صفحه اصلی / بازاریابی / نام کسب و کار الکترونیکی خود را چگونه انتخاب کنید تا یک حرفه‌ای دیده شوید؟
k

نام کسب و کار الکترونیکی خود را چگونه انتخاب کنید تا یک حرفه‌ای دیده شوید؟

نام کسب و کار الکترونیکی شما، همانند نام‌گذاری یک مغازه آجر فروشی نیازمند تلاش و زمان فراوان است.

من در حال شروع یک کسب ‌و کار الکترونیکی هستم و از اینکه چقدر نام یک کسب ‌و کار آنلاین مهم است شگفت‌زده شده‌ام. آیا بهتر است که این نام بازتاب‌دهنده چیزی که می‌فروشیم باشد یا اینکه ترجیحاً یک نام جذاب که در ذهن می‌ماند؟

چه چیزی در یک اسم وجود دارد؟ اگر این نام به کسب ‌و کار شما بیاید بسیار بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید نتیجه خوبی به ارمغان می‌آورد. تصمیم‌گیری برای نام یک کسب ‌و کار تجاری، کمتر از نام‌گذاری یک مغازه آجر فروشی اهمیت ندارد. در هر موردی، انتخاب نام برند یا نام کسب و کار یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که اتخاذ می‌کنید. یک نام تجاری مناسب به شما کمک می‌کند که یک سر و گردن از بقیه بالاتر قرار بگیرید درحالی‌که یک نام تجاری نامناسب ممکن است باعث شود که زیر دست‌وپا له شوید. با توجه به افت اقتصاد و اوج‌گیری رقابت، بیش از هر زمانی مهم است که با تمرکز روی نام تجاری خود فکر کنید.

متأسفانه، این موضوع در حرف بسیار ساده‌تر از عمل است. به نظر می‌رسد که تمام نام‌های مناسب قبلاً اشغال شده‌اند. پیش از اینکه کلمات خود را چاپ کنید، به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود توجه کنید تا نامی مناسب با کسب ‌و کار خود انتخاب کنید.

مسائل قانونی انتخاب نام کسب و کار

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید این نام پیش ‌از این توسط کسی استفاده شده است یا نه. شگفت‌زده خواهید شد اگر بدانید تعداد زیادی از کارآفرینان فراموش می‌کنند که در این باره تحقیق کنند و کار خود را با نامی که پیش ‌از این استفاده شده است، شروع می‌کنند.

این موضوع را با اداره‌های مرتبط چک کنید تا این نام پیش ‌از این برای اخذ مجوز یا توسط دولت استفاده نشده باشد. همچنین با اداره ثبت اختراعات و اداره علامت تجاری برای بررسی اینکه آیا نام توسط فرد دیگری به‌عنوان نام تجاری ثبت گردیده است یا خیر، صحبت کنید. استفاده از نام تجاری کسب‌ و کاری دیگر موجب می‌شود که صاحب آن نام به دنبال مسائل قانونی در برابر شما برود. حتی اگر نام شما فقط شبیه به نام کسب و کار دیگری باشد، ممکن است خود را در دادگاه و در حال دفاع از حق خود برای استفاده از این نام، بیابید؛ و این رقابتی است که شما در آن شکست می‌خورید.

اگر نام کسب و کار موردنظر در دسترس بود سریعاً اقدام به رزرو نام کنید و برای ثبت آن به‌عنوان علامت تجاری اقدام کنید تا مالکیت حقوقی شما را تضمین کند. اگر نام کسب و کار خود را تبدیل به علامت تجاری نکنید، هرکسی می‌تواند در آینده اقدام به دزدیدن آن کند. تصور کنید که سال‌ها برای ساختن و بالا آوردن کسب ‌و کار خود وقت صرف کرده‌اید تا یک نام تجاری پیشرو داشته باشید و حالا درگیر یک دعوای حقوقی بر سر مالکیت آن شده‌اید. این دعوایی است که نیازی به آن نخواهید داشت، به‌ویژه زمانی که می‌توانید با کمی پول و پر کردن چند فرم جلوی آن را بگیرید.

انتخاب دامنه اینترنتی برای نام کسب و کار

موضوع مهم دیگری که به‌خصوص در کسب ‌و کار آنلاین باید به آن توجه کرد انتخاب دامنه برای کسب ‌و کار شما است. نام دامنه، آدرس وب‌سایتتان است که مشتریان می‌توانند از طریق آن شما را در اینترنت پیدا کنند. آیا دامنه موردنظر شما در دسترس است؟ اگر نیست، آیا دامنه‌ای مشابه گزینه مورد نظر شما وجود دارد؟

بدون شک متوجه خواهید شد که حفظ امنیت یک نام دامنه مناسب، کار سخت‌تری نسبت به انتخاب یک نام تجاری است. اکثر نام‌های منطقی از قبل رزرو شده‌اند اما ممکن است خوش‌شانس باشید. به خاطر داشته باشید که نام دامنه باید کوتاه و توصیف‌کننده باشد و ترجیحاً پسوند com. داشته باشد.

در صورت لزوم می‌توانید از پسوندهای دیگری نیز استفاده کنید فقط به خاطر داشته باشید که برای این امر باید تلاش بازاریابی مضاعفی داشته باشید تا آدرس اینترنتی خود را معرفی کنید زیرا مردم به‌طورمعمول ازcom. و یاnet. استفاده می‌کنند. هر کاری که انجام می‌دهید، فقط از دامنه‌ای استفاده نکنید که ترکیب گیج‌کننده‌ای از اعداد و حروف باشد که حفظ کردن آن دشوار است و از آن گذشته تایپ کردن آن برای مشتری دشوارتر باشد.

نام کسب و کار 1

یک رویکرد خوب برای نام‌گذاری کسب‌ و کار، انجام آن از نگاه مشتری است. نام شما باید به‌طور شفاف پیشنهاد و پیام شما را به مشتری برساند. برای یک لحظه خود را جای مشتری قرار دهید. اگر شما به دنبال کسب ‌و کاری بودید که کالا یا خدمات مورد نیاز شما را تأمین کند، انتظار داشتید که نام آن چه باشد؟

اگر در بازار به دنبال قطعات کامپیوتر هستید، به دنبال جایی نبودید که در آن نام  “قطعات کامپیوتر” انعکاس پیدا کرده باشد؟ “قطعات کامپیوتری رضا” به جذابیت “بازار الکترونیک رضا” نیست ولی جذابیت برای شما پول نمی‌شود، بلکه مشتریان خوشحالی که به‌سرعت شما را تشخیص می‌دهند حساب‌هایتان را می‌پردازند.

نام کسب و کار شما همچنین می‌تواند باعث واکنش‌های ناخودآگاه مشتریان شود که ممکن است آن‌ها به کسب‌ و کار شما نزدیک یا دور شوند. کلماتی مانند:

• کیفیت
• کامل
• اجرایی
• بهترین
• کم‌هزینه
• زمان

اغلب موجب واکنش‌های مثبت در ذهن مصرف‌کننده می‌شوند. واژه‌هایی مانند ارزان، تخفیف و دست دوم تمایل به ایجاد احساسات منفی دارند.

‌خط قرمزها در نام کسب و کار

درنهایت، ایران مدیر درباره چیزهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را بیان می‌کند. متخصصان توافق نظر دارند که نباید از واژه‌هایی مانند شرکت، موسسه، شرکا و نامحدود در نام کسب و کار خود استفاده کنید. این موارد برای نام قانونی شما مناسب است ولی برای استفاده هر روزه، به‌اندازه کافی شفاف نیستند.

همچنین از نام‌های مختصر مانند Yahoo، Google نیز اجتناب کنید. نام‌های مختصر نیاز به یک زیرنویس دارند تا توضیح دهند که این کسب و کار دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد و همچنین یک کمپین تبلیغاتی گران‌قیمت نیاز است تا این نام را در ذهن مشتریان تبدیل به برند کند. سعی کنید از نام‌هایی استفاده کنید که به‌طور کامل کسب ‌و کار شما را در نگاه اول توضیح می‌دهند.

و در آخر، از نام‌های مستعار استفاده نکنید، البته مگر اینکه کسب ‌و کاری غیرمعمول را آغاز کرده‌اید. “مغازه دیو دیوانه” نام فوق‌العاده‌ای است، اگر آنجا واقعاً توسط دیو دیوانه اداره شود و از شخصیتش در بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر صورت اگر می‌خواهید جدی گرفته شوید، برای کسب ‌و کار خود نامی جدی در نظر بگیرید. آیا شما به “دندانپزشکی دیو دیوانه” می‌روید؟ من هم نمی‌روم.

شما برای کسب ‌و کار خود چه نامی را انتخاب کرده‌اید؟ آیا نام انتخابی متناسب با کسب ‌و کارتان می‌باشد؟ نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

Avatar

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *