صفحه اصلی / رهبری / شبکه سازی در کسب و کار و ۳ استراتژی قدرتمند کار شبکه‌ای که هرگز شکست نمی‌خورند!
شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی در کسب و کار و ۳ استراتژی قدرتمند کار شبکه‌ای که هرگز شکست نمی‌خورند!

شبکه سازی در کسب و کار اهمیت بسیاری برای کارآفرین دارد. شما به‌عنوان یک کارآفرین می‌دانید که کجا سود بیشتری دارید. در رهبری موضوع، مشتری، پیروان شما و جامعه است. بدون این افراد، کسب‌وکار شما نمی‌تواند رشد کند و در پیچ‌وخم تجارت، شانس کمتری خواهید داشت.

برای انتقال تخصص خود به‌طور مؤثر به افرادی که می‌توانند به مخاطبین بالقوه شما تبدیل شوند، باید راه را برای آن‌ها هموار کنید تا بتوانند شما را بشناسند. این کار از طریق مجموعه‌ای از استراتژی‌های شبکه‌ای انجام می‌شود که می‌تواند برای کسب‌وکار شما سودمند باشد و به آن امکان دهد از حداکثر پتانسیل خود بهره ببرد.

ایران مدیر در این مقاله به بحث پیرامون شبکه سازی در کسب و کار و ارائه ۳ استراتژی قدرتمند در این زمینه می‌پردازد.

کار شبکه‌ای چیزی است که هر کارآفرین باید آن را تمرین کند. این مسئله باید برای شما امری روزانه باشد تا به عادت تبدیل شود. مطالعات نشان داده‌اند که برای تبدیل امری به عادت، باید برای ۶۶ روز آن را مدام انجام دهید. بیایید نگاهی به سه استراتژی کار شبکه‌ای که باید به چرخه‌ی روزانه‌ خود اضافه کنید بیندازیم.

۱٫ برای شبکه سازی در کسب و کار روی ساختن روابط، متمرکز شوید

افرادي هستند که شما بخواهید در کسب‌وکار خود با آن‌ها کار کنيد و این فقط با ایجاد ارتباط پایدار با شخص آن‌ها میسر می‌شود. با جلوتر رفتن عصر پیشرفت‌های دیجیتال، تکنیک‌های ایجاد ارتباط بیشتر و بیشتر موردحمایت قرار می‌گیرد، بااین‌حال از مکالمات در فضاهای اجتماعی، بدون استفاده‌ای گذر می‌کنیم.

احتمالا شما درباره‌ ساختن شخصیت در رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار خود شنیده‌اید. این‌ها هستند که شما با پیام و استراتژی خود هدف قرار می‌دهید. بااین‌حال، آیا از شخصیت‌های بازاریابی رابطه‌ای شنیده‌اید؟ این دو اساساً یکسان هستند، اما این گروه افرادی هستند که احساس می‌کنید بیشترین ارتباط را دارند و به نام تجاری شما وفادارترند.

لیست خود را ایجاد کنید و در پی افرادی که مناسب ساختار رابطه‌ موردنظرتان هستند باشید. این فقط شامل مکالمات کوتاه یک همکار یا دوستان نمی‌شود؛ بلکه ترکیبی از موارد زیادی است که شما را به این افراد متصل می‌کند.

ایجاد ارتباط باید طبیعی‌ترین کاری باشد که شما به‌عنوان یک کارآفرین انجام می‌دهید. خودتان باشید تا افراد مناسب به شخصیت و پیام کسب‌وکار شما جذب شوند. برخی از کارآفرین می‌پرسند آیا باید تنها بر افراد همان کسب‌وکار تمرکز کند. صادقانه بگوییم که این ایده‌ بدی است. صمیمی باشید و برای همه کسانی که از مسیر شما عبور می‌کنند، مفید و کمک‌رسان باشید.

۲٫ برای شبکه سازی در کسب و کار به سمت ناشناخته‌ها بروید

شبکه سازی در کسب و کار با افراد زیاد

درحالی‌که بسیاری از شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین و فیس‌بوک شما را تشویق به ملاقات افرادی می‌کنند که با آن‌ها قبلاً ملاقات کرده‌اید، جان وایت با آن‌ها مخالف است. وایت مدیر رسانه‌های اجتماعی در Be Bee است، یک پلتفرم مبتنی بر شبکه‌های دوستانه که بیش از ۱۰ میلیون کاربر دارد. Be Bee یک پلتفرم شخصی است که برای پیدا کردن محتوا بر اساس میزان ارتباط موضوع با کاربر طراحی شده است و نه‌فقط آنچه دوستان کاربر ارسال می‌کنند.

وایت می‌گوید: اگر کار شبکه‌ای با همان افراد تکراری را مدام تکرار کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج مشابه و تکراری کسب کنید. به همین دلیل است که اتصال کسب‌وکار به یک دریای ناشناخته از مردم هیچ‌وقت ایده‌ بدی نیست. درحالی‌که شبکه‌های اجتماعی اخیر شما را فقط با افرادی قدیمی که قبلاً با آن‌ها ارتباط داشته‌اید مرتبط می‌کند، مهم است بدانید دیگرانی هم وجود دارند که می‌توانند از دیدگاه و تخصص شما استفاده کنند.

سعی کنید از صفحاتی از شبکه‌های اجتماعی بازدید کنید که تابه‌حال ندیده‌اید. برای برخی، گروه‌های لینکدین ناشناخته است. برای برخی دیگر ممکن است یک انجمن Google+ ناشناخته باشد. درهرصورت، ایده همان است. هنگامی‌که خودتان را در این مکان قرار می‌دهید، فرصت جدیدی برای ارتباط و کار شبکه‌ای برای کسب‌وکار خود ایجاد می‌کنید. مشتری یا مخاطب شما می‌تواند بسیار نزدیک به‌جایی که شما کار شبکه‌ای انجام می‌دهید باشد، فقط باید آن‌ها را پیدا کنید.

۳٫ برای شبکه سازی در کسب و کار بپرسید «چه طور می‌توانم کمک کنم؟»

بهترین کاربران شبکه‌ای مانند پروانه‌های اجتماعی هستند. مردم آن‌ها را دوست دارند، نه به خاطر مهارتشان بلکه به خاطر مسیری که برای رسیدن به هدفشان در پیش گرفته‌اند. دقیقاً مانند پروانه‌ای، بالطافت و آرامی بر مقصد موردنظرشان فرود می‌آیند، نه مانند فیلی که هر جا برود ردپایش مانند گودالی عمیق باقی می‌ماند.

برای برقراری ارتباط با مردم ملایمت لازم است. یکی از روش‌های ایجاد فردی آرام و ملایم، پیشنهاد دادن سرویس خودتان به‌عنوان راه‌حلی برای مشکلی است که ممکن است برای شخصی پیش‌آمده باشد. شما می‌توانید با شنیدن محتوای صفحات اجتماعی و رساندن آن به متخصصان برای بررسی، دریابید مشکل آن‌ها چیست. زمانی که خبر نیازمندی شخصی به کمک به شما داده شد، با پیشنهاد سرویسی از خدمات خود به‌عنوان راه‌حل، برای آن‌ها مثل قهرمان جلوه کنید.

آرامی و ملایمت در اینجا حائز اهمیت است. اگر شما مانند فیل سنگین و پرتنش وارد شوید و پاسخی برای مشکل به آن‌ها تحمیل کنید، احتمالاً به‌جای منفعت، باعث صدمه رسیدن به شرکت خود می‌شوید. مکالمه را با این درک شروع کنید که در مرحله‌ اول چرا این مشکل برای آن‌ها پیش‌آمده و این مسیر را تا ارائه‌ راه‌حل خود پیش ببرید. افراد به‌صورت سازگارانه با کسی که همیشه مایل به باز کردن گره کارها و مایل به کمک در مشکلات است، جذب می‌شوند و این همیشه شانس خوبی برای برقراری ارتباط با کسانی كه می‌خواهید با آن‌ها مرتبط باشید است.

سخن آخر

اگر شما عادت به استفاده از هنر ازدست‌رفته شبکه برای کسب‌وکارتان داشتید، باید این سه راهبرد کار شبکه‌ای را درک کنید. مهم‌ترین چیز در انجام همه این استراتژی‌ها این است که به یاد داشته باشید این افراد واقعی هستند که شما را درگیر خود می‌کنند. بااین‌حال، اگر شما می‌توانید این استراتژی‌ها را اتخاذ کنید، مردم بیشتری به سمت پیام شما جذب می‌شوند و در مسیر هدف شما تأثیر مثبت خواهند داشت.

شما چقدر در تجارت خود برای شبکه سازی در کسب و کار ارزش قائل هستید؟ فکر می‌کنید مفهوم شبکه سازی در کسب و کارهای ایرانی به اندازه کسب و کارهای خارج از ایران رواج دارد؟ چه مشکلاتی در مسیر شبکه سازی در کسب و کار در ایران وجود دارد؟ لطفا نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.