صفحه اصلی / توسعه فردی / غلبه بر استرس هنگام صرف ناهار همراه با راهکارهای کاربردی
غلبه بر استرس

غلبه بر استرس هنگام صرف ناهار همراه با راهکارهای کاربردی

غلبه بر استرس و  مدیریت آن با راه‌های آسان و کوتاه‌مدتی قابل کنترل است. این روش‌ها می‌توانند به شما آرامش دهند و واکنش بدن‌تان را هنگامی‌که دچار استرس شده‌اید، معکوس کنند.

شما می‌توانید عادات منظمی را حفظ کنید که باعث غلبه بر استرس می‌شوند و نباید منتظر باشید در شرایط بحرانی آن‌ها را تمرین کنید، بلکه در هر زمان باید آن‌‌‌ها را تمرین کنید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا دربرابر هرگونه فشار روانی، واکنش کمتری نشان بدهید. به‌‌طور ایده‌آل، اگر بتوانید عادتی را برای بالابردن مقاومت‌‌‌تان برای غلبه بر استرس حفظ کنید و این عادت را در زمانی که استرس متوسطی دارید تمرین کنید، مقداری از هر دو مزیت را تجربه خواهید کرد.

به همین علت حفظ یک عادت برای کاهش استرس هنگام ناهار، ایدۀ خوبی است. همان‌طورکه بیشتر روان‌‌‌درمان‌‌‌گران و مربیان به شما خواهند گفت، یکی از موثرترین راه‌های حفظ یک عادت سالم این است که در برنامۀ زمانی خود این عادت را به کاری که قبل از آن انجام داده‌اید، پیوند دهید. همۀ ما ناهار می‌خوریم و به همین دلیل اتصال یک عادت به زمان ناهار، کار مناسبی است و نتیجه می‌دهد. همچنین، زمان ناهار برای مدیریت استرس وقت بسیار مناسبی است؛ زیرا ممکن است مقداری استرس قبل از ناهار جمع کرده باشید و تسکین استرس در هنگام ناهار به شما این فرصت را می‌دهد که نفسی تازه کنید و در یک موقعیت بهتر برای نیمۀ دوم روز کاری قرار گیرید. بدین ترتیب، احتمالا با استرسی کمتری به خانه برمی‌گردید.

روش‌‌های زیادی برای جبران برخی استرس‌ها در زمان ناهار وجود دارد. در این مقاله ایران مدیر، برخی از موثرترین تسکین‌دهندگان استرس را که قابل‌تمرین‌اند، شرح می‌دهیم. این عادت‌ها اگر به‌طور منظم انجام شوند، باعث ایجاد مقاومت می‌گردند، اما این لیست فقط برای شروع کار طراحی شده ‌است. اگر کارهای روزمره‌تان را بعد از تلاش برای انجام این کارها انجام دهید، عالی است! تنها زمانی‌که بتوانید به کاری که انجام می‌دهید بچسبید و آن کار برایتان مفید باشد، در مسیر درست هستید.

1. خوردن همراه با ذهن‌‌آگاه

غلبه بر استرس و خوردن

درست مانند تنفس، زمان‌های مشخصی برای ناهارخوردن هست. نحوۀ غذاخوردن می‌تواند آن را به یک تسکین‌دهندۀ استرس تبدیل کند. خوردن همراه با ذهن آگاهی، نوعی از مراقبه است که می‌تواند به شما در غلبه بر استرس کمک کند و به‌طور بالقوه، باوجود لذت بیشتری که از غذا می‌برید، کمتر بخورید. (اگر درحال تلاش برای لاغرشدن هستید، این روش خیلی مناسب است).

کاملا روی هر لقمه‌ای که می‌خورید، تمرکز کنید. واقعا از غذایی که قورت می‌دهید، لذت ببرید و باتوجه و تمرکز بر احساس‌های فیزیکی درگیرشده، حاضر در زمان حال باشید. این امر می‌تواند به وعدۀ غذایی شما احساس کامل‌تری بدهد و احساس استرس را از شما دور کند.

2. تمرینات تنفسی را به همراه تجسم ذهنی انجام دهید

شما هنگام ناهار نفس می‌کشید، اما این امکان هست که نفس‌کشیدن برای شما کار دیگری هم انجام دهد. تمرینات تنفسی شکل راحت و شگفت‌انگیزی از غلبه بر استرس را ارائه می‌دهند. این‌ها می‌توانند در هرجایی تمرین شوند و به شما کمک کنند تا واکنش‌های استرسی بدن‌تان را هنگام دستپاچه‌شدن معکوس کنید، حتی زمانی‌که می‌خواهید به کاری استرس‌آور بپردازید.

نکتۀ اصلی برای تبدیل این تنش به ایجادکنندۀ مقاومت، تمرین است. بنابراین داشتن عادت ناهار که شامل تمرینات تنفسی است، واقعا به شما درخلاص‌شدن از استرس برای کوتاه‌مدت و بلندمدت کمک می‌کند. برای قوی‌ترکردن این تجربه، پیشنهاد می‌کنیم تجسماتی را به آن اضافه کنید: تصور کنید کار خود را به‌خوبی در برابر چالشی که با آن روبه‌رو هستید انجام داده‌اید.

به‌طور واضح موفقیتی را که در گذشته تجربه کرده‌اید به یاد بیاورید، یا فقط خود را درحال استراحت در ساحل تصور کنید. دو مورد اول می‌توانند به شما کمک کنند که احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و مورد سوم می‌تواند به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید. درهرصورت، این تمرین می‌تواند عادت مفیدی باشد.

3. برای غلبه بر استرس پیاده‌روی سریع انجام دهید

غلبه بر استرس و پیاده روی

ورزش یکی از موثرترین راه‌ها برای مدیریت استرس است. ورزش، روزنۀ خروج از ناامیدی است، برای بالابردن حوصله شما، اندورفین آزاد می‌کند و اگر به‌طور منظم انجام شود، انعطاف‌پذیری شما را بالا می‌برد. در مواردی مانند پیاده‌روی، ورزش به معنای واقعی کلمه می‌تواند شما را به جایگاه بهتری برساند. اگر در یک دفتر کار می‌کنید، ممکن است هنگام ناهار به‌جای استفاده از ماشین‌تان، بخواهید از کفش‌هایتان استفاده کنید و جایی را پیدا کنید که بتوانید پیاده به آن‌جا بروید. اگر در خانه کار می‌کنید، می‌توانید همان کارها را انجام دهید، یا می‌توانید قبل یا بعد از غذا، به‌عنوان بخشی از زمان استراحت ناهار، اطراف محلۀ خود پیاده‌روی کنید. دوچرخه‌سواری هم عالی است!

4. مکان آرامی پیدا کنید

صرف یافتن مکانی برای داشتن اوقاتی آرام، برای غلبه بر استرس می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر توانایی یافتن نیمکتی در پارک نزدیک محل کارتان یا نشستن کنار چشمه‌ای را دارید، مناظر، صداها و احساس طبیعت می‌تواند به شما کمک کند که آرامش بیشتری داشته باشید و استرس کمتری را تحمل کنید. مراقبه‌ای آرام را به روال عادی کار خود اضافه کنید و در مقابل استرس مقاومت ایجاد کنید. عادتی را که در خود ایجاد می‌کنید با خود مزایای سلامتی دیگری نیز خواهد آورد.

5. در دفتر کارتان حرکات یوگا انجام دهید

غلبه بر استرس و یوگا در محل کار

قطعا انجام این کار اگر در خانه کار می‌کنید، آسان‌تر است؛ اما حرکات سادۀ یوگا هم وجود دارد که شما می‌توانید در یک دفتر یا حتی پشت میز کارتان تمرین کنید. اگر در محیط کارتان حریم شخصی دارید (یا با همکاران خود به اندازه کافی راحت هستید)، می‌توانید سریع آن را انجام دهید (خودتان را کشش بدهید). این کار می‌تواند تنش را در بدن و ذهن شما کاهش دهد، خصوصا اگر بعد از کار قادر به انجام تمرینات قوی‌تر یوگا باشید.

6. از موسیقی لذت ببرید

می‌توانید به جسم‌تان انرژی بدهید، یا با موسیقی مناسب آن را آرام کنید. شاید شنیده باشید که موسیقی کلاسیک فواید زیادی به همراه دارد، اما درواقع هر نوع موسیقی‌ که از آن لذت می‌برید، می‌تواند فایده‌ای با خود داشته باشد. موسیقی با ریتم تند (با سرعت زیاد)، می‌تواند به فیزیولوژی شما انرژی بدهد و موسیقی با ریتم کند، می‌تواند بدن و ذهن شما را آرام کند. اگر اشعاری را پیدا می‌کنید که با شما و حال‌وهوایی که اکنون در آن قرار دارید (یا دوست دارید در آن قرار داشته باشید) حرف می‌زند، دراین‌صورت روش بسیار کم‌هزینه‌ای برای غلبه بر استرس حین غذاخوردن یا حین پیاده‌روی یا رانندگی در اختیار دارید.

7. یادداشت شکرگزاری

تغییر تمرکزتان از آن‌چه که شما را پریشان می‌کند به سمت آن‌چه که نعمت و برکت است (شکر نعمت)، می‌تواند تاثیری واقعی بر حال شما و احساس کلی شما از سلامتی داشته‌ باشد. توصیه می‌کنیم روزانه لیستی از سه چیز که برای آن‌ها سپاسگزارید داشته باشید. این لیست می‌تواند روحیه شما را بالا ببرد. زمانی که روحیۀ بهتری دارید، به احتمال زیاد فرصت‌های بیشتری را می‌بینید و از مزایای آن‌ها استفاده می‌کنید. چه حال‌وهوای خوبی برای شروع دوبارۀ کار!

شما برای مدیریت استرس و ساختن عادت‌هایی برای غلبه بر استرس چه اقداماتی انجام می‌دهید؟ لطفا نظرات خود را با ما و کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

verywellmind

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *