صفحه اصلی / بازاریابی / اصول تبلیغات موفق در کسب‌وکار
اصول تبلیغات موفق

اصول تبلیغات موفق در کسب‌وکار

اصول تبلیغات موفق در کسب‌وکار موجب می‌شود که شما اطمینان حاصل نمایید که به مؤثرترین شکل ممکن حرفتان را با دیگران در میان گذاشته‌اید درحالی‌که مهم نیست پیام تبلیغاتی شما چیست و از چه پلتفرمی برای پخش آن استفاده می‌کنید.

ایران مدیر از تمام مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای که بر روی برخی از بهترین اساتید انجام داده، به این شش درس برای یافتن اصول تبلیغات موفق رسیده‌ است.

قبل از ادامه دادن مقاله اگردر مورد مبحث تبلیغات اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد می‌شود که مقاله «تبلیغات (Advertising) چیست؟ آشنایی با انواع تبلیغات» را مطالعه نمایید.

درس اول: محصولتان را بشناسید

به‌منظور اینکه چیزی را به فروش برسانید، نیاز به ارائه شرحی ازآنچه عرضه می‌کنید را دارید تا بتوانید آن را به مشتریان احتمالی خود نشان دهید. بسیاری از افرادی که خواستار فعالیت در حوزه تبلیغات موفق هستند، به این اشتباه روی می‌آورند که کنار یک صفحه خالی کاغذ یا کامپیوتر می‌نشینند و منتظر می‌مانند تا انگیزه به سمت آن‌ها بیاید؛ اما این روش خلق یک آگهی عالی نیست.

تمام چیزی که برای شروع این فرآیند لازم دارید درست کنارتان است. اصول تبلیغات موفق در خود محصول و اطلاعاتی که راجع به آن دارید قرار دارد. این کار، بیشتر به انجام تحقیق و سازمان‌دهی یافته‌هایتان تا ساختن چیزی جدید در ذهنتان ارتباط دارد.

جدا از اینکه چه چیزی به فروش می‌رسانید، با جمع‌آوری تمام اطلاعاتی که راجع به آن دارید شروع کنید. اگر شما یک محصول را به فروش می‌رسانید، تمام جزئیات را بیابید، درباره اینکه چگونه ساخته می‌شود، چه‌کاری انجام می‌دهد، چگونه یک بهبود در إزای رقابت است و هر تلاش ویژه‌ای که در راستای ساخته شدن آن انجام شده است. مخصوصاً به اطلاعاتی درباره ویژگی‌های منحصربه‌فرد و باکیفیت آن نیاز دارید. مزیت اصلی‌ که این محصول ارائه می‌دهد چیست؟ این ممکن است درنهایت به‌عنوان اصلی شما تبدیل شود، اما هنوز درباره این موضوع نگران نباشید. تنها با پیدا کردن هر آنچه می‌توانید درباره محصولتان بفهمید آغاز کنید و ایده و اتصال‌های میان آن‌ها به‌زودی شکل خواهند گرفت.

درس دوم: مخاطبتان را بشناسید

جنبه‌ای دیگر از اصول تبلیغات موفق این است که به‌طور مشخص برای خواسته‌ها، نیازها، علایق و زبان مردمی که به آن‌ها محصولتان را می‌فروشید متناسب شده باشد. اگر بهترین مشتریان احتمالی شما پسران نوجوان علاقه‌مند به اسکیت بورد سواری هستند، پیامتان نسبت به زمانی که آن‌ها مردان میان‌سال محافظه‌کارند، بسیار متفاوت ارائه خواهید کرد. چیزی که برای فروش به یک گروه، موفقیت‌آمیز است، به شکل ناامیدکننده‌ای برای جلب کردن گروهی دیگر شکست می‌خورد.

اصول تبلیغات موفق این است که باید به صرف کردن زمان برای غرق کردن خودتان در فرهنگی که مشتری احتمالی‌تان در آن زندگی می‌کند بپردازید. فیلم‌هایی را که آن‌ها تماشا می‌کنند را ببینید. مشهورترین مجله‌هایشان را بخوانید. به گفتگوهای آن‌ها در آسانسورها، رستوران‌ها، در هر موقعیت یا هر مکانی که اغلب وجود دارند؛ گوش کنید.

اگر استطاعت مالی دارید، پرسیدن از خودشان را در نظر داشته باشید. پرسش‌نامه‌هایی به فهرست افرادی که مشابه با مشتریان احتمالی‌تان هستند بفرستید یا شخصاً با آن‌ها مصاحبه کنید. همچنین می‌توانید با ارائه فهرست مشتریان احتمالی‌تان به شرکتی که «مدل‌سازی فهرست» انجام می‌دهد، درباره آن‌ها چیزهای بسیاری بیاموزید. این شرکت‌ها دسترسی به تعداد زیادی از اطلاعات را دارند که از جاهایی مثل کارت‌های بیمه و فرم‌های بررسی که مردم حتی بدون فکر کردن درباره‌اش آن را پر می‌کنند به‌دست‌آمده است که سپس به‌وسیله حجم بزرگی از شرکت‌ها در حوزه داده‌های تجاری و مشتریان گردآوری می‌شود.

درنتیجه، این شرکت‌ها می‌توانند تصویر بسیار مناسبی ازآنچه خریداران به نظر می‌رسند به شما بدهند. آیا اغلب آن‌ها صاحب سگ هستند؟ شما می‌توانید از اشاره‌ای به سگ‌ها در مثال‌هایتان استفاده کنید. آیا ورزشکاران فعالی هستند؟ این به شما ایده‌های بیشتری برای جلب کردن نظرشان می‌دهد. آیا آن‌ها عمدتاً مجرد هستند؟ این مورد نیز اطلاعات مهمی محسوب می‌شود.

تمام این موارد به شما ذهنیتی بسیار واضح‌تر از کسانی که به آن‌ها می‌فروشید و طریقه سخن گفتن به زبان آن‌ها، علاقه‌مند کردن و علاقه‌مند نگه‌داشتن آن‌ها و تأثیر گذاشتن بر انتخاب‌ها و رفتارشان را می‌دهد.

درس سوم: اطمینان حاصل کنید که هر بخش از مجموعه را به‌درستی پوشش دهید

هر بسته تبلیغات، از تعدادی بخش‌های مختلف تشکیل شده است. هرکدام از آن‌ها به هدفی متفاوت خدمت می‌کنند و برای موفقیت کلی شرکت ضروری‌اند. اگر شما در حال نوشتن یک نامه فروش، صفحه وب، وبلاگ، بنر تبلیغاتی یا یک تبلیغ در یک نشریه هستید، بهتر است تیتری داشته باشید که توجه را جلب کند و مردم را وادار کند تا بخواهند بیشتر از آن بخوانند. این باید با نسخه‌ای دنبال شود که هدف شما را نیز عرضه کند و خوانندگان را قانع کند که آن‌ها به چیزی که شما به فروش می‌رسانید نیاز دارند و باید آن را خریداری کنند.

اگر انتظار دارید مردم پولشان و یا حتی ایمیلشان را به شما بدهند، شما باید نوعی ضمانت ارائه دهید. این ضمانت می‌تواند یک ضمانت پرداخت پول یا تضمینی بر این باشد که شما ایمیل‌هایشان را به شرکت دیگری نمی‌فروشید.

شما به یک صفحه یا فرم سفارش نیاز خواهید داشت که در آن متن فروش بیشتری قرار دهید و راهی فراهم کنید تا اطلاعاتی را که برای تکمیل کردن معامله نیاز دارید به شما بدهند. فرم سفارش باید واضح و برای استفاده ساده باشد، در غیر این صورت نهایتاً ممکن است عده‌ای از مردم را از دست بدهید. در مورد کاربردهای آنلاین نیز، »سبد خرید رها شده« تا حدودی نتیجه یک قسمت سفارش است که کاربر پسند نیست.

شما همچنین ممکن است به یک بخش پرسش و پاسخ، دستورالعمل‌های ویژه، آیتم‌های خبری، نقل‌قول‌های الهام‌بخش از افراد مشهور، عکس‌ها، کارتون‌ها، نمودارها و جداول نیاز داشته باشید – تا زمانی که پیام فروش شما را پشتیبانی کند و مردم را مشغول خواندن نگه دارد، هیچ مرزی برای اینکه چه چیزی در بسته تبلیغاتی باشد وجود ندارد. حرف آخر این است که یقین داشته باشید که هر بخش از شرکت شما بار خودش را دارد و پیامتان را نیرومندتر می‌سازد.

درس چهارم: در اصول تبلیغات موفق همه‌چیز به مشتری احتمالی بستگی دارد

بی‌شک شما به محصولتان و متقاعد کردن مشتریان احتمالی‌تان علاقه‌مند هستید؛ اما مشتریان احتمالی شما به چه چیزی علاقه دارند؟ به خودشان و چیزی که می‌خواهند. این به این معنا است که برای موفقیت در این امر، شما هم باید به آن چیزها خیلی علاقه‌مند باشید.

هدف آگهی تبلیغاتی شما این نیست که از خودتان تعریف کنید یا دیگران را با دایره واژگان گسترده‌تان تحت تأثیر قرار دهید. هدف، جذب این مشتریان احتمالی است. درصورتی‌که بخواهید آن‌ها به شما و محصولتان علاقه‌مند شوند، باید تبلیغ خود را برای آن‌ها بسازید. این به این معنا است که باید درباره محصولتان به‌گونه‌ای صحبت کنید که نیاز و خواسته‌های مشتری احتمالی را جلوتر از همه‌چیز قرار دهد. آگهی شما باید به آنچه مشتری احتمالی اهمیت می‌دهد و اینکه چگونه محصولتان آن نیازها را برطرف می‌کند، اشاره کند.

اگر تعادل مناسب را حفظ کنید، قادر خواهید بود در حین اینکه خوانندگانتان را شخصاً به لحاظ ذهنی درگیر کنید و به آن‌ها بفهمانید، چیزی را که شما ارائه می‌دهید چقدر مهم است، به شرح تمام اطلاعات مهم درباره محصول بپردازید.

درس پنجم: نحوه نمایش، شما را متفاوت خواهد کرد

کسی زحمت خواندن چیزی که به نظر جالب نمی‌رسد را به خود نمی‌دهد. امروزه عوامل زیادی برای پرت کردن حواس ما وجود دارند. ظرفیت توجه مردم در حال کوچک‌تر شدن از پیش است. اگر شما می‌خواهید بر رفتار مردم تأثیر بگذارید، باید علاقه‌شان را جلب کرده و به مدت‌زمان کافی علاقه‌مندشان نگه دارید تا پیام منتقل شود. گاه این کار نیاز به مقداری توانایی در نحوه نمایش تبلیغات دارد.

بنابراین چه ‌کاری می‌توانید انجام دهید تا شرح فروش، یا بنر، یا تبلیغات تلویزیونی، یا فرم تقاضای شغلی‌تان در مقابل هر چیز دیگری که برای به دست آوردن توجه مشتری احتمالی رقابت می‌کند بایستد؟

شکل فیزیکی برخی چیزها وجود دارند که می‌توانید انجام دهید. اگر یک بسته پستی مستقیم ارسال می‌کنید، می‌توانید از یک پاکت‌نامه با رنگ ملایم استفاده کنید. می‌توانید از طراحی گرافیکی یا متن‌هایی روی پاکت‌نامه استفاده کنید که مقداری جذاب و یا حتی کمی نامعقول هستند. می‌توانید پاکت نامه‌ای بفرستید که حاوی چیزی باشد و به نظر ضخیم و همین‌طور جالب می‌آید. زمانی که مشتریان احتمالی آن را بر می‌دارند، می‌توانند بگویند چیزی درون آن است و کنجکاوی‌شان، آن‌ها را وادار می‌کند که آن را بررسی کنند.

اگر شما به صورت آنلاین تبلیغ می‌کنید، می‌توانید از عنوان‌ها و تصاویر جذاب در بنر تبلیغاتی خودتان استفاده کنید یا نام وبلاگی انتخاب کنید که نظرها را به خودش جلب می‌کند. شما همچنین می‌توانید از بنرهای تبلیغاتی چشمک‌زن یا آگهی‌های ویدئویی استفاده کنید.

در اصول تبلیغات موفق با کمی نمایشگری می‌توانید تفاوت بین نادیده گرفتن و توجه کردن را ایجاد کنید و به جایگاه بهتری برسید.

درس ششم: آزمایش بر همه چیز برتری دارد

اگر چیزی وجود داشته باشد که در اصول تبلیغات موفق، همه با آن موافق بوده‌اند و در نوشته‌ها و تفکراتشان به آن تأکید کرده‌اند، آن این بود که در بازاریابی آزمایش کردن همه‌چیز است. با این فرض که بهترین نتیجه ممکن را می‌گیرید، به دستاوردهای خود ادامه ندهید. فرض نکنید چیزی که انجام می‌دهید به‌هیچ‌وجه کار نمی‌کند و باید دور انداخته شود. یک تغییر کوچک در عنوان یا رنگی که انتخاب می‌کنید می‌تواند یک شرکت را برنده کند.

اگر شما میزان واکنش را نمی‌سنجید، ممکن است نتایج بهتر را از دست بدهید یا روی‌هم‌رفته به هدر دادن پولتان بینجامید. بیاموزید چگونه نتایج شرکتتان را برآورد کنید: این می‌تواند تفاوت بین رسیدن به موفقیت و داشتن موفقیت فوق‌العاده را ایجاد کند.

شما نیز اصول تبلیغات موفق را در کسب و کار خود اجرا می‌کنید؟ در صورت تمایل نظرات خود را در این مورد با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

 

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

Avatar

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *