیادی پیش رو دارید؛ زیرا شما یک شرکت کوچک‌ هستید که در مقیاس کوچک‌تری کار می‌کنید (و با سرمایه‌گذاری ابتدایی کمی)، می‌توانید مقدار زیادی از اطلاعات را با منابع محدودی به دست آورید.

بنابراین از کجا باید شروع به تحقیق بازار کنید؟ تنها چیزی که به آن احتیاج دارید تا تحقیقات شرکتی شما را انجام دهد، چیست؟ و دقیقاً چرا به آن احتیاج دارید؟

تحقیقات بازاریابی ، استرس‌ها و تصمیم‌گیری‌های تجاری را کاهش می‌دهد، کار شما را معتبر می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که به مسیر خلاقانه خود ادامه دهید. این برنامه، راهنمایی‌ها را ارائه می‌دهد و به شما نشان می‌دهد که چه زمانی نیاز به عقب‌نشینی دارید. این تحقیق نه‌تنها به شما در تصمیم‌گیری‌های مهم کسب‌وکار کمک می‌کند تا محصول خود را به‌پیش ببرید، همچنین اطلاعات بازار واقعی را فراهم خواهد کرد تا بتوانید زمانی که شروع به فروش محصول خود می‌کنید، از آن‌ها استفاده کنید.

شما قطعاً می‌خواهید قبل از تولید انبوه، این اطلاعات را به‌خوبی جمع‌آوری کنید؛ زیرا به شما کمک می‌کند که بهترین محصول طراحی‌شده را راه‌اندازی کنید.

 تصویر بزرگ از تحقیق بازار

 اکنون دو نوع تحقیق بازار وجود دارد که می‌خواهید آن‌ها را جمع‌آوری کنید.

1)    داده‌ها از تحقیقات ثانویه که به شما کمک می‌کند تا بازار خود را تجزیه‌وتحلیل کنید که شامل داده‌های قبلاً جمع‌آوری‌شده مانند اطلاعات سرشماری، روند صنعت و اطلاعات جمعیتی است.

2)    داده‌ها از تحقیقات اولیه (اطلاعاتی که شما خودتان تولید می‌کنید)، اطلاعاتی خاص را درباره محصولتان و نحوه واکنش بازار بالقوه نسبت به محصولتان، به شما ارائه می‌دهد.

اگرچه به نظر می‌رسد، شما می‌خواهید با جمع‌آوری اطلاعات ثانویه شروع کنید. این اطلاعات تصویر کلی از مشتریان بالقوه شما را نشان می‌دهد (تعداد افرادی که ممکن است این محصول را خریداری کنند؛ اطلاعات مربوط به صنعت خاص شما؛ و مقدار پولی که این افراد در نوع محصولی که شما درحال‌توسعه هستید خرج می‌کنند). اطلاعاتی که به دست می‌آورید به شما کمک می‌کند تا بهترین پروفایل ممکن از بازار و صنعت خود را بسازید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما درحال‌توسعه یک محصول برای صاحبان سگ‌ هستید، می‌خواهید تعداد صاحبان سگ‌های ایران را ازنظر جنسیت، سن، جغرافیا و شاید سطح تحصیلات بسنجید (هرگز اطلاعات بیش‌ازحد، جمع‌آوری نکنید).

در این مقاله ایران مدیر برخی از منابع با ارزش (و کم‌هزینه) را که می‌توانید روی آن‌ها تحقیق بازار ثانویه جمع‌آوری کنید، مطرح می‌کند:

  • داده‌های سرشماری
  • اینترنت (جستجوی کلیدواژه‌ها با استفاده از موتورهای جستجو )
  • مقالات (نشریات تجاری و روزنامه‌ها)
  • انجمن‌های تجاری
  •  نشریات خاص تجارت
  • نشریات جنسیتی یا قومی
  • اطلاعات مالی در شرکت‌های کلید عمومی یا مرتبط

شما همچنین ممکن است با سایت‌ها و سازمان‌هایی که گزارش‌های پژوهشی با اطلاعات مربوطه را برای پرداخت هزینه ارائه می‌دهند، روبه‌رو شوید. درحالی‌که می‌خواهید چنین اطلاعاتی را خریداری کنید، آگاه باشید تا داده‌هایی که دریافت می‌کنید برای شما مفید باشند. قبل از این کار داده‌ها را در حوزه عمومی جستجو کنید.

تحقیقات اولیه اطلاعاتی است که می‌توانید از طریق مصاحبه و دیگر روش‌ها به‌طور خاص در مورد محصول و یا کسب وکار خود تولید کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا خلأهای موجود در تحقیقات ثانویه خود را پرکنید. کلیت این مجموعه که ترکیبی از داده‌ها است، دو راه را برای شما فراهم می‌کند. این کار شما را تقویت می‌کند و به شما کمک می‌کند به جلو حرکت کنید، یا به شما کمک می‌کند مشخص کنید که فرصت بازار شما محدود است (حتی اگر ایده محصول شما هوشمندانه باشد). درهرصورت، شما در موقعیت بهتری برای تصمیم‌گیری قرار خواهید گرفت که آیا این ایده ارزش سرمایه‌گذاری در زمان، انرژی و پول لازم را دارد.

چندین روش برای جمع‌آوری این نوع از اطلاعات شخصی‌سازی‌شده وجود دارد. روشی که انتخاب می‌کنید بستگی به اطلاعات ویژه‌ای که به دنبال آن هستید و اندازه بودجه‌تان دارد. نمونه‌هایی از تحقیقات اولیه شامل: گروه‌های متمرکز (رسمی و غیررسمی)، تعقیب (متوقف کردن افراد در محیط)، ایمیل‌ها برای دوستان و خانواده، نظرسنجی‌های مستقیم و مصاحبه‌های تلفنی است. برخی از روش‌ها نیازمند تعهد مالی هستند؛ بااین‌حال، بیشتر اطلاعات را می‌توان جمع‌آوری کرد.

قبل از اینکه تحقیق اولیه خود را آغاز کنید، مطمئن شوید که دقیقاً چه چیزی را باید بدانید. سؤالات زیر را مطرح کنید:

 • شما می‌خواهید از این تحقیق بازار چه تصمیمی برای کسب و کار خود بگیرید؟
 • فکر می‌کنید که باید با چه کسی صحبت کنید؟
 • اگر تنها می‌توانستید یک پاسخ را برای سؤالات به دست آورید، آن کدام خواهد بود؟

سپس تصمیم بگیرید که کدام یک از روش‌های زیر به‌طور مؤثر به نتایجی دست می‌یابند که به دنبال آن هستید. در این قسمت مقاله خلاصه‌ای از نمونه‌های تحقیقات اولیه مطرح می‌شود:

گروه‌های متمرکز (رسمی، غیررسمی)

گروهی از افراد را باهم به اشتراک بگذارید که بازخورد خود را در محیطی قرار دهند که در آن پاسخ‌ها روشن  و سایه‌های تفکر و عقیده وجود نداشته باشد. این می‌تواند به‌سادگی دعوت کردن پنج صاحب سگ به خانه شما برای پاسخ به سؤالاتتان و ارائه بازخورد به محصولتان باشد.

مصاحبه‌ از افراد در خیابان

این روش شامل رفتن به مناطق عمومی است که بخش بالایی از بازار هدف شما را در بر می‌گیرد، از هر شخص یک لیست از سؤالات را بپرسید، سوالات کوتاه باشند تا برای وقت آن‌ها احترام قائل شده باشید.

انفجار ایمیل

 به رسانه های اجتماعی اعضای خانواده‌ی خود، دوستان و همکاران کسب‌وکارتان، ایمیل ارسال کنید و توضیح دهید که چه کاری می‌کنید. سؤالات خود را در اختیارشان قرار دهید و از آن‌ها بخواهید که ایمیل شما را برای هرکسی که می‌شناسند ارسال کنند.

نظرسنجی تلفنی

این روش برای سؤالات کوتاه (مثلاً بله / بدون پاسخ، انتخاب چندگانه و غیره) ایده‌آل است و باید برای جمع‌آوری اطلاعات درست، کمتر از 20 دقیقه زمان برده شود. شرکت‌های تحقیقات بازار در سراسر کشور می‌توانند نتایج یک بررسی تلفنی را به‌صورت اسناد، زمینه و پردازش کنند. نظرسنجی‌های تلفنی برای تصمیم‌گیری نهایی در مورد یک محصول مانند قیمت‌گذاری و یا انتخاب یک نام ایده‌آل هستند.

اهمیت تحقیق بازار برای شما واضح است زیرا به شما کمک می‌کند تصمیمات کسب و کار خوبی بگیرید. تحقیق نه‌تنها کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا بازار مناسب برای محصول شما وجود دارد یا نه، همچنین به شما کمک می‌کند تا محصولتان را با نیازهای فردی مشتریان متناسب کنید. اگرچه تحقیقات شما ممکن است تمام شکاف‌ها را نداشته باشد (به‌خصوص با توجه به محدودیت‌های بودجه)، اما به طرز چشمگیری توانایی‌تان در تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد که این می‌تواند تفاوت بین سود و شکست باشد.

اکنون که از اهمیت تحقیق بازار در این مقاله آگاه شدید، آیا قبل از شروع کسب و کارتان آن را انجام می‌دهید؟ در صورت تمایل می‌توانید مراحل انجام تحقیقات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *