صفحه اصلی / توسعه فردی / روش های مدیتیشن : ۸ راه ساده و اثربخش برای رسیدن به آرامش
روش های مدیتیشن

روش های مدیتیشن : ۸ راه ساده و اثربخش برای رسیدن به آرامش

روش های مدیتیشن و فراگیری چگونگی آن می‌تواند کار بسیار ساده‌ای باشد و درعین‌حال یکی از بهترین کارهایی است که هرکسی بهتر است برای سلامتی و توسعه فردی خود انجام دهد. مدیتیشن تکنیکی مؤثر مخصوصاً برای کاهش استرس است، زیرا شما را قادر می‌سازد تا در لحظه از شر اضطراب خلاص شوید.

روش های مدیتیشن و کاهش استرس

همچنین با مدیتیشن تغییراتی را در خود ایجاد می‌کنید که به‌وسیله آن‌ها شما نسبت به رویدادهای تنش‌زای آینده واکنش‌پذیری کمتری نشان می‌دهید.

فراگیری مدیتیشن می‌تواند سرگرم‌کننده نیز باشد، زیرا تکنیکهای بسیار متنوع و مؤثری برای مدیتیشن وجود دارد، چنانچه اگر یکی از روش های مدیتیشن برایتان نتیجهبخش نباشد، روش‌های دیگر حتماً برایتان کارساز خواهد بود، بنابراین انجام روش های مدیتیشن را به چندین نحوه مختلف بیاموزید و ببینید کدام رویکرد برای شما مؤثرتر است.

ایران مدیر در این مقاله در پی آن است که به‌صورت اجمالی شما را با روش های مدیتیشن آشنا کند تا در صورت علاقه بتوانید هرکدام را که می‌خواهید، پیگیری کنید.

روش های مدیتیشن

۱٫ مدیتیشن ذهن آگاهی

روش های مدیتیشن و ذهن آگاهی

یکی از روش های مدیتیشن، ذهن آگاهی ممکن است برای مبتدی‌ها یکی از چالش‌انگیزترین انواع مدیتیشن باشد اما روشی عالی با مزایای بسیار است که هم برای تازه‌کارها و هم برای کسانی که پیوسته تمرین میکنند، کاربرد دارد.

ازجمله مزایای این روش آنکه برای کسانی که تنها خواهان یادگیری چگونگی مراقبه هستند، مدیتیشن ذهن آگاهی به‌وسیله خاص یا آمادگی قبلی نیاز ندارد، به‌بیان‌دیگر نیازی به روشن کردن شمع برای، تکرار ذکر (مانترا) یا تکنیک‌هایی برای فراگیری نیست.

تنها تمرین طولانی‌مدت می‌تواند ذهنی آرام تر و واکنش‌پذیری کمتری برای مبارزه با استرس برایتان فراهم آورد. ویژگی اصلی مدیتیشن ذهن آگاهی، تمرکز بر لحظه حال است. به‌جای تمرکز بر هر چیزی خارج از خود، مدیتیشن ذهن آگاهی نیاز به تمرکز بر «اکنون» دارد. با جستجوی کلید واژگان «مدیتیشن ذهن آگاهی» و «زندگی ذهن آگاه» و روش های مدیتیشن در این سایت و سایت‌های مشابه دراین‌باره بیشتر بیاموزید.

۲٫ مدیتیشن پیاده‌روی

یکی دیگر از روش های مدیتیشن، مدیتیشن پیاده‌روی است که متدی بسیار ساده است که هم مزایای معمول مدیتیشن را دارد، هم برخی از مزایای تمدد اعصاب را به شما ارائه می‌دهد.

نکته اصلی این روش فقط پیاده‌روی نیست، بلکه چهارچوب ذهنی‌ای است که هنگام قدم زدن دارید. مدیتیشن پیاده‌روی گاهی به‌صورت تند و گاهی کند است؛ می‌تواند با ذهن خالی یا به کمک موسیقی یا مانترا تمرین شودو شما را به منطقه امن ذهنی ببرد. مدیتیشن پیاده‌روی به‌ویژه برای افراد فعال بیشتر مفید است.

آن‌ها که ممکن است با سکوت و سکون برخی از ‌روش‌های دیگر مدتیشن مثل مدیتیشن ذهن آگاهی دچار استرس شوند. با آموزش این روش مدیتیشن می‌توانید سرعت تمرکز خود را تغییر دهید و آنگاه آنچه را برایتان بهتر است، دریابید.

۳٫ مدیتیشن مانترا

روش های مدیتیشن و مانترا

مدیتیشن مانترا یکدیگر از روش های مدیتیشن برای نوآموزان است. اگر آرام و خالی نگه‌داشتن کامل ذهن برای شما چالش بزرگی است، مدیتیشن مانترا ممکن است برایتان آسان‌تر باشد. این روش از طریق تکرار یک کلمه یا صدای معین، برخی از مزایای تأییدات مثبت را با مزایای مدیتیشن ترکیب می‌کند.

برخی ممکن است نسبت به تکرار کلمه‌ای مثل «ام» یا زمزمه مکرر حروفی نامأنوس حس خوبی نداشته باشند. در این صورت شما می‌توانید از هر مانترایی که خودتان دوست دارید، استفاده کنید.

در مدیتیشن مانترا نیز مانند مدیتیشن پیاده‌روی هدف اصلی حالت ذهنی‌ای است که شما به آن دست مییابید، نه لزوماً مانترایی که استفاده می‌کنید. گرچه بهتر است مانترایی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید. این کار برای شروع بهتر است.

۴٫ استفاده از  ذهن آگاهی در زندگی روزانه

گرچه در مدیتیشن ذهن آگاهی اکثراً تلاش می‌شود تا ذهن را از افکار مختلف خالی کرد و حفظ این حالت مطلوب است، لیکن می‌تواند در طول روز به شیوه‌های مختلفی به کار رود. اصولاً حضور و توجه کامل در هر کاری که در حال انجام آن هستید و حفظ تمرکزتان بر تجربه فیزیکی در لحظه کنونی، موجب حفظ ذهن آگاهی شما در طول روز خواهد شد.

راه‌های مختلفی برای پرورش ذهن آگاهی وجود دارد. در کنار آموزش مدیتیشن بکوشید تا ذهن آگاهی را نیز پرورش دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا مدیتیشن را راحت‌تر بیاموزید و به همان نسبت خود را با برنامه‌های فشرده به‌آسانی تطبیق دهید.

۵٫ مدیتیشن شکلات

اگر به‌تازگی می‌خواهید مدیتیشن را امتحان کنید، یکی از روش های مدیتیشن که نسبتاً سریع و خوشایند خواهد بود، مدیتیشن شکلات است. این شیوه یکی از انواع مدیتیشن ذهن آگاهی است که اغلب در کلاسهای کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) به کار می‌رود. این شیوه که برای مبتدیان نیز آسان است، چندین حس را درگیر می‌کند و درنهایت یک پاداش در انتظار شماست که باعث می‌شود طعم خوش شکلات را هرچه بیشتر و عمیق‌تر حس کنید. استفاده از شکلات تلخ برای این تمرین بهتر است. اگر به دنبال روشی ساده و جدید هستید، مدیتیشن شکلات را امتحان کنید.

۶٫ مدیتیشن تنفسی

روش های مدیتیشن و روش تنفسی

مدیتیشن تنفسی به دلیل سادگی انجام آن و در دسترس بودن شرایط – زیرا تنفس همیشه اتفاق می‌افتد، بنابراین گزینه مناسب برای مدیتیشن است از محبوب‌ترین انواع مدیتیشن است. تنفس، تمرکزی طبیعی ایجاد می‌کند که محسوس نیست، اما همیشه وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید در این ریتم غرق شوید. این نوع از روش های مدیتیشن را برای چند دقیقه یا مدت طولانی‌تر تمرین کنید و به آرامش برسید.

۷٫ مدیتیشن در حمام

یکی از انواع روش های مدیتیشن ، مدیتیشن در حمام است. مدیتیشن حمام، مزایای معمول مدیتیشن‌های دیگر را همراه با مزایای حمامی آرامش‌بخش و گرم به همراه دارد که می‌تواند باعث آرامش عضلات خسته شما شده، جوی آرامش‌بخش ایجاد کند،‌ درنتیجه احساس موقتی فرار از عوامل استرس‌زا برایتان ایجاد میکند. علاوه بر این قرار گرفتن در آب موجب می‌شود که بیدار بمانید

بیداری اتفاق مهمی است که اگر هنگام انجام مدیتیشن خسته باشید، گاهی چالش‌انگیز خواهد بود.
مدیتیشن در حمام را امتحان کنید و در پایان تمیز، برای خواب آرام و آماده‌باشید یا روزی کم استرس را شروع کنید.

۸٫ ریز مدیتیشن‌ها

برای کسانی که احساس می‌کنند وقت کافی برای انجام کامل جلسات مدیتیشن را ندارند، زیرا به‌صورت میانگین ۲۰ دقیقه زمان لازم است یا برای کسانی که تمایل دارند میان جلسات طولانی‌تر، برخی از مزیت‌های مدیتیشن را تجربه کنند، ریز مدیتیشن‌ها به مدت ۵ دقیقه، تکنیک عالی‌ای است که ارزش امتحان را دارد. ریز مدیتیشن‌ها بسیار ساده هستند و به‌راحتی حتی با فشرده‌ترین برنامه‌ها نیز تطابق پیدا می‌کنند.

سخن آخر

در ابتدا سعی کنید در زمان کوتاه‌تری به حالت مدیتیشن دست پیدا کنید و کم‌کم به جلسات طولانی‌تر روی بیاورید یا اینکه از این تکنیک فقط برای کاهش آسان و سریع استرس استفاده کنید. آیا تابه‌حال روش های مدیتیشن را تجربه کرده‌اید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Verywellmind

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

عادت های صبحگاهی

عادت های صبحگاهی و نقش آن ها برای داشتن یک روز موفقیت آمیز

عادت های صبحگاهی چه نقشی در زندگی دارند؟ خالص دارایی‌های شما ممکن است هیچ‌وقت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *