صفحه اصلی / توسعه فردی / تقویت انگیزه: شگردهایی برای برای حفظ و افزایش انگیزه موردنیازتان در زندگی
تقویت انگیزه

تقویت انگیزه: شگردهایی برای برای حفظ و افزایش انگیزه موردنیازتان در زندگی

تقویت انگیزه و افزایش آن یکی از مشکلات بسیاری از افراد به ویژه جوانان است. اما برای شروع کار و در قدم اول باید بدانیم که انگیزه چیست. انگیزه به چرایی اعمال و رفتار ما برمی‌گردد و سمت و سوی کارهای ما را مشخص می‌کند. وقتی کسی را می‌بینید که شب و روز در دفتر کار خود نشسته و مشغول انجام فعالیت‌های شغلی خود است، متوجه می‌شوید که انگیزه زیادی برای توسعه فردی و پیشرفت شغلی و حرفه‌ای دارد. انگیزه به انسان جهت می‌دهد و موجب تداوم اشتیاق او برای حرکت در مسیر اهدافش می‌گردد. بدون انگیزه انسان‎‌ها کارها را شروع نمی‌کنند یا دست‌کم در نیمه راه، رها می‌کنند.

عموما برای انگیزه سه جزء اصلی درنظر می‌گیرند:

  1. اقدام (activation): تصمیم‌گیری برای شروع یک هدف است. مانند ثبت نام در کلاس آموزش شنا
  2. پشتکار (persistence): ادامه دادن مسیر موفقیت با وجود موانع مختلف موجود بر سر راه. مانند شرکت در دوره‌های پیشرفته شنا و دوره‌های نجات غریق و غواصی برای یادگیری هرچه بیشتر این رشته ورزشی؛ علیرغم اینکه می‌دانید به زمان و پول بیشتری برای این کار نیاز دارید.
  3. توان (intensity): میزان انرژی و تمرکزی است که شما برای رسیدن به اهداف خود اختصاص می‌دهید. به عنوان مثال وقتی هفته‌ای سه جلسه به یادگیری شنا می‌پردازید نسبت به کسی که در هفته فقط یک جلسه در تمرینات شرکت می‌کند، از توان بیشتری برخوردار هستید.

اما بعد از این‌که برای مدتی روی یک‌ چیزی کار کردید طبیعی است که به کمی انگیزه و تجدیدقوا نیاز داشته باشید. محرک‌های خارجی مانند پول و قدردانی می‌تواند تا جایی به شما انگیزه بدهد. آن‌ها در آغاز سفر خوب عمل می‌کنند، اما تا خط پایان شما را شارژ نگه نمی‌دارند. هنگامی‌که دنیا بر سر راهتان موانعی قرار می‌دهد، به یک محرک درونی بسیار قوی نیاز دارید.

ایران مدیر در ادامه پنج روش ساده و کاربردی را برای تقویت محرک درونی در زمان‌هایی که به انگیزه نیاز دارید، ارائه می‌کند.

1. برای تقویت انگیزه به‌طور منظم اطلاع‌رسانی کنید

برای این‌که به اطلاع‌رسانی عادت کنید، باید تلاشی جدی کنید؛ اما ارزشش را دارد. اطلاع‌رسانی تنها یک روش خوب برای مستندسازی مراحل کارتان نیست؛ بلکه روشی برای پیاده کردن تمام افکار و احساسات دیوانه‌وار خودتان روی کاغذ است که به‌این‌ترتیب می‌توانید بر روی چیزهایی که واقعاً اهمیت دارند تمرکز کنید.

شما می‌توانید اهداف خود را در ژورنال خود بنویسید، چیزهایی که برای آن‌ها خوشحال هستید یا آنچه در طول هفته انجام دادید را لیست کنید. یک روز کاری بد داشتید؟ در مورد آن صحبت کنید؛ مجله شما را قضاوت نخواهد کرد. آیا چیزی برای شما الهام‌بخش است؟ آن را بنویسید تا برای همیشه بماند!

هنگامی‌که برای یک مدتی ژورنال‌نویسی کنید، متوجه می‌شوید که ذهن شفاف‌تری دارید و می‌توانید از صفحات آن برای یادآوری در زمان‌هایی که کم‌انگیزه هستید و محرک‌های درونی‌تان افت می‌کنند، کمک بگیرید.

2. در یک جامعه مرتبط با خود فعالیت کنید

چه در مورد زندگی شخصی و چه در مورد زندگی حرفه‌ای، بخشی از یک جامعه بودن روش خوبی برای تقویت انگیزه داخلی شماست. هنگامی‌که انگیزه شما شروع به کاهش می‌کند، گروهی از افراد هم‌فکر به شما دلگرمی خواهند داد. یک جامعه حمایتی شما را شارژ می‌کند و به شما برای کار انگیزه می‌دهد.

همچنین به شما کمک می‌کند لیست کارهای خود را پیش ببرید. رویدادهای شبکه‌ای در صنعت شما، فضاها و گروه‌های کاری مشترک یا حتی یک فروم تجاری آنلاین می‌تواند در هنگام نیاز به انگیزه کمک بزرگی باشند. هنگامی‌که می‌خواهید بر روی عوامل انگیزه شخصی خود کار کنید، ملاقات محلی، مربیان و مراکز ارتباطی جای خوبی برای شروع هستند.

3. جهت تقویت انگیزه به دیگران آموزش دهید

صرف زمان برای آموزش افراد مزایای شخصی بسیاری دارد. گاهی اوقات شما تا وقتی‌که به شخص دیگری آموزش ندهید (که این خود باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود)، دقیقاً متوجه نمی‌شوید که چقدر می‌دانید. وقتی شما به دیگران آموزش می‌دهید، چه یک فرد باشد یا یک کارگاه آموزشی، می‌توانید بفهمید که چقدر بر مفاهیم تخصصی کارتان مسلط هستید و آیا آن‌قدر موفق هستید که به‌عنوان یک منبع قابل‌اعتماد در آن منطقه در نظر گرفته می‌شوید یا نه.

مردم وقتی در مورد موضوع موردعلاقه شما سؤالی داشته باشند به سراغ شما می‌آیند و این انگیزه کافی برای تکمیل مهارت‌هایتان و تلاش برای رسیدن به اهدافتان را ایجاد می‌کند. این موضوع شما را مطمئن می‌کند که به‌اندازه‌ای مهارت دارید که بتوانید به دیگران آموزش دهید، اما در عین حال یادآوری می‌کند که باید برای حفظ موقعیت خبره بودن خود کمی سخت‌تر تلاش کنید.

4. موفقیت را تجسم کنید 

آینده خلق‌شده شما چگونه است؟ وقتی به اهدافتان رسیدید، با چه دنیایی روبرو می‌شوید؟ آیا می‌توانید در یک فضای کاری فوق‌العاده شروع به کار کنید؟ آیا درنهایت خواهید توانست به تعطیلات بروید؟ نگاهی به پاداش‌های مادی دریافت شده‌تان بیندازید و بر روی عواید شخصی و اجتماعی تمرکز کنید. آیا هر هفته وقت بیشتری برای خانواده خود خواهید داشت؟ آیا در بزرگ‌ترین کنفرانس صنعتی سال آینده صحبت خواهید کرد؟

برای برخی افراد، پیش‌بینی موفقیت، انگیزه کافی در راه تلاش برای رسیدن به اهدافشان را تأمین می‌کند. داشتن یک چشم‌انداز کمک می‌کند درک وسیعی از جایی که قرار است به سمت آن حرکت کنید، داشته باشید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از corkboard، چند صفحه از دفترچه یادداشتتان، یا یک برد Pinterest انجام دهید.

عکس‌هایی را پیدا کنید که موفقیت شما را به تصویر می‌کشند؛ تصاویر گوگل از ساحل یا تصاویر خانواده‌تان یا یک کلیپ هنری و آن‌ها را به تابلوی چشم‌انداز خود بچسبانید. اگر تابلوی چشم‌انداز خود را در محلی که همیشه می‌توانید آن را ببینید نگه‌دارید، یک یادآور ثابت برای این‌که چرا باید به سمت موفقیت بروید خواهید داشت، حتی زمانی که همه درها به روی شما بسته می‌شوند.

5. خوش‌بینی را تمرین کنید؛ خوش‌بینی موتورمحرکه تقویت انگیزه است

«چه فکر کنید می‌توانید یا فکر کنید نمی‌توانید، حق با شماست.»

احتمالاً صدها بار این گفته هنری فورد را دیده‌اید. واقعاً درست است: نگرش شما بخش اعظم توانایی شما برای دستیابی به هدفتان را می‌سازد. من دوست دارم با تمرین خوش‌بینی در طول روز، نگرش مثبت خود را حفظ کنم. به‌جای این‌که فکر کنم در بعضی چیزها بد هستم، می‌گویم چیزهایی هست که در آن‌ها خوب هستم؛ به‌جای تمرکز بر اینکه چقدر کار خاصی را دوست ندارم، به چیزهای دیگری نگاه می‌کنم که من را هیجان‌زده می‌کنند.

البته، خوش‌بینی به‌تنهایی منجر به موفقیت نخواهد شد. هنوز هم باید منابعی جمع‌آوری کرده و تلاش کنید، اما این خوش‌بینی به‌طور فوق‌العاده‌ای برای رسیدن به موفقیت به شما کمک خواهد کرد. وقتی احساس می‌کنید که در حال از دست دادن انرژی هستید، خوش‌بینی یک پیشرانه قوی در تقویت انگیزه درونی و محرکی برای حرکت شما خواهد بود.

شما چگونه انگیزه کاری و شخصی خود را حفظ می‌کنید. در مواقعی که دلسرد شده و دچار کاهش انگیزه می‌شوید، از چه ترفندهایی برای افزایش شور و اشتیاق خود کمک می‌گیرید؟ لطفا تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *