صفحه اصلی / توسعه فردی / مهارت مدیریت زمان را با ایجاد تعادل بین زمان و انرژی درخود تقویت کنید
مهارت مدیریت زمان

مهارت مدیریت زمان را با ایجاد تعادل بین زمان و انرژی درخود تقویت کنید

مهارت مدیریت زمان را چقدر جدی می‌گیرید؟ بعد از یک روز طولانی و خسته‌کننده درحالی‌که سطح انرژی شما بسیار پایین است، اما مواردی در لیست کارهایتان باقی‌مانده که هنوز انجام نداده‌اید. در این موقع مهارت مدیریت زمان بیشتر شبیه به شکنجه به نظر می‌رسد. این‌طور نیست؟

کدام‌یک از این موارد برای شما آشنا هستند؟

۱٫ کارهای زیادی هست که دوست دارم انجام دهم وچیزهای زیادی وجود دارد که دوست دارم یاد بگیرم، اما به سبب برخی دلایل هرگز نتوانسته‌ام زمانم را به نحوی مدیریت کنم که آن‌ها را در برنامه‌هایم بگنجانم.

۲٫ کتاب‌های زیادی را می‌شناسم که دوست دارم آن‌ها را بخوانم، اما پس از کار دیگر هیچ انرژی برایم باقی نمانده است که بتوانم فعالیت دیگری انجام دهم.

۳٫ بعد از یک روز طولانی و خسته‌کننده احساس می‌کنم دوست ندارم کار دیگری انجام دهم. ترجیح می‌دهم تنها جلوی لب‌تاپم بنشینم و بیخیال به گشت‌وگذار در صفحات وب بپردازم. این صفحات را بی‌هیچ هدفی می‌خوانم یا نگاه می‌کنم.

۴٫ بسیار علاقه دارم تا برای رفاه بیشتر  و توسعه فردی خود، برخی کارها را انجام دهم، می‌خواهم شور و اشتیاق خود را افزایش دهم، می‌خواهم فعالیت‌هایی را که دوست دارم انجام دهم، اما در پایان روز هیچ نیرویی برایم باقی نمانده است که بتوانم کار دیگری انجام دهم.

اگر شما هم احساس می‌کنید که وقتتان محدود است و برای تمام کردن کارهایی که می‌خواهید انجام دهید انرژی کافی را ندارید، این مقاله ایران مدیر را بخوانید تا به اهمیت مهارت مدیریت زمان پی ببرید.

چرا مهارت مدیریت زمان مهم است؟ چگونه می‌شود بر خستگی غلبه کرد؟

سطح انرژی ما در پایان روز به طرز چشمگیری افت می‌کند. زمانی اولین جرقه‌های علاقه خود را از دست می‌دهیم که کارها واقعاً سخت شده باشند. این امر زمانی شدت می‌یابد که فعالیت موردنظر به تمرین روزانه نیاز داشته باشند.

یک روز تنها ۲۴ ساعت برای همه‌ی ما به ارمغان می‌آورد تا بتوانیم بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که سطح انرژی‌ ما با یکدیگر فرق دارد. مطمئناً همه‌ ما دوست داریم که تمامی کارهای موجود در چک‌لیست خود را انجام دهیم، اما این امر تا حد زیادی بستگی به سطح انرژی ما در زمان انجام فعالیت‌ها دارد. بااین‌حال ما هنوز بر مدیریت زمان خود تمرکز می‌کنیم نه بر انرژی خود.

این یک حقیقت تلخ است که ما به‌جای توجه بیشتر به چرخه‌ی انرژی بیشتر وقت خود را معطوف به گسترش تکنیک‌های مهارت مدیریت زمان کرده‌ایم و اعتقادداریم این مدیریت زمان است که بیشتر به ما کمک خواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که زمان محدود است. مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید تا بتوانید مهارت مدیریت زمان را به دست آورید، آنچه اهمیت دارد این است که درهرحال شما تنها ۲۴ ساعت در یک روز وقت دارید. آنچه مسلم است این است که ما قادر نیستیم زمان بیشتری را به روزهایمان اضافه کنیم، اما قطعاً می‌توانیم انرژی خود را تجدید کنیم یا آن را افزایش دهیم و از آن استفاده مؤثرتری بکنیم تا بتوانیم در پایان روز کارهای بیشتری را انجام دهیم. انرژی بیشتر به معنای کار بیشتر است.

مهارت مدیریت زمان و زمان محدود

کاهش سطح انرژی را قبول کنید، در مهارت مدیریت زمان این امری طبیعی است

عملکرد انرژی شامل یک چرخه مصرف و تجدید است.

تحقیقات آناتومی و فیزیولوژی نشان می‌دهد که هر عضو بدن دائماً انرژی را مصرف و سپس آن را تجدید و بازسازی می‌کند. به‌عنوان‌مثال ضربان قلب، تنفس، فشارخون، امواج مغزی، انقباض و انبساط ماهیچه‌ها، همه این‌ها در این چرخه ریتمیک انرژی را استفاده کرده و آن را تجدید می‌کنند.

ما زمانی درد را تجربه می‌کنیم که در این چرخه اختلالی به وجود آمده باشد، اما آنچه در حل مشکل اهمیت دارد این است که ما به‌جای علائم درد علت اصلی را پیدا کنیم و به درمان آن بپردازیم.

باید بپذیریم که افزایش و افت سطح انرژی کاملاً نرمال است موضوع اصلی که باید به آن توجه کرد تجدید انرژی است و به‌اندازه مصرف انرژی اهمیت دارد. عدم تجدید انرژی بر بهره‌وری، خلاقیت، تفکر، نوآوری، تأمل و همدلی تأثیر می‌گذارد.

باید به این حقیقت اذعان کنیم که سطح انرژی ثابت باقی نمی‌ماند و ما باید بر تجدید انرژی تمرکز کنیم و مهارت مدیریت زمان را بیاموزیم.

مهارت مدیریت زمان و کاهش انرژی

چگونه انرژی خود را تجدید کنیم؟

تونی شوارتز از پروژه انرژی خود می‌گوید:

ما تصمیم نداریم که برای مدتی طولانی با سرعتی بالا بدویم. از منظر علمی ما زمانی در بهترین حالت خود هستیم که بین صرف کردن و تجدید انرژی تعادل برقرار کنیم. این واقعیتی است که شرکت‌ها باید برای به‌کارگیری انرژی پایدار و عملکرد بالا آن را بپذیرند»

یکی از راه‌های پیشنهادی این است که قبل از اینکه کارمندان تمام انرژی خود را از دست بدهند، استراحت کنند تا با مهارت مدیریت زمان بیشتری را به فعالیت بپردازند.

صرف انرژی در انسان‌ها به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شود: فیزیکی، هیجانی، ذهنی و معنوی. ازاین‌پس به این مطلب خواهیم پرداخت که چگونه هر چهار دسته این انرژی‌ها را تقویت کنیم تا آن‌ها را مانند آهنگی موزون با یک ریتم متعادل مدیریت کنیم.

نقش انرژی فیزیکی در مهارت مدیریت زمان

انرژی فیزیکی پایه همه دیگر انرژی‌هاست؛ و از خواب، تناسب‌اندام، تغذیه و غیره تأمین می‌شود. بدن شما بعد از ساعت‌ها کار کردن خسته می‌شود. غذا و استراحت مناسب دو منبع انرژی اصلی برای بدن هستند.

تقویت‌کننده‌های انرژی

 کار خون

کمبود هموگلوبین یا آهن دلیل اصلی و عمده ضعف شماست؛ و باعث می‌شود به‌سرعت احساس خستگی کنید. ما توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از این احتمال، به خون برای انجام وظایفش کمک کنید. چرا با حل نکردن مشکلی که به‌آسانی حل خواهد شد رنج می‌برید؟

 رژیم غذایی

شما چیزی هستید که می‌خورید. احساس سنگینی بعد از یک وعده‌غذای کامل ناشناخته و غریب نیست. خوردن علاوه بر سیر کردن، بر بهره‌وری ما نیز تأثیر می‌گذارد. سعی کنید همیشه مواد غذایی سالم و تازه میل کنید.

آشغال‌ها را از خانه دور بیندازید (به زبان ساده، چیزهایی را که نمی‌بینید، نمی‌خورید) میوه‌های تازه و خشک یا دانه‌های متفاوت مفید را در منزل نگه‌داری کنید. دانه چیا به ترشح هورمون سروتونین‌ هورمون شادی‌ کمک می‌کند.

 ورزش

بله ورزش به شما انرژی می‌دهد. نه تنها ورزشکاران، بلکه همه کسانی که موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌اند، ورزش را در زندگی روزمره خود گنجانده‌اند. تمرینات فشرده هوازی، یوگا، حرکات کششی یا حتی پیاده‌روی می‌تواند به شما کمک کند تا پس از نشستن‌های طولانی در یک نقطه انرژی خود را بازیابید.

اگر به‌طور روزانه ورزش انجام نمی‌کنید سعی کنید آن را در برنامه روزانه خود بگنجانید؛ و مطمئن باشید که انرژی شما فوراً تجدید خواهد شد.

 استفاده از تکنیک‌های پومودورو

مهارت مدیریت زمان و تکنیک پومودورو

در اسپرینت کوچک ۲۵ دقیقه‌ای شرکت کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید. پس از هر چهار بار اسپرینت یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وجود دارد. در زمان استراحت بایستید و سعی کنید از صفحه رایانه دور شوید، راه بروید، آب بنوشید یا با اطرافیانتان صحبت کنید، لبخند بزنید، بخندید یا حرکات کششی انجام دهید.

برنامه‌های پومودورو بسیار زیادی به‌صورت رایگان برای گوشی‌های ios و اندروید وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید. باوجوداینکه استراحت‌های طولانی می‌تواند بیشتر به شما کمک کند، اما استراحت‌های کوتاه نیز تمرکزتان را افزایش می‌دهد.

نقش انرژی هیجانی در مهارت مدیریت زمان

مهارت مدیریت زمان و انرژی هیجانی

احساس شما بر عملکردتان تأثیر می‌گذارد. انرژی هیجانی با تزکیه احساسات خاصی ارتباط دارد که منجر به بهبود عملکرد شما می‌شود.
تقویت‌کننده‌های انرژی

 نسبت به افت سطح انرژی آگاه باشید

درحالی‌که روز سپری می‌شود، احساس می‌کنیم که سطح انرژی به‌تدریج کاهش می‌یابد. وقتی این اتفاق افتاد، احساس خستگی می‌کنیم و احساسات منفی مانند رنجش، خشم و منفی‌بافی در نگرش ما روند رو به رشدی را طی می‌کنند، بعضی مواقع احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم.

باید از وجود این روند آگاه باشید، این احساسات را بشناسید و آن‌ها را بپذیرید، زیرا این پذیرش شما را از درگیری بیهوده با احساساتتان نجات خواهد داد.

 تنفس عمیق

تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تا سطح انرژی را بالا ببرید. تنفس اوجایی یا اونولوما ویلوما (تنفس جایگزین) را یاد بگیرید. تنفس به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را حفظ کنید. دم عمیق به تک‌تک سلول‌های بدن کمک می‌کند تا به‌وسیله اکسیژن سرشار از انرژی شود و بازدم طولانی کمک می‌کند خستگی و احساسات منفی را بیرون بریزید.

شما همچنین می‌توانید برای یک دقیقه تنفس تند و کوتاه داشته باشید و سپس تنفس عمیق را تجربه کنید. این روش باعث می‌شود فوراً احساس بهتری داشته باشید. امتحان کنید.

 از اطرافیانتان قدردانی کنید

قدردانی واقعی به فرد ابراز کننده به‌اندازه فرد دریافت‌کننده کمک می‌کند. قدردانی دارایی شماست و اطرافیانتان که از آن‌ها قدردانی می‌کنید به شما کمک می‌کنند تا احساس مثبتی داشته باشید.

لحن حدیث نفس خود را بهبود ببخشید

آیا تابه‌حال به لحن گفتگوی با خود توجه کرده‌اید؟ اگرنه، ازاین‌پس به آن توجه کنید و به داستانی که درباره خودتان برای خودتان تعریف می‌کنید گوش فرا دهید. مطمئن شوید که یک مکالمه مثبت و دلگرم‌کننده را برای خود تعریف می‌کنید. شفقت به خود را تقویت کنید. اگر مکالمه شما منفی، نومیدکننده یا دلسردکننده است به‌زودی علاقه خود به همه‌چیز را از دست خواهید داد. بهتر فکر کنید، بهتر بگویید و بهتر انجام دهید.

نقش انرژی ذهنی در مهارت مدیریت زمان

انرژی ذهنی به این معنی است که یاد بگیرید عمیقاً تمرکز کنید و عمداً اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت ذهنی خود را جابه‌جا کنید.

تقویت‌کننده‌های انرژی ذهن

مهارت مدیریت زمان و انرژی ذهنی

 از بر عهده گرفتن چندوظیفه به‌صورت هم‌زمان اجتناب کنید

یکی از افتخارات ما این است که بگوییم هم‌زمان می‌توانیم چندوظیفه را بر عهده بگیریم بااین‌حال یکی از ویژگی‌های نوع بشر این است که در یک بازه‌ی زمانی تنها می‌تواند بر یک موضوع تمرکز کند.

تمرکز کردن تنها بر یک‌چیز باعث افزایش درگیری ما با آن وظیفه می‌شود درنتیجه شانس ما برای افزایش سرعت و موفقیت بالا می‌رود. اگرچه وقتی بر روی تردمیل می‌دوید به‌راحتی می‌توانید تلویزیون تماشا کنید، اما در زمان آشپزی نمی‌توانید مطالعه کنید.

 اهداف روشن

افکار شفاف باعث ایجاد آرامش ذهنی می‌شود. این‌که چه‌کاری انجام می‌دهید و چرا آن کار را انجام می‌دهید یعنی هدف روشنی دارید. همیشه مطمئن شوید که ذهن خود را منظم، بدون آشفتگی و متمرکز نگه می‌دارید.

 تجسم

آیا از چیزی که می‌خواهید به دست بیاورید چشم‌انداز روشنی دارید؟ تصور کنید که اگر به هدفتان برسید چه احساسی خواهید داشت؟ شادی؟ افتخار؟ آیا فکر موفقیت، پیشرفت، پیروزی یا سعادت و اشتیاق جدیدی را به شما تزریق می‌کند؟

نقش انرژی معنوی مهارت مدیریت زمان

انرژی معنوی هدف شما برتر از خود هدف است.

تقویت‌کننده‌های انرژی

 آنچه را که به بهترین نحو ممکن می‌توانید انجام دهید را بر عهده بگیرید و از آن لذت ببرید

وقت و انرژی خود را صد درصد به وظیفه‌ای که در دست دارید اختصاص بدهید. همچنین بهترین کاری را که می‌تواند به شما کمک کند که از وظیفه‌تان لذت ببرید و بتوانید مدت‌زمان طولانی‌تری تمرکز خود را حفظ کنید انجام دهید. اگر به کاری که انجام می‌دهید علاقه ندارید به‌زودی هم اشتیاق و هم انرژی خود را از دست می‌دهید.

نکته‌ای پیدا کنید که به‌وسیله آن بتوانید شور و شوق خود را تشدید کنید یا آن را افزایش دهید و ببینید آیا می‌توانید به‌جز این کار، حرفه‌ای دیگر ایجاد کنید.

 برای حوزه‌های مهم زندگی خود زمان و انرژی لازم را اختصاص دهید

سه حوزه مهم در زندگی وجود دارد: ثروت، سلامتی، روابط. برای برقراری تعادل بین آن‌ها باید وقت گذاشته و به هر یک از آن‌ها توجه لازم را مبذول نمایید. اینکه برای جمع‌کردن پول سلامتی خود را به خطر بیندازید تا همه این پول را صرف برگرداندن سلامتی ازدست‌رفته خود کنید کاری پوچ و بی‌معنی است. سعی کنید روزبه‌روز زندگی سرشار از معنی و متعادل‌تری را بسازید.

 ارزش‌های درونی و اصلی زندگی در رفتارهای روزمره

آیا می‌دانید برای چه چیزی ایستادگی می‌کنید؟ آیا برای صداقت، اعتماد و یا حقیقت است که ایستادگی می‌کنید یا چیز دیگری شما را به ایستادگی وادار می‌کند؟ سعی کنید ارزش‌ها را در زندگی روزمره خود انعکاس دهید و اجازه دهید ارزش‌های اصلی آهنگ هماهنگی در زندگی شما باشد که می‌توانید آن را با هرکسی که در فکر، کار یا کلمات با شما ارتباط برقرار می‌کند شریک شوید. شما منبعی الهام‌بخش برای دیگران خواهید بود.

به خودتان عشق بورزید تا احساس بزرگی کنید. آیا بیشتر می‌خواهید؟ این برای شماست:

 وقت آزاد خود را دوباره تنظیم کنید

تصمیم دارید در زمان فراغت خود چه‌کاری انجام دهید که منجر به رفاه شما شود؟

بسیاری از افراد وقت آزاد خود را با کارهای بیهوده پر می‌کنند. آن‌ها بدن خود را از مواد غذایی مضر انباشته می‌کنند و با دیدن یا خواندن مطالب و برنامه‌های بی‌فایده در تلویزیون و یا اینترنت ذهن خود را با خزعبلات پر می‌کنند. زباله‌ها ارزش معنوی ندارند. بسیاری از وقت و انرژی شما به این طریق به هدر می‌رود.

وقت آزاد خود را دوباره تنظیم کنید و آن را با فعالیت‌هایی مفید و سودمند پرکنید که می‌خواهید انجام دهید. هدفی را برای خود در نظر بگیرید و تمام‌وقت آزاد خود را برای دسترسی به آن هدف اختصاص دهید. به‌زودی فعالیت‌هایتان نتیجه مطلوب را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

 نظم شخصی در مقابل ارزیابی مجدد اهداف

نظم شخصی و پشتکار دو عنصر مهم برای دسترسی به هر هدفی هستند. اگر احساس می‌کنید که قادر نیستید علاقه خود را نسبت به آن هدف حفظ کنید، انرژی بیشتری را صرف کنید. در ارزیابی مجدد اهداف به خود حق انتخاب بدهید.

انگیزه‌های ناپایدار در اینجا کارایی ندارند. تصمیماتتان را دوباره مورد ارزیابی قرار دهید تا دریابید که آیا هنوز ارزشی را می‌یابید که آن‌ها را دنبال کنید یا خیر. اگرنه، به‌راحتی تصمیمتان را تغییر دهید. افراد موفق سریع‌تر تصمیمی را می‌گیرند و به‌آرامی آن را تغییر می‌دهند (اگر نیاز باشد)؛ و افراد ناموفق به‌آرامی تصمیم می‌گیرند و به‌کرات آن را تغییر می‌دهند… بیشتر مواقع به دلیل راحت‌طلبی این کار را می‌کنند.

شما باید به‌سختی تلاش کنید تا بر چالش‌های راه پیروز شوید، اما درعین‌حال در ارزیابی مجدد اهدافتان باید آزادانه عمل کنید.

سخن آخر

به یاد داشته باشید شما باید بر ریشه‌ها که دیده نمی‌شوند‌ کارکنید تا میوه‌ها که قابل‌رؤیت هستند‌ را تغییر دهید.

بیش از این وقتتان را برای تلاش بر مدیریت زمان هدر ندهید؛ زیرا تنها منجر به شکنجه دردناک خودتان خواهد شد، در عوض بر تجدید انرژی خود تمرکز کنید. کارهای درست انجام دهید تا نتایج درست به دست آورید. آیا زمان را در زندگی مدیریت می‌کنید؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Motivationgrid

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

حس درونی

چه زمانی مدیران باید در تصمیم‌گیری‌های بزرگ به حس درونی خود اعتماد کنند؟

حس درونی برخی مدیران به واسطه سال‌ها تجربه ارتقا یافته است، که این بینش تصمیمات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *