صفحه اصلی / بازاریابی / بهبود فروش و بازاریابی برای فروش
بهبود فروش

بهبود فروش و بازاریابی برای فروش

بهبود فروش یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی می‌باشد به‌طوری‌که اگر بازاریابی درست انجام شود می‌تواند سود مطلوبی برای درآمد کسب‌وکار شما داشته باشد. بااین‌حال، کوچک‌ترین اشتباه همانند این است که پول خود را آتش زده باشید. ازآنجایی‌که صاحبان کسب‌وکارهای کوچک باید به‌صورت تمام‌وقت، کل نیازهای کسب‌وکار خود را برطرف کنند، ممکن است که برای شما دشوار باشد تا همه اتفاقاتی را که به فروش و یا بازاریابی مرتبط می‌شود، مدیریت کنید. اگر یک فروشنده عادی هم نباشید، این کار به‌شدت سخت‌تر هم می‌شود؛ اما نگران نباشید، نکات زیر برای بازاریابی و شروع کار شما می‌تواند به شما کمک کند که فروش بیشتری داشته باشید، وضعیت بازار را بهتر کنید و پول کمتری بپردازید.

۱٫ منفعت بفروشید؛ نه مقایسه

این‌که چگونه خود را به بازار عرضه کنید و سهم بازار را به دست بگیرید در گرو این است که خصوصیتی را برجسته کنید تا شما را از رقبا متمایز می‌کند. سه راه عمده برای این کار وجود دارد.

• هزینه (شما می‌دانید که چگونه یک قیمت، ارزش بیشتری از رقابت دارد)
• کیفیت (بسیار مهم است)
• ترکیبی از آن‌ها (باعث می‌شود که شما ارزش بیشتری داشته باشید)

اما نحوه رسیدن به فروش با نحوه رسیدن به بازار بسیار متفاوت است. احتمال دارد به کسی بگویید که شما یک محصول یا خدماتی ارائه می‌دهید که ارزان‌تر و مؤثرتر از کسب‌وکارهای دیگر است، اما هیچ‌وقت در این مورد حرفی نمی‌زنید که چگونه می‌توانید زندگی بهتری برای مشتریان خود به ارمغان ‌آورید.

فروش، ارتباط کاملاً مستقیمی با منفعت دارد. مقایسه کردن ممکن است که شما را در خصوصیاتی که ارائه می‌کنید، برجسته‌تر کند، اما شما همیشه در حال فروختن منفعت هستید.

۲٫ برای بهبود فروش به مشتری خود گوش دهید

گوش دادن بسیار سخت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. سعی کنید به‌جای صحبت کردن، وقت خود را بر روی گوش دادن بگذارید؛ و فقط بجای اینکه منتظر شوید تا به هدف خود برسید، برای رسیدن به آن تلاش کنید. در مورد پاسخ دادن زیاد فکر نکنید، بیشتر به چیزهایی که گفته می‌شود فکر کنید. درحالی‌که شما برای بهبود فروش محصول و یا یک سرویس توسط برند خود تلاش می‌کنید، اغلب در هنگام فروش، گوش دادن نادیده گرفته می‌شود. باید  برای جذب مشتری حسابی به آن‌ها گوش بدهید.

منطق سام والتون خرده‌فروش مشهور titan، این گونه بود که یک خرده‌فروش بزرگ اگر در یک شهر با جمعیت کمی قرار داشته باشد شکست خواهد خورد. به‌بیان‌دیگر اگر شما قصد دارید که کالاهای انبوهی را به مردم بدهید، به جمعیت زیادی از مردم احتیاج دارید.

اما والتون اکثر مشتریان خود را می‌شناخت، زیرا همیشه به حرف‌های آن‌ها گوش می‌داد. او کاملاً آگاه بود افرادی که در مناطق روستایی و حومه زندگی می‌کردند، اغلب جنس‌های بیشتری را خریداری می‌کنند، زیرا خانواده‌های پرجمعیتی داشتند یا اینکه به کالاهای بیشتری برای حفظ و نگه‌داری از کسب‌وکارهای کوچک خود نیاز داشتند. والتون به مشتریان خود گوش می‌داد و نتیجه این گوش دادن، این بود که او به بزرگ‌ترین و قدرتمندترین خرده‌فروش در جهان تبدیل‌شده است. مشتری ممکن است که بر اساس منطق حرف نزند، اما بازهم به آن‌ها گوش بدهید.

۳٫ حل کردن مشکل

یک فروشنده بزرگ مشکلات مشتریان خود را حل می‌کند. این مشکل می‌تواند بزرگ و یا کوچک باشد، اما پیدا کردن مشکل و حل کردن آن، بخش بزرگی از فرایند  بهبود فروش محسوب می‌شود. این مورد به گزینه “برای بهبود فروش به مشتری خود گوش دهید” متصل می‌شود. اگر به‌طور صحیح گوش بدهید، می‌توانید میان سخنان مشتریان مشکلات آن‌ها را نیز پیدا کنید. این می‌تواند بسیار متفاوت‌تر از چیزی باشد که شما فکر می‌کنید؛ اما اگر بتوانید آن را حل کنید، به یک قهرمان تبدیل خواهید شد.

۴٫ ملاقات مشتریان یا انجام دادن کاری فراتر از انتظارات آن‌ها

آیا تابه‌حال از یک فرد یا شرکت خرید کرده‌اید که پس از خریداری شما نه‌تنها با شما ملاقات کند، بلکه انتظارات شما را هم برآورده کرده باشد؟ آیا چنین تجربه‌ای را به یاد می‌آورید؟ این اتفاق واقعاً عالی است و به‌احتمال‌زیاد آن را برای چند نفر دیگر هم توضیح داده‌اید.

۵٫ قبل از اینکه محصول شما آماده باشد، بازار خود را آماده کنید

بعضی از شرکت‌ها پیش از انجام هرگونه بازاریابی یا آگاهی، صبر می‌کنند تا محصولشان کامل شود. این کار می‌تواند یک اشتباه بزرگ باشد. بسیاری از شرکت‌ها انتظار دارند که محصول خود را به‌محض آماده شدن به فروش برسانند؛ اما هیچ‌کس در مورد بازار شما هیچ اطلاعی ندارد، پس تا قبل از این‌که یک کمپین بازاریابی برای آگاهی از برند خود برای مشتریان بالقوه ایجاد نکنید، هیچ‌گونه تقاضایی از طرف مشتریان برای خرید محصول شما صورت نمی‌گیرد.

بهتر است که یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید، حتی اگر یک کمپین کوچک باشد. اجازه دهید که مشتریان بالقوه شما اطلاع داشته باشند که چه محصولی در حال آمدن است. قبل از این‌که محصول وارد شود، مزایای آن را برای همه اطلاع‌رسانی کنید. به‌این‌ترتیب، زمانی که محصول شما آماده شود، مشتری هم دارید.

۶٫ گسترده‌تر فکر کنید

چشم‌اندازهای بازاریابی در طول زمان تغییر چشم‌گیری کرده‌اند. در اوایل، موتورهای جستجو یا سیستم‌عامل‌های اجتماعی وجود نداشت و همان‌طور که می‌دانیم اینترنت هم وجود نداشت؛ اما در عصر حاضر، شرکت‌های تازه تأسیس می‌توانند از تکنیک‌های بازاریابی آنلاین که خلاق و مؤثر هستند، برای بهبود فروش استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از بازاریابی ویدئویی آنلاین، رسانه‌های اجتماعی، مسابقات، بازاریابی محتوا، رهبری تفکر و موارد دیگر استفاده کنید.

۷٫ تست کردن سریع و سرسری باعث شکست شما می‌شود

بازاریابی و تبلیغاتی که نتوانید آن را اندازه بگیرید، یک بازاریابی شکست‌خورده است. احتمال دارد که پول زیادی را صرف انجام برخی از تبلیغات کرده باشید و ممکن است که در همان زمان فروش، تبلیغات زیادی را انجام داده باشید؛ اما چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آنچه در تبلیغات صرف کرده‌اید منجر به بهبود فروش شود؟ و اصلاً احتمال دارد که اتفاق دیگری بیافتد. احتمال دارد که یک محصول عادی و فصلی به مدت یک ماه برای شما به فروش برسد.

اگر قصد داريد زمان و پول را به کمپين بازاريابی اختصاص دهيد، مطمئن شويد که می‌توانید نتايج را اندازه‌گیری کنيد. راه‌هایی را برای پیگیری اتفاقاتی که در هر کمپین بازاریابی می‌افتد، پیدا کنید. هم‌چنین، انواع مختلفی از کمپین‌های بازاریابی را در دسته‌های مجزا و کوچک اجرا کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که کانال‌های بازاریابی را مقایسه کنید و ببینید کدام یک بهترین عملکرد را برای بهبود فروش دارد. اخراج کردن کسانی که هیچ کاری برای شما انجام نمی‌دهند، باعث می‌شود کسانی که برای شما کار می‌کنند مفیدتر واقع شوند.

۸٫ از زوایای مختلف تبلیغ کنید

همان‌طور که در بالا ذکر شد، آزمایش کردن کانال‌های بازاریابی چندگانه و ایده‌ها برای اینکه بهترین کار را ببینید، بسیار مفید است. هنگامی‌که یک مشتری صدای شما را در رادیو می‌شنود یا اسم شرکتتان را در یک نتیجه جستجو می‌بیند و سپس وبلاگتان را مطالعه می‌کند، برند شما را به‌طور کامل به‌عنوان یک موجودیت می‌پذیرد و به شرکتتان اعتماد می‌کند. احتمال دارد که بلافاصله احتیاجی به محصول شما نداشته باشند، اما درصورتی‌که نیاز داشته باشند، شما اولین انتخاب آن‌ها محسوب می‌شوید.

۹٫ همیشه زمان برای روابط عمومی (PR: public relation) هست

وقتی‌که تبلیغات سنتی انجام می‌دهید، محصولات بازاریابی خود را به فروش می‌رسانید؛ اما هنگامی‌که عمل PR را انجام می‌دهید یا اینکه عضو مطبوعات و یا رسانه‌ای هستید که بحثی را در مورد صنعت شما پوشش می‌دهند، برند شما به‌طور کامل تائید شده است.
بعضی از افراد آن را یک اعتبار ساختگی می‌دانند؛ اما اگر شرکت شما در مطبوعات و رسانه‌های معتبر برجسته شده باشد، زمانی که مشتریان نام این رسانه را در کنار نام شرکت شما مشاهده می‌کنند، اعتبار و اعتماد کاملی ایجاد می‌شود. روابط عمومی خوب و مفید می‌تواند برای اعتبار و آگاهی از برند شما بسیار مفید باشد.

۱۰٫ جایی برای صحبت کردن با مشتریان در مورد خود اختصاص دهید

خوب یا بد، می‌خواهید نظر مشتریانتان را بدانید. اگر یک محل برای آن‌ها تهیه نکنید که شکایات و نظرات خود را به شما بگویند، این‌طور به نظر می‌رسد که برای افکار و عقاید آن‌ها اهمیتی قائل نیستید. به یاد داشته باشید که اگر یک مشتری به سمت شما بیاید و از دستتان ناراحت باشد، این یک فرصت عالی برای شما است که به‌طور عمومی نشان دهید که مایل هستید اشتباه خود را جبران کنید که در این صورت مشتری احساس ارزشمند بودن خواهد کرد.

با ارائه یک محل در سایت خود برای این نوع مبادلات، شما می‌توانید مسائل خود را حل کرده و کنترل بیشتری بر روی آن‌ها داشته باشید. اگر چنین کاری نکنید، مشتری شما شکایات خود را به یک سایت دیگر می‌برد و از شما شکایت می‌کند در این صورت هیچ‌وقت به مشکلات خود پی‌ نخواهید برد و قادر به برطرف کردن این مشکلات هم نخواهید بود.

۱۱٫ مشتاقیم که مشتریان را دوباره ببینیم

وفادار باشید و به پاداش دادن علاقه نشان بدهید. توصیفات کلامی از مشتریانی که طرفدار برند شما هستند، می‌تواند بهتر از تیم‌های فروش برای شرکت مفید باشد؛ بنابراین به‌طور مداوم با پیشنهاد کردن قیمت‌های مناسب، پشتیبانی کردن از مشتریان و به‌روزرسانی کردن نرم‌افزارها به‌طور خودکار، به آن‌ها پاداش دهید.

بخشی از موفقیت یک برند شامل راهنمایی‌های بالا است؛ بنابراین ایران مدیر پیشنهاد می‌دهد که با دنبال کردن این راهنمایی‌ها و توانمندی‌سازی کارکنان خود برای انجام کارهای مشابه، یک فروشنده بزرگ برای کسب‌وکار خود باشید و ایده‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.