صفحه اصلی / بازاریابی / بازاریابی شفاهی و ۴ قانون اساسی برای این‌که مردم دهان‌به‌دهان درباره شما صحبت کنند
بازاریابی شفاهی

بازاریابی شفاهی و ۴ قانون اساسی برای این‌که مردم دهان‌به‌دهان درباره شما صحبت کنند

بازاریابی شفاهی یا بازاریابی دهان‌به‌دهان برای هر شرکتی با هراندازه‌ای کارایی دارد. لازم نیست یک وب‌سایت پربازدید داشته باشید یا در صنعتی جذاب فعالیت کنید و یا از فناوری مبتکرانه‌ای بهره‌مند باشید. تنها کافی است از آن استفاده کنید. بازاریابی دهان‌به‌دهان بدون هیچ هزینه‌ای برای هر کسب‌وکاری مؤثر است. فقط باید به مردم موضوعی برای صحبت کردن بدهید.

تبلیغات شفاهی یعنی هر کاری که انجام می‌دهید تا مردم را به صحبت کردن درباره محصولتان وادار کنید. برای محقق شدن بازاریابی شفاهی باید:

  1. به مردم دلیلی بدهید تا درباره محصول شما صحبت کنند
  2. کاری کنید تا این گفت‌وگوها راحت‌تر اتفاق بیفتد

گفت‌وگوی دهان‌به‌دهان بین مشتریان حقیقی اتفاق می‌افتد. بازاریابی شفاهی مشارکت در این گفت‌وگوها و سهیم شدن در آن‌هاست. تبلیغات شفاهی از حرف‌وحدیث به کاری عملی تبدیل‌شده است. از چیزی که خودبه‌خود اتفاق می‌افتاد به اقدامی اثرگذار تبدیل‌شده است. این شیوه بازاریابی، سریع‌ترین نمونه در حال رشد بازاریابی است؛ چراکه ما اکنون ابزار و دانش کارکردن با آن را در اختیارداریم.

امروزه می‌توانیم با مردمی که می‌خواهند درباره ما صحبت کنند همکاری کنیم و نظر آن‌ها را به گوش گروه جدیدی از شنوندگان برسانیم. می‌توانیم بسترهایی ایجاد کنیم تا افراد بیشتری بتوانند نظر طرفدارانمان را بشنوند. می‌توان با کمک اینترنت و رسانه‌های اجتماعی به صحبت‌هایی که درباره ما صورت می‌گیرد، جلوه بیشتری داد.

هم‌چنین توانایی پیگیری و ارزیابی این گفت‌وگوها را به دست آورده‌ایم. می‌توانیم به گفت‌وگوها گوش دهیم و بفهمیم چه کسانی و به چه دلیلی درباره ما صحبت می‌کنند.

ایران مدیر در ادامه ۴ قانون بازاریابی شفاهی را به شما معرفی می‌کند:

۱٫ در بازاریابی شفاهی باید جالب و جذاب باشید

هیچ‌کس درباره شرکت‌ها، محصولات و یا تبلیغات کسالت‌بار صحبت نمی‌کند. اگر می‌خواهید مردم درباره شرکت شما و محصولاتتان حرف بزنند، باید کار خاصی انجام دهید؛ هر کاری که می‌توانید و از عهده شما برمی‌آید. اگر کسالت‌بار باشید، حتی یک‌لحظه هم درباره شما صحبت نخواهند کرد و بازاریابی دهان‌به‌دهان شما شکست می‌خورد.

پیش از اینکه تبلیغ کنید یا محصول جدیدی را تولید کنید و یا خوراکی جدیدی را به فهرست غذای رستورانتان اضافه کنید، این پرسش جادویی را با خود مطرح کنید: آیا کسی درباره این غذا با دوستانش صحبت خواهد کرد؟

۲٫ برای موفقیت در بازاریابی شفاهی باید کار را آسان کنید

بازاریابی دهان‌به‌دهان تنبل است. اگر انتظار دارید به‌جایی برسد باید به آن کمک کنید. به این منظور ۲ کار باید انجام بدهید:

  • پیام بسیار ساده‌ای ایجاد کنید
  • به مردم کمک کنید تا آن پیام را به اشتراک بگذارند

با جمله‌ای که به‌راحتی برای همه قابل‌یادآوری است شروع کنید. استیو جابز بزرگ‌ترین بازاریاب در زمینه رایانه در طول تاریخ است. او در سال ۱۹۹۶ وقتی برای احیای شرکت رو به افول اپل بازگشت چه کرد؟ آیا درباره نرم‌افزارهای عالی شرکت صحبت کرد؟ یا درباره سیستم‌عامل بی‌نظیر آن؟ خیر.

ایده بازاریابی جالب جابز، رایانه‌های صورتی و ارغوانی بود. این کار همه را به صحبت کردن واداشت و باعث شد دوباره گفت‌وگوهای دهان‌به‌دهان مثبت درباره شرکت ایجاد شود. مردم درباره آن به دوستانشان می‌گفتند، چراکه موضوعی ساده و جذاب باری صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن در اختیار داشتند و زمانی که مردم درباره شرکت جذاب اپل می‌شنیدند، حاضر بودند به بقیه جوانب این شرکت نیز نگاهی بیندازند.

زمانی که ایده بازاریابی دهان‌به‌دهان خود را یافتید، به دنبال راه‌هایی برای اشاعه راحت‌تر آن باشید. راه‌های زیادی برای انتشار ایده شما وجود دارد. استفاده از وب‌سایت یا بروشور، باعث گیرافتادن و توقف ایده شما می‌شود؛ اما وقتی آن را به شکل ایمیل بفرستید یا بر روی رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، پیوسته دست‌به‌دست می‌شود.

۳٫ در بازاریابی شفاهی باید مردم را راضی کنید

مشتری راضی، بهترین تبلیغ است. آن‌ها را به هیجان دربیاورید. محصولاتی شگفت‌انگیز تولید کنید. خدماتی متمایز ارائه دهید. نهایت تلاشتان را به کار ببرید تا تجربه‌ای به‌یادماندنی به وجود آورید. مشکلات را حل کنید و مطمئن شوید کاری که انجام می‌دهید باعث می‌شود مردم پرانرژی و هیجان‌زده شوند و تمایل پیدا کنند تا این تجربه را با دوستانشان درمیان بگذارند.

وقتی مردم دوستتان داشته باشند، با دوستانشان درباره شما حرف می‌زنند. آن‌ها علاقه‌مند‌ می‌شوند تا به شما کمک کنند؛ از کسب‌وکارتان حمایت کنند و کاری کنند که دوستانشان نیز ازآنچه شما تولید می‌کنید، لذت ببرند. خوشحال نگه‌داشتن مردم بیشترین بازاریابی دهان‌به‌دهان را به دنبال دارد.

از خود بپرسید چرا برخی از مردم به‌شدت عاشق فروشگاه‌های هایپراستار هستند؟ آن‌ها اجناس مد روز، قیمت‌های مناسب، فروشگاه‌های تمیز و برخورد مهربانانه‌ای دارند. این‌ها دلایل خوبی هستند تا مردم درباره هایپراستار صحبت کنند و دیگران را به خرید از آن ترغیب نمایند.

۴٫ در بازاریابی شفاهی باید اعتماد و احترام کسب کنید

اگر به شما احترام نگذارند، بازاریابی دهان‌به‌دهان خوب و مثبتی کسب نخواهید کرد. هیچ‌کس درباره شرکتی که برای آن احترامی قائل نیست و یا علاقه‌ای به آن ندارد، به شکل مثبت صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس از شرکتی که باعث خجالت او در برابر دوستانش می‌شود تعریف نمی‌کند.
همیشه شرکتی باشید که شایسته احترام است. اخلاق را جزیی از هر آنچه انجام می‌دهید، بدانید و با مشتریانتان درست بخورد کنید. باآن‌ها صحبت کنید و نیازهایشان را برآورده کنید. شرکتی باشید که مردم باافتخار درباره شما نزد دوستانشان تعریف می‌کنند.

شرکت هواپیمایی ساوت وست یکی از مورد اعتمادترین نام‌های تجاری در دنیا است. این شرکت با مشتریانش خیلی خوب برخورد می‌کند. هم‌چنین با کارکنانش برخوردی عالی دارد؛ امنیت شغلی، سیاست بدون اخراج و حقوق و دستمزدهای مناسب. همه ساوت وست را دوست دارند. آن‌ها به‌اندازه‌ای شیفته این شرکت هواپیمایی هستند که بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر برای جبران خسارت‌های وارده به این شرکت برایش پول فرستادند.

سخن آخر

بازاریابی دهان‌به‌دهان یا تبلیغات شفاهی برابر است با خوبی کردن به مردم. مردم وقتی شما، محصولات و کارهایتان را دوست داشته باشند، درباره شما حرف می‌زنند. تبلیغات دهان‌به‌دهانی که آن‌ها ایجاد می‌کنند از هر تبلیغی قدرتمندتر است. این نکته‌ای ارزشمند است: مردم راضی و خشنود، باعث رشد کسب‌وکار شما می‌شوند. درنهایت، همکاری با شرکتی صادق و محترم که با مردم خوب رفتار می‌کند، برای کارکنانش لذت‌بخش است.

شما چه تجربیاتی از تبلیغات دهان‌به‌دهان دارید؟ آیا توانسته‌اید آن‌قدر جذاب و قابل‌اعتماد باشید که مردم درباره شما صحبت‌های مثبتی کنند؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Amazon

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

نویسنده: مهدی فرزین
من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

نسل چهارم بازاریابی

نسل چهارم بازاریابی: از بخش‌ بندی بازار و ۴P تا بازاریابی محتوایی و ۴C

نسل چهارم بازاریابی یک راهبرد بازاریابی است که تعامل آفلاین و آنلاین را بین شرکت‌ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *