صفحه اصلی / توسعه فردی / خویشتن بینی چیست و چگونه آن را برای زندگی خوشحال تر تغییر دهیم؟
خویشتن بینی

خویشتن بینی چیست و چگونه آن را برای زندگی خوشحال تر تغییر دهیم؟

خویشتن بینی چیست؟ همه ما به طرق مختلفی به خود نگاه می‌کنیم. برخی از ما اعتماد به نفس داریم و خودمان را بسیار توانا می‌دانیم، در حالیکه برخی دیگر ممکن است اعتماد‌به‌نفس کمتری داشته باشند و به توانایی‌های خود اطمینان نداشته باشند. برخی هنگام نگاه کردن به آینه ویژگی‌های مثبت را می‌بینند اما برخی دیگر ویژگی‌های منفی را می‌بینند. تمام این عوامل در هم پیچیده شده که طرز نگرش ما نسبت به خودمان را نشان می‌دهند، خویشتن شناسی ما نامیده می‌شوند.

خویشتن بینی ما دیدگاه شخصی است که در قبال خودمان اتخاذ می‌کنیم که ویژگی‌هایی چون هوش، جذابیت، استعداد، مهربانی و ویژگی‌های بسیار دیگر را توصیف می‌کند.

ایران مدیر در این مقاله نگاهی عمیق‌تر به این موضوع می‌اندازد که خویشتن بینی چیست و چگونه می‌توانید آن را برای زندگی شادتر و در جهت توسعه فردی تغییر دهید.

منظور از خویشتن‌بینی چیست؟

با بیانی بسیار ساده، خویشتن‌بینی شما به این معنی است که چگونه ظاهر و باطن خود را می‌بینید.

در فرهنگ‌های لغت در مورد معنی این کلمه اغراق شده است:

نظر، تصور، یا تصویر ذهنی که هر فرد از خودش دارد.

بنابراین، چرا خویشتن‌بینی اهمیت دارد؟

خویشتن‌بینی نگرش ما نسبت به خودمان، نحوه‌ تعامل با دیگران، و حتی چگونگی دیدمان نسبت به اطرافمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین، تأثیر زیادی بر زندگی ما دارد.

خویشتن‌بینی مثبت توانایی و پتانسیل رشد جسمانی، ذهنی، اجتماعی، عاطفی و معنوی ما را دارد. از سوی دیگر، خویشتن‌ بینی منفی سعادت ما در هرکدام از این موارد و همچنین رضایت و عملکرد کلی ما در زندگی را می‌تواند کاهش دهد.

خویشتن بینی در مقابل خود پنداری

خویشتن بینی در مقاب خود پنداری

افراد زیادی خویشتن بینی را با خود پنداری اشتباه می‌گیرند. این دو عبارت بسیار شبیه هم هستند، بنابراین سردرگمی قابل درک است. با این حال، یک تفاوت مهم وجود دارد:

خود‌پنداری واژه‌ بسیار وسیع‌تری در ارتباط با نحوه‌ مشاهده، تفکر و احساس شما در مورد خودتان است.
بنابراین، خویشتن‌بینی بخشی از خودپنداری است. خویشتن بینی دقیقا نگرش ما نسبت به خودمان است، نه اینکه چگونه راجع به خودمان فکر می‌کنیم یا احساس می‌کنیم.

خویشتن‌بینی در مقابل هویت شخصی

دوباره، مانند خودپنداری، هویت شخصی گسترده‌تر و جامع‌تر از خود خویشتن‌بینی است.

بهترین راه برای تمایز بین این دو عبارت کاملا مرتبط این است که بگوییم خویشتن بینی خاص است. آن به تمام جنبه‌های نگرش ما به خودمان مرتبط است. تمام تصاویر لحظه‌ای مختلفی که هنگام نگاه کردن به آینه احساس می‌کنیم هویت شخصی ما را می‌سازند.

شخصی که باور داریم هستیم و چگونگی توصیف خود برای اطرافیان ما، هویت شخصی ما است.

نمونه‌های خویشتن‌بینی

فقط برای اینکه مطمئن شویم مطالب را فهمیده‌ایم، باید چند مثال سریع از خویشتن‌بینی بیان کنیم.

همان طور که قبلا اشاره شد، شما می‌توانید هر دو خویشتن‌ بینی مثبت و منفی را داشته باشید. ممکن است هردو نوع آن‌ها را با هم داشته باشید و آن‌ها می‌توانند با توجه به جنبه‌های مختلف خویشتن‌بینی شما تغییر کنند.

چیزی که این موضوع اغلب به آن دامن می‌زند این است که با یک خویشتن بینی مثبت، ما اموال، خصوصیات و پتانسیل کلی خود را به رسمیت می‌شناسیم. علاوه بر این، یک خویشتن بینی مثبت به ما اجازه می‌دهد تا با پذیرش نقاط ضعف، کاستی‌ها و محدودیت‌های خود، احساس راحتی داشته باشیم.

در مقابل، با خویشتن‌بینی منفی تمایل داریم بیشتر بر روی عیوب و ضعف‌های خود تمرکز کنیم؛ کم‌تر آن‌ها را قبول می‌کنیم، و این نقص‌ها را مانند شکست‌های خود تحریف می‌کنیم.

پس بیایید با چند نمونه‌ منفی از خویشتن‌بینی شروع کنیم، و سپس نمونه‌های مثبت‌تری را بیان کنیم.

نمونه‌های منفی خویشتن بینی

خویشتن بینی و نمونه های آن

به طور معمول، خویشتن‌بینی منفی به نگرش بد شما از خودتان اشاره می‌کند.

به عنوان مثال، افراد ممکن است احساس کنند که آن‌ها جذاب، خواستنی، باهوش یا خوشحال نیستند.

خویشتن‌بینی منفی به دیدگاه ما مربوط است که ما به نحوی به نوع ایده‌آل خود دست نیافته‌ایم. این موضوع به طور معمول وقتی خود را در آیینه می‌بینیم به ما احساس منفی می‌دهد.

این موضوع می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا خویشتن‌بینی منفی می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند افسردگی شود.

نمونه‌های مثبت خویشتن‌بینی

حالا، تصور خویشتن بینی مثبت باید برای شما کاملاً آسان باشد. خویشتن‌بینی مثبت کاملاً برعکس مثال‌هایی است که در بالا ذکر شد.

بنابراین، تصور کردن خود به عنوان فردی جذاب، خواستنی، باهوش یا شاد نشان می‌دهد که شما یک خویشتن‌بینی مثبت دارید.

حتی اگر به طریقی، احساس می‌کنید که از نوع ایده‌آل خود در حال فاصله گرفتن هستید، احساس منفی زیادی در مورد آن ندارید چون همه این احساسات مثبت را نسبت به خودتان دارید.

به بیان بسیار ساده‌تر، هنگام نگاه کردن به آینه احساسات مثبتی را تجربه می‌کنید.

چگونه خویشتن بینی را توسعه دهیم؟

خویشتن‌بینی ما مانند خودمان به هیچ وجه ثابت نیست. هنگام رشد ما به عنوان یک انسان و از طریق تعاملات ما با دیگران، آن نیز سازگار می‌شود و رشد می‌کند.

به عنوان مثال، همانطور که توانایی‌ها و مهارت‌های بیشتری را به دست می‌آوریم، و همانطور که یاد می‌گیریم و رشد می‌کنیم، بیشتر احتمال دارد که خود را به عنوان فردی توانا و شایسته ببینیم. خویشتن‌بینی ما به طور مستمر این اطلاعات و نگرش‌هایی که نسبت به خودمان داریم را ارزیابی می‌کند.

مثال دیگر ممکن است مربوط به ظاهر فیزیکی ما باشد. تصور کنید که در طول زمستان چند پوند وزن اضافه می‌کنید. حاضرم شرط ببندم که تاثیر منفی بر خویشتن‌بینی شما می‌گذارد.

در مقابل، تصور کنید که به یک روتین منظم ورزشی پایبند شده‌اید و به بهترین وضعیت جسمانی زندگی خود رسیده‌اید! این مثال خوبی از خویشتن‌بینی ما است که به احتمال زیاد در نتیجه‌ تعهد ما در یک مسیر مثبت تغییر می‌کند.

با این حال، این تنها کاری نیست که برای خودمان انجام می‌دهیم و بر خویشتن‌بینی ما تاثیر می‌گذارد. خویشتن بینی ما همچنین می‌تواند تحت تأثیر تعاملات و روابط ما با دیگران باشد.

به عنوان مثال، اگر شما به طور منظم با افراد حامی و دلگرم کننده تعامل داشته باشید، نسبت به ارتباط با افراد منفی‌گرا و غیر حامی، احتمال بیشتری وجود دارد که خویشتن‌بینی مثبتی را ایجاد کنید. این روابط می‌توانند ویژگی‌هایی که هنگام نگاه کردن به آینه می‌بینیم را بیشتر کنند، صرف نظر از اینکه آیا دیدگاه ما از خودمان تحریف شده است یا نه.

چگونه خویشتن‌بینی مثبت ایجاد کنیم؟

خویشتن بینی و ایجاد آن

بنابراین اکنون می‌دانیم که خویشتن‌بینی ما ثابت نیست و تحت‌تأثیر بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی ما قرار دارد، بیایید در مورد چگونگی ایجاد خویشتن‌بینی مثبت صحبت کنیم.

همانند بسیاری از تغییراتی که ما در زندگی خود انجام می‌دهیم، یک راه‌حل سریع وجود ندارد که برای همه کار کند و به آن‌ها کمک کند تا خویشتن‌بینی خود را بهبود ببخشند.

اولین قدم همیشه یادگیری این موضوع است که خودمان را بپذیریم و دوست داشته باشیم.

ممکن است با ایجاد یک لیست از ویژگی‌های مثبت خود شروع کنید و در جایی قرار دهید که بتوانید به طور منظم آن را ببینید و به یاد بیاورید. از اینجا می‌توانید چیزهایی را که می‌خواهید بهبود ببخشید، اهداف منطقی و عملی را مشخص کنید و سپس برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. با تقویت این نقاط قوت، تأییدیه‌های مثبت زیادی را برای خود فراهم کنید. بر روی چیزهای خوب تمرکز کنید. در طی این فرآیند، شما می‌خواهید از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید.

به یاد داشته باشید، یاد گرفتن دوست داشتن خود یک فرآیند طولانی است. شما فردی منحصر‌به‌فرد با نقاط قوت و ضعف ویژه‌ای هستید. راه زیادی از جایی که شروع کرده‌اید آمده‌اید. این موضوع را قدر بدانید و از آن برای تقویت انگیزه‌ برای پیشرفت بیشتر خود استفاده کنید!

زمانی که در این مسیر هستید، ممکن است احساس کنید که می‌خواهید برای بهبود خویشتن بینی خود بیشتر سرمایه‌گذاری کنید. اگر در این مرحله هستید، تمرین‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای ترقی خویشتن بینی خود از آن‌ها استفاده کنید.

تمرین‌هایی که به بهبود خویشتن‌بینی شما کمک می‌کنند

با استفاده از این تمرین‌ها خویشتن‌بینی خود را ارتقا دهید!

۱. فهرستی از چیزهایی که درباره خودتان دوست دارید تهیه کنید

خویشتن بینی و درست کردن لیست

این یک تمرین ساده اما موثر است که می‌توانید انجام دهید. ممکن است در ابتدا انجام این کار برای شما بسیار مشکل باشد اما وقتی که شروع به انجام کار می‌کنید، به مرور آسان‌تر می‌شود.

فهرستی از چیزهایی که شما در مورد خودتان دوست دارید می‌تواند شامل برخی از ویژگی‌های مورد علاقه شما باشد. شاید فکر می‌کنید باهوش یا جذاب یا بامزه هستید!

این فهرست می‌تواند فراتر از ویژگی‌های شما نیز باشد. شاید بخواهید برخی از مهارت‌های شخصی مورد علاقه خود را در نظر بگیرید. برخی از این مهارت‌های شخصی ممکن است شامل مهارت‌های ورزشی یا هنری باشند.

ایجاد این لیست از صفات مثبت و مهارت‌ها به شما کمک خواهد کرد تا بیشتر بر جنبه‌های مثبت خویشتن‌بینی تمرکز کنید. یادگیری متمرکزشدن و قدردانی از این چیزها به شما کمک می‌کند خویشتن‌بینی خود را بهبود ببخشید.

۲. لیستی از لحظات زندگی خود تهیه کنید

این تمرین عالی دیگری برای شما است که در آن شرکت کنید تا به شما کمک کند بیشتر بر چیزهایی تمرکز کنید که قادر به دستیابی به آن هستید.

گاهی اوقات، ما فراموش می‌کنیم که چقدر به عنوان یک انسان شگفت‌انگیز هستیم. این فهرست به شما کمک می‌کند که این چیزها را به یاد بیاورید.

این لیست می‌تواند شامل چیزهایی باشد که به اندازه برنده شدن در رقابت‌های بزرگ، شناخته‌شدن به خاطر یک کمک بزرگ یا دستیابی به موفقیت سطح بالا که شما برای مدت طولانی برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اید، بزرگ هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند چیزهای کوچکی مثل یادگیری اجتماعی‌تر بودن و یا به پایان رساندن تکلیف باشند.

همچنین ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که چگونه با چالش‌ها و موانع زندگی خود روبرو می‌شوید و این که چطور مهارت‌های شما به شما این امکان را می‌دهد که بر این مسائل غلبه کنید.

توجه داشته باشید که چگونه به خاطر مقابله با این ناملایمات تلاش کردید و سپس پاداش کار خود را دریافت کردید. فقط مطمئن شوید که این موفقیت‌ها و لحظات زندگی غرورآمیز به شما یاد می‌دهند که چه چیزی برای ارائه در این دنیا دارید و چه کاری می‌توانید انجام دهید که ذهن خود را به آن معطوف کنید!

۳. بانک قدردانی از زندگی ایجاد کنید

این آخرین تمرینی است که باید با شما درمیان گذاشته می‌شود و ایده خوبی است.

تمرین‌های بسیاری در ژورنال‌های قدردانی وجود دارند که هر روز چند چیز که به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستید را عنوان می‌کنند.

اساساً، در این تمرین، شما دوباره یک لیست درست می‌کنید. اما این لیست خیلی بزرگ‌تر از دو لیست آخر خواهد بود. پس مطمئن شوید که برای انجام این تمرین وقت کافی دارید.

هدف شما در اینجا ایجاد یک لیست جامع از تمام چیزهایی است که در حال حاضر در زندگی خود سپاسگزار آن‌ها هستید.

هر شخص لیست منحصر‌به‌فردی درست می‌کند چون هر کسی زندگی متفاوتی دارد و سپاسگزار چیزهای متفاوتی است.

زمانی که این لیست را تکمیل کردید، هر آیتم را جدا کنید و در گروه مخصوص به خودش قرار دهید.

اکنون، هر زمان که احساس کردید نیاز دارید خویشتن بینی خود را بهبود ببخشید، به سراغ آن‌ها می‌روید و یکی از این موارد را از بانک قدردانی از زندگی خود انتخاب کنید و بخوانید.

شما می‌توانید نحوه کار قوانین را انتخاب کنید. شاید بعد از اینکه یک مورد را خواندید، آن را حذف ‌کنید یا شاید بخواهید آن را دوباره در جایش قرار دهید. شاید بخواهید یک یا دو مورد را در طول روز بخوانید. یا شاید ترجیح می‌دهید وقتی به آن‌ها نیاز دارید یکی را بردارید.

قوانین انعطاف‌پذیر هستند و ایجاد آن‌ها به شما بستگی دارد. به هر حال این بانک شما است!

تنها چیزی که اهمیت دارد این است که با کلی نکات قدردانی سروکار دارید که هنگام نیاز به شما کمک می‌کنند تا خویشتن‌بینی خود را ارتقا ‌دهید.

سخن آخر

این یک مقاله‌ نسبتاً طولانی در مورد خویشتن بینی بود، بنابراین قصد داریم همه چیز را جمع‌بندی کنیم. اگر تنها یک درس بسیار مهم از این مقاله بگیرید، بهتر است آن درس این باشد:

خویشتن‌بینی شما دائمی نیست. این یک مفهوم پویا است که با رشد شما دچار تغییر و تکامل می‌شود و به هر شکل که خود را می‌بینید تغییر می‌کند.

بنابراین به خودتان اجازه ندهید که با یک خویشتن‌بینی منفی زندگی کنید. حالا شما این ابزار را دارید که خویشتن‌بینی خود را بهتر کنید!

شما این را مدیون خودتان هستید.

خویشتن‌بینی در شما چگونه است؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

lifehack

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *