صفحه اصلی / بازاریابی / نام برند و ۱۵ نکته‌ی حیاتی و کاربردی که در انتخاب آن باید رعایت کنید
نام برند

نام برند و ۱۵ نکته‌ی حیاتی و کاربردی که در انتخاب آن باید رعایت کنید

نام برند می‌تواند بسیار گسترده یا بسیار محدود باشد. این نام‌ها می‌توانند بسیار سریع در خاطر بنشینند یا بسیار فرار باشند. چالش اینجاست که باید نامی را انتخاب کنید که جذب‌کننده باشد و درعین‌حال با نوع کسب‌وکار شما مطابقت داشته باشد.

انتخاب نام برای یک محصول یا یک کارخانه، تصمیم دشواری است. برخلاف اکثر چالش‌هایی که تابه‌حال با آن روبه‌رو بوده‌اید، این چالش در زمینه‌ای است که هرکسی ادعای تخصص در آن را دارد. اولین نکته‌ای که باید در هنگام نام‌گذاری به خاطر داشته باشید آن است که بیش‌ازاندازه به توصیه‌های دیگران تکیه نکنید. نام‌هایی که توسط یک گروهی انتخاب می‌شوند اغلب شکست می‌خورند.

کارآفرینان در هنگام شروع کار به بسته‌بندی و یک سری از جزئیات دیگر فکر می‌کنند، اما یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها را از قلم می‌اندازند.

نام‌ها بسیار قدرتمند هستند. کلمات فوق‌العاده مهم می‌باشند. هر یک از کلمات تفاوت متمایزی دارند. ابتدا یک لیست ازآنچه می‌خواهید نام برند شما در ذهن مشتریان تداعی کند، تهیه کنید.

نام برند، هم باید نشان‌دهنده نام شما و هم جایگاه شما در بازار باشد. باید تصمیم بگیرید که نام برند‌تان به چه چیزی دلالت کند. معمولاً این اولین چیزی است که مشتریان احتمالی در مورد شما می‌فهمند. ایران مدیر چندین مورد ازآنچه را که نام برند شما می‌تواند به مشتریان بگوید، ذکر می‌کند:

• سریع
• بهترین
• مناسب
• بالاترین کیفیت
• باتجربه
• مفرح
• عجیب‌وغریب
• قابل‌اتکا
• ارزان
• ضمانت شده
• صادق
• خطرناک
• بی‌نظیر

در زیر چند راهنمایی برای تعیین یک نام مرتبط با کسب‌وکارتان ارائه شده است:

۱٫ هویت برند شما چیست؟

هنگام انتخاب یک نام که نماینده برند شما باشد، بایستی ابتدا خودتان را معرفی کنید. شما می‌دانید که چه خدماتی را ارائه می‌دهید یا چه محصولاتی را به جهان عرضه می‌کنید، اما وقت آن رسیده که این اطلاعات را به گوش مخاطبان خود برسانید. آیا شما بانشاط و خوش‌قلب هستید؟ یا سرد و سرکش؟ یا حتی جدی و روشنفکر؟ این ملاحظات برندسازی باید از ابتدا در نظر گرفته شود زیرا تأثیر قابل‌توجهی روی استراتژی انتخاب نام برند شما خواهد داشت.

۲٫ انتظار دارید نام برند چه‌کاری را برای شرکتتان انجام دهد؟

استیو ماننینگ (مؤسس شرکت مشاور Igor) به‌عنوان یک مشاور انتخاب نام برند می‌گوید: «یک نام مناسب می‌تواند شما را از دیگر رقبا جدا کند و از چهره‌ی شرکت شما محافظت کند». او پیشنهاد می‌کند قبل از هرگونه نام‌گذاری تجاری، جایگاه برند خود را به‌طور واضح در بازار مشخص کنید. ماننینگ می‌گوید: «باید به دنبال نامی باشید که استراتژی بازاریابی شما را تقویت کند و ساده، گرم، انسانی، ملموس و متمایز باشد».

۳٫ آیا نام انتخاب‌شده شما را محدود می‌کند؟

فونیکس به نقل از مارتین زوایلینگ (مؤسس شرکت استارت‌آپ‌های تخصصی و مشاور استارت‌آپ‌های نوپا) می‌گوید: «خودتان را محدود نکنید. نامی را انتخاب نکنید که باعث محدودیت تجارت شما در راه توسعه و تنوع محصولات و نیز شروع کسب‌و‌کار شما در کشور‌های مختلف شود».

۴٫ آیا ترجمه نام تجاری شما به زبان‌های مختلف قابل‌قبول است؟

اگر می‌خواهید روزی تجارت خود را در نقاط مختلف جهان گسترش دهید، باید در مراحل ابتدایی نام‌گذاری و تعیین استراتژی برندتان بهترین عملکرد را از خود نشان دهید؛ مانند پرهیز کردن از نام‌ها و شعارهایی که در یک زبان خاص توهین‌آمیز باشند.

اگر شما در خارج کشور خود، تجارتتان را گسترش دادید، از قابل‌قبول بودن تمام ترجمه‌های نام خود اطمینان حاصل کنید.

۵٫ آیا این نام حسی از تجارت شما را به مخاطب می‌دهد؟

برای بسیاری از شرکت‌ها، بهترین راه این است که نامی را برگزینند که اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات آنان را به مشتریان بدهد. این بدین معنی نیست که نام انتخاب‌شده نمی‌تواند دارای آوای جذابی باشد. باوجوداینکه نام‌های غیرمعمول مانند یاهو گاهی کارساز هستند اما نام‌های برگرفته از نام‌های خانوادگی همواره یک ریسک هستند. از نام‌های توصیفی استفاده کنید. این‌گونه نام‌ها مزایای دیگری نیز دارند.

نام برند شما باید بازتابی از هویت شما باشد. بزرگی، وقار، مشخصات محلی، کیفیت و سایر پارامترهای توصیفی.

۶٫ آیا به خاطر سپردن نام برند آسان است؟

زوایلینگ می‌گوید، هرچه نام کوتاه‌تر باشد، به خاطر سپردن آن آسان‌تر می‌شود. او به مدیران تجاری پیشنهاد می‌کند تا نام‌های دو سیلابی انتخاب کنند و از استفاده از نام‌هایی که به خط ربط نیاز دارند یا علامت خاصی در آن‌ها وجود دارد بپرهیزند. او هم‌چنین توصیه می‌کند که سراغ نام‌های مخفف شده نیز نروند چراکه برای اکثر افراد معنایی ندارند. او گفت: «هنگامی‌که یک هویت برای محصول یا شرکت خاصی انتخاب می‌کنید، سادگی و بی‌پرده بودن نام، هزینه کمتری را به برند شما تحمیل خواهد کرد».

۷٫ آیا املای نام برند برای مخاطبان آسان است؟

این امر، موضوعی بدیهی به نظر می‌رسد اما برخی از شرکت‌ها عمداً نام‌هایی را انتخاب می‌کنند که نوشتن آن برای مشتریان دشوار باشد. این یک استراتژی ریسکی است و برای برجسته ساختن یک شرکت به کار می‌رود؛ اما برخی مشاوران نام‌گذاری نظری منفی نسبت به آن دارند.

الکساندر واتکینس مؤسس و رئیس دفتر نوآوری مجموعه‌‌ی Eat my Words، شرکتی مشاور در زمینه نام‌گذاری واقع در سن فرانسیسکو می‌گوید: «اگر نام شما شبیه یک اشتباه تایپی است آن را از لیست حذف کنید». او هم‌چنین عقیده دارد که مطابقت نحوه خواندن نام شما با نحوه نوشتن آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در غیر این صورت، شما برای همیشه مجبور خواهید بود هر وقت که از شرکت خود نام می‌برید یا آدرس ایمیل آن را می‌گویید، املای صحیح آن را نیز برای مخاطبان بیان کنید.

واتکینس می‌گوید: «به این فکر کنید که چند بار املای صحیح نام و نام خانوادگی خود را به دیگران گفته‌اید، چرا می‌خواهید نام برند شما نیز با مشکل مشابهی مواجه باشد؟»

بنابراین از نام‌های سخت بپرهیزید. اگر مردم با تلفظ و یا با نحوه نوشتن آن مشکل داشته باشند، آن نام را به خاطر نخواهند سپرد.

۸٫ مشتریان چگونه برای اولین بار با نام برند شما برخورد می‌کنند؟

برخی متخصصان نام‌گذاری عقیده دارند استثناءهایی برای قانون املای آسان وجود دارد، مخصوصاً برای نام‌هایی که مردم برای اولین بار آن را روی یک برگه یا تبلیغ اینترنتی می‌بینند. کریس جانسون، مشاور نام‌گذاری در سیاتل می‌گوید: «اگر شما همان بار اول که نامی را شنیدید، املای آن را نتوانید حدس بزنید اما تبلیغات پرهیاهوی آنلاین آن شرکت به این منظور باشد که اکثر مردم برای نخستین بار املای نام را ببینند، نتیجه حاصله نامی با آوا و املای غیرمعمول است که یک برند را منحصربه‌فرد ساخته است.»

۹٫ آیا نام برند آوای مناسبی دارد و تلفظ آن آسان است؟

ماننینگ می‌گوید که آوای یک نام از نظر انتقال احساس انرژی و شور و هیجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما باید مطمئن باشید که مشتریان بالقوه به‌راحتی بتوانند نام شرکتتان را تلفظ کنند.

۱۰٫ آیا نام برند شما تنها برای خودتان معنادار است؟

نامی با معنای نامعلوم یا معنایی شخصی، هیچ‌چیزی را از برند شما نشان نخواهد داد و زمانی که مردم با آن نام برخورد می‌کنند، برای تشریح معنای مخفی آن حضور ندارید. از نامی استفاده کنید که معنای مرتبطی دارد، به‌این‌ترتیب از مزیت آن برخوردار می‌شوید. سعی کنید نامی انتخاب کنید که وقتی شنیده می‌شود سریعاً متوجه بشوند که در چه زمینه‌ای فعالیت دارید.

۱۱٫ آیا این نام از نظر ظاهری جذاب است؟

شما باید به‌ظاهر نام خود روی یک لوگو، تبلیغ یا بیلبورد فکر کنید. نامی را انتخاب کنید که ظاهر و آوای جذابی در تلفن همراه، در رادیو، روی سربرگ‌ها و در وب‌سایتتان داشته باشد.

۱۲٫ آیا نام برند شما طنین مثبتی دارد؟

از هر چیز منفی پرهیز کنید. نام شما باید مردم را نسبت به شما مشتاق و خوش‌بین کند.

۱۳٫ آیا مطمئن هستید که درگیر مدگرایی‌های زودگذر نشده‌اید؟

شاید در کوتاه‌مدت این کار مفید باشد اما شما نمی‌توانید برای مدت طولانی با یک مد پیش بروید و روی مسیر طولانی خود تمرکز کنید.

۱۴٫ آیا برای انتخاب نام برند جستجوی کافی را انجام داده‌اید؟

این قانون را فراموش نکنید. نامی که شما انتخاب می‌کنید می‌تواند سبب فاجعه‌ای بزرگ بشود اگر از ابتدا به جستجوی یک نام قانونی نپردازید. در آخرین مرحله که می‌خواهید به یک موفقیت بزرگ برسید، مجبور می‌شوید نام خود را تغییر دهید چراکه یک شرکت کوچک نام مشابهی با شما داشته و هزینه‌ای به‌عنوان غرامت از شما می‌خواهد.

یک نام فوق‌العاده، هیچ ارزشی نخواهد داشت اگر پیش‌ازاین فرد دیگری از آن استفاده کرده باشد. جستجو را با منابع اینترنتی رایگان شروع کنید تا جستجویی سریع برای یافتن نام‌های مشابه انجام دهید. سپس یک وکیل برای نام برند خود انتخاب کنید تا در گزینش نام به شما کمک کند و موضوع جدید بودن نام منتخب شما را در دفاتر ثبت ‌نام‌های برند بررسی کند.

واتکینس میگوید: «از این وکیل در قدم اول استفاده کنید، زیرا یک‌سوم از تهدیدات تجارت‌های نوپا شامل همین مشکلات انتخاب نام برند است».

قبل از تصمیم نهایی برای انتخاب نام ‌تجاری، مطمئن شوید که تحقیقات اولیه را انجام داده‌اید. در ابتدایی‌ترین سطح، در دسترس بودن دامنه اینترنتی و نام کاربری (در شبکه‌های اجتماعی مختلف) خود را بررسی کنید. اگر پاسخ مثبت بود، حتماً قبل از اعلام عمومی نام خود، این دامنه و نام‌های کاربری را در اختیار بگیرید.

۱۵٫ آیا برای انتخاب نام برند خود نظرخواهی کرده‌اید؟

وقتی به تصمیم‌گیری در مورد نام یک تجارت و یا هر تصمیم مهم دیگری می‌رسیم، همیشه از نظرات کارکنان، مشتریان و کاربران استفاده کنید. آن‌ها معمولاً صادقانه‌ترین پاسخ‌ها را به شما خواهند داد و نظرات آنان می‌تواند به شما در شناسایی مسائل پیش‌بینی‌نشده و پارامترهای منفی کار کمک قابل‌توجهی بکند.

هنگامی‌که فهرستی از خصوصیات نام برند خود را تهیه کردید آن را روی گروهی از مشتریان بازار هدف و همتایان خود آزمایش کنید. برای مثال اگر می‌خواهید خدمات شستشو راه‌اندازی کنید، از مشتریان بپرسید که لیست مشخصه‌های انتخاب‌شده (سریع، قابل‌اعتماد و ارزان) با نیازمندی‌های آنان مطابقت دارد یا خیر. آنگاه لیست خود را با توجه به نتایج تغییر داده و دوباره امتحان کنید.

حال شما یک لیست صحیح در اختیاردارید و وقت آن رسیده که تصمیم‌گیری کنید: به دنبال یک نام عمومی هستید یا توصیفی یا خیالی؟ هر وکیلی در پاسخ به شما خواهد گفت که یک نام خیالی به‌عنوان برند تجاری بهترین گزینه است. این ساده‌ترین راه برای محافظت در برابر تجاوز به حقوقتان توسط رقبا به‌حساب می‌آید و سرانجام به انتخاب یک نام قدرتمند ختم خواهد شد. یک نام خیالی به‌گونه‌ای است که هیچ تصویری را در ذهن تداعی نمی‌کند.

مشکل عمده‌ی نام‌های خیالی آن است که اغلب زمان و هزینه زیادی باید صرف ترغیب مشتریان به پایبندی برای استفاده از یک محصول شود. این نام به‌خودی‌خود ذهنیتی از یک محصول یا یک شرکت به شما نمی‌دهد؛ بنابراین برای بسیاری از افراد، هزینه تبدیل این‌گونه نام‌ها به یک نام شناخته‌شده بیش‌ازاندازه زیاد است.

پیشنهاد دوم که البته برای محافظت سخت‌تر است، انتخاب نام‌های توصیفی است. این‌ نام‌ها به جایگاه شرکت یا محصولات شما در بازار کمک خواهند کرد و اطلاعاتی از عملکرد شما را بازگو می‌کنند. به‌عنوان‌مثال:

• صدا خفه کن سریع
• بدنه بی‌نظیر خودرو

نام‌های توصیفی ازجمله نام‌های محبوب برای کارآفرینان به‌حساب می‌آیند. اطلاعات کافی را در مورد برند ارائه می‌دهند که به فروش کمک خواهد کرد، درحالی‌که در ذهن مشتریان پایدار و منحصربه‌فرد هستند و به اتمام رقابت کمک خواهند کرد.

و آخر از همه، استفاده از نام‌های عمومی. این نام‌ها بسیار ناامن هستند اما این قابلیت را دارند که بلافاصله هدف کسب‌وکار شما را بازگو کنند.

چند نام عمومی:

• تجارت بین‌المللی ماشین‌آلات
• غذاهای معمولی

همان‌طور که می‌بینید گاهی نام‌های عمومی کارآمد ظاهر می‌شوند اما به‌طورمعمول این یک نبرد دشوار است، شما شرکت خود را در موقعیت فروش قرار داده‌اید اما بدون هیچ‌گونه هویتی.

حقیقت غم‌انگیز این است که وقتی صحبت از حرکت دادن یک کسب‌وکار به‌سوی موفقیت به میان می‌آید، گاهی اوقات این نام درست است که می‌تواند تمام تفاوت‌ها را ایجاد کند، نه تلاش بسیار.

ایران مدیر پیشنهاد می‌دهد با در نظر گرفتن موارد بالا یک نام برند عالی برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید و در صورت تمایل می‌توانید تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

entrepreneur

entrepreneur

entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

نویسنده: نوشین علی‌اشرفی
من نوشین علی‌اشرفی هستم. به موضوعاتی که در زمینه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ است، علاقه زیادی دارم و برای دنبال کردن علایقم یک‌سال است که در ایران مدیر فعالیت می‌کنم.

همچنین ببینید

مدیریت روابط مشتری

مدیریت روابط مشتری : شرکت‌ها چگونه می‌توانند برای رشد کسب‌ و کار ، روابط خود را توسعه دهند ؟

مدیریت روابط مشتری ، یک فلسفه بیش‌ازحد استفاده‌شده در چشم‌انداز فعلی کسب‌وکارهای رقابتی بوده است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *