صفحه اصلی / توسعه فردی / افزایش خلاقیت و نوآوری، یکی از رموز موفقیت در کسب و کار
افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت و نوآوری، یکی از رموز موفقیت در کسب و کار

افزایش خلاقیت و بالابردن سطح اشتیاق دو ویژگی مهم کارآفرینان موفق و وجه تمایز آن‌ها از سایر افراد است. همان‌طور که Edward de bono می‌گوید «خلاقیت به معنای از بین بردن الگوهای ثابت و داشتن دیدی متفاوت به مسائل است»؛ بنابراین توانایی شما در خلق ایده‌های جدید و ارائه راه‌حل‌های نو، تعیین‌کننده موفقیت شما است. از سوی دیگر اشتیاق شما به کاری که انجام می‌دهید، شانستان را برای داشتن یک کسب‌وکار موفق افزایش می‌دهد.

به گفته Benjamin Disraeli نخست‌وزیر بریتانیا در قرن ۱۹ «انسان‌ها تنها زمانی عالی هستند که کارها را با اشتیاق انجام می‌دهند»؛ بنابراین استفاده از راهکارهایی که شما را مشتاق‌تر و ذهنتان را خلاق‌تر کند، ضروری است و به توسعه فردی و سازمانی شما کمک فراوانی می‌کند.

ایران مدیر در ادامه به ۶ راهکار افزایش خلاقیت برای موفقیت در کسب‌و‌کار می‌پردازد.

۱٫ دوران کودکی خود را به یاد آورید، چه‌کاری دوست داشتید انجام دهید؟

راب لوییت، یکی از متخصصان خلاقیت، سخنگو و مشاور تجاری در Annapolis می‌گوید فهرستی از تمام ‌کارهایی که در کودکی از انجام آن لذت می‌بردید، تهیه کنید. برخی از فعالیت‌های مثبت، غذاها و اتفاقات دوران کودکی خود را به یاد آورید و به این سؤالات پاسخ دهید:

آیا این فعالیت‌ها را اکنون نیز دوست دارید؟ تجربیات گذشته چه چیزی می‌تواند به زندگی شما در حال حاضر اضافه کند؟ این تجربیات چگونه می‌توانند انتخاب‌های شغلی شما را شکل دهند؟ به‌عنوان‌مثال، فرانک لوید رایت، بزرگ‌ترین معمار آمریکا، در طول دوران کودکی و حتی قبل‌تر از آن، با بلوک‌های چوبی بازی می‌کرد.

۲٫ برای افزایش خلاقیت یک تابلوی خلاقیت درست کنید

مایکل مایکلکو، کارشناس خلاقیت در روچستر، نیویورک و ناپل، پیشنهاد می‌دهد که با یک تابلو بزرگ، قرار دادن کلمه «کسب‌وکار جدید» در مرکز و ایجاد یک کولاژ از تصاویر، گفتار، مقالات، شعر و … شروع کنید. زمانی که شما خود را با اهدافتان احاطه می‌کنید اینکه به چه کسی می‌خواهید تبدیل شوید یا چه چیزی را می‌خواهید خلق کنید، مهارت خودآگاهی و اشتیاق شما رشد خواهد کرد. هرچه تابلو شما متمرکزتر و کامل‌تر باشد، نواقص را بهتر می‌بینید و راهکارهای خلاقانه‌تری برای رفع آن‌ها به ذهنتان می‌رسد.

۳٫ برای افزایش خلاقیت فهرستی از افراد موفق در حوزه خود تهیه کنید

شما مجبور نیستید چرخ را مجدداً بسازید. افرادی را که در موضوع موردنظر شما موفق بوده‌اند، دنبال کنید. آن‌ها را مطالعه کنید، بدانید که چگونه و چرا آن‌ها می‌توانند موفق شوند زمانی که دیگران دست از کار می‌کشند، سپس ساختارهایی را برای تقلید از آن‌ها ایجاد کنید.

۴٫ کاری را که دوست دارید انجام دهید، حتی بدون داشتن برنامه!

کات دانکن، کارشناس خلاقیت در Calgary کانادا توصیه می‌کند که آنچه را لذت می‌برید انجام دهید – حتی اگر هنوز نمی‌دانید چگونه از آن کسب درآمد کنید. کاری را که نسبت به آن اشتیاق دارید، امتحان کنید، شبکه کسب‌وکار خود را بسازید و از افراد بخواهید که به شما بازخورد دهند، این به شما کمک می‌کند تا طرح تجاری خود را توسعه داده و اصلاح کنید. مهم‌تر از همه، ترس شما از بین می‌رود و لذت دیدن تغییر باعث ایجاد خلاقیت شما خواهد شد.

۵٫ از منطقه امن خود خارج شوید تا به افزایش خلاقیت برسید

برای خلاق‌تر بودن، باید خود را با طیف وسیعی از دیدگاه‌ها و تجربیات جدید محاصره کنید. یک محل کار متنوع خوب است، اما کافی نیست. در خارج از محیط کار، به دنبال تنوع در غذاهایی که می‌خورید، مکان‌هایی که سفر می‌کنید و یا کتاب‌هایی که می‌خوانید، باشید. تنوع گزینه‌های بیشتری را پیش روی شما قرار خواهد داد.

استیون اسمیت، استاد روانشناسی شناختی در دانشگاه تگزاس A & M می‌گوید: «ایده‌های خلاقانه اغلب از ترکیب‌های غیرمعمول می‌آیند.»؛ بنابراین در صورت وجود گزینه‌های بیشتر، احتمال اینکه به یک راه‌حل غیرمعمول برسید نیز بیشتر خواهد بود.

۶٫ برای افزایش خلاقیت از قوانین سخت‌گیرانه رها شوید

مانند ملکه در «آلیس در سرزمین عجایب» که هرروز یک ساعت و نیم به چیزهای غیرممکن فکر می‌کند، شما نیز باید ذهن خود را تربیت کنید. ذهن سرگردان خود را با هر ایده‌ای که می‌توانید تمرین بدهید هرچند ممکن است پوچ به نظر برسد. شما حتی می‌توانید احمقانه یا خنده‌دار باشید. به اعتقاد اسمیت اگر شما به ۹۹ ایده احمقانه، غیرممکن و ناکارآمد فکر کنید، وقت خود را به‌خوبی گذرانده‌اید.

برای موفقیت در کارآفرینی داشتن اشتیاق و ذهن خلاق امری ضروری است ولی کافی نیست. در واقع شما بدون نیاز به کارکنان خلاق نمی‌توانید در بازار رقابتی امروز رشد کنید؛ بنابراین یادگیری نحوه انگیزش کارکنان خلاق می‌تواند مزیت شما نسبت به رقبایتان باشد.

روش کار شما با کارکنان خلاق، یک اثر گلوله برفی را در کل سازمان ایجاد می‌کند. جیمز بری، استاد کارآفرین و مدرس دانشگاه کالج لندن می‌گوید: «شرکت‌ها فراموش می‌کنند که کارکنان با یکدیگر صحبت می‌کنند».

با ایجاد یک فرهنگ و رفتار سازمانی که الهام‌بخش خلاقیت است، می‌توانید کارکنان به ارائه ایده‌های بیشتر ترغیب کنید. این تنوع در ایده‌ها منجر به افزایش خلاقیت شده و شانس موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

ایران مدیر شما را با ۴ رهنمود برای انگیزه دادن به کارکنان خلاق و نوآور آشنا می‌کند.

۱٫ در مورد ایده‌های جدید بازخورد دهید

خلق ایده‌های جدید نیاز به زمان و تلاش دارد، بنابراین کارکنان باید بدانند که خلاقیت آن‌ها ارزش دارد. بری می‌گوید: شما از کارکنان خود می‌خواهید که به شما بازخورد و پیشنهاد دهند. این باید یک مسیر متقابل باشد.

وقتی درباره ایده‌های جدید از کارکنان سؤال می‌کنید، می‌توانید از کارکنان دیگر بخواهید که به آن‌ها بازخورد دهند. شما همچنین می‌توانید این فرایند را با استفاده از سیستم رأی‌گیری و نظرسنجی آنلاین اجرا کنید یا جلسات آنلاین طوفان ذهنی داشته باشید.

هر چه کارکنان بیشتر دلیل اجرایی شدن یا نشدن ایده‌هایشان را بدانند، انگیزه بیشتری برای ارائه ایده‌های جدید خواهند داشت که خود منجر به افزایش خلاقیت در سازمان می‌شود.

۲٫ تشخیص و تشویق برای همکاری

خلاقیت معمولاً یک فرآیند تکراری است که در آن یک نفر ایده اولیه را می‌دهد و دیگران برای بهبود آن تلاش می‌کنند بنابراین افراد باید انگیزه‌ کار با یکدیگر را داشته باشند.

بری می‌گوید: «دادن جوایز یا معرفی بهترین ایده، اغلب حس رقابت را به‌جای حس همکاری بین کارکنان ایجاد می‌کند.» بهتر است تمام کارکنان را درگیر کنید تا کار گروهی و متعاقبا افزیش خلاقیت را در سازمان حس کنید.

۳٫ برای افزایش خلاقیت در سازمان، هدف تعیین کنید

هنگامی‌که مدیران ارشد و کارآفرینان موفق به نوآوری فکر می‌کنند، به یک‌زمان پنج یا ده‌ساله توجه دارند، درحالی‌که کارکنان بر پیشرفت‌های کوتاه‌مدت تمرکز می‌کنند. این اختلافات می‌تواند منجر به ارائه پیشنهاد‌هایی از سوی کارکنان شود که از هدف اصلی فاصله دارد؛ بنابراین به صورت واضح به تیم خود بگویید که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید.

۴٫ از ایده‌های خوبی که نتیجه ندادند، تقدیر کنید

ایده‌های الهام‌بخش اغلب شکست می‌خورند، حتی زمانی که ایده به‌خوبی بررسی‌شده باشد. به اعتقاد بری «خلاق بودن خطرناک است.» برای ایجاد انگیزه خلاقیت، به ایده‌های خوب پاداش دهید، حتی زمانی که آن‌ها منجر به شکست می‌شوند.

این به کارکنان نشان می‌دهد که شما از طرز تفکر و تمایل آنان به پیشرفت و نیز افزایش خلاقیت در کارشان لذت می‌برید و از آن حمایت می‌کنید. به‌علاوه، شرکت شما به این شکست‌ها نیاز دارد – آن‌ها اغلب درس‌های ارزشمندی با خود دارند که به شما در یافتن موفقیت کمک می‌کند.

سخن آخر

خلاقیت فرآیندی ذهنی است که منجر به خلق اثری جدید می‌شود. در حقیقت توانایی شما در به به‌کارگیری راهکارهای نو در حل مسائل به میزان خلاقیت شما بستگی دارد. درنتیجه متفاوت فکر کردن و خارج شدن از الگوهای ثابت و یکنواخت می‌تواند شما را به یک کارآفرین موفق و کارمندانتان را به افرادی خلاق تبدیل کند.

به نظر شما چه ترفندهای دیگری برای افزایش خلاقیت وجود دارد؟ شما از کدام‌یک از روش‌های بالا برای ایجاد خلاقیت در کارکنانتان استفاده می‌کنید؟ لطفاً تجربه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur 1

Entrepreneur 2

Entrepreneur 3

درباره‌ی نویسنده: صدف شاهین‌پور

صدف شاهین پور هستم. دانشجوی ارشد بازاریابی گردشگری در دانشگاه تهران. علاقه زیادی به مشاوره در زمینه بازاریابی دارم و برای دنبال کردن علایقم به تازگی با ایران مدیر همکاری می‌کنم

همچنین ببینید

موفقیت

۹ گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *