صفحه اصلی / توسعه فردی / آموزش کامل فن بیان و فن سخنرانی
فن بیان

آموزش کامل فن بیان و فن سخنرانی

خوب سخنرانی کردن و داشتن فن بیان قوی یک مهارت اکتسابی است و مانند مهارت‌های رانندگی، آشپزی و یا … می‌توان آن را آموخت و به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شد. داشتن فن بیان قوی لازمه رسیدن به اهداف است زیرا با وجود فن بیان قوی می‌توانید توجه افراد را جلب و آن‌ها را مشتاق به شنیدن کنید. جلب توجه و حواسِ دیگران، مهم‌ترین ابزار برای شنیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن است.

برای اینکه بتوانید فن بیان بالایی داشته باشید و با مخاطبان خود ارتباط صمیمی برقرار کنید باید با اصول فن بیان و فن سخنرانی آشنا شوید. در این حالت می‌توانید با بهترین شیوه اطلاعات خود را به مخاطبانتان انتقال دهید و درعین‌حال مهارت‌های سخنرانی خود را نیز تقویت کنید. در این مقاله سعی کردیم راهنمایی کامل برای تقویت فن بیان و آموزش سخنرانی عمومی را برای شما ارائه کنیم:

فن بیان خود را با رعایت این موارد توسعه دهید

کنترل صدا

صدای شما مهم‌ترین ابزار در فن بیان شماست که به‌عنوان سخنران از آن استفاده می‌کنید. شما می‌توانید کیفیت صدای خود را از طریق تنفس دیافراگمی (تنفس شکمی) بهبود ببخشید. بیشتر خوانندگان حرفه‌ای نیز از تکنیک تنفس شکمی استفاده می‌کنند به همین خاطر است که صدای آن‌ها افسانه‌ای به نظر می‌رسد. این نوع تنفس به شما امکان می‌دهد تا صدای خود را از جنبه‌های بیان شده در زیر بهتر کنترل کنید:

• تن صدا (کیفیت)
• میزان صدا (بالا یا پایین)
• حجم صدای شما

حال بیایید تنفس دیافراگمی (تنفس شکمی) را با هم تمرین کنیم. برای اجرای آن روی زمین دراز بکشید و یک دست خود را روی شکم قرار دهید. همان‌طور که نفس می‌کشید، سعی کنید تنفس شما شکمتان را بالا ببرد. هنگام استنشاق (دم) تا عدد 10 بشمارید، سپس هنگام بازدم دوباره تا عدد 10 بشمارید. سعی کنید به یاد داشته باشید که در حین سخنرانی، از این روش نفس کشیدن که قبلاً به خوبی تمرین کرده‌اید، حتماً استفاده کنید.

در حین اضطراب و عصبی شدن، تنفس شما مختل می‌شود. اگر با این مشکل مواجه هستید، در حین سخنرانی استراحت تنفسی را به‌طور طبیعی برنامه‌ریزی کنید. وقتی روی تنفس خود تمرکز می‌کنید، صدای شما طنین بیشتری خواهد داشت و بر روی ریتم قرار خواهد گرفت.

مکث کنید

مکث‌ها برای سخنرانی بسیار مهم هستند که پیشنهاد می‌کنیم مکث‌های اصلی در گفتارتان را به عنوان یادآوری برای خودتان در متن درج کنید. به‌این‌ترتیب فراموش نخواهید کرد که در حین ارائه باید مکث کنید زیرا مکث‌های کوتاه به شما کمک می‌کند تا سخنرانی خود را مرتب کنید و همچنین موعد نفس کشیدن را به شما یادآوری می‌کند. شما می‌توانید قبل از معرفی ایده جدید برای تأکید دراماتیک، از مکث‌های طولانی‌تر استفاده کنید – به خصوص اگر ایده مهم باشد.

اگر سخنرانی طولانی‌تری داشته باشید، می‌توانید در حین سخنرانی استراحت کوتاهی به مخاطبان خود بدهید. نه‌تنها این استراحت برای مخاطب شما راحت‌تر خواهد بود، بلکه به او نیز این فرصت داده می‌شود تا بتواند شبکه‌سازی را انجام داده و با دوستان زیادی آشنا شود.

سرعت صحبت کردن

سخنرانان بی‌تجربه اغلب خیلی سریع صحبت می‌کنند و این کار درک مخاطبان را دشوار می‌کند. سریع صحبت کردن در حین سخنرانی باعث ایجاد اختلال در تنفس و کاهش قدرت فن بیان شما می‌شود. لذا بهتر است قبل از سخنرانی، ‌آرام (اما نه خیلی آهسته) و به روشنی صحبت کردن را تمرین کنید.

حذف کلمات غیرضروری

از کلمات غیرضروری مانند «ام»، «آه»، «درواقع» و مانند این‌ها استفاده نکنید. استفاده کردن از این نوع کلمات در حین سخنرانی باعث می‌شود که عصبی به نظر برسید و اعتمادبه‌نفس کمتری داشته باشید.

روخوانی از روی متن ممنوع

از روخوانی متن سخنرانی خودداری کنید. گفتارهایی که کلمه به کلمه خوانده می‌شوند به‌ندرت مؤثر هستند. بعلاوه، خواندن از روی متن توانایی شما در برقراری ارتباط چشمی با مخاطبانتان را محدود می‌کند. فن بیان بالا به معنای قدرت روخوانی نیست. چه بسیار افرادی که قدرت روخوانی متون بالایی را دارند ولی در بیان صحیح، شفاف و دقیق همان موارد در درون مکالمات و ارائه‌هایشان احساس ضعف می‌کنند.

زبان بدن

زبان بدن در فن بیان

زبان بدن اشکالی ندارد که کمی وجود داشته باشد زیرا ارتباطات غیرکلامی بخش عمده‌ای از پیام را به همراه دارند. تا آنجایی که می‌توانید حرکات دست را انجام دهید. بااین‌حال، مراقب باشید که به‌طور طبیعی قدم بردارید و یا حرکات کنترل نشده زیادی انجام ندهید. از بیان صورت خود نیز آگاه شوید. آن‌ها باید با پیام ارائه شده مطابقت داشته باشند و سعی کنید ظاهری آرام و شاد داشته باشید. صاف بایستید، به‌نحوی‌که طبیعی و همراه با احساس آرامش باشد.

برقراری ارتباط چشمی

اگر در طول سخنرانی خود مستقیماً به مخاطبان نگاه کنید، بسیار آسان‌تر و مؤثر است. بهتر است هنگامی‌که یک جمله را تمام کردید، نگاه خود را به شخص دیگری متمرکز کنید و تا اتمام حرف خود با آن شخص ارتباط برقرار کنید به این ‌گونه‌ای که با او در حال گفتگو هستید. این تاکتیک نه‌تنها ارتباط عمیق‌تری با افراد ایجاد می‌کند بلکه کل مخاطبان می‌توانند آن را حس کنند.

نحوه پوشش

اگر یک سخنرانی عمومی دارید، این بدان معنی است که مخاطبان شما را به دقت و با جزئیات بالا می‌بینند. متأسفانه، بسیاری از مخاطبان شما را بر اساس ظاهرتان قضاوت می‌کنند (حتی اگر متوجه نباشند که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند).

از طرفی شما می‌خواهید به‌عنوان یک سخنران حرفه‌ای و شایسته به نظر برسید، بنابراین لباس پوشیدن باید برای شما مهم باشد؛ اما باید بدانیم که لباس حرفه‌ای لزوماً به معنای لباس رسمی نیست. منظور این است که شما باید کمی بهتر از مخاطبان خود لباس بپوشید.

اولین چیزی که باید در پوشش خود در نظر بگیرید تصویر کلی شما است. اگر فردی در مجله خبری کار کند ترجیح می‌دهد که همیشه یک کت‌وشلوار متناسب بپوشد زیرا با آن حرفه‌ای به نظر می‌رسد و مخاطبان او را به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی مطمئن و قابل اعتماد می‌بینند. اگر او به‌صورت آنلاین تدریس کند، ترجیح می‌دهد لباس‌هایی مانند شلوار جین، ژاکت یا پیراهن بپوشد تا دوستانه و صمیمی و کمی آرام‌تر به نظر برسد.

برخی از افراد همیشه یک نوع لباس می‌پوشند. نمونه کامل آن مرحوم استیو جابز، رئیس اپل است. او همیشه شلوار جین آبی و یقه اسکی مشکی می‌پوشید. همچنین می‌توانید مارک زاکربرگ، رئیس فیسبوک را در نظر بگیرید که همیشه با شلوار جین و تی‌شرت طوسی رنگ ظاهر می‌شود.

نحوه پوشش در فن بیان

بنابراین باید از خود بپرسید: چگونه می‌خواهم مردم مرا ببینند؟ همچنین سؤالات زیر را باید در نظر بگیرید:

آیا با آنچه من درباره آن صحبت می‌کنم مناسب است؟
آیا با مخاطبانی که من با آن‌ها صحبت می‌کنم مناسب است؟
راحت است؟ آیا می‌توانم آزادانه حرکت کنم؟ آیا احساس خوبی در آن دارم؟
این که آیا یقه شما کج است یا شلوار شما فقط کمی تنگ آخرین مواردی است که باید نگران آن باشید.

غلبه بر ترس

ترس از سخنرانی در عموم بسیار طبیعی است ولی مقدار زیاد آن می‌تواند شما را عقب نگه داشته و هرآنچه برای تقویت فن بیان خود برنامه‌ریزی کرده‌اید را به فنا دهد. خوشبختانه، برخی از تکنیک‌ها وجود دارد که به اکثر افراد کمک می‌کند تا ترس خود را در سخنرانی مدیریت کنند و اطمینان بیشتری پیدا کنند که این عارضه موجب تضعیف قدرت فن بیان آن‌ها نخواهد شد. به یاد داشته باشید که ترسیدن، اشکالی ندارد. لازم نیست از ترس خود فرار کنید بلکه با تمرین و بهبود اعتمادبه‌نفس خود می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

اعتمادبه‌نفس

دانستن نحوه سخنرانی با اعتماد به نفس مهارت مهمی است. اعتمادبه‌نفس از طریق تمرین حاصل می‌شود. این بدان معناست که شما باید قبل از احساس اطمینان، تمرین را شروع کنید؛ بنابراین، هرچه فن بیان و گفتار خود را بهتر بشناسید، اطمینان بیشتری خواهید داشت؛ بنابراین، گفتار خود را بارها و بارها تکرار کنید.

همچنین توجه داشته باشید که ممکن است برای دیگران با اعتمادبه‌نفس به نظر بیایید، حتی اگر آن را در داخل احساس نکنید. در آخر مقاله به مراحل تمرین کردن پرداخته‌ایم. هرچه تعداد دفعات تمرین‌ شما بیشتر باشد، اعتمادبه‌نفس شما بیشتر می‌شود.

آرام باشید

ورزش کردن قبل از ارائه می‌تواند در گردش خون شما تأثیر بگذارد و اکسیژن را به مغز شما ارسال کند. بهتر است قبل از سخنرانی پیاده‌روی کنید یا چند بار خم و راست شوید. نکته اصلی این است که با این کار سطح استرس خود را کاهش می‌دهید و می‌توانید سخنان خود را با آرامش بیان کنید.

سخنرانی عمومی و اهمیت آن

فن بیان در سخنرانی عمومی

حال با استفاده از موارد گفته‌شده در بالا و تقویت فن بیان خود نوبت به سخنرانی در عموم می‌رسد که این مورد هم برای خود چالش‌هایی را به همراه دارد. همان‌طور که می‌دانید سخنرانی کردن فرایند انتقال اطلاعات به مخاطب است. لذا هدف از آن می‌تواند آموزش، سرگرمی یا تأثیرگذاری بر مخاطبان باشد. غالباً از وسایل کمکی بصری به شکل نمایش بر روی پروژکتور برای تکمیل گفتار و جالب‌تر کردن آن برای مخاطبان استفاده می‌شود.

سخنرانی عمومی با ارائه آنلاین متفاوت است زیرا ممکن است نمایش آنلاین به‌راحتی توسط مخاطب دیده یا شنیده شود، درحالی‌که یک سخنرانی عمومی به‌طور معمول به یک زمان یا مکان خاص محدود می‌شود. ارائه‌های آنلاین اغلب از نمایش اسلایدها یا فیلم‌های از پیش ضبط شده و یک بلندگو تشکیل شده است.

اگر از اکثر مردم سؤال کنید، آن‌ها احتمالاً می‌گویند که سخنرانی در عموم را دوست ندارند. آن‌ها حتی ممکن است اعتراف کنند که از آن می‌ترسند، زیرا ترس از آن یک ترس بسیار متداول است. یا ممکن است آن‌ها فقط خجالتی یا درونگرا باشند. بر اساس این دلایل، بسیاری از افراد در صورت امکان از سخنرانی‌های عمومی خودداری می‌کنند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از صحبت کردن در اجتماع خودداری می‌کنید، دست نگه دارید! با تقویت فن بیان خود که در بالا به آن پرداختیم و رعایت کردن موارد ذکر شده می‌توانید یک سخنرانی عالی را در عموم ارائه دهید.

یک متن سخنرانی مؤثر بنویسید

اولین کاری که باید انجام دهید نوشتن یک متن سخنرانی خوب، منظم و جذاب است. حتی اگر صدای بلند برای صحبت کردن یا جذابی داشته باشید، اگر مطالب شما خوب نباشد سخنرانی مفید نخواهد بود. در مورد ایده‌های خود برای یک ارائه قدرتمند فکر کنید تا بتوانید مخاطبانتان را به سمت خود جلب کند.

برای نوشتن یک متن جذاب باید مراحل زیر را طی کنید:

1) در مورد موضوع مطالعه کنید

برای اینکه به مطالب خود اطمینان داشته باشید، حتماً در مورد موضوع خود تحقیق کنید. از منابع زیر می‌توانید کمک بگیرید:

اینترنت: تعداد زیادی از اطلاعات به‌صورت آنلاین در دسترس هستند. متأسفانه، برخی از داده‌های نادرست نیز در آنجا وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که از اطلاعات معتبر استفاده می‌کنید.

کتابخانه‌ها: کتابخانه‌ها منبع بسيار خوبی از نوع چاپي هستند و بسياري از آن‌ها نيز به اينترنت دسترسي دارند. یک امتیاز دیگر برای استفاده از کتابخانه این است که بسیاری از کتابخانه‌ها دارای یک کتابخانه مرجع هستند که می‌تواند شما را به سمت مطالب مورد نیاز راهنمایی کند.

سوابق شرکت: اگر در حال سخنرانی برای شرکت خود هستید، حتماً از هرگونه سوابق و سایر مطالب مرتبط با موضوع خود اطلاع داشته باشید.

دیگران: در برخی موارد، شما برای جمع‌آوری اطلاعات باید با افراد دیگر مصاحبه کنید. قبل از ملاقات با منابع خود، حتماً با داشتن لیستی از سؤالات خاص برای پرسیدن از آن‌ها آماده باشید.

پس از جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز، زمان آن فرا رسیده است که آن را سازماندهی کنید.

2) اطلاعات خود را سازماندهی کنید

پس از جمع‌آوری داده‌ها، زمان آن رسیده که شروع به سازماندهی آن کنید. آن را به ترتیب اهمیت طبقه‌بندی کرده و هرگونه اطلاعاتی که در ارتباط با موضوع شما نیست را حذف کنید.

ممکن است داشتن یک طرح کلی در این مرحله برای شما مفید باشد. طرح کلی شما نباید پیچیده باشد. به‌عنوان مثال، طرح شما می‌تواند چیزی شبیه به این باشد:

عنوان: برای جلب‌توجه مخاطبان خود، آن را جذاب کنید.

مقدمه: این فقط به چند جمله نیاز دارد تا توضیح دهد که ارائه شما درباره چیست.

لیستی از ایده‌های اصلی: برای سخنرانی‌های کوتاه‌تر، سه نکته ممکن است کافی باشد.

نتیجه: این چند جمله است که توضیحات و نتایج سخنان شما را توضیح می‌دهد.

همچنین، اگر از اسلایدها برای ارائه خود استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید هرچه متن درون آن‌ها کمتر باشد اسلایدها مؤثرتر هستند؛ بنابراین، مطالب خود را با استفاده از عبارات کوتاه بنویسید.

3) استفاده از ابزارهای ارائه

فن بیان و ابزارهای ارائه

درنهایت، استفاده از ابزارهایی مانند پاورپوینت، اسلایدهای Google و … را نیز فراموش نکنید. داشتن الگوی مناسب برای طراحی اسلایدها می‌تواند تفاوت زیادی در ارائه شما ایجاد کند. از یک الگوی حرفه‌ای استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که ظاهر ارائه شما تأثیر خوبی بر مخاطبان شما خواهد گذاشت. اگر طرح ارائه شما غیرحرفه‌ای یا شل و ول باشد، ممکن است بر نحوه درک مخاطبان از سخنان شما تأثیر بگذارد.

برای نشان دادن نکات خود، فراموش نکنید که تصاویر را هم اضافه کنید. نمودارها و عکس‌ها همه روش‌های مؤثر برای جلب توجه مخاطبان هستند. به‌علاوه، یک تصویر خوب درواقع می‌تواند به شنونده شما کمک کند تا نکات شما را بهتر درک کند.

تمرین کنید

اکنون‌ پس از نوشتن یک سخنرانی خوب، در مورد تسلط خود بر ارائه با تمرین زیاد اطمینان حاصل کنید که شما آماده سخنرانی هستید. برای اینکه ارائه شما واقعاً مؤثر باشد، باید به‌طور کامل با موضوع خود آشنا باشید. بهترین راه برای آشنایی با موضوع خود این است که حداقل یک بار سخنرانی خود را تمرین کنید. تمرین نه‌تنها به شما کمک می‌کند تا خود را بیشتر آماده کنید، بلکه این امکان را نیز می‌دهد که با محل سخنرانی بیشتر آشنا شوید و اگر می‌توانید ارائه خود را در مقابل شخص دیگری تمرین کنید تا ‌بتوانید از بازخورد آن‌ها برای بهتر کردن سخنرانی خود استفاده کنید. حال بیایید در مورد نحوه تمرین کردن بحث کنیم:

1) با یک دوست یا مربی تمرین کنید

در حالت ایده‌ال، شما می‌توانید سخنرانی خود را در مقابل شخص دیگری تمرین کنید تا به شما بازخورد دهد. البته، یک مربی سخنران حرفه‌ای می‌تواند مفید باشد، اما این مورد همیشه در دسترس نیست. لذا می‌توانید با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تمرین کنید و از آن‌ها بازخوردهای ارزشمندی کسب کنید. بهتر است آن‌ها را ترغیب کنید که نسبت به شما کاملاً صادق باشند. اگر می‌توانید بیش از یک نفر را به گوش‌دادن به تمرینات خود جذب کنید تا بتوانید دیدگاه‌های متنوع و بسیار مفیدی بدست آورید.

در انتظارات خود واقع‌بین باشید، حتی اگر با یک مربی حرفه‌ای کار می‌کنید. به‌طور معمول، روند بهبود مهارت‌های فن بیان و سخنوری شما به‌تدریج و با گذشت زمان اتفاق می‌افتد؛ و هرچه سخنرانی‌های بیشتری انجام دهید، پیشرفت خواهید کرد.

2) به‌تنهایی تمرین کنید

اگر کسی برای تمرین کردن در دسترس شما نبود، نگران نباشید. شما هنوز هم می‌توانید سخنرانی خود را تمرین کنید و مهارت‌های آن را بهبود بخشید. در اینجا سه روش اساسی برای تمرین کردن به‌صورت تنهایی وجود دارد:

• جلوی آینه: با تمرین در مقابل آینه بلافاصله می‌توانید ایده خوبی از نحوه سخنرانی خود کسب کنید. می‌توانید قضاوت کنید که آیا ظاهر شما حرفه‌ای است یا خیر، می‌دانید که صاف می‌ایستید یا نه. حتی اگر وانمود کنید که تصویر شما در آینه یکی از مخاطبان است، می‌توانید برای برقراری ارتباط چشمی نیز تمرین کنید.

• یک دوربین فیلم‌برداری تنظیم کنید: مشاهده یک فیلم از سخنرانی خود، فرصتی مناسب برای بهبود مهارت‌های سخنرانی در عموم است. شما فقط می‌توانید دوربین فیلم‌برداری را تنظیم کنید تا ضبط شود و سپس سخنرانی خود را دقیقاً مانند گذشته برای مخاطبان بیان کنید. به‌علاوه، شما می‌توانید فیلم را بارها و بارها تماشا کنید تا مطمئن شوید همه نکاتی که نیاز به بهبود دارند را به دست آورده‌اید.

توسعه فن بیان با فیلمبرداری

• صدای سخنرانی خود را ضبط کنید: اگر به دوربین فیلم‌برداری دسترسی ندارید، می‌توانید با ضبط صدا از سخنرانی خود، از مزایای آن استفاده کنید. ضبط صدا به‌ویژه برای کشف مشکلات میزان صدا، حجم و سرعت بسیار مناسب است.

3) با یک گروه تمرین کنید

راه دیگر برای تمرین مهارت‌های ارائه و فن بیان، پیوستن به یک گروه سخنرانی عمومی یا شرکت در کلاس سخنرانی است. گروه‌های سخنرانی عمومی با هدف کمک به اعضا در ارتقاء مهارت‌های سخنرانی در عموم ایجاد شده‌اند.

اگر در کلاس تقویت فن بیان و ارائه مؤثر شرکت کنید، به‌احتمال ‌زیاد با مربی همکاری خواهید کرد که می‌تواند راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی بهتر شدن در ارائه شما داشته باشد. همچنین ممکن است شما از سایر اعضای کلاس انتقاداتی سازنده در مورد مهارت‌های فن بیان خود دریافت کنید.

نمونه‌هایی از سخنرانی‌های قوی و اثرگذار را گوش کنید

نمونه سخنرانی برای یادگیری مهارت جدید یا بهبود مهارت موجود در حوزه فن بیان بسیار عالی است. اگر این فرصت را دارید که به برخی از سخنرانی‌های عمومی که دارای رتبه برتر هستند گوش دهید، باید این کار را انجام دهید. شما می‌توانید مشاهده کنید که چگونه دیگر سخنرانان، سخنرانی خود را اجرا می‌کنند. یکی از منابع اصلی سخنرانی‌های عمومی ضبط شده Ted Talks است که مجموعه‌ای از سخنرانی‌های کوتاه در موضوعات مختلف است.

محل سخنرانی را کنترل کنید

به یاد داشته باشید، شما در یک مکان و ساعت خاص برای مخاطبان خود به‌صورت زنده سخنرانی ارائه می‌دهید؛ بنابراین، در مقایسه با افرادی که ارائه آنلاین دارند احتمال دارد که شما در مورد محل سخنرانی نگرانی داشته باشید. برخی از نگرانی‌های رایج در مورد سخنرانان عمومی عبارت‌اند از:

• آیا مخاطب قادر به شنیدن مطالب من خواهد بود؟
• آیا محل برگزاری تجهیزات مورد نیاز من را داراست؟
• آیا صندلی‌های کافی برای همه مخاطبان وجود دارد؟

بهتر است قبل از سخنرانی، محل سخنرانی خود را بررسی کنید. مهارت سخن گفتن عالی به شما کمک نمی‌کند اگر فقط در روز سخنرانی به محل تعیین شده برسید و بدانید که تجهیزات کار نمی‌کنند یا در دسترس نیستند یا اینکه صندلی‌های کافی برای مخاطبان وجود ندارد. اگر محل برگزاری نزدیک باشد، ایده خوبی است که ترتیب ملاقات حضوری آن را فراهم کنید. اگر نمی‌توانید به‌صورت حضوری از آن بازدید کنید، حداقل، در مورد تجهیزات و اندازه اتاق تماس بگیرید و از آن‌ها سؤال کنید.

شب قبل خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب می‌تواند تأثیری منفی بر نحوه سخنرانی شما بگذارد. مطالعات نشان می‌دهد که کمبود خواب می‌تواند بر حافظه شما تأثیر بگذارد و در این حالت یادآوری سخنرانی برای شما سخت‌تر می‌شود. همچنین، نداشتن خواب کافی می‌تواند کنترل احساسات را برای شما دشوارتر کند، این نیز ممکن است به معنای آن باشد که شما در حین سخنرانی برای آرامش خود باید تلاش زیادی انجام دهید.

اگر به‌طور مرتب با خواب کافی در شب مبارزه می‌کنید، یا اگر گمان می‌کنید شب قبل از ارائه خواب کافی نخواهید داشت، می‌توانید اقدامات بیشتری را برای به دست آوردن یک شب خوب انجام دهید. استراحت خوب به شما کمک می‌کند تا سخنرانی بهتری داشته باشید.

برداشت اول را عالی را انجام دهید

نحوه سخنرانی و فن بیان شما باعث می‌شود که مخاطب اولین برداشت را از شما به‌عنوان یک سخنران داشته باشد. به همین دلیل مهم است که بلافاصله مخاطبان خود را درگیر کنید. به نحوه شروع سخنرانی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی از روش‌های رایج برای شروع قدرتمند عبارت‌اند از:

• داستانی جالب را به اشتراک بگذارید
• یک سؤال تأمل برانگیز بپرسید
• شوخی کنید (مراقب باشید که مناسب مخاطبان شما باشد)
• تصویری حیرت‌انگیز یا در غیر این صورت چشم‌نواز نشان دهید
• یک فیلم کوتاه خوب پخش‌کنید

هنگامی‌که اولین تصور را ایجاد کردید و توجه مخاطبان را به خود جلب کردید، آماده هستید تا بقیه سخنان خود را بیان کنید.

به‌عنوان دوستان خود به مخاطبانتان فکر کنید

اگر از سخنرانی در عموم عصبی می‌شوید، این ترفند کوچک را امتحان کنید. احتمالاً برای صحبت با دوستان خود مشکلی ندارید، بنابراین تصور کنید مخاطبان از دوستان شما هستند. اگر دوستان واقعی در میان حضار پیدا کرده‌اید، هنگام صحبت کردن روی آن چهره‌ها تمرکز کنید. تغییر ذهنی جزئی به شما کمک می‌کند تا یک سخنران مؤثر شوید.

شروع یک سخنرانی خوب می‌تواند تصویر ذهنی مثبتی از شما در ذهن مخاطبانتان ایجاد کند. داشتن فن بیان و قدرت سخنوری یکی از چالش برانگیزترین ویژگی‌ها برای یک اجرای خوب در مجامع عمومی است. شما می‌توانید با تمرین و تکرار موارد گفته شده این توانایی را بدست آورید؛ پس دوباره یادآوری می‌کنیم که برای بدست آوردن قدرت سخنوری و مهارت‌های فن بیان مناسب به دفعات زیاد، تمرین کنید.

اگر در رابطه با مهارت‌های فن بیان تجربه یا نظری دارید لطفاً آن را با خوانندگان این مطلب از طریق بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *