صفحه اصلی / رهبری / منتورینگ : چالش‌ های زنان در نقش مربیگری و راه های مقابله با آن
منتورینگ

منتورینگ : چالش‌ های زنان در نقش مربیگری و راه های مقابله با آن

منتورینگ چقدر در موفقیت یک فرد یا گروه تاثیر دارد؟ اگر من مربی نداشتم، امروز دیگر اینجا نبودم. من حاصل مونتورینگ و رهبری عالی هستم. مربیان یا آموزگاران بسیار مهم هستند. آ‌ن‌ها می‌توانند هر کسی باشند؛ همسر شما، سایر اعضای خانواده یا رئیس شما(ایندرا نویی (Indra Nooyi)، مدیر عامل شرکت پپسیکو (PepsiCo).

در حالی که زنان همیشه عضوی از جامعه خود بوده‌اند، فقط در ۶۰ سال گذشته از نظر قانونی بخشی از نیروی کار به حساب می‌آمدند. قبل از دهه ۶۰ میلادی، زنان تا حد زیادی به مشاغل خانوادگی‌شان کمک می‌کردند یا در مقام منشی و سایر موقعیت‌های سطح پایین در شرکت‌ها به کار گرفته می‌شدند.

با گذشت زمان، بسیاری از کشورها تلاش کردند زنان را در بازار کار درگیر کنند و با مسائلی مانند نابرابری دستمزد، آزارواذیت و تبعیض برخورد کنند. ایران مدیر در این مقاله چالش‌های زنان در نقش منتورینگ را بررسی می‌کند.

از آنجا که مردان نقش قابل توجهی در رهبری نیروی کار داشتند، تقریباً در هر جامعه‌ای بالاترین مقام‌های مدیریتی، مدیران ارشد اجرایی (مدیران عامل) و مدیران هنوز هم در اشغال مردان است؛ این بدان معناست که بسیاری از متخصصان مرد در راه پیشرفت به منتورینگ هم‌جنس خود دسترسی دارند که مسیرهای شغلی مدنظر آن‌ها را طی کرده‌اند و تجربه کافی را در این زمینه برای راهنمایی آنها دارند، در حالی که زنان برای یافتن منتورینگ زنی که این مسیر را طی کرده باشند، راه درازی در پیش دارند.

گذشته از موارد ذکرشده، تلاش برای دسترسی هرچه بیشتر دختران به آموزش موجب می‌شود که زنان، حتی در اقتصادهای پیشرفته، هنوز هم بخش بیشتری از فرزندپروری، خانه‌داری و سایر الزامات اجتماعی یا خانوادگی را عهده‌دار باشند.

نیاز به نقش منتورینگ

در حالی که امروزه زنان تقریباً نیمی از نیروی کار را تشکیل می‌دهند، فقط ۱۴ درصد از مقام‌های ارشد اجرایی شرکت‌های لیست Fortune 500 در اختیار زنان است. مطالعات نشان داده است علاوه بر کمبود امکانات مراقبت از کودک و پشتیبانی از مادران، بیشتر زنان به دلیل نبود منتورینگ و شبکه‌های مناسب، برای صعود از نردبان شرکت‌ها تلاش میکنند.

در مطالعه‌ای که مارگارت لینهان و هیو اسکلیون انجام دادند، بیان کردند که مدیران زن ممکن است قرارهای جهانی را از دست بدهند؛ زیرا آن‌ها منتورینگ ، سرمشق، حمایت‌گر ندارند. همچنین به شبکه‌های مناسب نیز دسترسی ندارند. همه این موارد معمولاً برای همتایان مردشان در دسترس است.

از مزایای مهم داشتن یک مربی معتبر و خوب این است که فرد قابلیت‌های افراد آموزش‌دیده و توانمندی حرفه‌ای را زیر نظر مدیران و رهبران به طور یکسان فرامی‌گیرد. تجربیاتی که یک مربی به اشتراک می‌گذارد می‌تواند به فرد در مسیر موفقیت در پیچیدگی‌های شرکت‌ها کمک کند.

اگر شما زنی هستید که در میان سیاست‌های خسته‌کننده محل کارتان و با وجود نبود توازن جنسیتی پیشرفت کرده‌اید، دانستن اینکه یک وکیل مدافع در سازمان یا صنعت شما وجود دارد، می‌تواند اعتمادبه‌نفس زیادی برایتان ایجاد کند. علاوه بر این، منتورینگ و حمایت مالی باعث بهبود دید افراد نسبت به اعضای برجسته سازمان‌شان می‌شود.

گذشته از این، مربی‌ای که همدل و از تفاوت‌های جنسیتی منحصربه‌فرد در مدیریت شغلی آگاه باشد، به‌واسطه الگوبودن، از افراد تحت آموزش خود حمایت روان‌شناسانه می‌کند و به آن‌ها مشاوره می‌دهد.

برای هر زن یا انسانی، پذیرش و تأیید باعث افزایش صلاحیت و همچنین خودارزشی می‌شود.

منتورینگ و خود ارزشی

زنان را منتورینگ قرار دهید

در حال حاضر هنوز مردان بر موقعیت‌های ارشد مسلط هستند که باعث می شود متخصصان ارشد بتوانند مربیان تأثیرگذاری باشند. در حقیقت، بسیاری از این متخصصان مرد می‌توانند در صورت داشتن مکانی برای بحث و درک مسائل مربوط به جنسیت، همان‌طور که به مردان آموزش می‌دهند، زنان را نیز راهنمایی کنند.

توانایی یک مرد برای اینکه منتورینگ مؤثری برای زنان باشد، به میزان درک او از چالش‌هایی بستگی دارد که زنان هنگام مدیریت شغل خود با آن روبه‌رو می‌شوند.

مربی‌ای که می‌تواند رویکرد منتورینگ خود را با رفع نیازها و نگرانی‌های مربوط به جنسیت تطبیق دهد، نه‌تنها مسیر پیشرفت شغلی شاگردانش را بهبود می‌بخشد، بلکه به ماندن زنان در آن زمینه نیز کمک می‌کند و به‌نوبه خود به گسترش تأثیر مثبت مربی منجر می‌شود.

 ایجاد نسبت بهتر مربیگری بین جنسیت‌ها 

۱٫ مهارت‌های گوش‌دادن را در اولویت قرار دهید

برخلاف تصور رایج و بر اساس علم عصب‌شناسی، زنان از مردان عاطفی‌تر نیستند. درحقیقت، با مقایسه زنان و مردان مشخص شد زنان بهتر می‌توانند احساسات منفی خود را با استفاده از مثبت‌اندیشی تغییر دهند، در حالی که مردان تمایل بیشتری به کنترل یا حتی نادیده‌گرفتن احساسات خود دارند.

به طور خلاصه، تفاوت جنسیتی نه در سطح احساسات، بلکه در شکل بیان عاطفی ما نهفته است. زنان احساسات خود را از طریق کلمات یا حتی اشک بیان می‌کنند، در حالی که مردان تمایل دارند احساسات خود را کنترل کنند و نشان ندهند.

اگر یک با تمایل عصبی شاگردان زن خود آشنا نباشد تا بتواند احساسات آن‌ها را تحلیل کند و نوع ابراز آن‌ها را بپذیرد، این اختلافات می‌تواند به سوءتفاهم، سوء‌استفاده و نیز تخریب ارتباطی منجر شود.

اولین قدم برای پرداختن به این امر، به مربی مربوط است که مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کند. هدف این است که منتورینگ به‌جای تشخیص و یا راهنمایی شاگرد و ارائه راه‌حلی که به نظرش آسان است، همدلی کند.

این عادت به ارتقای مهارت‌های بین‌شخصی مربی، حضور در شبکه‌های بزرگ‌تر و کمک به آن‌ها در دستیابی به اطلاعات مربوط به شرکت‌های خود کمک می‌کند که به‌نوبه خود باعث می‌شود مربیان، رهبران مؤثرتری باشند.

۲٫ روابط مربی-شاگرد خود را به‌صورت شفاف و گشوده مدیریت کنید

منتورینگ و رابطه مربی و شاگرد

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود بسیاری از مربیان مرد به زنان آموزش ندهند، ترس از درگیرشدن در یک رابطه حرفه‌ای نزدیک با یک زن و چگونگی درک این امر توسط دیگران است.

در حالی که آزادی مردم به دوستی افلاطونی زن و مرد و روابط حرفه‌ای، در حال انجام است، یک مربی می‌تواند با درگیرکردن دو شاگرد زن به طور همزمان برخی از این نگرانی‌ها را کاهش دهد و آن‌ها را ترغیب کند که حتی در زمان مربیگری او، به یکدیگر آموزش دهند.

علاوه بر این، بحث و گفت‌وگوهای خود را در فضای باز انجام دهید تا از ایجاد شایعه‌ جلوگیری کنید. حفظ شفافیت و گشودگی بهترین روش برای حفظ مربیگری حرفه‌ای و مؤثر است.

راه‌های دیگر برای ایفای نقش منتورینگ زنان

مالزی برای شروع برنامه‌هایی برای توانمندسازی زنان به‌منظور پیشرفت شغلی گام‌های بلندی برداشته و مربیانی را برای حمایت از آن‌ها در این مسیر یافته است.

MaGIC (مرکز نوآوری و خلاقیت جهانی مالزی)، شرکت‌های کوچک و متوسط مالزی، و برنامه آموزش زنان در کسب و کار که به‌واسطه همکاری بنیاد زنان چری بلر، Qualcomm Wireless Reach ، Maxis و بنیاد آموزش زنان و تعلیم شغلی فعالیت می‌کنند، برخی از منابع در دسترس زنانی است که به دنبال مربی یا پشتیبان در شغل حرفه‌ای خود هستند.

برنامه‌های آگاهانه و فراگیر مربی و مربیگری برای متخصصان زن به منظور توسعه برابر جهانی و ارتقای جامعه‌محوری است.

از آنجا که شاگردان زن با ارتقای به‌موقع، حقوق بهتر، بهبود رضایت شغلی و تعهد به سازمان، از مسیر شغلی موفق‌تری بهره‌مند می‌شوند، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهند داشت که به‌نفع خانواده‌های آن‌ها و درنهایت نسل بعد است.

سازمان‌هایی که فرصت‌های آموزش را برای زنان ایجاد و آن‌ها را تشویق می‌کنند نیز به موقعیت خود برای موفقیت بیشتر در آینده کمک می‌کنند.

ارتباطات آموزشی باعث افزایش همکاری و خلاقیت در سازمان می‌شود. همچنین باعث می‌شود افراد خود را آگاه‌تر و مرتبط به هم بدانند که مهارت‌های بین‌فردی و هم‌افزایی حرفه‌ای را گسترش می‌دهد و غنی می‌سازد.

سخن اخر

در این مقاله درباره به کار گیری زنان مطالبی بیان شد . همچنین لزوم وجود منتورینگ در این زمینه بررسی شد. شما در این زمینه چه ایده‌ای دارید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

مدیریت تحول

مدیریت تحول راهی برای موفقیت سازمان‌ها در رسیدن به اهداف

مدیریت تحول یکی از مسئولیت‌های مهم هر مدیری است. شما اگر هرگونه تاکتیک بازاریابی امتحان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *