صفحه اصلی / توسعه فردی / فن بیان و سخنوری: 7 مهارت‌ تقویت فن بیان برای سخنرانی‌های عمومی
فن بیان و سخنوری

فن بیان و سخنوری: 7 مهارت‌ تقویت فن بیان برای سخنرانی‌های عمومی

فن بیان و سخنوری چگونه به مهارت تبدیل می‌شود. تحول‌های هوشمندانه و تاکتیک‌های استراتژیک و تمرینات تأثیرگذار را انجام دهید تا مهارت‌های خود را در سخنرانی بهبود ببخشید.

من یک نفر، حتی یک سخنران حرفه‌ای و باتجربه را نمی‌شناسم که تابه‌حال حداقل یک‌بار در هنگام صحبت کردن عصبی و مظطرب نشده باشد؛ اما آگاه هستم که تفاوت‌های زیادی بین هیجان‌زده شدن و ترس‌های فلج‌کننده وجود دارد. اجازه دهید
که بعضی از زمینه‌های اصلی تحول و استراتژی‌های مهم را مرور کنیم و تمریناتی را که برای بهبود فن بیان و سخنوری به شما کمک می‌کند را آموزش دهیم.

ارتباط چشمی در فن بیان و سخنوری

وقتی صحبت از مکالمات عمومی می‌شود، ایجاد و حفظ تماس چشمی می‌تواند دشوار باشد؛ اما برقراری چنین ارتباطی می‌تواند به مردم کمک کند تا به شما اعتماد کنند. اگر از ارتباط چشمی می‌ترسید، در اینجا تمریناتی وجود دارد که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اول، با اسکن کردن عکس یک صورت و گذاشتن آن بر روی دیوار اتاقتان زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط چشمی فراهم کنید. اگر شما یک اتاق داشته باشید که 25 نفر در آنجا جای‌گیرند، تنها افرادی که احساس می‌کنند که با آن‌ها ارتباط چشمی برقرار نمی‌کنید، افرادی هستند که در کنار شخص موردنظر شما (شخصی که به او نگاه می‌کنید) قرارگرفته‌اند.

ابتدا به پیشانی فرد موردنظر خود نگاه کرده و سپس به‌آرامی به چشمان او نگاه کنید، این عمل یک حساسیت سیستماتیک را به همراه دارد.

اگر شما فردی هستید که در برقراری ارتباط چشمی به عنوان یک مهارت اصلی فن بیان بسیار خبره است، خودتان را در یک ویدئو تماشا کنید و ببینید که لازم است به کدام سمت‌ها بیشتر نگاه کنید. به این موارد توجه کنید و به‌تدریج ضعف‌های خود را برطرف کنید.

ارتباط چشمی در فن بیان و سخنوری

تلفظ و ادای درست کلمات

چگونگی تقویت تلفظ کلمات بسیار مهم است، زیرا مردم باید بتوانند شما را درک کنند؛ اما اگر شما کمی مضطرب هستید، احتمالاً تمایل دارید که سریع‌تر سخن بگویید.

تا زمانی که اضطراب شما از بین نرود، وضوح بیان کلمات در فن بیان و سخنوری شما با مشکل همراه است. در این صورت مخاطبان شما تمام نکته‌ها و پیام‌های شما را دریافت نکرده و سخنان شما کارایی چندانی ندارد. در زیر، برخی از راه‌کارهای مؤثر برای کمک به تلفظ کلمات شرح داده‌شده است.

اول، دندان‌هایتان را نشان بدهید. برای تولید یک صدای هنجار، دهان باید باز شود ولوله‌های هوا (دستگاه تنفسی) در حالت راحتی قرار بگیرند؛ بنابراین اگر سریع شروع به صحبت کردن کنید، در ذهن خود به نشان دادن دندان‌های خود فکر کنید، این‌گونه می‌توانید دهان خود را مقداری بیشتر باز کنید و کلمات را هم بهتر تلفظ کنید.

اگر برای انجام دادن این کار بسیار مطمئن نیستید، این کار را در جلوی یک آینه انجام دهید. همچنین می‌توانید یک دوربین را در روبروی خود تنظیم کرده و یک مکالمه ویدئویی را ضبط کنید و بیشتر به نحوه‌ ادای کلمات خود دقت کنید.

گروهی از افراد هم هستند که با تلفظ سخن می‌گویند. در کلاس موسیقی، متوجه شدم که می‌توان به‌راحتی سخنان و شعرهای خوانندگان را درک کرد، آن‌ها همگی یک ویژگی منحصربه‌فرد داشتند، همخوانی و تلفظ بسیار خوبی داشتند، به‌خصوص همخوان‌های نهایی که کلمات را به‌خوبی تلفظ می‌کردند. شما هم امتحان کنید. کلمه‌ جهان را با صدای بلند تلفظ کنید و حرف آخر آن یعنی «ن» را با تمرکز بیان کنید.

بیان کردن کلمه‌ جهان، درحالی‌که کلمه‌ «ن» را با تمرکز بیان کنید، به شما کمک می‌کند که کلمه را بهتر تلفظ کنید. همین تمرین را بر روی کلمات دیگر هم انجام دهید، پس از مدتی شما متوجه تفاوت‌های ایجادشده در سخنان خود خواهید شد.

تن صدا

یک تن صدای مؤثر همانند یک غواصی صوتی عمل می‌کند. در یک پارک مجهز شما انتظار دارید که به‌شدت تکان بخورید و بالا و پایین شوید. در سخنرانی هم باید تن صدا تغییر کند و پیچ‌وتاب مناسبی به سخنان و نحوه بیان آن‌ها داده شود.

هیچ‌کس دوست ندارد که به یک سخنرانی یکنواخت گوش بدهد. شما می‌دانید شخصی که بدون حرکت در پشت تریبون نشسته است، در تمام طول سخنرانی خود بسیار کسل‌کننده است. به صدای Ben Stein در سخنرانی‌هایش فکر کنید و سعی کنید که خودتان را به‌جای او در سخنرانی‌ها قرار دهید و همانند او باقدرت سخن بگویید.

تن صدا در فن بیان و سخنوری

موانع غیرشفاهی

استفاده از فضا در سخنرانی شما بسیار مهم است. اکثر مردم به چیزی که می‌بینند بسیار توجه می‌کنند و نسبت به تریبون و سایر موارد موجود در یک اتاق سخنرانی واکنش نشان می‌دهند. این کار را نکنید، فضا را ارزیابی کنید تا ببینید که چه موانعی بین شما و مخاطبان شما قرار می‌گیرد و چگونه می‌توانید از این فضا به نفع خود استفاده کنید.

اتاق و محیط را ارزیابی کنید. چگونگی ارتباط بهتر با مخاطبین خود و برقراری ارتباط گرم را ارزیابی کنید. موانع غیرکلامی (موانعی غیر از سخنان شما) و غیرمعمولی را بین خود و مخاطبان خود قرار ندهید.

ژست‌ها و حرکات

به‌استثنای چند سخنران فوق‌العاده، بیشتر ارائه‌دهندگان، موقعیت‌های چندان خوبی ندارند. اگر بدن شما در طول سخنرانی فقط در یک حالت و پوزیشن قرار بگیرد، اجرای سخنرانی به‌مراتب برای شما سخت‌تر خواهد شد. در اینجا کارهایی وجود دارد که شما می‌توانید انجام دهید.

مطمئن شوید که کلمات و حرکات شما مترادف هستند.

اگر لیستی در دست دارید که شامل اعداد هم می‌شود، اطمینان حاصل کنید تا کلماتی را که به زبان می‌آورید با تعداد انگشتانی که شما به مخاطبان نشان می‌دهید مطابقت داشته باشد. اگر می‌توانید در اطراف صحنه حرکت هم بکنید، حرکات خود را به‌صورت عمدی انجام دهید. فقط به این خاطر که کاری کرده باشید (حرکات خود را به‌صورت هدفمند انجام دهید).

در عوض در بین شخصیت‌های مختلف داستان خودتان را انتقال دهید. اجازه ندهید که حرکات شما به‌گونه‌ای باشد که شما را بیشتر مضطرب کند. حرکات خود را زمان‌بندی کنید و آن‌ها را به‌صورت طبیعی انجام دهید.

تمرین و تکرار سریع

بهترین راه برای بهبود گفتار عمومی شما این است که آن را انجام دهید. سپس از سخنان خود یک ویدئو تهیه کنید و حرکات و صحبت‌های خود را بررسی کنید. برای این‌که قبل از ارائه خود تمرین کرده باشید، از خودتان فیلم بگیرید و نقاط ضعف و قوت خود را در فن بیان و سخنوری بررسی کنید. نحوه تلفظ کلمات خود توجه کنید. آیا صدای شما احساسات را هم به همراه دارد؟ اگر نه، باید بیشتر بر روی این موضوع کار کنید.

تمرینات خود را به‌صورت ویدئویی ضبط کنید. سپس آن ویدئو را تماشا کنید. این باعث می‌شود که شما به‌شدت از نحوه اجرای سخنان و حرکات بدن خودآگاه شوید. شما قادر خواهید بود که با تمام مخاطبان موجود در اتاق به‌طور یکسانی ارتباط چشمی برقرار کنید.

درنهایت، ویدئو را برای بار دوم نگاه کنید. این‌زمانی است که شما جمع‌بندی نهایی را انجام می‌دهید و خواهید دید که دیگران دقیقاً چه چیزی را می‌بینند و در این حالت شما بهتر می‌توانید فن بیان و سخنوری خود را بهبود ببخشید.

 

منبع:
entrepreneur.com

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *