صفحه اصلی / بازاریابی / مراحل برندسازی شخصی که می‌تواند شهرت شما را تضمین می‌کند
مراحل برندسازی شخصی

مراحل برندسازی شخصی که می‌تواند شهرت شما را تضمین می‌کند

مراحل برندسازی شخصی یکی از سوالات اصلی کسانی است که دغدغه ساخت یک برند قدرتمند برای خود دارند. می‌خواهم با یک مثال شروع کنم. من لباس‌هایی در کمد خود دارم که از زمان خرید بسیار کم پیش‌آمده آن‌ها را بپوشم. آن‌ها عملاً فقط در یکجا آویزان شده‌اند و هرگز نور خورشید را نمی‌بینند. پس چه فایده‌ای دارند؟

این چیزی است که من آموخته‌ام. اگر شما یک ژاکت و یا کت‌وشلوار فانتزی را بخرید به این دلیل که فکر می‌کنید این چیزی است که شما باید بپوشید، شما هرگز آن را نخواهید پوشید. اگر شما یک جلیقه کت‌وشلوار زرق و برق‌دار را بخرید که اصلاً مناسب با استایل شما نیست، احتمالاً هیچ‌وقت پیش نمی‌آید که آن را از داخل کمد خود بیرون آورده و بپوشید.

برندهای شخصی مانند گزینه‌های کمد لباس هستند. شما باید صادق باشید که کدام برند توجه شما را به خود جلب می‌کند و چه داستانی برای شما بیان می‌کند. بدون این موارد، شما لباس‌های راحت را انتخاب نمی‌کنید و شما قطعاً یک برند شخصی ندارید که با آن ارتباط برقرار کنید.

از سوی دیگر، یک برند شخصی معتبر و قابل‌درک مانند یک کت کاملاً مناسب و اندازه است. شما با پوشیدن آن کت عالی به نظر می‌رسید و احساس خوبی دارید.

برای اینکه احساس نکنید که برند شما شبیه به یک ژاکت نادیده گرفته‌شده است و بیشتر شبیه یک کت‌وشلوار مخصوص است، باید مراحل برندسازی شخصی را طی کرده و این ۵ مرحله را به اجرا درآورید.ایران‌مدیر در این زمینه به شما کمک می‌کند.

۱٫ مراحل برندسازی شخصی با تعیین هدف شروع می‌شود

مشخص کردن هدف، یکی از مراحل برندسازی شخصی برای افرادی است که به دنبال بهبود تصویر آنلاین خود هستند. اما منظور من جملاتی مانند «می‌خواهم به‌خوبی به‌صورت آنلاین دیده شوم» و یا «می‌خواهم یک ROI. ایجاد کنم» نیست. این آرزوها عالی هستند، اما در یک برند شخصی کارآمد نیستند.

به‌منظور بهبود حضور دیجیتالی خود و یا کسب‌وکار آنلاین بیشتر، شما باید شروع به بسیاری از فعالیت‌های آنلاین مانند (انتشار مطالب، گسترش حضور در رسانه‌های اجتماعی، استفاده از روابط عمومی و غیره) بکنید.

با تمام این فعالیت‌های دیجیتال، ابتدا به اهداف خاص خود اهمیت دهید. در غیر این صورت، شما یک فرصت بزرگ برای استفاده از این تلاش‌های آنلاین برای حمایت از کارهایی که شما در طول دو، پنج یا ده سال انجام داده‌اید، از دست می‌دهید. به یاد داشته باشید که اگر به‌صورت آنلاین، خوب دیده شوید کار تمام است و شما باید قبل از شروع کار این اتفاق را به جریان بیندازید.

در چند سال آینده چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌خواهید یک کتاب پرفروش بنویسید یا ترجیح می‌دهید که نخستین سخنرانی خود را اجرا کنید؟ آیا می‌خواهید درآمد خاص خود را در شرکت خود داشته باشید یا ترجیح می‌دهید سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید؟

پاسخ شما به این سؤالات موتور محرکه ماشین برندسازی شخصی شماست. بدون آن‌ها، شما با فشار بر روی گاز و بدون نگاه کردن به‌جایی فقط روبه‌جلو حرکت می‌کنید.

۲٫ارزش‌های منحصربه‌فرد خود گام دوم از مراحل برندسازی شخصی است

قبل از تشخیص محصول و ارزش منحصربه‌فرد آن در بازار، هیچ‌گاه بازاریابی کسب‌وکار را شروع نکنید. چون این امکان وجود دارد که کارایی بالایی نداشته باشد.برندهای شخصی بسیار شبیه به هم هستند. قبل از شروع وبلاگ نویسی، باید ارزش گزاره منحصربه‌فرد خود را دقیقاً مشخص کنید. باید بفهمید:

  • پیشنهاد شما چه سودی برای مردم دارد؟
  • مخاطبان شما کدام افرادند؟
  • چگونه مشکلات آن‌ها را حل می‌کنید؟
  • چه چیزی شما را از دیگران متمایز می‌سازد؟

اگر در پاسخ دادن به این سؤالات مشکل‌دارید، من به شما توصیه می‌کنم که ابتدا تعیین کنید که دلیل شور و شوق شما نسبت به کاری که انجام می‌دهید چیست و در همین راستا شما خواهید دانست که چه مخاطبانی کمک بیشتری احتیاج دارند و این کار را بهتر از هر کس دیگری انجام می‌دهید.

۳٫ ساختن یک داستان حرفه‌ای برای خود اهمیت ویژه‌ای دارد

مردم داستان‌ها را به خاطر می‌سپارند، در مورد کسانی که تحسینشان می‌کنید فکر کنید (یک مدیرعامل، یک شخصیت سرشناس، یک عضو خانواده) و از خودتان بپرسید که چرا آن‌ها را تحسین می‌کنید؟ یک داستان قانع‌کننده در مورد آن شخص وجود دارد، درست است؟

جی. کی. رولینگ یکی از شخصیت‌های موردعلاقه من است. رولینگ فقیر بود و به‌عنوان یک مادر تنها، تلاش می‌کرد تا دخترش را بزرگ کند. داستان هری پاتر به او الهام شد درحالی‌که در یک قطار گیرکرده بود و به‌تدریج آن را در پشت یک دستمال‌کاغذی نوشت.

دست‌نویس او برای ۱۲ بار رد شد، اما او همچنان ادامه داد تا زمانی که یک شرکت چاپی کوچک به او فرصت داد و بقیه داستانش را ادامه داد. رولینگ کمتر از یک دهه از فردی بیکار که زندگی‌اش با مزایای دولتی می‌چرخید تبدیل به یک میلیونر شد.

یکی دیگر از داستان‌های موردعلاقه من، از آنیک سینگال است. سینگال یک بچه بود که فقط می‌خواست ثابت کند که به‌عنوان یک کارآفرین از کلمه‌ای تحت عنوان «درستش کن» چه چیزهای فوق‌العاده‌ای می‌شود به دست آورد.

او تجربیات خود را در زمینه بازاریابی دیجیتال به مدت ۱۸ ماه کسب کرده و درنهایت اولین دلار خود را به دست آورد. او به‌سرعت آموخت و کسب‌وکار خود را از هیچ‌چیز به ۱۰ میلیون دلار افزایش داد و سپس دید که به‌یک‌باره همه‌چیز در مورد کسب‌وکارش خراب شد. سینگال نگاه عمیقی به‌جایی که قرار داشت انداخت، اولویت‌های خود را تغییر داد و سپس سخت‌تر کار کرد تا جایی که امروز عنوان مدیرعامل شرکت Lurn را داراست که این شرکت یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های نشر دیجیتال در جهان است.

در مراحل برندسازی شخصی تعیین داستان خود برای ساخت یک روایت برند بسیار مهم است. داستانی که مخاطبان شما با آن ارتباط برقرار ‌کنند و آن را به یادآورند. اگر از خودتان سؤالات درستی را بپرسید، روایتی از برند شما به‌طور طبیعی ظاهر می‌شود.

  • چه موانعی را برطرف کردم؟
  • آیا به اهداف مطلوب خود رسیده‌ام؟
  • چگونه می‌توانم بهتر شوم؟

برای بررسی داستان خود صحبت کردن با شخص دیگری می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر می‌خواهید خودتان آن را امتحان کنید، تصور کنید شخصی در مصاحبه‌ای از شما می‌پرسد، «کل داستان را برای من توضیح بده: چگونه به اینجا رسیدی؟»

۴٫ باید بتوان هویت مخصوص به خود را ایجاد کرد

شخصیت شما بخش مهمی از شما را تشکیل می‌دهد. بدون پشتکار و شور و شوق خود، جی. کی. رولینگ هنوز نویسنده هری پاتر بود، اما او به‌اندازه کافی جالب یا به‌یادماندنی نبود. آنیک سینگال بدون شخصیت جنگنده‌اش یک کارآفرین نبود.

همان‌طور که ویژگی‌های شخصیتی خود را درک می‌کنید، به یاد داشته باشید که افراد معمولاً خود را کمی متفاوت از دیگران توصیف می‌کنند. ازآنجاکه «دیگران» کسانی هستند که با برند خود در اینترنت مشغول به کار هستند، درک آن‌ها مهم‌تر است. مخاطب شما اشتباه نمی‌کند.

در بیان یک برند نامناسب و ناموفق هیچ‌وقت ریسک نکنید. از دوستان، خانواده و همکاران خود بخواهید تا برخی از صفت‌هایی را که برای توصیف شما استفاده می‌کنند انتخاب کنند. این صفت‌ها و آن‌هایی که بیشترین ارتباط را با آن برقرار می‌کنید باهم ادغام کنید.

۵٫ هویت برند را با بیانیه‌ی برند خود ادغام می‌کنیم

هنگامی‌که تمام اطلاعات فوق را جمع‌آوری کردید، وقت آن است که به بیانیه‌ای از برند بپردازید. فقط یک یا دو جمله است که شما به‌طور قطعی به آن اشاره می‌کنید تا استراتژی دیجیتال خود را پایدار نگه‌دارید و با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید.

اگر از هر یک از این بیانیه‌های برند به‌عنوان یک طرح برای یک استراتژی دیجیتالی استفاده کنید، من شرط می‌بندم که می‌توانید حدس بزنید کدام‌یک باعث علاقه‌مندی می‌شود و کدام‌یک خوانندگان را به خواب می‌برد.

برای ساختن یک بیانیه برند متقاعدکننده وقت بگذارید. این راهنمایی به تلاش‌های آنلاین شما کمک خواهد کرد و از آن لذت خواهید برد.
هنگامی‌که شما تمام این خواسته‌ها و سؤال‌ها را پرسیدید، باید احساس راحتی کنید.

برخلاف لباس‌هایی که در کمد نادیده گرفته می‌شود، برند معتبر مانند لباس کلاسیکی است که نمی‌توانید برای پوشیدنش منتظر بمانید زیرا کاملاً با کسی که هستید، احساسی که دارید و هدفی که برای آینده دارید؛ انطباق دارد.

آیا در پرسونال برندینگ خود مراحل برندسازی شخصی را که در این مقاله به آن اشاره شد؛ اجرا کرده‌اید؟ در این زمینه با چه سوالات و مشکلاتی مواجه شده‌اید؟ لطفاً تجربیات خود را با کاربران ایران‌مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

نویسنده: مهدی فرزین
من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *