صفحه اصلی / توسعه فردی / 20 امکان عالی برای آموزش آنلاین رایگان
آموزش آنلاین

20 امکان عالی برای آموزش آنلاین رایگان

به نظر می‌رسد که این روزها فرصت بی‌نظیری ایجاد شده تا بتوان همه‌چیز را با آموزش آنلاین رایگان یاد گرفت اما قطعاً برخی از این دوره‌های آموزشی آنلاین از موارد دیگر بهتر هستند. خبر خوب این است که سرویس‌های معتبری برای تحصیل و آموزش مجازی رایگان وجود دارد که ما در این مقاله 15 سرویس بین‌المللی و 5 سرویس ایرانی را برای آموزش آنلاین به شما معرفی می‌کنیم.

1. آموزش آنلاین Coursera

جالب‌ترین چیز درباره آموزش اینترنتی این است که می‌توانید واحدهای دانشگاهی واقعی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی را برای توسعه مهارت‌های خودتان انتخاب کنید که در گذشته فقط با پرداخت هزینه‌های بالا در اختیار دانشجویان پذیرش شده قرار می‌گرفت. کورسرا (Coursera) تعدادی از کلاس‌ها و دوره‌های آموزش مجازی را در وب‌سایت خود قرار داده و بیش از 400 واحد دانشگاهی شامل طیف متنوعی از آموزش‌های اینترنتی رایگان ویدئویی را از معرفی اصول نواختن گیتار از دانشگاه موسیقی برکلی تا آشنایی با قانون اساسی، از دانشگاه ییل را ارائه می‌کند.

این واحدها معمولاً حاوی آموزش آنلاین ویدئویی و فعالیت‌های کلاسی (مثل کوئیزهای آنلاین) هستند که باید در زمان مشخص تکمیل شده و استاد هم روی آن‌ها نظارت کند. با توقف در زمینه موارد جدید یا جستجو برای سرفصل‌هایی که مورد توجهتان قرار می‌گیرد، می‌توانید آن‌ها را برای زمان‌های مناسب آتی ذخیره کنید و با شروع کلاس‌های جدید، چیزی را از دست ندهید.

آموزش آنلاین Coursera

2. آکادمی خان (Khan Academy)

آکادمی خان که بیش از 3000 آموزش آنلاین ویدئویی در زمینه‌های مختلف شامل آمادگی در امتحان SAT تا زیبایی‌شناسی، تاریخ هنر و حساب دارد، سیستم فوق‌العاده‌ای برای آموزش آنلاین محسوب می‌شود. کلاس‌های اختصاصی به بخش‌های کوچک‌تر متنی یا ویدئویی تقسیم می‌شوند تا یادگیری شما آسان‌تر شده و زمان‌بندی بهتری داشته باشید. ضمن این‌که با این روش می‌توانید هر چقدر که خواستید بر روی یک موضوع خاص زمان بگذارید.

حتی می‌توانید درباره سؤال‌هایی که در درس برایتان مبهم است، کامنت بگذارید یا آن‌ها را از اساتید بپرسید.

آموزش آنلاین Khan Academy

3. Open Course Ware

انجمن اوپن‌کورس یک تلاش جهانی برای رایگان کردن دسترسی به آموزش مجازی در سطح دانشگاهی محسوب می‌شود. جستجو برای یک موضوع خاص که مورد توجه شما قرار دارد یا جستجو با زبان‌های مختلف و یا منبع فعالیت‌های مکمل درسی برایتان ممکن خواهد بود.

بیش از 5000 کلاس فقط به زبان انگلیسی در این سیستم آموزش مجازی رایگان وجود دارد که همه زمینه‌ها از ترمودینامیک آماری (دانشگاه فنی خاورمیانه) تا اپیدمی تاریخ آفریقای جنوبی (دانشگاه کیپ‌تاون) و زبان و فرهنگ چند نژادی (دانشگاه نوتردام) را در بر می‌گیرد.

آموزش آنلاین OpenCourseWare

4. آلیسون (ALISON)

آلیسون یک منبع آموزش آنلاین جهانی با درس‌هایی به زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی است که همه چیز از اصول آمار ریاضی تا بهداشت و ایمنی موردنیاز در ایرلند را پوشش می‌دهد. درس‌هایی در تمام زمینه‌های آموزشی با قوانین آمریکا، تبادل ارز تا جمع‌آوری پول عام‌المنفعه و حسابداری عمومی تا مذاکره برای خرید یک خانه در این وب‌سایت وجود دارد.

با تکمیل کردن یک واحد درسی به شما یک مدرک به زبان انگلیسی داده می‌شود که امضای مدرس و تایید وب‌سایت را دارد.

آموزش آنلاین ALISON

5. MIT Open Courseware

اگر همیشه قصد شرکت در یک دانشگاه بزرگ مثل انیستیتو فناوری ماساچوست را داشته‌اید، حالا می‌توانید بهترین گزینه جایگزین آن را داشته باشید و در منزل و با انعطاف زمانی منطبق با برنامه شخصی خودتان، در کلاس‌ها شرکت کنید. پست‌های وب‌سایت MIT Open Courseware انواع مختلفی از کلاس‌های حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد.

انتخاب یک واحد درسی به شما نشان می‌دهد که این درس در اصل توسط چه کسی آموزش داده می‌شده و به شما دسترسی به خلاصه‌ها، تقویم کلاسی، مطالب مکمل، تکالیف و غیره را می‌دهد. همچنین می‌توانید این محتواهای درسی را دانلود کنید و با سرعت مورد نظر خود یادگیری آنلاین واحد درسی را پیش ببرید.

آموزش آنلاین MIT Open Courseware

6. زمین آکادمیک (Academic Earth)

اگر به دنبال مجموعه وسیع‌تری از MIT هستید، زمین آکادمیک یک فضای فوق‌العاده برایتان خواهد بود. این مرجع آموزش آنلاین رایگان، مجموعه بی‌نظیری از کلاس‌های 50 دانشگاه مختلف سراسر جهان را برای شما به همراه دارد. در این وب‌سایت می‌توانید توسط منبع یا موضوع کلی جستجوی خود را انجام دهید.

لیست‌های منتخب در زمینه‌هایی مثل قوانین طبیعی و بحران اقتصادی را از دست ندهید. فهرست ویدئویی با مواردی مثل «نحوه صحیح مشت زدن» و «چرا جنگ جهانی دوم ما را چاق کرد» هم موضوعات جذاب این آکادمی آنلاین هستند!

آموزش آنلاین Academic Earth

7. موسسه یادگیری آزاد (Open Learning Institute)

موسسه یادگیری آزاد از دانشگاه ملون کارنژی به شما امکان دسترسی به موارد متعددی را می‌دهد تا بتوانید با سرعت مورد نظر خود از محتواهای مفید کلاسی استفاده کنید. پیشنهادهای آن‌ها محدود هستند اما جزییات زیادی در کلاس‌ها وجود دارد. کلاس‌های دارای معلم اختصاصی هم در گاهی از اوقات به شکل مجازی و آنلاین در دسترس هستند.

آموزش آنلاین Open Learning Institute

8. Open Culture

این سایت چندان زیبا نیست اما مجموعه وسیعی از 700 کلاس قابل دانلود ارائه می‌کند که موارد دانشگاهی، کلاس‌های دارای مدرک، جلسات زبان‌شناسی، موارد آموزشی برای K-12 و چندین و چند مورد دیگر را در خود دارد.

همچنین لینک‌های جذابی وجود دارد که در رابطه با کلاس‌ها نیستند اما نکات آموزنده‌ای دارند؛ مثلاً پستی که از سوی ارنست همینگوی توصیه شده است.

آموزش آنلاین Open Culture

9. آموزش آزاد دیتابیس (Open Education Database)

آموزش آزاد دیتابیس بیش از 10 هزار کلاس از دانشگاه‌های سراسر جهان را در خود دارد. پس از جستجو درباره موضوع مدنظر، تعداد زیادی از کلاس‌ها را مشاهده خواهید کرد که شامل جلسات صوتی، تصویری یا ترکیبی از این دو مورد می‌شود و می‌توانید به هر شیوه‌ای که خواستید، آموزش آنلاین خود را دنبال کنید.

همچنین می‌توانید از این وب‌سایت درباره دانشگاه‌های آنلاین و آفلاین نکاتی را یاد بگیرید تا تحصیل خود را به شکل رسمی‌تر ادامه دهید.

آموزش آنلاین Open Education Database

10. iTunes U

بسیاری از این کلاس‌های آنلاین مشابه را می‌توان از کامپیوتر شخصی و با کمک iTunes U در اختیار داشت؛ این نرم‌افزار رایگان بوده و می‌توان آن را در آی‌پد، آیفون یا آی‌پاد تاچ نصب کرد. گفته می‌شود که این نرم‌افزار 500 هزار واحد مختلف را در خود دارد و از مقطع راهنمایی تا سطح دانشگاهی را می‌توان در آن دروسی را فرا گرفت.

همچنین موارد آموزشی از موسسه‌های معتبر مثل کتابخانه عمومی و MoMA در این نرم‌افزار وجود دارد. می‌توانید یادداشت‌هایی را به ویدئو اضافه کنید، آن‌ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و واحدهای درسی خود را در iBooks ذخیره کنید تا بعداً در هر مکانی که بودید، به آن‌‌ها دسترسی داشته باشید.

آموزش آنلاین iTunes U

11. تد (TED)

تد تاک یک منبع فوق‌العاده از اطلاعات در تمام زمینه‌ها است و تمام بحث‌ها درباره نحوه آموزش شخصی برای نیازهای رایگان در آن وجود دارد. اکنون هزاران ویدئو در زمینه‌های مختلف در این وب‌سایت قرارگرفته است.

در صورت تمایل، این سایت به شما ویدئوهای زیبا یا پر از اطلاعات علمی و کاربردی در قالب سخنرانی‌هایی به دقت طراحی شده و با ارائه منحصربه‌فرد می‌دهد؛ این محتوا ممکن است در آموزش‌های رسمی وجود نداشته باشد اما قطعاً می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

آموزش آنلاین TED

12. 99U

آیا ویدئوهای تخصصی در تمامی زمینه‌ها را دوست دارید؟ بعد از سر زدن به تد، 99U را نیز بررسی کنید که منبع فوق‌العاده دیگری در زمینه آموزش آنلاین ویدئویی در تمام موضوعات محسوب می‌شود. این وب‌سایت، تمرکز فوق‌العاده‌ای بر زمینه خلاقیت، پیشرفت کسب و کار و نوآوری دارد، بنابراین درصورتی‌که کارآفرین هستید یا کار خلاقانه انجام می‌دهید، می‌توانید از این سرویس متعلق به شرکت adobe کمک ویژه‌ای بگیرید.

آموزش آنلاین 99U

13. Ignite

اگر می‌خواهید چیز جدیدی یاد بگیرید اما زمان محدودی دارید، ویدئوهای Ignite را بررسی کنید. هدف این مجموعه از رویدادها، اشتراک‌گذاری ایده‌های خلاقانه و نوآورانه در عرض 5 دقیقه است. به نظر ناکارآمد است، اما می‌توانید در زمان بسیار محدود، درصد بالایی از اطلاعات را دریافت کنید.

آموزش آنلاین Ignite

14. Wikiversity

اگر ترجیح می‌دهید آموزش آنلاین خود را به‌صورت متنی دریافت کنید، به ویکی‌ورسیتی سر بزنید. همان‌طور که ممکن است حدس بزنید، این سایت بخشی از موسسه ویکی‌مدیا است و صفحات دقیق در رابطه با موضوعات مختلف دارد. این وب‌سایت حاوی اطلاعات ارزشمند برای مقطع پیش‌دبستانی تا دانشگاهی و فراتر است و همانند دیگر پروژه‌های ویکی، متن باز و مشارکتی است.

آموزش آنلاین Wikiversity

15. پروژه گوتنبرگ (Project Gutenberg)

در وب‌سایت Project Gutenberg می‌توان به بیش از 4200 کتاب الکترونیکی رایگان دسترسی داشت و از منبعی فوق‌العاده برای کتاب‌های عمومی در طول تاریخ و کتاب‌های الکترونیکی رایگان استفاده کرد. کتاب‌هایی از ادبیات، اسناد تاریخی، کتاب‌های غیرتخیلی و تمام موضوعات دیگر را می‌توان در کامپیوتر و کتاب‌خوان‌های الکترونیکی در اختیار داشت.

Online Learning and Project Gutenberg

16. بارتل‌بی (Bartleby)

یک منبع مشابه در این زمینه، Bartleby است که مجموعه بزرگی از کارهای مرجع، شعر، تخیل و غیر تخیل را در بر می‌گیرد.

همچنین منابعی مثل بخش کلاسیک تخیل دانشگاه هاورارد، شکسپیر آکسفورد، افسانه‌شناسی بال‌فینچ، نقل‌قول‌های بارتلت و چندین و چند مورد دیگر هم حضور دارند.

این وب‌سایت برای نقل قول‌های مربوط به موضوعات خاص فوق‌العاده است و همچنین می‌توان از آن در رابطه با موارد کلاسیک آموزشی استفاده کرد.

آموزش آنلاین و Bartleby

17. کتابخانه رایگان (The Free Library)

The Free Library مجموعه‌ای از بیش از 21 میلیون مقاله و کتاب رایگان است که می‌توان در آن به روزنامه‌ها، مجلات، مقالات ژورنال (از سال 1984 تا به امروز) دسترسی داشت. اگر به دنبال یک مقاله آکادمیک هستید یا فقط می‌خواهید یک موضوع خاص را دنبال کنید، این وب‌سایت گزینه مورد نظر شما خواهد بود.

همچنین می‌توانید با کلمه کلیدی، منبع، موضوع یا نویسنده به دنبال مطلب مورد نظر خود بگردید یا این‌که به مقالات و نحوه پیشرفت آن‌ها به‌صورت تصادفی نگاه کنید.

آموزش آنلاین و The Free Library

18. اوداسیتی (Udacity)

آموزش آنلاین ویدئویی در زمینه ریاضیات، علوم کامپیوتری، کسب و کار، فیزیک و روان‌شناسی به‌صورت رایگان در اوداسیتی قابل‌دسترسی هستند. گشت‌وگذار در این سایت آسان است و در صورت کلیک بر روی دکمه کوچک نزدیک ویدئوها، میزان پیشرفته بودن این واحد درسی را متوجه خواهید شد.

آموزش آنلاین و Udacity

19. یوتیوب (YouTube)

به نظر می‌رسد این روزها بتوان در رابطه با تمام مسائل موجود دنیا، از یوتیوب کمک گرفت زیرا که یوتیوب فوری و رایگان است. در کانال‌ها جستجو کنید تا به مسائل مورد نظر خود برسید و مبحث خاص خود را فوراً در اختیار داشته باشید.

بیش از 6000 کانال در زمینه علم و تحصیل، بیش از 600 کانال در زمینه آشپزی و حدود 2000 کانال در رابطه با DIY وجود دارد، بنابراین می‌توانید درباره هر موضوعی آموزش آنلاین ببینید و اطلاعات فوق‌العاده‌ای را کسب کنید.

آموزش آنلاین و YouTube

20. گوگل و غیره

موتورهای جستجو، فضای خوبی برای شروع هستند و می‌توانید برای رسیدن به مطالب مورد نظر، کار خود را از آنجا آغاز کنید. مخصوصاً گوگل یک نگاه عالی به موضوعات مختلف خواهد داشت. فرد مورد نظر را جستجو کنید تا بدون باز کردن صفحات اضافی، خلاصه بیوگرافی او را بخوانید و همچنین مکان‌های دیگری برای اطلاعات بیشتر داشته باشید. گوگل بهترین گزینه برای رسیدن به اطلاعات خاص خواهد بود، زیرا که تمام این سایت‌ها کلی هستند و گوگل به شما می‌گوید که بهترین مکان‌ها برای پیدا کردن مطلب مورد نظر شما، کجا خواهد بود.

این راهنما برای آموزش آنلاین به شما کمک می‌کند تا به سیستم منسجم برای تمرکز برسید تا در زمان کمتر، اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

2 نظر

 1. خیلی کامل و عالی بود
  فقط سایت Lynda رو چرا تولیستتون نزاشته بودید !!
  جالبه سایت فراگیری همه آموزش های این سایتا رو رایگان گزاشته اونم اضافه کنید بد نیست
  تشکر بازم از اینجور مطلبا تو سایتتون بزارید

  • نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

   با سلام
   ممنون از پیشنهادتون. حتما پیشنهادتون را مدنظر قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *