صفحه اصلی / بازاریابی / راه جذب مشتریان جدید: ۱۵ ترفند کاربردی برای افزایش مشتریان
راه جذب مشتریان

راه جذب مشتریان جدید: ۱۵ ترفند کاربردی برای افزایش مشتریان

راه جذب مشتریان جدید می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کسب‌وکار شما باشد. تشویق به ارجاع بهترین راه برای رشد کسب‌وکار شما است. بااین‌حال، به‌عنوان یک کارآفرین، برای ارجاع دادن باید مشتریانی هم داشته باشید.

همه کارآفرینان باید توانایی جذب مشتری جدید را داشته باشند. چطور شما می‌توانید مشتری‌های جدید را به کسب‌وکار خود جذب کنید که همین امر صرف‌نظر از بخش و اندازه آن، سطح موفقیت و طول عمر شما را تعیین می‌کند.

در حقیقت صدها روش بالقوه وجود دارد که می‌توانید مشتریان جدید را جذب کنید، اما ایران مدیر می‌خواهد با این ۱۵ روش، عملی‌ترین، کاربردی‌ترین و تأثیرگذارترین آن‌ها را برای شما برجسته کند.

۱٫ مشتری خود را بشناسید

اگر شما درک دقیقی از مشتری خود دارید، می‌توانید چشم‌اندازهای متعهد و دلخواه را هدف قرار داده و توانایی خود را برای جذب مشتریان جدید افزایش دهید.

درک سن، موقعیت جغرافیایی، سطح تحصیلات و عنوان شغلی مشتری، به شما اجازه می‌دهد تا با زبان مناسبی با آن‌ها صحبت کنید که این کار راه جذب مشتریان را آسان‌تر می‌کند. این امر به‌عنوان یک نماد شناخته شده است و به شما این درک را می‌دهد که چگونه مشتریان جدید را به‌صورت آنلاین یا آفلاین جذب کنید.

ایران مدیر به شما پیشنهاد می‌کند که با کمی وقت صرف فکر کردن، مطمئن شوید که کدام مشتریان احتمالاً هدف شما هستند، آن‌ها به چه چیزی شبیه هستند و چه نوع مشکلی دارند که باید حل شود؟ تا آنجا که می‌توانید به جزئیات بپردازید تا بتوانید به روشنی تصور کنید چه کسی به‌احتمال زیاد از شما خرید می‌کند.

۲٫ مشتریان موجود را تحریک کنید

بهترین سفیران کسب‌وکار شما مشتریان فعلی هستند. آن‌ها قبلاً از شما خریداری کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، ایجاد انگیزه برای مشتریان فعلی – از طریق تخفیف محصولات در ازای معرفی، به‌خوبی کار می‌کند، زیرا این مشتریان می‌توانند با دوستان خود در مورد شما صحبت کنند. این کار منجر می‌شود که  راه جذب مشتریان جدید به‌صورت سریع‌تر انجام شود.

راه جذب مشتریان

۳٫ از هر رابطه‌ای که دارید استفاده کنید

این کار به‌اندازه برقرار کردن تماس سخت است، اما با استفاده از این روش شما می‌توانید محصولات و خدمات نوآورانه‌ای داشته باشید.
شما باید با تمام افرادی که در ارتباط هستید (بدون در نظر گرفتن میزان کمکی که به شما خواهند کرد)، ملاقات کنید.

۴٫ کارفرمایان سابق خود را به‌عنوان مشتری در نظر بگیرید

درحالی‌که این کار در همه موارد برای شما مفید نیست، اما بسیاری از شرکت‌های کوچک، کارفرمایان سابق خود را به‌عنوان مشتری در نظر می‌گیرند. مزیت این کار این است که رئیس شما با کیفیت کار شما آشنایی دارد و اگر خوب باشد، ترغیب می‌شود که از شما خرید کند. مزیت استفاده از کارفرمایان سابق این است که در اغلب مواقع، استخدام یک پیمانکار بسیار ارزان‌تر از استخدام یک کارمند است.

۵٫ در شبکه خود درگیر باشید

کسب‌وکار خود را برای همه توضیح دهید. درحالی‌که دوستان و خانواده و آشنایان شما ممکن است که به خدمات شما نیاز نداشته باشند، اما این امکان وجود دارد که آن‌ها افرادی را بشناسند که به این خدمات شما نیاز داشته باشند و آن‌ها را از این واقعه مطلع کنند.

۶٫ راه جذب مشتریان با شبکه‌سازی هموار کنید

حتی در عصر دیجیتال، شبکه‌ مؤثر همچنان یکی از قوی‌ترین راه‌ جذب مشتریان جدید و رشد کسب‌وکار شما هست.

شبکه‌بندی در کسب‌وکار شما نه‌تنها قدرتمند است، بلکه با کمک به دیگران و ارائه مقالات مهم برای افراد مختلف در جامعه کسب‌وکار خود از طریق شبکه‌های آنلاین مانند لینکدین، شما می‌توانید کسب‌وکار خود را به افراد بسیار زیادی ارجاع دهید. در نتیجه شما می‌توانید به‌راحتی با گروهای مشتری جدید آشنا شوید درحالی‌که درک بهتری از آنچه آن‌ها به دنبال آن هستند را توسعه دهید.

۷٫ با سایر بنگاه‌ها همکاری کنید

اگر صنعت دیگری وجود داشته باشد که بتواند با شما همکاری کند، با این شرکت‌ها ارتباطاتی دوطرفه و سودمند برقرار کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک عکاس عروسی هستید، با افرادی که با چنین مراسم‌هایی کار می‌کنند ارتباط برقرار کنید. اگر شما کپی‌رایتر هستید، با گرافیست‌ها و طراحان وب و کسانی که چاپگر دارند ارتباط برقرار کنید.

۸٫ بررسی کانال‌های مختلف فروش راه جذب مشتریان را وسیع‌تر کنید

بسیاری از کسب‌وکارها قادر به استفاده از فرصت‌های آنلاین نیستند. برای کسب‌وکارهای ساده، این فرصت‌ها می‌توانند به‌صورت فروش آنلاین محصولات مرتبط خود ظاهر شوند. برای مثال، اگر شما یک کافی‌شاپ محلی هستید و از برندهای خاصی از قهوه استفاده می‌کنید، ممکن است بتوانید از طریق اینترنت و جذب مشتری از وب سایت ، در سراسر جهان فروش کنید.

بااین‌حال، برای بسیاری از کسب‌وکارهایی که به‌طور انحصاری آنلاین به فروش می‌رسند، فروش آفلاین می‌تواند بازخورد مشتریان را در زمان واقعی ارائه دهد و شما را به یک پایگاه کاملاً جدید مشتری تبدیل کند.

۹٫ روابط عمومی با کیفیت بالا را به کاربگیرید

استراتژی مناسب روابط عمومی (PR) می‌تواند بهترین راه جذب مشتریان برای کسب‌وکار شما باشد، مشتریان جدید را به‌طور مستقیم به سوی شما هدایت می‌کند.

درخواست تجدیدنظر PR می‌تواند به هزاران (حتی میلیون‌ها) چشم‌انداز برسد. فقط اطمینان حاصل کنید که محل مناسب را برای یافتن روابط عمومی مشخص کنید. اخبار کلیدی خود را چاپ کنید و از خبرنگاران پرس‌و‌جو کنید تا ببینید آیا می‌توانید به‌عنوان یک متخصص در زمینه خود صحبت کنید و درعین‌حال، ارزش کسب‌وکار خود را بالا ببرید.

۱۰٫ از صحبت کردن یا تعلیم دادن استفاده کنید

نمایش تخصصی هر آنچه می‌دانید، یک راه عالی برای ایجاد اعتبار و جمع‌آوری مشتریان جدید است. سازمان‌هایی را پیدا کنید که بازار شما را مورد هدف قرار می‌دهند و پیشنهاد‌هایی را به شما می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، اگر شما کپی‌رایتر هستید، می‌توانید یک پیشنهاد در راستای نوشتن یک نسخه بزرگ فروش به شرکت‌های بازرگانی محلی خود بدهید. بسیاری از افرادی که در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند، پیشنهاد می‌کنند که فردی را استخدام کنند تا این کارها را برایشان انجام دهد تا اینکه خودشان مشغول چنین کارهایی باشند. بعلاوه، گاهی اوقات هم می‌توانید برای تعلیم دادن، مبلغی را دریافت کنید و منبع درآمد دیگری هم داشته باشید.

۱۱٫ مدل‌های قیمت‌گذاری مختلف را بررسی کنید

در بازار مورد هدف شما، در مراحل مختلف زندگی چرخه خرید وجود دارد. علاوه بر کسانی که آماده خرید هستند، کسانی وجود دارند که برای آن‌ها آنچه شما پیشنهاد می‌دهید بسیار گران هستند.

در چنین مواردی، راه جذب مشتریان این‌گونه می‌باشد: داشتن یک نسخه دیگر از محصول خود، با قابلیت‌های کمتر و برچسب قیمت کمتر، می‌تواند به این هدف کمک کند.  استفاده از مدل‌های مختلف قیمت گذاری می‌تواند یک راه جذب مشتریان جدید باشد.

۱۲٫ تبلیغات آنلاین را فراموش نکنید

علاوه بر تلویزیون، تبلیغات رادیو و مطبوعات، گزینه‌های آنلاین نیز مانند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و پرداخت هزینه برای هر کلیک وجود دارد.
تبلیغات می‌تواند مشتری‌های جدید را به کسب‌وکار شما تضمین کند، اما با هزینه‌ای مواجه می‌شود؛ بنابراین، همیشه باید با شناسایی هدف خود از هر کمپین، تبلیغاتی را انجام دهید. آیا این محصول بلافاصله به فروش می‌رسد؟ یک مخاطب را به لیست ایمیل خود اضافه می‌کنید؟ افراد را با وب‌سایت یا محتوای خود آشنا می‌کنید؟

۱۳٫ با یک تأکید مثبت به مشتریان پاسخ‌های دهید

هنگامی‌که شما با مشتریان بالقوه خود صحبت می‌کنید، آن‌ها ممکن است که هرگونه سؤالی از شما بپرسند: «شما چند مشتری دیگر دارید؟ چه مدت در این کسب‌وکار مشغول بوده‌اید؟».

سعی کنید با یک تأکید مثبت به آن‌ها پاسخ بدهید: «شما چند مشتری دیگر دارید؟ اطلاعات دقیقی از میزان مشتریان وجود ندارد چراکه مشتریان زیادی وجود دارند که محصولات و خدمات را مورد آزمایش قرار می‌دهند و ۹۵ درصد این افراد از دوستان و آشنایان تشکیل‌شده‌اند».

«چه مدت در این کسب‌وکار مشغول بوده‌اید؟ من در این بخش از بازار تجربه‌های زیادی داشته‌ام، اما اخیراً تصمیم گرفته‌ام که خدمات با کیفیتی از طریق این شرکت بزرگ ارائه بدهم، اما این خدمات با نرخ بسیار پایینی ارائه‌شده است».

۱۴٫ با مشارکت برای خود اعتبار ایجاد کنید

هیچ‌کس از راه‌اندازی تجاری شما باخبر نیست و اعتبار برند شما صفر است. پس چرا از اعتبار یک شرکت معتبر استفاده نمی‌کنید تا اولین مشتریان خود را به دست بیاورید؟ یک گروه و یا یک شخص پیدا کنید که مشتریان به او اعتماد داشته باشند. یک قرارداد حمایتی ارائه دهید که باعث شود طی شرایط خاصی به مشتریان تخفیف‌هایی داده شود.

۱۵٫ یک متخصص باشید

هنگامی‌که شما صاحب مشتریان خوشحالی نیستید، بهترین راه این است که در حوزه تخصصی خود کار کنید. اگر شما می‌توانید به مشتریان خود به‌عنوان یک منبع آگاه در زمینه موضوع خود اعتماد کنید، آن‌ها هم از شما خرید می‌کنند. کلید موفقیت در این است که آن‌ها را گول نزنیم. قبل از اینکه بخواهید تخصص خود را اثبات کنید، باید آن را توسعه بدهید.

هنگامی‌که تخصص خود را توسعه دادید، از طریق هر رسانه‌ای آن را بازاریابی کنید. توییتر، فیس‌بوک و یا ارسال وبلاگ به مهمانان می‌تواند در این زمینه کمک‌های شایانی به شما بکند. ایمیل‌هایی بنویسید و مشتریان را مورد هدف قرار بدهید. سمینارهای مختلفی را برگزار کنید و چشم‌اندازها و مشتریان را هم به این سمینارها دعوت کنید تا در زمینه‌های مختلف، اطلاعات جدیدی کسب کنند.

اندازه کسب‌وکار شما هرچقدر که باشد، اطمینان حاصل کنید تا شرکت‌هایی که شما را تحسین می‌کنند، حداقل برخی از تاکتیک‌های فوق را مورد استفاده قرار داده‌اند. آن‌ها مطمئناً به شما کمک خواهند کرد.

تلاش کنید تا از تمام ارتباطات خود در راستای فروش شرکت استفاده کنید. از سیستم‌عامل خود برای کمک به مردم و حل مشکلاتشان استفاده کنید. مشتریان جدید شرکت شما همانند نفس‌های اولیه کسب‌وکار شما هستند.

چه‌کارهای خلاقانه‌ای برای مشتریان جدید خود انجام داده‌اید؟ لطفا آن‌ها را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

entrepreneur

entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *