صفحه اصلی / رهبری / پیشرفت کاری و 2 بال که برای پریدن و اوج گرفتن در آسمان موفقیت لازم دارید

پیشرفت کاری و 2 بال که برای پریدن و اوج گرفتن در آسمان موفقیت لازم دارید

پیشرفت کاری لازمه موفقیت و اثربخش بودن یک کارآفرین است. به‌عنوان یک کارآفرین یا یک حرفه‌ای، ممکن است از خود بپرسید، چگونه من و کارمندانم می‌توانیم هر روز بهتر عمل کنیم؟ حتی اگر به خاطر داشتن یک برنامه پیشرفت حرفه‌ای که برای ترقی تیمتان و خودتان دارید، بتوانید این سؤال را پاسخ دهید، مهم است که بدانید چگونه این فضا در حال تغییر است.

ایران مدیر در این مقاله به بررسی مقوله پیشرف کاری و دو عامل مهم و تاثیرگذار بر روی آن می‌پردازد.

پیشرفت کاری (Professional Development) به معنای یادگیری کسب یا حفظ اعتبار حرفه‌ای است. تلاش‌ برای پیشرفت حرفه‌ای دامنه وسیعی را شامل می‌شود: دوره‌های تحصیلی، فعالیت‌های کلاسی، کنفرانس‌ها و فرصت‌های یادگیری دوستانه. پیشرفت کاری روش‌های منحصربه‌فردی برای یادگیری دارد که از آن جمله می‌توان به کوچینگ، مشاوره، جوامع عمل (گروهی که دغدغه‌ مشترکی برای انجام کار دارند)، مربی‌گری یا منتورینگ، طرح درس، بازتاب افکار و صدور گواهی اشاره کرد.

وقتی‌که به پیشرفت کاری فکر می‌کنیم، به دو چیز که مکمل هم هستند می‌اندیشیم:

  1. چه مهارت‌های جدیدی باید فرابگیری؟
  2. افرادی که می‌خواهی در کنارت باشند و با آن‌ها در ارتباط باشی چه کسانی هستند؟

مسیر شغلی زمانی هموار می‌شود که شما پاسخ این دو سؤال را مطابقت دهید. هنگامی‌که دانش جدیدی را فرامی‌گیرید، مهارتی را تقویت می‌کنید و اگر آن را با ارتباطات درست ترکیب کنید، کارتان پیشرفت می‌کند.

فناوری، پیشرفت کاری را تغییر می‌دهد

پیشرفت کاری و تکنولوژی

مایکل کرافت (Michael Croft)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ولت (Volute)، پاسخ کاملاً جدیدی به این پرسش می‌دهد، چراکه شرکتش نحوه ارائه پیشرفت حرفه‌ای را تغییر داده است.

کرافت می‌گوید: به دلیل ماهیت فشرده و متمرکز آموزش‌های PD (پیشرفت حرفه‌ای)، پیشرفت حرفه‌ای نیازمند رویکردهای دیجیتالی جدیدی است. این در حالی است که اکثر پلتفرم‌های دیجیتال موجود به‌عنوان روش‌های فعلی اساساً در توانایی خود برای پشتیبانی از رویکردهای PD در وضعیت موجود کسب‌وکار ناکارآمد هستند.

از طریق بازار آزاد ابزارهای یادگیری دیجیتالی، ولت روش جدیدی را برای ارائه PD ایجاد کرده است که دانشگاه‌ها در سرتاسر جهان در آن مشارکت می‌کنند. با ولت، محتوای یادگیری و ارائه سنتی با عناصر مرتبطی که همانند بازی هستند تعاملی و اجتماعی می‌شود و یادگیری در دوره‌های منظم، مرتبط با اهداف شما اتفاق می‌افتد.

رؤیای کرافت رشد و ترقی ولت به‌عنوان یک بازار جهانی از بهترین برنامه‌های آموزش PD و ایده‌های ارائه شده از رهبران تفکر در سراسر جهان است. دانشگاه‌ها و شرکت‌ها روش‌های آموزش منحصربه‌فرد خود را به‌عنوان ابزاری دیجیتالی که می‌تواند مانند آجرهای لگو مخلوط،هماهنگ و متصل شوند، عرضه می‌کنند.

این امر تجربه‌های یادگیری شخصی را ایجاد می‌کند که اطلاعات درست را دقیقاً هنگامی‌که به آن نیاز دارید ارائه می‌دهد. این ابزار، یادگیرنده را در موقعیت کسب‌وکار غوطه‌ور می‌کند. اقتصاد مشترک که توسط مدل ولت تقویت شده است، اجازه می‌دهد تا زبان آموزان به راه‌حل‌های مختلف PD دسترسی داشته باشند تا بتوانند آن‌ها را برای چالش‌های داخلی و بین‌المللی آماده سازند.

شبکه شما، مسیر رشدتان را تغییر می‌دهد

پیشرفت کاری و شبکه سازی

سؤال دیگری که باید بپرسید این است: افرادی را که با آن‌ها ملاقات می‌کنم و ارتباطی را آغاز می‌کنم چه کسانی هستند؟ پاسخ به این سؤال به‌طور فزاینده‌ای به برنامه‌ریزی پیشرفت کاری شخص مربوط می‌شود. مصمم بودن در یافتن افراد حرفه‌ای که می‌توانند چشم‌انداز کسب‌وکار را ارائه دهند و شما را به دیگران معرفی کنند نیز باید بخش کلیدی از استراتژی رشد PD شما باشد. داشتن اکوسیستمی از استعدادها می‌تواند روی پیشرفت کاری شما تأثیرگذار باشد؛ به همان اندازه که محتوای یادگیری و ارائه آن مؤثر هستند.

کارآفرینان و متخصصانی که به دنبال رشد و گسترش کسب‌وکارشان هستند، باید مدت‌ زمان یکسانی را صرف ایجاد برنامه ارتباطی قابل‌اجرا به‌عنوان یک برنامه یادگیری جدید کنند.

برنامه «شبکه‌سازی در کسب و کار» را با علامت زدن در تقویم کارهای روزانه یا هفتگی خود قرار دهید تا در مورد افرادی که می‌خواهید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید تأمل کنید و سپس به دنبال ارتباطات متقابل باشید. با برنامه‌ریزی ملاقات‌ها، هنگام عبور از هر مسیری، روابط واقعی ایجاد کنید و یا برای روابط پیشرفته‌تر، شاید نیاز باشد سفری با قطار یا هواپیما داشته باشید.

بهتر است با لیست «ارتباط دوطرفه خیابانی» آماده شوید. اول، لیستی از سه تا پنج مخاطب را که شخصاً می‌شناسید و فکر می‌کنید این فرد جدید از ملاقات بهره‌ای می‌برد را ایجاد کنید. همچنین، از طریق تحقیقات خود، شما هم باید درک خوبی داشته باشید از افرادی که آن‌ها می‌شناسند. لیستی از مخاطبین را به آن‌ها ارائه کنید تا ببینید که آیا آن‌ها راحت هستند تا شما را به افرادی که احساس می‌کنید باید ملاقاتی باهم داشته باشید معرفی کنند

اگر دستور کار جلسه و توقعات از آن درست باشد، انتقال به شبکه و استفاده از لیست ارتباط شما بسیار ساده خواهد بود. به‌عنوان‌مثال: «همان‌طور که با شما صحبت کردم، می‌خواستم امروز باقی ملاقاتمان را در شبکه برگزار کنم. بعد از تحقیق در مورد کسب‌وکار شما، من فکر می‌کنم شما باید با این افراد در گروه من ملاقاتی داشته باشید و من با معرفی شما به آن‌هایی که در این لیست نیستند، مشکلی ندارم.»
به دنبال آن، «من هم‌چنین یک‌سری تحقیقات در مورد متخصصانی که شما با آن‌ها در ارتباط هستید انجام دادم تا ببینید آیا برایتان امکان برگزاری یک جلسه معارفه وجود دارد یا خیر.»

شبکه شما، باید از کسی که می‌خواهید بشوید، حمایت کند

پیشرفت کاری و کوچینگ

علاوه بر شبکه، استفاده از یک مشاور یا مربی می‌تواند یک کاتالیزور برای بهبود کارتان باشد. مربی‌گری می‌تواند به یادگیری جدید و ارتباطات جدیدی که می‌خواهید ایجاد کنید، کمک کند. بر اساس آمار فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، بین سال‌های 2011 تا 2016، تعداد مربیانی که با بیشترین رده، رهبری را مربیگری کرده‌اند، به میزان 25 درصد افزایش‌یافته است. این صنعت همچنان در حال رشد است، با دستمزد متوسط ساعتی در حدود 300 دلار برای مربیان باتجربه حداقل 10 ساله.

اکثر کارآفرینان و متخصصان می‌توانند با استخدام یک مربی یا مشاور دیدگاه‌ها و قدرت تفکر جدیدی را به دست آورند تا به بهترین نحو رشد کنند و سود بالقوه را افزایش دهند.

مایک ارتز (Mike Ertz) از گروه مشاوره ارتز (Ertz Consulting) می‌گوید: «سخت‌ترین کارمند که باید مدیریت کنیم خودمان هستیم. ما سخت می‌توانیم نقاط کورمان و راهی را که از آن منحرف شده‌ایم را ببینیم. این جایی است که مربی می‌تواند کمک کند.»

ارتز احساس می‌کند که برای افراد درک تفاوت بین مربی و مشاور مهم است. او می‌گوید یک مربی کسی است که می‌تواند به مشتری کمک کند آنچه را که فرد می‌خواهد و قادر به انجام آن است، در درون خودش پیدا کند و از این طریق به تمرکز بر عملکرد، پیشرفت و نظم و انضباط به دست یابد. از سوی دیگر، مشاور فردی است که تخصص، تجزیه‌وتحلیل و راه‌حل‌ها را فراهم می‌کند؛ کسی که با داشتن یک دانش خاص، توصیه‌ها و پیشنهادهای خود را در یک محدوده مشخصی از کار ارائه می‌کند.

ارتز ادامه می‌دهد: «من می‌بینم که مردم نمی‌دانند چگونه یک مربی را استخدام کنند. آن‌ها باید یک فرایند سه مرحله‌ای را طی کنند که در آن شما خودتان را ارزیابی می‌کنید، بر اساس آن خودارزیابی، با مربیان متعددی مصاحبه کرده و در نهایت درباره یک چشم‌انداز مشترک با مربی برگزیده گفتگو می‌کنید.»

ارتز نتیجه می‌گیرد که: «رشد پایدار نیازمند هم‌فکری است. هنگامی‌که شما نمی‌توانید آن را به‌اندازه کافی در داخل بسازید، آن را از خارج خریداری کنید. کارآفرینان باید افرادی را که متفاوت ازآنچه آن‌ها فکر می‌کنند در کنار خود داشته باشند. شما مشاوران خارجی را استخدام می‌کنید زیرا آن‌ها هر روز با فکر در مورد چندین کسب‌وکار بیدار می‌شوند و نه‌فقط کسب‌وکار شما.»

مهم است که بدانید چگونه پیشرفت حرفه‌ای در حال تغییر است و چگونه می‌توانید بر پایه این تغییرات سرمایه‌گذاری کنید. شما همچنین باید یاد بگیرید که چه چیزهای دیگری نیاز دارید تا بدانید و با چه کسان دیگری لازم است آشنا شوید تا در نهایت از طریق این دو عامل، در حرفه خود پیشرفت کنید.

شما چه روش‌هایی برای پیشرفت کاری خود به کار می‌بندید؟ ساختن یک شبکه ارتباطی موثر که به پیشرفت‌ حرفه‌ای شما منجر شوید چه سختی‌ها و مشکلاتی دارد؟ لطفا نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *