صفحه اصلی / رهبری / خلاقیت سازمانی را به کار بگیرید و متمایز بودن و پیشرفت را تجربه کنید
خلاقیت سازمانی

خلاقیت سازمانی را به کار بگیرید و متمایز بودن و پیشرفت را تجربه کنید

خلاقیت سازمانی یکی از عوامل مهم پیشرفت سازمان‌هاست. شرکت‌هایی که در طول دوره‌های طولانی پیشرفت کرده‌اند، آن‌هایی هستند که بیشترین خلاقیت سازمانی و رهبری درست را داشته‌اند. این سازمان‌ها از اعمال دیگر شرکت‌ها تقلید نمی‌کنند، بلکه آن‌ها ممکن است که از ایده‌های نوآورانه‌ دیگران به‌عنوان سکوی پرش به‌منظور پیشرفت و بالا آمدن از طریق یک محصول، نرم‌افزار یا خدماتی منحصربه‌فرد برای خودشان استفاده کنند.

آن‌ها متمایلند خود را از رقابت متمایز کنند. اگر آن‌ها متوجه شوند که شرکت دیگری از کار آنان تقلید می‌کند، چیز جدیدتر و بهتری را به وجود می‌آورند؛ به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها قادرند از خلاقیت سازمانی و قابلیت‌های نوآورانه خود به‌عنوان اهرمی برای کسب موفقیت طولانی‌مدت استفاده کنند.

آیا می‌خواهید که یکی از آن سازمان‌ها باشید؟ شما می‌توانید! ایران مدیر در این مقاله راه‌های رسیدن به خلاقیت سازمانی را بررسی می‌کند.

درواقع، تمامی شرکت‌ها صرف‌نظر از تخصص، محصول یا خدمتی که دارند، می‌توانند خلاقیت سازمانی داشته باشند.

هنگامی‌که شما از خلاقیت و نوآوری در هر جنبه از کسب‌وکارتان استفاده کنید، خواهید توانست در تغییر بازار پیش‌رو باشید.

خلاقیت چیست و خلاقیت سازمانی چگونه حاصل می‌شود؟

خلاقیت سازمانی چیست؟

خلاقیت؛ کاربرد دانش، کنجکاوی، تصورات و ارزیابی است. هرچقدر سطح علمی شما و میزان کنجکاوی شما بیشتر باشد، ایده‌ها، الگوها و ترکیب (ایده‌های) بیشتری را می‌توانید در اختیار داشته باشید که این همراه با ایجاد محصولات و خدمات جدید و نوآورانه است، اما تنها داشتن دانش شکل‌گیری الگوهای جدید را تضمین نمی‌کند.

اجزا و بخش‌ها باید تکانی بخورند و به روش‌های جدیدی دوباره چیده شوند. سپس باید ایده‌ها را ارزیابی نمود و آن‌ها را به ایده‌های قابل‌استفاده توسعه داد. به‌عبارت‌دیگر، درواقع اینجا یک‌روند وجود دارد.

برای آن‌که درروند  نو آوری و خلاقیت سازمانی بهترین شوید، شما باید ابتدا سه سطح مهم از خلاقیت را بشناسید:

1‌. کشف

همچنان که از نامش پیداست، کشف کردن هنگامی اتفاق می‌افتد که شما از چیزی آگاه می‌شوید و یا به‌صورت اتفاقی به آن برمی‌خورید، در این حالت شما آن را کشف کرده‌اید! برای مثال، هنری وجود دارد که «هنر اکتشافی» نامیده می‌شود. حال این ممکن است که یک‌تکه سنگ با شکل واحد باشد و یا تکه‌ای چوب که الگوی جالبی دارد.

اگر شما تاکنون یک‌تکه سنگ یا چوب که ارزش هنری داشته را خریداری کرده‌اید، این هنر، هنر اکتشافی بوده است. بسیاری از اختراعات با اکتشاف آغاز می‌شوند.

2‌. اختراع

الکساندر گراهام بل تلفن را اختراع کرد، اما باید از خود بپرسید که «آیا تلفن بدون بل هم اختراع می‌شد؟»

خلاقیت سازمانی و گراهام بل

پاسخ مثبت است. درنهایت تلفن اختراع می‌شد؛ زیرا علمش وجود داشت. شاید زمان طولانی‌تری می‌برد، اما اتفاق می‌افتاد. پس باوجود این‌که اختراع سطح بالاتر اکتشاف است، چیزی است که قرار است اتفاق بیافتد. اگر آن را اختراع نکنید، کس دیگری این کار را انجام خواهد داد.

3‌. ساخت

این بالاترین سطح خلاقیت است. برای مثال نمایش اُتِللو، ساخت حقیقی است. نمایش‌نامه‌های دروه‌ ملکه الیزابت بدون شکسپیر هم سپری می‌شد، اما هیچ‌کس اتللو را نمی‌نوشت.

به همین شکل، چیزهای وجود دارند که فقط سازمان شما می‌تواند به وجود بیاورد. کلیدش این است که خلاقیت سازمانی داشته باشید و بیاندیشید که این‌ها چه مواردی هستند؟

در اینجا مثالی از چگونگی کاربردی کردن خلاقیت سازمانی در شرکت شما ذکرشده است. هنگامی‌که در یک جلسه در حال گفت‌و‌گو هستید، ممکن است یک ابزار، فناوری یا روندی را کشف کنید که قبل از این نمی‌دانستید.

شما این وسیله را برای کارمندانتان می‌خرید. این اکتشاف به همه کمک می‌کند تا بهتر کار کند. پس از مدتی، این اکتشاف ممکن است ایده‌ی خلاقانه‌ای را در مورد این‌که چگونه این اکتشاف را به‌صورت متفاوتی مور استفاده قرار دهد، تحریک کند.

شما سپس ممکن است از ایده‌ی نوآورانه به‌عنوان عاملی الهام‌بخش استفاده کنید که نشان‌دهنده‌ چیزی است که پیش‌تر هرگز دیده نشده، چیزی که توسط شرکت شما ایجاد می‌شود تا به شما و مشتریانتان کمک کند. بدین‌صورت است که سه سطح از خلاقیت می‌توانند با همدیگر کار کنند.

به یاد داشته باشید که خلاقیت سازمانی و نوآوری متفاوت هستند. خلاقیت اشاره به ایجاد ایده‌های جدید و تازه دارد. نوآوری اشاره به استفاده از یک ایده دارد و در بسیاری از موارد یک اقدام بسیار یاری‌دهنده است. نوآوری درواقع به‌کارگیری خلاقیت است.

10 راهکار برای افزایش خلاقیت سازمانی 

خلاقیت سازمانی و افزایش خلاقیت

اکنون‌که شما سطوح مختلف خلاقیت را یاد گرفتید، می‌توانید به استفاده از برخی راهکارهایی بپردازید که  افزن بر توانایی شرکت شما ، افزایش خلاقیت و نو آوری را در پی دارد.

  1. افرادی با خلاقیت سازمانی واقعی، توانایی خود را برای مشاهده و استفاده از تمامی حواسشان توسعه می‌دهند؛ چراکه این حواس به‌مرورزمان می‌تواند ضعیف و تنبل شود. زمانی را صرف «تیز کردن چاقویان» و استفاده از توانایی‌هایتان کنی
  2.  خلاقیت سازمانی مبتنی بر دانش است؛ بنابراین شما دائماً نیاز دارید که سطح دانش خود را توسعه دهید. سعی کنید چیزهایی بخوانید که معمولاً نمی‌خوانید.
  3.  ادراکات شما ممکن است استدلال شما را محدود کنند. در مورد چگونگی ادراکتان از جهان اطراف دقت کنید. قضاوت را به تأخیر بیاندازید.
  4.  تصویرسازی راهنمایی شده را تمرین کنید تا بتوانید مفهومی را که به زندگی می‌آید را «ببینید.»
  5.  با استراحت کردن و فراغت کوتاه‌مدت از ایده‌ها، اجازه دهید ایده‌هایتان «کمی بخوابند.» برای مثال، هنگامی‌که من بر یک پروژه‌ کسب‌وکاری بزرگ کار می‌کنم، یکی از بهترین کارهایی که برای فراغت از آن می‌توانم انجام دهم این است که گیتار بزنم یا با موتورسیکلتم رانندگی کنم. این کار موجب تغییر وضعیت ذهنی من شده و به من کمک می‌کند تا بیشتر خلاق و نوآور باشم.
  6.  در مسیر خلاقیت سازمانی تا جایی که می‌توانید تجربه کسب کنید. ارتباط و رویارویی با شرایط ایده‌های بیشتری را به ذهن ناخودآگاه شما می‌دهد. فعالانه به دنبال تجربه‌های جدید باشید تا میزان تجربه خود را افزایش دهید.
  7.  از الگوها به‌عنوان بخشی از راه‌حل مسئله استفاده کنید. تشخیص یک الگوی جدید خیلی مفید است، اما دقت کنید که جزئی از آن نشوید!
  8.  مسئله را مجدداً تعریف کنید. «یکی از جملاتی که می‌خواهم با شما به اشتراک بگذارم این است که: مسئله شما این مسئله نیست؛ بلکه مسئله دیگری است. هنگامی‌که شما مسئله اصلی را تعریف کنید، می‌توانید آن را حل کنید و به مسیرتان ادامه دهید. اگر شما قبلاً مشکل اصلی را تعریف کرده بودید، مدت‌ها پیش آن را حل کرده بودید، زیرا همه مسائل راه‌حلی دارند.»
  9.  به‌جایی نگاه کنید که دیگران نگاه نمی‌کنند تا چیزهایی را ببینید که آن‌ها نمی‌بینند.
  10.  در ابتدای روند نوآوری، ایده‌هایی را انتخاب کنید و سپس متوقف شوید. در بسیاری از مواقع ما چندین ایده را انتخاب کرده و نوآوری را آغاز می‌کنیم.

سپس به ایده‌های بیشتری دست می‌یابیم، ولی هرگز یکی از این ایده‌ها را اجرایی نمی‌کنیم. در نقطه‌ای شما باید بخش مربوط به روند تولید ایده را متوقف کنید و واقعاً بر بخش اجرا و نوآوری کارکنید تا پروژه را به وجود بیاورید.

سخن آخر

هر چه شما و تیم‌تان خلاق‌تر و نوآورتر باشید، موفقیت طولانی‌مدت بیشتری به دست خواهید آورد؛ بنابراین، به‌جای آن‌که دائماً به دنبال «ایده‌ی بزرگ بعدی» در صنعت خودتان باشید، خلاقیت و نوآوری را به آنچه هم‌اکنون انجام می‌دهید، بیاورید.

هنگامی‌که چنین کاری را انجام دهید، شما به‌عنوان یک نوآور در آن صنعت تلقی می‌شوید و همان کسی خواهید شد که رقبایتان می‌خواهند از او تقلید کنند. آیا فر خلاقی هستید و به خلاقیت سازمانی را عامل پیشرفت می‌دانید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *