صفحه اصلی / بازاریابی / ویدیو تبلیغاتی و نکته های ارزشمند درباره استفاده از آن در کسب و کار
ویدیو تبلیغاتی

ویدیو تبلیغاتی و نکته های ارزشمند درباره استفاده از آن در کسب و کار

ویدیو تبلیغاتی چقدر برایتان آشناست؟ شما به‌عنوان تهیه‌کنندۀ ویدیو، اغلب با سؤالات زیادی روبه‌رو هستید؛ زمان فیلم چقدر باید باشد؟ کجا باید ویدیوهایم را به اشتراک بگذارم؟ هزینۀ تولید یک ویدیو چقدر است؟ آیا آنچه دوربین ضبط می‌کند با واقعیت متفاوت است؟ ایران مدیر در این مقاله درباره سودمندی‌های استفاده از ویدیو در کسب‌وکار سخن می‌گوید و به سوالات رایج در این زمینه پاسخ می‌دهد. این‌ها سؤالات خوبی هستند که باید پاسخ مناسبی هم داشته باشند، حداقل اکثرشان.

من باید چه نوع ویدیویی را بسازم؟

به نظر می‌رسد پاسخ دادن به این سؤال بسیار مهم‌تر از سایر سؤالات است و می‌توانیم آن را به‌عنوان مبنای گفت‌وگوها در نظر بگیریم و ادامه دهیم. همۀ ویدیوها یکسان نیستند و هر ویدیو می‌تواند در خدمت اهداف مختلفی برای مصرف‌کننده باشد.

ویدیارد (Vidyard شرکتی نرم‌افزاری در زمینه تحلیل عملکرد ویدیوها است) اخیراً گزارش «ویدیو در محک کسب‌وکار ۲۰۱۹» را منتشر کرده است. در این گزارش آنچه همیشه می‌گفتیم تأییدشده است. مهم‌ترین عامل و بزرگ‌ترین فرصت برای موفقیت، تولید ویدیوهای مناسب برای مخاطبان است. اگر اشتباه کنید، تلاش‌های بازاریابی ویدیویی شما نقش بر آب خواهد شد. این گزارش چه می‌گوید؟

خریداران به دنبال ویدیو تبلیغاتی بیشتر در زمان تحقیقات خرید هستند

با توجه به چشم‌انداز بازاریابی اینترنتی تعجب‌آور است که مدیران و گروه‌های فروش نقش ویدیو تبلیغاتی را در تلاش‌های خود برای معاملات بیشتر و جذب بیشتر مشتری نادیده می‌گیرند.

گزارش ویدیارد با استناد به تحقیقات Wyzowl نشان می‌دهد درجایی که هم فیلم و هم ‌متن در یک صفحه وجود دارند، ۷۲ درصد از افراد ترجیح می‌دهند از ویدیو برای آشنایی با محصول یا خدمات استفاده کنند. هم‌چنین ۷۹ درصد می‌گویند که یک ویدیوی دارای برند، آن‌ها را متقاعد کرده است که یک نرم‌افزار یا اپلیکیشن را بخرند.

ویدیو تبلیغاتی و برندسازی

باید گفت، تمایل نداشتن مدیران برای سرمایه‌گذاری درزمینۀ ساخت ویدیو برای شرکت‌هایشان عاقلانه نیست؛ چراکه ۵۹ درصد از افراد زمانی که قدرت انتخاب بین ویدیو و متن را داشته باشند، ویدیو را انتخاب می‌کنند. گاهی به گفت‌وگو نیاز است و متقاعد کردن همه افراد زمان می‌برد، اما نمی‌توان همۀ این آمار قانع‌کننده را نادیده گرفت که ارزش ویدیو را در بازار امروز، فارغ از صنعت مدنظر شما، ثابت می‌کند.

خریداران به دنبال ویدیوهای آموزشی هستند

خریداران به دنبال این نیستند که فقط بدانند چرا یک محصول یا خدمات نیازهای آن‌ها را برآورده می‌کند، بلکه می‌خواهند بدانند که آن محصول یا خدمات چگونه این کار را انجام می‌دهد. شاید به همین دلیل است که شرکت‌ها، از قبیل تولیدکنندگان، به شکل فزاینده‌ای روی ویدیوهای دمو، توضیح‌دهنده و محصول سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در این گزارش نشان داده‌شده است که از هر پنج مصرف‌کننده، چهار نفر معتقدند که ویدیوهای دمو در تصمیم‌گیری برای خرید کمک می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، رهبری و چشم‌اندازهای شما نیازمند دیده‌شدن محصولات و شرکت شما در عمل است.

از  ویدیو تبلیغاتی محصول استفاده کنید تا نمایی کلی ازآنچه ارائه می‌دهید و مزایای عالی و مفید آن را نشان دهید که می‌تواند به هدایت مشتریان به سمت فروش منجر شود. ویدیوهای دمو و توضیح‌دهنده همۀ مواردی را نمایش می‌دهند که دربارۀ چگونگی عملکرد محصولات و خدمات شما وجود دارد و نیز نحوۀ کمک به حل مسائلی را که پیش روی شما قرار می‌گیرد را بیان می‌کنند (این موضوع بیشتر برای اهداف پایین قیف صدق می‌کند.)

چندین نوع دیگر از ویدیو تبلیغاتی وجود دارد که می‌تواند ارزش فوق‌العاده‌ای را به تلاش‌های بازاریابی شما اضافه کند و اهداف خاصی را هدف‌گیری کند. اگر به‌تازگی کارتان را شروع کرده‌اید، روی دمو، ویدیوی توضیح‌دهنده یا ویدیوی محصول تمرکز کنید تا به‌راحتی نشان دهید چه کسی هستید، چه‌کاری انجام می‌دهید و چگونه کارتان پیش می‌رود.

به اشتراک‌گذاری ویدیو تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی یک ضرورت است

«ما در تلاش هستیم کالاهای تولیدی را سفارشی تبلیغات  کنیم، نه اینکه ویدیوهای بی‌مایه را به اشتراک بگذاریم.» این جمله آشنا به نظر می‌رسد؟ مدیرانی که با وضعیت فعلی رسانه‌های اجتماعی آشنا نیستند و فقط آن را وسیله سرگرمی و ارتباط با خانواده و دوستان می‌دانند، احتمالاً صرف هزینه برای رسانه‌های اجتماعی در بودجه بازاریابی‌شان کمی آزاردهنده خواهد بود. در مقابل، بعضی از کسب‌وکارها، ترکیبی از رسانه های اجتماعی را نظیر لینکدین، فیس‌بوک، توییتر و حتی اینستاگرام به کار می‌برند.

ویدیو تبلیغاتی از وب‌سایت یا وبلاگ شما تا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف به شکل یک تابع متقابل کار می‌کنند. هم‌چنین شما می‌توانید برای رسانه‌های اجتماعی‌ از ویدیوهای طولانی، نسخه‌های تیزر بسازید و به ویدیوی کامل لینک دهید تا ترافیک به وب‌سایت شما هدایت شود.

با استفاده از فیس‌بوک لایو، دموها به‌طور خاص در رسانه‌های اجتماعی مؤثر هستند. به‌عنوان نمونه، نرم‌افزار Adobe Creative Cloud میزبان دموی به‌روزرسانی‌های محصولات است و به کاربران از سراسر جهان اجازه می‌دهد تا به‌صورت یکسان به موضوعات تخصصی دسترسی داشته باشند. این موضوع باعث ایجاد جامعه‌ای پیرامون محصولاتش می‌شود.

ویدیو تبلیغاتی و به اشتراک گذاری

استراتژی استفاده از  ویدیو تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی باید به‌عنوان بخشی اساسی از استراتژی بازاریابی درون گرا باشد. اگر افراد دیگر در گروه شما باید در این مورد قانع شوند، این آمار از گزارش ویدیارد را با آن‌ها به اشتراک بگذارید: «۹۳ درصد از بازاریابان اظهار کردند که مشتریان جدید را از طریق ویدیو در رسانه‌های اجتماعی به دست آورده‌اند.»

کاربرد ویدیوی شخصی‌‌شده کمتر است، اما مؤثر است

همۀ انواع ویدیو تبلیغاتی برای استفاده در رسانه‌های اجتماعی مناسب نیستند؛ مثل ویدیوهای نفربه‌نفر. بااین‌وجود، قابلیت‌های زیادی برای ایجاد این نوع ویدیوها برای چشم‌انداز فروش هدفمند و ایجاد ارتباط و افزایش نرخ تبدیل وجود دارد. بر اساس گزارش ویدیارد، این نوع از ویدیوها کمترین استفاده را داشته‌اند و فقط ۲۴ درصد از شرکت‌ها در طول گفت‌وگوهای مربوط به فروش از ویدیو استفاده کرده‌اند. این فرصت مهمی است که می‌توانید با استفاده از آن در صنعتی که مشغول هستید، پیشتاز باشید.

نحوۀ کار ویدیوهای نفربه‌نفر در فرایند فروش با استفاده از ابزاری مانند Go Video یا Wistia Soapbox بسیار آسان است. کار با این ابزار به‌قدری راحت است که می‌توانید از دوربین کامپیوتر خود برای ضبط ویدیو استفاده کنید و مستقیماً با مشتری احتمالی بانام مستعار صحبت کنید و خودتان و شرکتتان را معرفی کنید. سپس می‌توانید ویدیو را برای مشاهده به مدیرتان ایمیل کنید.

نکتۀ مهم دیگر دربارۀ ویدیوهای نفربه‌نفر این است که به سرمایۀ اولیۀ نسبتاً کمی نیاز دارد، حتی گزینه‌های رایگان نیز وجود دارد. این در حالی است که برگشت سرمایه می‌تواند باورنکردنی باشد. این روش برای آزمون‌وخطا بسیار عالی است. هم‌چنین تولید این ویدیوها بی‌نهایت آسان است، حتی برای کسانی که هیچ‌وقت دکمۀ ویدیوی کامپیوتر خود را روشن نکرده‌اند.

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، این نوع از ویدیو تبلیغاتی قابلیت بسیار خوبی برای تعامل و لذت بردن سرنخ‌ها یا لیدهای پایین قیف بازاریابی دارند. راه‌های بسیاری وجود دارد که ویدیوهای نفربه‌نفر به شما در مقاومت و مبارزه علیه سازمان‌های رقیب کمک کنند.

گزارش ویدیارد شامل موارد دیگری نیز  هست که جالب و الزام‌آور است، مخصوصاً برای بازاریابان صنایع پیچیده مانند تولید.

  • شرکت‌هایی با ۳۱ تا ۲۰۰ کارمند بیش از ۵۰۰ ویدیو به‌طور هم‌زمان با شرکت‌های سرمایه‌گذاری تولید کرده‌اند؛ بنابراین، اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید با منابع گسسته ویدیو بسازید، دوباره بیندیشید؛
  • ۴۸ درصد از شرکت‌ها باارزش ۲۵ میلیون دلار یا کمتر، ویدیوهایشان را به‌صورت داخلی تولید می‌کنند. اگر شما هم مثل آن‌ها هستید، از این نکات استفاده کنید؛
  • ۸۷ درصد از ویدیوهای تجاری هنوز روی کامپیوتر رومیزی مشاهده می‌شود، ولو اینکه ۷۵ درصد از کل ترافیک اینترنت مربوط به موبایل باشد؛
  • ۵۲ درصد از بینندگان بدون درنظرگرفتن مدت‌زمان ویدیو، آن را تماشا می‌کنند. اگر ویدیو زیر ۶۰ ثانیه باشد، این تعداد به ۶۸ درصد می‌رسد؛
  • تولیدکنندگان، رتبۀ دوم کمترین تعداد ویدیوها را دارند (۱۵۰ ویدیو برای هر شرکت)؛ بنابراین، برای شرکت‌های این صنعت فضای بسیاری وجود دارد تا بتوانند در این رقابت پیشتاز باشند؛
  • یک‌سوم از میانگین مدت‌زمان ویدیو کاهش‌یافته است (از کمی بیش از ۶ دقیقه در سال ۲۰۱۷ به حدود ۴ دقیقه در سال ۲۰۱۸)؛
  • ۴۹ درصد از ویدیوها زیر ۶۰ ثانیه هستند؛
  • مطلوب‌ترین زمان برای نمایش ویدیوهای کسب‌وکار اواسط هفته است. پنج‌شنبه بیشترین بازدید را به‌ خود اختصاص داده است. بیشتر افراد ویدیوها را صبح‌ها مشاهده می‌کنند؛
  • ۵۲ درصد از شرکت‌های کوچک و متوسط برای تولید ویدیو از ترکیبی از منابع داخلی و خارجی استفاده می‌کنند.

ویدیو تبلیغاتی و پیشرفت

گرچه این مقاله بر روی چند نوع ویدیو و تاکتیک خاص و البته موفق تمرکز دارد، اما این تنها قطره‌ای از دریا است. پیش از شروع پروژۀ ویدیوی بعدی خود مطمئن شوید که به‌صورت استراتژیک به این مسئله فکر کرده‌اید که به چه نتیجه‌ای می‌خواهید برسید و ویدیو تبلیغاتی چه نقشی در استراتژی بازاریابی درون‌گرای شما دارد؟

سخن آخر

در این مقاله با نتایج یکی از تحقیقات ودیارد درباره استفاده از ویدیو آشنا شدیم و انواع ویدیو تبلیغاتی و نحوه استفاده از هر کدام را بررسی کردیم. آیا شما در کسب‌و‌کار خود از این روش بهره برده‌اید؟ به نظر شما بازاریابان ایرانی نسبت به ویدیو تبلیغاتی چقدر اطلاعات دارند؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Weidert

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *