صفحه اصلی / بازاریابی / برندینگ شخصی در معرض خطر: ۶ علامتی که نشان می‌دهد برند شخصی‌تان بیمار شده است
برندینگ شخصی

برندینگ شخصی در معرض خطر: ۶ علامتی که نشان می‌دهد برند شخصی‌تان بیمار شده است

برندینگ شخصی مانند برندسازی سازمانی از مهم‌ترین مهارت‌های هر مدیر یا کارآفرینی است. ست پرایس یکی از سخنران بازاریابی می‌گوید: «برندسازی شخصی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر فرد حرفه‌ای باید در حرفه خود بر روی آن کار کند؛ برندینگ شخصی نقطه اوج بسیاری از مهارت‌های مختلف است».

حق با اوست: در پایان روز، برند شخصی شما تنها چیزی است که شما واقعاً دارید. برند شخصی اعتبار آنلاین شما است و در دنیای کسب‌وکار بازی شما را هدایت می‌کند. برند شخصی باید این واقعیت منعکس کند که شما شفاف هستید، تفکر روبه‌جلو دارید و به دنبال قرار دادن هر چیزی در مسیر موفقیت می‌باشید.

بااین‌حال، بعضی چیزها ممکن است طوری که برنامه‌ریزی‌شده‌اند پیش نروند و عواقب آن می‌تواند تأثیر پایداری بر روی کسب‌وکار یا حرفه شما داشته باشد. ایران مدیر در این مقاله، شش علامت هشداردهنده را که نشان می‌دهد برند شخصی شما در معرض خطر قرار دارد، بیان می‌کند.

۱٫ شما در فرایند برندینگ شخصی تبدیل به یک «شومن و بازیگر» شده‌اید

یک پرسونال برندینگ قوی بخش مهمی از رشد یک کارآفرین است. مردم این‌گونه شما را می‌شناسند. برند شما باید انعکاسی از تجربه و قدرت منحصربه‌فرد شما باشد؛ اما باید مراقب باشید، زیرا زمانی که خودتان را غیر ازآنچه هستید نشان می‌دهید تا از این طریق بتوانید شخص معتبری جلوه کنید. در این صورت دیگر خود واقعی‌تان نیستید و خود را بیشتر از عملکرد حقیقی‌تان بروز داده‌اید.

نتیجه: خود را تزئین نکنید؛ بر شخصیت طبیعی خود، دستاوردهای واقعی و پیشینه حرفه‌ای خود تمرکز کنید. در مراحل برندسازی شخصی تلاش نکنید به‌منظور رقابت با رقبا یا دوستان خود بر چیزی غلبه کنید و یا چیزی بشوید که نیستید.

۲٫ تعامل مخاطبان با شما در حال سقوط است

اگر از تعامل منظم از طریق کامنت‌ها و اشتراک‌های محتوایتان لذت می‌برید، ممکن است بعد از دیدن سقوط این اعداد تجربه نامطلوبی داشته باشید. ممکن است یک سازمان بتواند برای گرفتن بازخورد مشتریان برای بهبود، به هردو مشتریان فعلی و گذشته خود دسترسی پیدا کند، اما شما، به‌طور جداگانه، نمی‌توانید دقیقاً از فالوورهای خود به بپرسید که چرا فرایند کامنت گذاری و نظردهی را متوقف کرده‌اند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید این است که به برخی از نزدیک‌ترین مخاطبانتان دسترسی پیدا کنید و از آن‌ها به‌صورت خصوصی پرس‌وجو کنید؛ اما درنهایت، شما باید خودتان به مسائلی که ممکن است مشکل ایجاد کنند بپردازید. برخی از علل احتمالی عبارتنداز:

  • بی‌ثباتی در برنامه محتوای شما
  • تأکید بیش‌ازحد بر موضوعاتی که با منافع مخاطبان شما مطابقت ندارد
  • عدم وجود تعامل کافی با شبکه‌تان
  • تمایل شما برای تعریف بیش‌ازحد از خود یا خود تبلیغی

نتیجه: محتواهای خود را بررسی کنید و نقطه‌ای را بیابید که تعامل در آن کاهش‌یافته است. برای یافتن محرک‌ها و چرخ‌دنده‌ها جهت تعامل مجدد با مخاطبانتان، به دنبال تغییرات رفتار و محتوای خود بگردید.

۳٫ نقطه هدفی که در برندینگ شخصی بر آن تمرکز کرده‌اید، تغییر کرده است

ایجاد یک برند شخصی مستلزم تعادل دقیق بین زندگی شخصی و حرفه‌ای شما دارد. گاهی اوقات تمرکز شما می‌تواند تغییر کند یا ممکن است اولویت‌های شما در جهت دیگری قرار گیرد. شما می‌توانید زمان بیشتری با خانواده خود بگذرانید، سرگرمی‌های بیشتری داشته باشید، برای چیزهای بزرگ برنامه‌ریزی کنید یا تنها به تعطیلات بروید.

نتیجه: وقتی شما تمرکز خود را تغییر می‌دهید، باید راه‌هایی برای حفظ تلاش‌های برندینگ خود پیدا کنید. سعی کنید هر آنچه را که شما در حال حاضر برای بازاریابی خودتان انجام می‌دهید، به آن پایبند باشید. هر چیز دیگری حول آن را برنامه‌ریزی کنید و بر روی کار خود ثابت‌قدم بمانید.

۴٫ برند شما در حال تغییر است

یک برند باید ثابت باقی بماند. باید فالوورهای شما هر زمان که می‌خواهند آن را ببینید و هرکجا که می‌خواهند آن را ببینند، قابل‌تشخیص باشد. باید یک حس آشنایی وجود داشته باشد. مخاطب از شما انتظارات خاصی دارند. اگر شما نسبت به چگونگی ارائه خودتان و موقعیتتان در موضوعات مختلف، متناقض باشید، مخاطبان شما احساس عدم اطمینان خواهند داشت. پیگیری و دنبال کردن شما وقتی تداوم برند شما در مسیر جدید قرار گیرد بسیار سخت خواهد بود.

نتیجه: هنگامی‌که شما برند خود را ایجاد کردید، ثابت‌قدم بمانید. یک نمونه‌ عالی از یکپارچگی در برندینگ آقای ست گادین (Seth Godin) است: از وبلاگ او گرفته تا کتاب‌ها و تعاملات اجتماعی‌اش، به‌راحتی قابل‌شناسایی است.

۵٫ به خوبی دیده نمی‌شوید

اگر جستجو در مورد خودتان بر روی وب منجر به نتایج کمی شد، شما در آینده‌ای نزدیک زمان سختی برای حفظ برند شخصی‌ای که برای ساخت آن تلاش می‌کنید، خواهید داشت. فالوورها، کانکشن‌ها و استخدام‌کنندگان بالقوه شما احتمالاً از طریق نام، شما را جستجو خواهند کرد. آن‌ها چه خواهند یافت؟

برایان سولیس، تحلیل‌گر Altimeter Group، می‌گوید: «گفته می‌شود که گوگل رزومه جدید است؛ این یک حقیقت است. هر موتور جستجویی چه اجتماعی و چه سنتی، یک رزومه است.»

نتیجه: برای ایجاد و رشد برند شخصی خود تنها بر شبکه‌های اجتماعی تکیه نکنید. نام خود را با استفاده از کانتنت مارکتینگ و پست مهمان منتشر کنید. به‌این‌ترتیب، هر جستجو در مورد برند شخصی شما به‌جای لیست نتایج افرادی که نام‌هایی مشابه نام شما دارند، محتوای معتبری را نشان خواهد داد که شما آن را کنترل می‌کنید.

۶٫ در فرایند برندینگ شخصی بر آینده متمرکز نیستید

اگر تلاش‌های بازاریابی فعلی شما بر آنچه تاکنون انجام داده‌اید تمرکز داشته باشد (دستاوردها، جوایز قدیمی و یا موقعیت‌های قبلی‌ که داشته‌اید)، شما خودتان را خیلی ارزان به رشدتان در آینده فروخته‌اید.

نتیجه: استراتژی برند شخصی شما باید در مورد آنچه می‌آید، آنچه می‌خواهید بسازید و جایی که می‌خواهید باشید، تفکری روبه‌جلو داشته باشد. آن را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید و آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا فرصت‌های مناسب را برای خود فراهم کنید.

برندینگ شخصی مانند برندینگ سازمانی نیاز به تجدید و نوسازی دارد. ایران مدیر در این مقاله تلاش کرد تا شش علامتی را معرفی کند که نشان می‌دهد برند شخصی شما در معرض خطر است. با تمرکز بر این شش علامت و برطرف کردن آن‌ها می‌توان برند شخصی خود را نوسازی کرد.

شما کدام‌یک از این نشانه‌های شش‌گانه را در برندینگ شخصی خود مشاهده کرده‌اید؟ برای رفع این معضلات از چه روش‌هایی بهره برده‌اید؟ لطفاً تجربیات خود را با ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

نویسنده: مهدی فرزین
من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *