صفحه اصلی / توسعه فردی / خوداندیشی: چگونه با خوداندیشی به زندگی شادتر و موفق تری برسیم؟
خوداندیشی

خوداندیشی: چگونه با خوداندیشی به زندگی شادتر و موفق تری برسیم؟

خوداندیشی از نظر بسیاری از ورزشکاران قهرمان جهان، بازرگانان و معلمان معنوی یک کلید اساسی برای موفقیت است. این همچنین در مورد «افراد عادی» که از زندگی خود راضی و خوشحال هستند، صدق می‌کند.

پس چرا تأمل با خود، بسیار مهم است؟ من می‌خواهم در این مقاله ایران مدیر به شما بگویم که چرا خوداندیشی برای شما مهم است و چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید تا زندگی موفق‌تر و پرتحرک‌تری داشته باشید.

خوداندیشی چیست؟

خوداندیشی به معنای «مراقبه یا تفکر جدی در مورد شخصیت، اقدامات و انگیزه‌های شخصی» تعریف می‌شود. این در مورد برداشتن یک قدم به عقب و تأمل بر زندگی، رفتار و عقاید شماست.

چند سال پیش، من از شنیدن صحبت‌های کریگ (کروجی) اسکندر در کنفرانسی در سیدنی، استرالیا لذت بردم. کریگ 5 بار قهرمان مسابقات جهانی مردان آهنین شده است و همه‌جا به انسان الهام‌بخش معروف است. یکی از مواردی که وی بر آن تأکید کرد، میزان زمانی است که وی برای تأمل با خود انجام داده و تأثیراتی که بر اعتماد به نفس و عملکرد وی داشته است.

بعد از هر مسابقه، او و تیمش تأمل می‌کردند تا درک کنند که چگونه تیم، خوب پیش می‌رود و چگونه می‌تواند برای دفعه بعدی بهتر شود. آن‌ها به هر جزئیات ریز، از شکل کلاه او گرفته، تا وضعیت عاطفی او در طول مسابقه بهتر شود، دقت می‌کردند.

در عمل، او همین کار را کرد. زمانی که او برای متوقف کردن و تأمل در تمام جزئیات اجراهای خود ثانیه‌ها را از زمان مسابقه‌اش کوتاه کرد که اغلب تفاوت بین برنده شدن یا نبودن آن بود. حالا ممکن است فکر کنید، البته که او این کار را کرد! این کار اوست اما، اگر بعد از هر مسابقه او حرکت خود را ادامه می‌داد، چه می‌شد؟ چه می‌شد اگر او هرگز در مورد کاری که می‌توانست متفاوت انجام دهد، فکر نمی‌کرد؟ به نظر می‌رسد دیوانه است، درست است؟

با این حال این همان کاری است که بسیاری از ما با همان کاری که مهم‌ترین آن‌هاست در زندگی‌مان انجام می‌دهیم.

هنگامی که نمی‌اندیشید چه می‌شود؟

ما حرکت می‌کنیم. رو به جلو می‌رویم و متوقف نمی‌شویم. ما در مشاغلی هستیم که به معنای واقعی کلمه ما را می‌کشند، روابطی که انرژی ما را از بین می‌برند، شرایطی که باعث می‌شود استرس‌زا، ناخوشایند، ناامید و خسته باشیم.

ما به این فکر می‌کنیم که وقتی برای هدر دادن روی تردمیل زندگی نداریم. بنابراین ما به منظور ادامه کار حرکت می‌کنیم. اما خیلی اوقات، ما فقط سقوط می‌کنیم و می‌سوزیم. به این دلیل که تنها راه برای پیگیری سرعت زندگی، توقف است. برای خاموش کردن تردمیل. برای تأمل در مورد آنچه کار می‌کند و آنچه کار نمی‌کند. برای شناسایی آنچه که باید حفظ شود و چه چیزهایی باید تغییر کند.

شاید این گفته را شنیده باشید:

«دیوانگی یعنی بارها و بارها همان کارها را انجام دهید، اما انتظار نتایج متفاوتی داشته باشید.»

با این حال این همان کاری است که بسیاری از ما انجام می‌دهیم. در طول زندگی به انجام همان کارها ادامه می‌دهید و تعجب می‌کنید که چرا ما به نتیجه دیگری نمی‌رسیم.

وقتی یک پروژه یا چیزی در کار خوب پیش نمی‌رود، چه می‌کنید؟ شما یک لحظه قدم برمی‌دارید و می‌بینید دفعه بعد چه اشتباهی رخ داده است و چه کار متفاوتی می‌توانید انجام دهید. همین امر باید در مورد زندگی صدق کند، اما ما اغلب وقت نمی‌گذاریم تا تأمل کنیم. چرا که نه؟

من دلایل زیادی را در طی این سال‌ها شنیده‌ام. شاید احساس کنید وقت ندارید و چیز دیگری در ذهن شما وجود دارد. یا شاید شما انرژی نداشته باشید. شما خسته شده‌اید و احساس می‌کنید فقط یک کار بیهوده دیگر است. شاید شما متوجه این مسئله نباشید که چگونه می‌توان زندگی را به طور مثبت تغییر داد. یا شاید شما فقط احساس کنید که این کار خیلی سخت است. بسیاری از مشتریان من احساس می‌کنند که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند یا چه چیزی را باید در نظر بگیرند.

اغلب به همین دلیل است که افراد مربی یا مشاور استخدام می‌کنند. برای فراهم کردن وقت و مکانی که به خودشان نمی‌دهند. برای پرسیدن سوالات صحیح و جای دادن به جواب‌ها.

خبر خوب این است که، نیازی نیست کسی را استخدام کنید تا از مزایای عظیم خوداندیشی خود استفاده کنید. تمام آنچه لازم است آگاهی، تعهد و اختصاص زمان است.

اهمیت خوداندیشی

بسیاری از افراد خوداندیشی را مشکل یا سخت می‌دانند. آن‌ها درک نمی‌کنند که چرا به آن احتیاج دارند و مزایای خوداندیشی را نمی‌بینند. چرا خوداندیشی برای شما مهم است؟ در اینجا مزایای خوداندیشی را نشان خواهیم داد:

تقویت خودآگاهی

خوداندیشی و خوآگاهی

مهارت خودآگاهی در سطحی عمیق‌تر ضروری است. خودآگاهی و جستجوی کمی روان برای موفقیت در همه زمینه‌های زندگی بسیار مهم است.

صرف وقت برای تأمل در مورد زندگی منجر به خودآگاهی بیشتر می‌شود که به نوبه خود منجر به بهبود زندگی می‌شود. علاوه بر این، داشتن حس قوی باعث افزایش اعتماد به نفس و سطح عزت نفس شما می‌شود.

تامین چشم‌انداز

خود اندیشی به شما امکان می‌دهد چیزهایی را از نقطه نظر دیگری درک کرده و ببینید. وقتی یک قدم از موقعیت قبل برمی‌دارید، درک جدیدی به دست می‌آورید. شما می‌توانید کل تصویر را ببینید، نه فقط قطعه پازل. روشن فکر می‌شوید.

آیا این جمله را شنیده‌اید، «به‌خاطر درختان، جنگل را نمی‌توان دید»؟ این عبارتی است که شخصی را نشان می‌دهد که چنان در جزئیات یک موقعیت مشارکت داشته که نمی‌تواند کل تصویر را ببیند.

این نفع خوداندیشی است. می‌توانید کل جنگل را بزرگ‌نمایی کرده و ببینید.

امکان پاسخ هوشمندانه به جای واکنش صرف فراهم می‌شود.

آیا تا کنون آرزو کردید که به عقب برگردید و کاری را انجام  داده یا انجام ندهید؟ وقتی واکنش نشان می‌دهید، به فکر نتایج احتمالی اقدامات خود نیستید. با این وجود، هنگامی که وقت خود را برای تأمل در یک وضعیت می‌گذرانید، می‌توانید با فکر بیشتری پاسخ دهید و رفتار خود را برای دفعه بعدی تغییر دهید.

در اوایل کار من، رئیسی در مورد این چیزها توصیه‌ای کرد. او به من توصیه كرد كه 24 ساعت صبر كنم تا بعد از چیزی که اتفاق افتاده ناراحت شوم. این زمان اجباری تأمل به من این امکان را داد تا از احساسات و عواطف خود استفاده كنم. پس از آن بهتر با موقعیت و چشم‌انداز بیشتری توانستم به موقعیت یا مسئله نزدیک شوم.

رسیدن به سطح عمیق‌تر یادگیری تحقق می‌یابد

بسیاری از مطالعات نتیجه‌گیری مشترک دارند که خوداندیشی سطح عمیق‌تر یادگیری و درک را تسهیل می‌کند. این یک بخش مهم از روند آموزش است. من این را در کار خودم به عنوان یک تسهیل‌کننده و مربی صادق دانسته‌ام.

وقتی به افراد فرصت داده می‌شود تا تأمل، هضم و ادغام کنند، می‌توانند ارتباطات انتزاعی برقرار کنند و همچنین اطلاعات را حفظ و به یاد آورند. در واقع، هر زمان که من یک آموزش گروهی را تسهیل می‌کنم و مفهوم جدیدی را معرفی می‌کنم، زمان خود را برای تأمل در مورد زندگی فراهم می‌کنم. حتی 5 دقیقه برای ادغام و فکر کردن در مورد آنچه آموخته‌اید، می‌تواند تفاوت اساسی ایجاد کند.

در مورد این موضوع با خودتان فکر کنید. اگر بعد از خواندن این مقاله، به سمت درست دیگری بروید، فکر می‌کنید چقدر یادتان باشد؟

با این حال، اگر این مقاله را بخوانید و پنج دقیقه بعد از آن به فکر کردن در مورد یادگیری خود بپردازید، چقدر بیشتر حفظ خواهید کرد؟

تقویت اعتماد به نفس

وقتی تأمل می‌کنید، درک بهتری از آنچه کار می‌کند و آنچه کار نمی‌کند، به دست می‌آورید.

این به نوبه خود، به شما امکان می‌دهد تصمیمات بهتری بگیرید و اقدامات خود را تغییر دهید. هر بار که پیشرفت می‌کنید، با افزایش دانش و چشم‌انداز، به اعتماد به نفس خود کمک می‌کنید.

مفروضه‌های خودتان را به چالش بکشید

آنچه شما معتقدید درست است، همیشه حقیقت نیست. یکی از بهترین راه‌کارهای مقابله با یک اعتقاد محدودکننده، قدم به عقب و بحث درباره اعتبار آن عقیده است.

خوداندیشی به شما امکان می‌دهد اعتقادات و فرضیاتی را که در راه شما قرار دارد به چالش بکشید.

نحوه خوداندیشی(راهنمای گام به گام)

خوب، بنابراین شما فواید آن را می‌فهمید و برای شروع کار آماده هستید؟ در اینجا آمده است:

فرآیند خوداندیشی

این یک راهنمای ساده برای روند آن است

• توقف کردن: قدمی از زندگی یا وضعیت خاص بردارید

• نگاه کردن: آنچه را که مشاهده می‌کنید و می‌بینید، شناسایی و دریافت کنید

• گوش دادن: به راهنمای درونی خود گوش دهید، عقل فطری که وقتی به شما فرصت وامکان می‌دهد، ظهور می‌کند و نمایان می‌شود

• ACT: مراحلی را که برای پیشبرد حرکت برای تنظیم، تغییر یا بهبود استفاده می‌کنید، مشخص کنید

در مورد چه چیزی باید بیندیشد؟

دو مؤلفه مهم برای خوداندیشی وجود دارد.

1. اندیشیدن در مورد خود

در صورتی که این مسئله شامل این است که شما چه کسی هستید و برای زندگی خود چه می‌خواهید. این همان بخش خودآگاهی است که قبلاً درباره آن صحبت کردیم.

بسیاری از فیلسوفان باستان از ارسطو گرفته تا سقراط و فیثاغورث از مزایای «خودآگاهی» حمایت می‌کردند.

در اینجا چندین سؤال وجود دارد که باید هنگام خوداندیشی به «تعمق» بپردازید:

• ارزش‌های اصلی من چیست؟ عقاید، اصول راهنمایی یا ایده‌هایی که برای من بسیار مهم هستند، چیست؟ اولویت‌های من چیست؟

• موهبت‌های منحصر به فرد، مهارت‌ها، نقاط قوت یا استعداد من چیست؟

• نقاط ضعف یا نقاط کور که نیاز دارم به آن‌ها بپردازم، چیست؟

• من می‌خواهم چه کسی باشم؟

• من به چه مقدار انرژی برای انجام فعالیت‌ها نیاز دارم؟

• تأثیر یا تفاوتی که می‌خواهم ایجاد کنم چیست؟ چگونه می‌خواهم به خدمت، مشارکت یا ارزش افزوده بپردازم؟

• احساسات من چیست؟ من چه چیزی دوست دارم؟ چه چیزی باعث اشتغال، انگیزه و هیجان من می‌‍شود؟

• آیا اعتقاداتی در مورد من وجود دارد که مرا محدود کند؟

• من برای زندگی خود چه می‌خواهم؟ (اگر شما نمی‌دانید چه می‌خواهید، چگونه انتظار دارید که به آنجا برسید؟)

• چه موقع در بهترین حالت هستم؟

2. اندیشیدن در مورد حوزه‌های مهم زندگی خودتان

این ممکن است شامل روابط، خانه و خانواده، شغل، سلامت و رفاه، امور مالی، اهداف، معنویت و رشد و تفریح و سرگرمی باشد. ابزاری عالی که مربیان و کسانی که در فضای توسعه شخصی سال‌ها از آن استفاده کرده‌اند، «چرخ زندگیم نامیده می‌شود.

در حالی که چرخ اصلی زندگی به بودیسم بر می‌گردد، چرخ مدرن زندگی توسط پائول مایر(Paul Meyer)، پیشگام در صنعت مربیگری زندگی و بهبود خود ایجاد شد.

خوداندیشی در حوزه زندگی

هدف چرخ این است که به مناطقی از زندگی خود نگاه کنید که برای شما مهم هستند. در هر منطقه، شما خود را در مقیاس 1-10 ارزیابی می کنید. این به شما ایده می‌دهد که در کجای آن قرار دارید، یا خارج از تعادل هستید یا به مناطقی باید توجه بیشتری داشته باشید. این به شما چشم‌انداز کلی زندگی می‌دهد.

اگر به «چرخ زندگی» google بروید، صدها گزینه مختلف را انتخاب خواهید کرد. اما در اینجا مثال‌های زیر را به شما توصیه می‌کنم. من ترجیح می‌دهم از ابزاری استفاده کنم که فضای شما را داشته باشند یا فضایی برای شما درحد وسط باشد. من همچنین یک الگوی خالی گنجانده‌ام که می‌توانید مناطقی از زندگی خود را که اکنون برای شما مهم‌تر است، پر کنید.

خوداندیشی در چرخه زندگی

خوداندیشی و چرخ زندگی

سؤالاتی که باید از خودتان در خوداندیشی بپرسید

در اینجا سؤالاتی وجود دارد که می‌توانید از خودتان در روند خود اندیشی بپرسید:

• چگونه می‌توانم به طور کلی در مورد این حوزه از زندگی خود احساس کنم؟ در مقیاس 1-10، سطح رضایت و موفقیت خود را چگونه ارزیابی می‌کنم؟

• چه چیزی کار می‌کند؟ چه چیزی کار نمی‌کند؟

• چه چیزی را می‌خواهم بیشتر – یا کمتر از آن؟

• دستاوردها / برد / موفقیت‌های من چیست؟ (مردم غالباً به طور پیش فرض در مورد آنچه اشتباه است یا کار نکرده‌اند زوم می‌کنند اما تمرکز روی آنچه که درست پیش می‌رود مهم است!)

• من چه می‌خواهم؟ آرزوها یا اهداف من چیست؟

• مدیون چه چیزی هستم؟

• چگونه می‌توانم این حوزه از زندگی خود را بهبود بخشم؟ چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟

کی باید خوداندیشی کرد؟

هرچه بیشتر بتوانید خود اندیشی را به یک عادت و بخشی از روال خود تبدیل کنید، تأثیر آن بیشتر خواهد شد. در زیر چند ایده برای شروع کار آورده شده است. مشخص کنید که کدام یک برای شما کار خواهند کرد. سپس تقویم یا تلفن خود را بگیرید و یک یادآوری برنامه‌ریزی کنید تا این اتفاق بیفتد!

• سال‌های جدید – دلیلی وجود دارد که قطعنامه‌های سال نو به یک سنت تبدیل شود. زمان بسیار خوبی است که در سالی که گذشت تأمل کنید و آنچه را که می‌خواهید (اهداف، آرزوها، خواسته‌های خود) در سال پیش رو مشخص کنید.

• نقاط عطف – من دوستی دارم که هر سال از تولدش را به عنوان زمانی برای خوداندیشی استفاده می‌کند. همچنین می‌توانید سالگرد، اعتدال بهاری، تعطیلات مذهبی یا هر تاریخی را که برای شما اهمیت دارد، انتخاب کنید.

• ماهانه یا هفتگی – شاید شما دوست دارید در ابتدای ماه زمان را تعیین کنید، یا یک روز از هفته را مانند یکشنبه انتخاب کنید تا در هفته قبل تأمل کنید.

• روزانه – یک تمرین روزانه از خوداندیشی احتمالاً یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک عادت است. مشتری‌های زیادی دارم که دوست دارند زود از خواب برخیزند و درباره روز قبل و روز قبل‌تر خوداندیشی کنند. برخی ترجیح می‌دهند شب قبل از خواب خوداندیشی کنند.

• بعد از یک «رویداد» – یک جلسه کاری وحشتناک داشتید؟ تعامل بد با فرزندان یا همسرتان داشتید؟ یک دقیقه وقت بگذارید تا به عقب برگردید و درباره آنچه اتفاق افتاده است تأمل کنید. انجام این کار در حال حاضر به شما کمک می‌کند اتفاقات رخ داده را درک کرده و از بروز حوادث آینده مشابه این رویداد جلوگیری کنید.

• هنگامی که روی دور نیستید – هر زمان که احساس می‌کنید از مسیر درست خارج شدید، ناراضی هستید، استرس دارید یا تخریب شده‌اید، وقت آن است که قدمی به عقب بردارید، خوداندیشی و بازآرایی مجدد کنید.

نکاتی مهم درمورد خود اندیشی

در اینجا چند نکته اضافی برای انجام خوداندیشی آورده شده است:

• یک مجله بگیرید – اگر یکی از آن‌ها را ندارید، به فروشگاه بروید و یک مورد، مورد علاقه خود را پیدا کنید. نوشتن به منظور درک سطوح جدید و مدیریت استرس اثبات شده است. علاوه بر این، وقتی چیزی را می‌بینید، می‌توانید آن را به روشی متفاوت پردازش کنید و بعد از اینکه ملموس شد، می‌توانید توانایی بیشتری برای مقابله با آن داشته باشید، یا اجازه دهید آن را رها کنید.

• زمان برنامه‌ریزی – برنامه‌ریزی زمانی بی‌وقفه‌ای که در مکانی دارید، سبب می‌شود، احساس آرامش کنید و بتوانید تمرکز کنید، چه بسا 5 دقیقه در روز و چه بسا نیمی از روز هر بار یک ربع ساعت. اگر فکر می‌کنید خودش اتفاق می‌افتد، این طور نیست. شما باید کاری کنید تا این اتفاق بیفتد.

• پاسخگویی – به یک گروه بپیوندید، یک مربی پیدا کنید، یک دوست پیدا کنید، به همسر خود بگویید – شخصی را پیدا کنید که بتواند این کار را انجام دهد. من هفته گذشته با یکی از مشتری‌های خود صحبت می‌کردم و او گفت که ارزشمندترین بخش استخدام من این واقعیت است که او شخصی را داشت که مجبور می‌شد هفتگی به او گزارش دهد. این کار او را مجبور به انجام کارهایی کرد که خودش شخصا این کار را نمی‌کرد.

• مثل مگسی روی دیوار عمل کنید – وقتی در مورد چیزی به ویژه روابط تأمل می‌کنید، موضع‌گیری از یک ناظر بی‌طرف مفید است. وقتی از یک موقعیت عقب بر می‌گردید و چیزهایی را مشاهده می‌کنید که گویی مانند یک مگس روی دیوار هستید، بسیار خردمندانه است. این مسئله را با چیزی در زندگی خود امتحان کنید که در آن بخش مشکل سختی دارید. یک قدم عقب بردارید و وضعیت را مانند مگس بر روی دیوار بررسی کنید یا انگار که تمام صحنه را در یک فیلم مشاهده می‌کنید، بسنجید. به آنچه مشاهده می‌کنید، می‌شنوید و احساس می کنید توجه کنید. این منظر را به شما می‌دهد که قبلاً ندیده‌اید!

• مراقبه – صدها مطالعه وجود دارد که مزایای مراقبه را نشان می‌دهد. وقتی در مورد چیزی فکر کنید، اتفاق قدرتمندی رخ می‌دهد. همه چیز نمایان می‌شود. شما عقل باورنکردنی و فطری در درون خود دارید و مراقبه اجازه می‌دهد تا بهتر عمل کند. مجدداً، این فقط مسئله‌ای است که باید به آن زمان و مکان خاص اختصاص دهید.

سخن آخر

اگر خوداندیشی بخشی از زندگی شما در حال حاضر نیست، این تماس بیداری شماست. وقت آن است که شما یک قدم عقب بردارید. زمانی برای پرش از تردمیل زندگی. زمانی برای خوداندیشی.

هر قدم که شما بردارید بعدی کامل‌تر است. هیچ راهی «درست» یا «اشتباه» برای انجام این کار وجود ندارد. این تنها چیزی است که برای شما مفید است.

من از سال‌ها کار با هزاران مشتری یاد گرفتم، چیزهای مختلفی برای افراد مختلف کار می‌کند. هیچ یک از ابعاد متناسب با خوداندیشی نیست، دقیقاً مثل همی وجود ندارد که برای همه رویکردهای زندگی مناسب نباشد.

بنابراین، چگونه می‌خواهید شروع کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما و کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

lifehack

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *