صفحه اصلی / رهبری / دورکاری اینترنتی و شرایط لازم برای کار از راه دور
دورکاری اینترنتی

دورکاری اینترنتی و شرایط لازم برای کار از راه دور

دورکاری اینترنتی به‌موازات تحولی که در تکنولوژی‌های ارتباطی رخ داده است جایگاه ویژه‌ای در اداره سازمان‌ها پیداکرده است. هرلحظه شرکت‌های زیادی به سمت کار از راه دور می‌روند. روند کار از راه دور در جامعه استارت‌آپ‌ها گسترش‌یافته است. زمانی که پول و منابع برای شروع کار کم است، کار از راه دور یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

مطمئناً شرکت زروس و اپل بخش کار از راه دور دارند، اما این استارت‌آپ‌ها هستند که کار از راه دور با آن‌ها عجین شده است. کارآفرینان در حال فهمیدن این موضوع هستند تا زمانی که کارمندانشان به‌صورت تیمی یا انفرادی کارهایشان را انجام می‌دهند مهم نیست کجا باشند. اگر به دنبال این هستید که کسب‌وکارتان را از راه دور کنترل کنید ایران مدیر به برخی از سؤالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهد.

1. برای دورکاری اینترنتی ابتدا کارمندان را از راه دور استخدام کنید

شما می‌خواهید افرادی را از راه دور و برای کار از راه دور استخدام کنید. اگر تصمیم بگیرید که کسب‌وکارتان را از دور کنترل کنید سپس افراد محلی را استخدام کنید، درواقع باعث شکست خودتان می‌شوید. فوراً محیطی قابل‌کنترل از راه دور (یک سایت یا گروه مجازی برای استخدام و رهبری کارکنان) را ایجاد کنید، سپس به دنبال کارکنان از راه دور بگردید.

از سایت‌های مختلف برای استخدام کارکنان از راه دور استفاده کنید. سایت‌هایی مثل پونیشا و پارسکدرز به شما اجازه می‌دهند خدماتی که نیاز دارید را اعلام و کارکنانی را با همان استعداد مدنظر از راه دور استخدام کنید. هر دو سایت بالا به استارت‌آپ‌ شما کمک می‌کنند تا افرادی را پیدا کنید که برای راه‌اندازی کسب‌وکار تازه خود نیاز دارید.

افرادی را انتخاب کنید که تجربه کار از راه دور را داشته باشند. همه افراد برای کار از راه دور ساخته نشده‌اند. اگر کسی که می‌خواهید استخدام کنید تجربه کار از راه دور را ندارد، بهتر است تصمیم خود را بازنگری کنید. نبود تجربه کار از راه دور ممکن است به همان اندازه‌ای مهم باشد که نبود تجربه برای یک فرد در لحظات مهم زندگی اهمیت دارد.

کارکنانی که از راه دور کار می‌کنند، نحوه کار خود را می‌دانند. اینکه چطور شروع کنند و چطور روی کاری متمرکز بمانند. درواقع آن‌ها کار خود را به بهترین شکل از راه دور انجام می‌دهند.

2. مدلی از حقوق دادن را ایجاد کنید که افراد را نه برای نشان دادن خود بلکه برای انجام دادن کار و بالا بردن بازدهی تشویق کند

اگر افراد درست را استخدام کرده‌اید. باید آن‌ها را به‌درستی مدیریت کنید. سیستم کار از راه دور باید افراد را به فعالیت باکیفیت تشویق کند؛ نه حضور بدون انجام کار و فقط به‌عنوان یک کارمند. وقتی تیم کاری خود را که از راه دور کنترل می‌شوند تشکیل دادید، لازم نیست نگران زمان کاری، تعطیلات، روزها‌ی مرخصی و غیره باشید.

شما به‌سادگی فقط به دنبال کیفیت بالای کار هستید و اینکه چه کسی کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد. راه اندازی استارت‌آپ هایی که از راه دور کنترل می‌شود، نیازی به سخت‌گیری زمانی ندارد. پس شما همین حالا هم در کسب‌وکارتان یک قدم جلو هستید.

3. در دورکاری اینترنتی فرهنگ ملاقات فیزیکی را به یک «باید» تبدیل نکنید

بیشتر ملاقات‌ها لازم نیستند. اگر می‌خواهید از راه دور کار کنید، روی ملاقات فیزیکی حساب باز نکنید. بعضی ملاقات‌ها مهم و ضروری هستند. خیلی اوقات شما نمی‌توانید تصمیم‌های تأثیرگذاری بگیرید مگر اینکه ملاقاتی را تدارک ببینید؛ اما حواستان باشد بین ایجاد فرهنگ ملاقات فیزیکی و تدارک یک ملاقات تفاوت‌هایی وجود دارد. اگر به تدارک دیدن ملاقاتی نیاز دارید، سرویس‌های رایگان آنلاین زیادی مانند اسکایپ وجود دارند که به شما در انجام این کار کمک خواهند کرد.

4. برای گسترش فرهنگ دورکاری اینترنتی از کاغذ استفاده نکنید

بسیاری از کسب‌وکارها همین حالا هم در خیلی از موارد از کاغذ استفاده نمی‌کنند. اگر می‌خواهید دفترتان امکان جابه‌جایی داشته باشد پس همه اطلاعات خود را در فضای ابری ذخیره کنید که همه‌جا در دسترس هستند.

البته هر کسب‌وکاری بخش‌های کاغذی هم دارد، مانند مقالات یا اسناد مهم. جدا از تعداد کمی از کسب‌وکارها که نیاز به کمدهایی پر از کاغذ برای نگه‌داری اسناد دارند، بهتر است تا تمامی اسناد خود را دیجیتالی کنید.

5- کالاها و خدمات دیجیتال را بفروشید

بهترین کسب‌وکارهای از راه دور آن‌هایی هستند که کمترین محصولات فیزیکی را دارند. حال و آینده کسب‌وکار بر پایه قدرت نرم‌افزار، خدمات، فن‌آوری و اندیشه بناشده است. در حال حاضر که هنوز نیاز به تولید وجود دارد، عاقلانه است که خدمات و محصولات خود را به‌صورت دیجیتال عرضه کنیم.

اگر هنوز طوفانی برای انتخاب بهترین ایده برای شروع کسب‌وکارتان در ذهن شما جریان دارد و می‌خواهید که به‌صورت 100 درصدی به کسب‌وکاری از راه دور بپردازید، این را در ذهنتان داشته باشید که کالاها و خدمات دیجیتال به شما اجازه می‌دهد که شما و تیم شما هرکجا که هستید، زندگی کنید و بازهم خدماتی عالی را به صورت دورکاری ارائه دهید.

6. برای دورکاری جایی زندگی کنید که در آن‌جا به‌خوبی کار می‌کنید

کدام قسمت دنیا، چه محیطی، چه فرهنگی به شما انگیزه انجام کارتان را به بهترین شکل ممکن می‌دهد؟

من مدیرانی را می‌شناسم که عاشق شلوغی شهر هستند. عاشق این هستند که اطرافشان توسط میلیون‌ها نفر پرشده باشد؛ تماشای تغییر جهان و امکانات فراوان شهر آن‌ها را به وجد می‌آورد.

بقیه مدیران بیشترین بازدهی کاری را درجایی به‌دوراز هیاهو دارند. یک کلبه در جنگل‌های شمال می‌تواند بهترین آرزوی آن‌ها باشد تا بتوانند بهترین نتیجه را به دست آورند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کار از راه دور به معنای این است که از هرکجا که هستند بتوانند کارشان را اداره کنند؛ اما این فقط یک بخش از معنی کار از راه دور است. راه موفقیت در کار از راه دور این است که جایی کارکنید که بالاترین بازده را دارید. وقتی قرار است کارکنان شما از راه دور کار کنند؛ بنابراین تنها راه معقول و عاقلانه آن است که درجایی زندگی کنید که بالاترین بازده را دارید.

نتیجه‌گیری

ازآنجاکه من یک مسافر دائمی هستم، کار از راه دور بهترین گزینه برای من است. به‌غیراز ملاقات گاه‌به‌گاه نیاز نیست تا در جای خاصی حضورداشته باشم.

اما هنوز هم نیاز دارم که سخت کارکنم. ازآنجایی‌که کسب‌وکارهای زیادی را تجربه کرده‌ام، قدرت کار از راه دور را دیده‌ام؛ می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد، به شما اجازه می‌دهد خلاقیت خود را به‌روز کنید و در نهایت میزان زیادی کار و میزان زیادی قدرت را به ارمغان می‌آورد.

شما چقدر با دورکاری اینترنتی موافق هستید؟ آیا کارکنانی که به‌صورت دورکاری اینترنتی با سازمان همکاری می‌کنند تعلق‌خاطر و تعهد کمتری نسبت به سازمان ندارند؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *