صفحه اصلی / استراتژی / اقیانوس قرمز و آبی : آیا امروزه اقیانوس آبی و قرمز به یکدیگر مرتبط هستند؟
اقیانوس قرمز و آبی

اقیانوس قرمز و آبی : آیا امروزه اقیانوس آبی و قرمز به یکدیگر مرتبط هستند؟

اقیانوس قرمز و آبی را چگونه می‌بینید؟ هرچه کسب‌وکارها بیشتر و بیشتر محصولات مشابه تولید می‌کنند،استراتژی رقابت بین سازمان‌ها و هم‌چنین بر سر تقاضا و سهم بازار بیشتر می‌شود.

این اتفاق اغلب منجر به کاهش سود و رقابت شدید بین سازمان‌ها می‌شود ـ چیزی که ما از آن به‌عنوان اقیانوس قرمز یاد می‌کنیم.

باوجود‌این، هم‌چنان تازه‌واردها و استارت‌آپ‌های جدیدی وجود دارند که به اقیانوس قرمز وارد می‌شوند و همین مسئله ما را به فکر وامی‌دارد که آیا آنها قبل از گرفتن چنین تصمیمی واقعاً خوب فکر کرده‌اند؟ ایران مدیر در این مقاله موضوع اقیانوس قرمز و آبی را بررسی می‌کند.

کتاب استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی اقیانوس آبی اثر دبلیو چان کیم و رنه مابورنیا انتشارات آریانا قلم

اقیانوس قرمز: همه چیز نمی‌تواند بد باشد

حقیقت این است که در میان اقیانوس قرمز و آبی اقیانوس قرمز همیشه تأثیر بدی روی کسب‌وکار شما نخواهد داشت. علیرغم بحث و جدل اولیه بسیاری شرکت‌ها صرفنظر از صنعتی که دارند، برخی مسیر موفقیت را طولانی می‌دانند درحالی‌که برخی دیگر متأسفانه اینطور فکر نمی‌کنند.

به گفتۀ مجله کسب‌وکار هاروارد، نکتۀ بسیار مهمی که بسیاری از کسب‌وکارها به آن توجه نمی‌کنند این است که موفقیت طولانی‌مدت تنها به

رقابت‌پذیری بستگی ندارد، بلکه بخش اعظم موفقیت شرکت‌ها به توانایی تولید تقاضای جدید و ایجاد و تسخیر بازارهای جدید بستگی دارد.

برای دست‌یابی به این هدف، کسب‌وکارها باید در تولید و اجرای استراتژی‌های رقابتی‌شان خلاق باشند، به دلیل‌اینکه در نهایت، بودن در فضای اقیانوس قرمز به معنی مواجه‌شدن با دیگر کسب‌وکارهاست که قصد دارند تقاضای مشابه یا حتی تقاضا و سهم بازار بیشتر را برای حفظ کسب‌وکارشان داشته باشند.

اقیانوس قرمز و آبی و رقابت خلاق

بنابراین چطور شما تقاضای جدید را تولید و بازارهای جدید را ایجاد می‌کنید؟ بر غیرمشتریان خود تمرکز کنید و تلاش ‌کنید تا بفهمید که چرا آنها محصول یا خدمات شما را دنبال نمی‌کنند. در اقیانوس قرمز و آبی غوطه ور شوید.

در اینجا منظور از غیرمشتریان افرادی هستند که مشتریان شما نیستند، اما مشتریان بالقوه درحقیقت مشتریانی هستند که محصولات یا خدمات رقبای شما را ترجیح می‌دهند.

سه گروه افراد وجود دارند که بیشترین بینش را در مورد نقاط درد کسب‌وکار شما و مرز ارعاب از صنعتی دارند که شما در آن حضور دارید. درعین‌حال، کسب‌وکارها باید تضمین کنند که در مقایسه با رقبایشان با ایجاد راه‌حل‌های بهتر برای مشتریان فعلی‌شان به آنان توجه زیادی داشته‌اند، چراکه این مشتریان بسان لنگری هستند که از غرق شدن کسب‌وکار شما در اقیانوس قرمز جلوگیری می‌کنند. همیشه حواستان به اقیانوس قرمز و آبی باشد.

در اقیانوس قرمز و آبی مسابقه ادامه دارد

خواه یک استارت‌آپ، یک تازه‌وارد، کسب‌وکار کوچک یا حتی شرکت بزرگی باشید، برای اینکه یک سروگردن بالاتر از رقبایتان باشید، به ایده‌ها، استراتژی‌ها و نوآوری‌های جدیدی نیاز دارید.

بیشتر‌ اوقات، نیاز به پیشی گرفتن از یکدیگر، کسب‌وکارها را به سمت ایجاد نوآوری‌ها و ایده‌های بهتر ترغیب می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا کسب‌وکار خود را حفظ کنند.

باوجود‌این، کلیه نوآوری‌ها موفقیت‌آمیز نیستند. اقیانوس اقیانوس قرمز و آبی «تله‌هایی» داند که می‌توانند روی عملکرد کسب‌وکارتان تاثیر بگذارند. تله متدوال از فرضیات ما از بازاریابی نشأت می‌گیرد که مبتنی بر ترجیحات مشتری است.

مطالعه موردی: سونی در مقابل آمازون

اقیانوس قرمز و آبی و سونی

نمونۀ کاملی که می‌توان از آن یاد کرد درحقیقت راه‌اندازی سیستم خوانش شخصی سونی(PRS)، خوانش الکترونیک است. سونی به‌عنوان یک تازه‌وارد در بازار خوانش الکترونیک، به مشتریان فعلی بازار خوانش الکترونیک روی آورد تا ببیند چطور می‌تواند محصول جدیدش را در بازار بهبود دهد.

پس از اینکه سونی متوجه شد اکثر مشتریان از اندازه و کیفیت محصولات مورد استفاده‌شان راضی نیستند، PRS را تولید کرد که از نظر وزن سبک و باریک بود و برای مشتریان فعلی این بازار جذاب بود. با‌وجود‌این، سونی به کیندل آمازون باخت.

چرا؟ به‌خاطراینکه سونی تنها به مشتریان فعلی خود توجه کرد و هیچ توجهی به غیرمشتریان و اینکه چرا نمی‌خواستند این محصول جزو بازار PRS باشد، نکرد.

پس از راه‌اندازی، سونی اذعان کرد که «آزادی دسترسی به مواد، در هر زمان که بخواهید مصرف‌کنندگان را وادار به قبول تکنولوژی جدید می‌کند».
متأسفانه، این نکته دقیقاً همان چیزی بود که منجر به سقوط سونی شد. اگرچه آمازون سه سال بعد از سونی سیستم خوانش الکترونیک خود را راه‌اندازی کرد، دامنۀ وسیعی از عناوین را ارائه کرد و همین مسئله باعث برد آمازون در بازار شد.

آمازون صرفاً با گوش‌دادن به تقاضاهای غیرمشتریان خود توانست بر سیستم خوانش الکترونیک سونی پیشی ‌بگیرد و آن را شکست دهد. آمازون در مقایسه با سونی (که از سال 2014 از دور خارج شد) هم‌چنان به قوت خود باقی است و در بازار امروزی به خوبی کار می‌کند.

اقیانوس قرمز و آبی و منطقه آرام اقیانوس آبی

درحالی‌که برندها بر سر تولید فناوری‌های بهتر و اصلاح‌یافته‌تر بایکدیگر در اقیانوس قرمز رقابت می‌کنند، تنها چند سازمان وجود دارد که موفق به ورود به اقیانوس آبی می‌شوند.

کسب‌وکارهایی که وارد اقیانوس آبی می‌شوند می‌توانند به فضای بازار دست‌نخورده دسترسی پیدا کنند و تقاضا ایجاد کنند که به آنها فرصت رشد سودآور را می‌دهد.

iTunes در فضای اقیانوس آبی است که بیش از یک دهه بر آن مسلط شده ‌است.

iTunes دانلود آهنگ‌های la la carte قانونی و انعطاف پذیر را با قیمت مناسب فراهم می کند که یک عامل کلیدی دلخوری مشتری را از بین می‌برد: نیاز به خرید دیسک کامل فشرده موسیقی زمانی که مشتری تنها یک یا دو آهنگ داخل آن را می‌خواست.

اقیانوس قرمز و آبی و iTunes

آنها کیفیت صدای بهتر و نیز جهت‌یابی بصری، جستجو و بررسی کارکردهای با ارزش را به جای دانلودهای رایگان فراهم کردند. فارغ از آهنگ، iTunes کتاب، شوهای تلویزیونی، فیلم‌های سینمایی و پادکست هم ارائه می‌کند.

رقابت در فضای اقیانوس آبی امری کاملاً بی‌مورد است. به‌جای تمرکز بر رقابت، خلق ارزش را باید برای مشتریان خودشان در اولویت قرار دهند.
خالقان اقیانوس آبی از رقابت به‌عنوان الگوبرداری‌ استفاده نمی‌کنند بلکه منطق راهبردی متفاوتی را پیگیری می‌کنند که ما آن را نوآوری ارزش می‌نامیم ـ استراتژی اقیانوس آبی استرالیا.

درحالی‌که فضای اقیانوس آبی، منطقۀ آرام است، این فضا می‌تواند برای رهبران کسب‌وکار در طولانی مدت ناسالم باشد.

تنها به این ‌خاطرکه فضای اقیانوس آبی تقریباً بدون رقابت است، نباید خیالتان خیلی راحت باشد، چراکه رقبای جدید ظهور خواهند کرد و شما را در زمین بازی خودتان شکست خواهند داد ـ موردی که فضای اقیانوس آبی به آرامی تبدیل به فضای قرمز می‌شود.

کارکنان و اساس کسب‌وکار در اقیانوس قرمز و آبی

صرفنظر از بازاری که در آن قرار دارید، کارمندان ماهر و شایسته اساس رقابت‌پذیری‌های پایدار محسوب می‌شوند. مجموعه مهارت‌های اساسی که کارفرمایان در یک محیط کاملاً رقابتی به دنبال آن هستند شامل بازیگر یک تیم خودانگیخته است که دارای خصوصیاتی از جمله هوشمند، کنجکاو، خلاق و جاه‌طلب است.

کسب‌وکارها در اقیانوس قرمز دائماً در حال رقابت و تولید تکنولوژی‌هایی با نوآوری‌های ویرانگر هستند که آن را در ارتباط با آخرین تکنولوژی و روندهای کسب‌وکار در صنعت مهم و حیاتی می‌کند.

در انتها، مزیت رقابتی در صنایع با رقابت بالا و اشباع‌شده اغلب به داشتن استعداد با مهارت‌های نرم تقلیل می‌یابند که شایستگی‌های کاغذی به‌تنهایی نمی‌تواند آن را تضمین کند.

مطابق با دیدگاه شرکت اپل، کارمندانی که می‌توانند خدمات زیادی به مشتری ارائه دهند‌ و با مشتریان در سطح شخصی ارتباط برقرار کنند بسیار دنبال می‌شوند.

این‌ها به این معنا نیست که بگوییم کارفرمایان در شرکت‌های اقیانوس آبی نیازی به این مهارت‌ها ندارند. لیکن، این شرکت‌ها نوعاً لبه رقابتی‌شان را از طریق نوآوری ارزش تیز می‌کنند که با خلاقیت، تفکر استراتژیک و مهارت‌های تحلیل سروکار دارد.

آنها اکثر منابع‌شان را روی خلق ارزش برای مشتریان متمرکز می‌کنند و این کار را با فهم نیازهای آنها به صورت عمیق تر انجام می‌دهند تا با تولید محصولات و خدمات.

سخن آخر

اینکه آیا شما در اقیانوس قرمز و آبی ، مهمترین چیزی است که تضمین می‌کند شما دائماً درحال نوآوری و فکرکردن دربارۀ روش‌های جدید برای ایجاد ارزش بهتر برای مشتریان خود اعم از فعلی و بالقوه هستید.

کسب‌وکارها فعالانه به دنبال شیوه‌های جدیدتر برای استفاده کامل از تکنولوژی قابل ‌دسترس برای دست‌یابی به دست بالاتر در بازار هستند.

شرکت‌های اتومبیل از قبیل رنوـ نیسان با مایکروسافت و سکوی ابر بازاریابی آدوب شریک شده‌اند تا ماشین‌هایشان را برای ابر قرار دهند. این سیستم ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا میزبان داده‌های ناوش باشند، به درایوارها اجازه می‌دهد تا کاربرد گاز را پیش‌بینی کنند و ماشین‌هایشان را از راه دور کنترل کنند.

با کسب‌وکارهایی که به دنبال فرصت‌های جدید هستند، بهترین نوآوری بعدی چه خواهد بود که بتواند صنایع و زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد؟ شما در این زمینه چه می‌اندیشید؟ تجربه‌هایتان را با اربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Leaderonomics

درباره‌ی سید امیررضا انجوی

همچنین ببینید

بحران در سازمان

بحران در سازمان و چگونگی مدیریت آن توسط مدیران کسب و کار

بحران در سازمان قابل‌کنترل نیست و فقط توسط افرادی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *