صفحه اصلی / رهبری / کار گروهی در سازمان : چگونه با یک تیم غیر متعامل، تعامل کنیم؟

کار گروهی در سازمان : چگونه با یک تیم غیر متعامل، تعامل کنیم؟

کار گروهی در سازمان چگونه شکل می‌گیرد؟ کمی به افراد مستعدی که با چالش مواجه شده‌اند و از فرصت‌های موجود استفاده کرده‌اند اما شکست خورده‌اند فکر کنید.

آیا زمان‌هایی بوده که شما هم به خاطر نداشتن انرژی و تلاش، نتوانید به پتانسیل خود برسید؟ آیا تجربه نداشتن علاقه و تمایل در شغل خود را داشته‌اید؟

طبق تحقیق شرکت مشاوره در مدیریت گالوپ، ۶۳ درصد کارمندان سراسر جهان به شکلی غیر متعامل هستند؛ یعنی انگیزه کار ندارند و کمتر از تلاش‌های شدید استفاده می‌کنند. پس کار گروهی در سازمان صورت نمی‌گیرد.

مطالعات، همیشه تصویری مشابه در خصوص استعداد نامحدود انسان و پیامدهای مثبت سازمان‌دهی مربوط به آن ارائه می‌کنند.
برای نشان دادن این موضوع، مطالعه شورای رهبری شرکتی بیان می‌کند که سازمان‌های متعامل، سه برابر سریع‌تر از رقبای خود به سوددهی و پیشرفت می‌رسند. در این مقاله ایران مدیر موضوع کار گروهی در سازمان را بررسی می‌کنیم.

استعداد + رفتار = کار گروهی در سازمان

کار گروهی در سازمان و استعداد و رفتار

موفقیت نه تنها به استعداد، بلکه به رفتار موفقیت‌آمیز بستگی دارد. دانش، مهارت و تجربه فقط زمانی ارزشمند هستند که مردم اقدام به استفاده موثر از آن‌ها بکنند.

استاندارد مشارکت مردم به قابلیت‌ها و تعامل آن‌ها بستگی دارد؛ این همان سطحی از انرژی است که از سوی آن‌ها صرف می‌شود و به نحوه رفتار آن‌ها باز می‌گردد. انتخاب‌های رفتاری بیانگر قدرت روحی فرد است.

هنگامی که مردم انرژی کافی داشته باشند، تصمیمات بهتری می‌گیرند و این تصمیمات به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت اثربخش از استعداد خود استفاده کنند. هنگامی که انرژی وجود نداشته باشد، حتی توانمندترین و با انگیزه‌ترین انسان هم در کار گروهی در سازمان دچار مشکل و شکست شود.

نبود تمرکز، دوری کردن از چالش‌ها و تعارض‌ها، تاخیر و بی‌نظمی تنها چند مورد از رفتارهای طبیعی افراد بی‌انرژی برای انجام مسئولیت‌ها محسوب می‌شود.

برعکس، افراد پرانرژی با همکاران خود بیشتر در تعامل هستند، به دنبال نتایج می‌روند و به شکلی رفتار می‌کنند که برای آن‌ها موفقیت به همراه داشته باشد.

چرا افراد، بی‌انگیزه و خاموش می‌شوند؟

کار گروهی در سازمان و بی انگیزگی افراد

با این که عوامل زیادی در عدم تعامل افراد شرکت دارد، یکی از مهم‌ترین دلایل، عدم علاقه به شغل محسوب می‌شود. افراد نه تنها عاشق شغل خود نیستند، بلکه آن را دوست هم ندارند.

به جنبه‌هایی از شغلتان که باعث از بین رفتن روحیه شما می‌شود، فکر کنید. هنگامی که از شغل خود خسته و بی‌انرژی می‌شوید، معمولاً چه حسی دارید و طرز فکر و رفتارتان چگونه می‌شود؟ همچنین به چیزهایی که عاشق انجامشان هستید فکر کنید؛ به این که چه میزان دوست دارید این کارها را انجام دهید و تأثیر آن‌ها بر روحیه و عملکرد شما چه خواهد بود.

فهم میزان علاقه افراد به کارشان (و علت آن) به شما بینش‌های ارزشمندی در خصوص علل رفتار آن‌ها و البته پتانسیل آینده آن‌ها برای کسب و کار شما ارائه خواهد کرد.

حقیقت این است که افراد به سختی می‌توانند در نقش یا حرفه‌ای که از آن لذت نمی‌برند، پیشرفت کنند. با این حال اغلب اوقات با افرادی رو به رو می‌شوم که در مسیرهای حرفه خود باقی می‌مانند و مسبب کار گروهی در سازمان می‌شوند، در حالی که هیچ علاقه‌ای برای کار خود ندارند و در آن موفق نیستند. رهبران باید این افراد را جا به جا کنند یا به طور کلی مسیر جدیدی را برایشان به وجود آورند.

با یک سوال شروع کنید: آیا به شغل خود و کار گروهی در سازمان عشق می‌ورزید؟

از تمام اعضای تیم بپرسید که به چه میزان عاشق شغل خود هستند. این علاقه نباید به اندازه دوست داشتن ساده یا تحمل کردن شغل باشد، آن‌ها باید شغل خود را عاشقانه بخواهند.

هر چقدر که علاقه فرد به نقش یا وظیفه‌اش قوی‌تر باشد، انرژی بیشتری برای رسیدن به اهداف و موفقیت خواهد گذاشت. با این که افراد می‌توانند به میزان کمی تعامل داشته باشند و عملکرد نسبتا استانداردی هم ارائه کنند، موفقیت و پیشرفت نیازمند انرژی ناشی از علاقه شدید خواهد بود.

از افراد بپرسید که از چه چیز شغل خود بیشترین لذت را می‌برند و چه چیزهایی آن‌ها را خسته و بی‌انرژی می‌کند. زمان صرف‌شده از سوی افراد برای وظایف یا تعامل‌هایی که از آن‌ها لذت می‌برند را با موارد کسل‌کننده برای آن‌ها مقایسه کنید.

برای کار گروهی در سازمان ، شفافیت ایجاد کنید

به افراد کمک کنید تا شفافیت بیشتری در خصوص کار مورد علاقه و شرکت آن‌ها در این کار به دست آورند. فقط با فهم دقیق چیزهای مورد علاقه آن‌ها و چیزهایی که می‌خواهند به آن برسند می‌توانید به افراد کمک کنید تا تصمیمات صحیحی بگیرند و رویاهای حرفه شغلی خود را به واقعیت تبدیل کنند.

برای بسیاری از افراد، شناخت چیزهایی که می‌خواهند یا نسبت به آن‌ها عطش دارند، همچنان یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. به آن‌ها کمک کنید تا یک نگاه واضح به وظیفه مورد علاقه خود داشته باشند و این کار را در ابتدا با فهم اولویت‌ها و قدرت‌های آن‌ها شروع کنید.

برای مشاغل برنامه‌ریزی کنید

مواردی که در موقعیت شغلی افراد نیاز به تغییر دارد را بشناسید؛ این موارد همان گزینه‌هایی هستند که برای موفقیت فعلی و آتی آن‌ها ضروری است. مسیرهای مورد نظر افراد را بررسی کنید و متوجه شوید که این رویاها چگونه می‌توانند با نیازهای آتی کسب و کار شما، سازگار شوند.

به استعداد و رشته مورد نیاز در کسب و کار خود فکر کنید و با خود بیاندیشید که این استعدادها چگونه می‌توانند به پیشرفت کسب و کار و ارتقای شغلی کمک کنند و قدم‌هایی که افراد برای رشد این نیازها باید بردارند چه هستند.

با این که ممکن است تغییر جایگاه افراد به موقعیت‌های لذت‌بخش برای آن‌ها، به صورت فوری صورت نگیرد، به دنبال فرصت‌هایی برای عملی کردن آن‌ها در گذر زمان باشید.

برنامه‌ریزی شغلی نه تنها برای پیشرفت افراد شما، بلکه برای باقی نگه داشتن آن‌ها در کسب و کار ضروری است. یکی از رایج‌ترین دلایلی که افراد به خاطر آن به یک شرکت ملحق می‌شوند یا آن را ترک می‌کنند، فرصت یادگیری و پیشرفت است.

از حالت گذار پشتیبانی کنید

قابلیت‌های مورد نیاز افراد برای پیشرفت و رسیدن به وظایف رویایی فعلی و آتی آن‌ها را مشخص کنید.

مهارت‌ها، دانش یا تجربه مورد نیاز را بشناسید و روش‌هایی که افراد می‌توانند به آن برسند را مشخص کنید. به صورت خلاقانه به فرصت‌های پیشرفت فکر کنید.

شرکت در پروژه‌ها، حضور در رویدادها و حمایت از سوی همکاران ارشد می‌تواند روش‌های ارزشمندی در پیشرفت قابلیت‌ها و تقویت تعامل افراد شما محسوب شود.

گاهی اوقات، نقش ایده‌آل یک عضو از تیم شما، جایی بیرون از سازمانتان قرار دارد. به افراد کمک کنید تا در صورت لزوم، به این سمت حرکت کنند. نگه داشتن افراد ناراحت و ناراضی هرگز برای یک شرکت خوب نخواهد بود.

گشاده‌رو باشید و مکالمات صادقانه و محترمانه‌ای انجام دهید تا ذهنیت مشارکتی در خود و افراد ایجاد کنید. کار کردن با افراد و کمک به آن‌ها برای حرکت به سمت دیگر، به شما اجازه خواهد داد تا مسئولیت‌پذیری را به دیگر اعضای تیم منتقل کرده و تاثیرات منفی کسب و کار خود را به حداقل برسانید.

آیا در سازمان شما کار گروهی با موفقیت صورت می‌گیرد؟ جو سازمانی شما برای این کار چگونه است؟ لطفا نظرات خود را با ما و کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

leaderonomics

درباره‌ی تیم ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *