صفحه اصلی / توسعه فردی / حیوان خانگی یا حیوان حامی عاطفی چیست و چه تاثیراتی بر زندگی ما دارند؟
حیوان خانگی

حیوان خانگی یا حیوان حامی عاطفی چیست و چه تاثیراتی بر زندگی ما دارند؟

حیوان خانگی داشتن و وقت‌گذرانی و همراهی با آن می‌تواند لذت‌بخش باشد. آن‌ها همچنین از لحاظ عاطفی حمایتگران خوبی برای افرادی با مشکلات روانی هستند. این حیوانات همنشین انسان، به حیوانات حامی عاطفی (ESAs) معروفند که در سال‌های اخیر، تعدادشان رو به افزایش است. در این مقاله ایران مدیر به تعریف، بررسی و مزایای نگهداری حیوان خانگی یا حیوان حامی عاطفی پرداخته است.

تعریف

حیوان حامی عاطفی، دوست و همراهی از جنس حیوان است که تا حدی می‌تواند به افراد دچار برخی معلولیت‌ها یا ناتوانی‌ها کمک کند. این حیوان، تربیت شده تا حداقل در انجام یکی از جنبه‌های مورد نیاز فرد ناتوان، حامی و همراه او باشد.

بیشتر حیوانات حامی، سگ‌ها هستند اما با این‌حال می‌بینیم که گربه‌ها هم کمابیش در این عرصه حضور دارند.

دیگر حیوانات نیز مانند اسب‌های مینیاتوری گاهی به عنوان حیوان حامی عاطفی ایفای نقش می‌کنند. البته گاهی حیوانات حامی غیرمعمول نیز دیده شده است، برای مثال در یکی از پروازهای خطوط آمریکا طاووسی را راه نداده بودند، با وجود اینکه صاحبش اعلام کرده بود این طاووس یک حیوان خانگی است و این خبر بسیار صدا کرد. حیوانات خانگی غیرمعمول دیگر نیز شامل یک خوک، یک اردک، یک میمون و یک بوقلون بوده‌اند که همراه صاحبانشان پرواز کرده‌اند.

اکثر حیوانات حامی عاطفی، شامل حیوانات نادر یا عجیب و غریب نمی‌شوند و در ضمن حیوانات مزرعه نیز جزء این دسته قرار نمی‌گیرند.

مزایای حیوان خانگی

شاید بیاندیشید که اصلاً چرا افراد، از حیوانات حامی عاطفی کمک می‌گیرند؟ خیلی وقت است که طبق تحقیقات ثابت شده حیوان خانگی می‌تواند برای سلامت روان انسان، مزایای چشمگیری داشته باشد. یک بررسی تحقیقاتی نشان داد که داشتن حیوان خانگی بر سلامت روان انسان تأثیر مثبتی می‌گذارد، به این دلیل که ارتباط عاطفی انسان را تقویت کرده، به مدیریت بحران او کمک می‌کند. موارد ذیل از جمله امتیازهای نگهداری حیوان حامی عاطفی محسوب می‌شود:

۱٫ نوازش حیوانات آرامش‌بخش است و روحیه انسان را بالا می‌برد. به همین دلیل، حیوانات حامی عاطفی اغلب به کمک افرادی می‌آیند که دچار استرس و  اضطراب هستند.

۲٫ حیوانات می‌توانند همنشینان خوبی باشند.

۳٫ حیوانات می‌توانند برای افرادی که با شرایط سخت مواجه می‌شوند، احساس آرامش به ارمغان بیاورند. حیوانات حامی معمولاً برای کمک به افرادی می‌آیند که نوعی تروما (Trauma) را تجربه کرده‌اند.

۴٫ حیوانات همچنین می‌توانند باعث بهبود سلامت جسمانی انسان شوند. تحقیقات نشان داده که نگهداری از حیوان حامی عاطفی می‌تواند منجر به کاهش فشار خون و سرعت بیشتر تنفس انسان شود و به بهبود توانایی او در مقابله با درد کمک کنند.

۵٫ از مزایای دیگری نگهداری حیوانات حامی عاطفی مبارزه با احساس تنهایی است. این امر مخصوصاً برای افرادی که تنها زندگی می‌کنند، مهم‌تر است، به‌ویژه اگر علائم افسردگی و اضطراب را از خود نشان می‌دهند.

۶٫ مراقبت متقابل و عشق‌ورزی به حیوان خانگی از دیگر مزایای نگهداری حیوانات است. مراقبت از یک حیوان خانگی همچنین می‌تواند برای انسان به نوعی ایجاد احساس هدفمندی کند. این تنها حیوانات نیستند که به لحاظ عاطفی حمایتگر و همراه ما خواهند شد، بلکه خود آن‌ها نیز در عوض به مراقبت و عشق نیاز دارند که می‌تواند پاداشی احساسی برایشان محسوب شود. در واقع این یک رابطه دو طرفه است.

تحقیقات

حیوانات حامی عاطفی

به وضوح حیوانات افراد را خوشحال‌تر، آرام‌تر و حتی راضی‌تر می‌کنند اما آیا حیوان حامی عاطفی با حیوان خانگی معمولی ما فرق می‌کنند؟ در این زمینه تا کنون تحقیقات بی‌نتیجه مانده‌اند. از آنجایی که بعضی‌ها می‌گویند حیوانات حامی عاطفی تنها می‌توانند اثرات مثبتی ایجاد کنند، افراد کمی نیز عقیده دارند که نگهداری از این حیوانات، جنبه درمانی هم دارد.

تحقیقات نتوانسته‌اند ثابت کنند حیوانات حامی عاطفی، نسبت به حیوانات خانگی معمولی برتری خاصی داشته باشند. با توجه به یک مورد مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در مجله «روانشناسی حرفه‌ای: تمرین و تحقیقات» (Professional Psychology: Research and Practice) چاپ شده بود، مشخص نشد که حیوانات حامی عاطفی، هیچ‌گونه اثر مثبتی فراتر از دیگر حیوانات خانگی داشته باشند.

جافری یانگ گرن (Jeffrey Younggren) روانشناس و همکارانش، در مقاله‌ای که تشکیلات روانشناسی آمریکا (Amercian Pshychological Association) در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد، چنین گفته‌اند: «اطلاعات تجربی کمی برای تأیید این نتیجه‌گیری وجود دارد که حیوانات حامی عاطفی (ESAs)، در کاهش اختلالات روانشناختی و مشکلات مرتبط با آن مؤثرند و تحقیقات تجربی موجود نیز متناقض، پراکنده و پویا هستند.»

احتمالاً برای تشخیص تأثیرات مثبت حیوانات حامی عاطفی و فهم مفیدترین حالت آن‌ها، نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم.

مقایسه حیوانات حامی عاطفی با حیوانات حامی خدماتی

حیوان خانگی و تحقیقات

گرچه حیوانات حامی عاطفی و حیوانات حامی خدماتی شباهت‌هایی دارند، تفاوت‌های مهمی نیز بینشان وجود دارد. هدف از حیوانات حامی عاطفی همراهی و حمایت از انسان‌هاست، در حالی که حیوانات حامی خدماتی با انجام کارهایی خاص به افراد ناتوان کمک می‌کنند.

حیوانات حامی خدماتی آن‌هایی هستند که به طور ویژه برای خدمات‌رسانی به اشخاصی تربیت شده‌اند که دچار نوعی ناتوانی هستند. این ناتوانی‌ها ممکن است حساسیت، مشکلات جسمانی، آسیب‌های روحی و روانی یا ذهنی باشند. کارهایی که یک حیوان خدماتی انجام می‌دهد، شامل هشدار دادن به شخص در رابطه با یک صدا، راهنمایی او در طول خیابان، فشار دادن دکمه آسانسور، آوردن وسایل، هشدار به دیگران یا نگهبانان درصورت تشنج فرد یا یادآوری او برای مصرف داروها می‌شوند.

حال آنکه حیوانات حامی عاطفی به منظور همراهی با شخص با هدف کاهش اضطراب یا ارائه نوع دیگری از آرامش آموزش دیده‌اند.

توجه به این نکته ضروریست که حیوانات حامی عاطفی و حیوانات حامی روانی با یکدیگر فرق دارند. حیوان حامی عاطفی به افراد مبتلا به بیماری روانی کمک می‌دهد، درحالی که حیوان حامی روانی به طور ویژه برای انجام وظایف خاص برای افراد با شرایط روانی خاص آموزش دیده‌ است. این ممکن است شامل یادآوری فرد برای مصرف داروهایش یا جلوگیری از آسیب رساندن او به خود بشود.

شایستگی نگهداری از حیوان خانگی

حیوانات حامی عاطفی ممکن است برای افراد که شرایط خاص روانی مانند افسردگی یا اضطراب دارند، مفید باشند. اگر شما فکر می‌کنید داشتن یک حیوان حامی عاطفی ممکن است برای رفع این علائم در شما کمک‌کننده باشد، با دکتر یا روان‌درمانگر خود راجع به فواید و خطرات احتمالی آن صحبت کنید.

نگهداری از حیوان حامی عاطفی فرایندی زمان‌بر است که به تلاش صاحب آن برای مراقبت از حیوان نیاز دارد، پس مهم است مطمئن شوید که برای چنین تعهدی آماده هستید و توانایی سرپرستی حیوان را دارید. اندیشیدن راجع به آنچه می‌خواهید از داشتن یک حیوان حامی عاطفی به دست بیاورید و همچنین اینکه چه حیوانی برای نیازهای شما مناسب‌تر خواهد بود، سودمند است.

به خاطر داشته باشید اگر می‌خواهید به بهانه نیاز به حیوان حامی عاطفی از پرداخت هزینه اضافه پرواز یا بیعانه حیوان خانگی قسر در بروید، تأثیر این کار خود را بر افرادی که واقعاً به حیوان حامی نیاز دارند، در نظر بگیرید. یک حیوان حامی عاطفی می‌تواند برای برخی از افراد در مقابله با اختلال یا ناتوانی، پشتیبانی و آسایش ایجاد کند. به دست آوردن نامه تأییدیه نگهداری از حیوان حامی عاطفی تنها به دلیل نپرداختن هزینه اضافی برای حیوان خانگی، به بسیاری از بیمارانی که واقعاً به نگهداری از چنین حیواناتی نیاز دارند، لطمه وارد می‌کند.

اگر احساس می‌کنید که واقعاً نیاز به داشتن یک حیوان حامی عاطفی دارید، با پزشک یا درمانگری که تحت نظر او هستید، صحبت کنید. مراقب باشید که نامه تأییده‌ای از یک سایت کلاهبرداری آنلاین خرید نکنید. زیرا آن‌ها وعده تأییدیه مشکوک را به هرکسی که بتواند پول بپردازد، می‌دهد.

سخن آخر

درحالی که هنوز تحقیقات کاملی در زمینه اثربخشی حیوانات حامی در طولانی مدت بر کاهش علائم مشکلات روانی انجام نشده است، با این حال ممکن است یک حیوان حامی را در برنامه درمانی خود مؤثر بیابید. چه با استرس روبرو هستید، چه با اضطراب، چه با تروما و چه هر نوع بیماری روانی دیگری، یک حیوان خانگی همیشه می‌تواند برای شما حمایت و همراهی به ارمغان بیاورد. با معالج خود راجع به اینکه ممکن است یک حیوان حامی چقدر برای وضعیت شخصی شما مفید باشد، مشورت کنید.

نظر شما در مورد حیوان خانگی یا حیوان حامی عاطفی چیست؟ آیا براساس قوانین داخلی می‌توانیم از آن‌ها بهره‌مند شویم؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

verywellmind

درباره‌ی تیم ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

شغل مناسب

چگونه می توان ریسک های انتخاب شغل مناسب را اندازه­ گیری کرد؟

انتخاب شغل مناسب تا چه حد بر آینده ما تأثیرگذار است؟  آیا تاکنون تحت فشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *